saskia1003
10.04.12,19:28
Dňa 31.3.2012 som ukončila podnikanie ako FO, plátca DPH mesačný. Od 1.4.2012 podnikám ako PO. Plátca DPH od 13.4.2012 - štvrťročný. Ako FO som vystavila faktúru a predala zásoby novej firme PO.
Môžem si uplatniť DPH v novej firme - PO ak som faktúru obdržala 2.4.2012?
Mila123
10.04.12,17:32
áno, ku dňu 13 04 2012 si urob inventúru zásob a môžeš si uplatniť DPH zo zásob....
Mila123
10.04.12,17:35
§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa


(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.

(3) Osoba, ktorá nesplnila povinnosť podať žiadosť o registráciu pre daň alebo podala žiadosť o registráciu pre daň oneskorene a toto oneskorenie je viac ako 30 dní, má za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom, právo na odpočítanie dane inej ako podľa odseku 1 viažucej sa na tovary a služby, ktoré použila na dodanie tovarov a služieb, v rozsahu a za podmienok podľa § 49 a 51. Odpočítanie dane sa uplatní v tom istom daňovom priznaní, v ktorom sa uvádza daň podľa § 78 ods. 9. Obdobím, v ktorom osoba mala byť platiteľom, sa rozumie obdobie, ktoré sa začína 31. dňom po dni, keď osoba bola povinná najneskôr podať žiadosť o registráciu pre daň.
avalik
10.04.12,17:40
je mozne vystavit fakturu neexistujucemu odberatelovi?

zo zadania:
31.3.2012 ukončene podnikanie FO
1.4.2012 vznik PO
FO vystavila faktúru a predala zásoby novej firme PO
PO faktúru obdržala 2.4.2012
pavol54
10.04.12,17:57
je mozne vystavit fakturu neexistujucemu odberatelovi?

zo zadania:
31.3.2012 ukončene podnikanie FO
1.4.2012 vznik PO
FO vystavila faktúru a predala zásoby novej firme PO
PO faktúru obdržala 2.4.2012
tomu sa hovorí dvakrát meraj raz strihaj. ako v sobotu a v nedeľu úrady pracujú? PO vzniká dňom zápisu do OR alebo dňom spísania spoločenskej zmluvy alebo?
avalik
10.04.12,18:11
tomu sa hovorí dvakrát meraj raz strihaj. ako v sobotu a v nedeľu úrady pracujú? PO vzniká dňom zápisu do OR alebo dňom spísania spoločenskej zmluvy alebo?

podla mojich vedomosti PO vznika dnom zapisu do OR (§19/2 OZ)
pavol54
10.04.12,20:08
podla mojich vedomosti PO vznika dnom zapisu do OR (§19/2 OZ)
áno, ale potom nemohla vzniknúť 1.4 lebo 2.4 bol pondelok, stará fo mohla ukončiť činnosť najneskôr 30.3(mŕtva firma nemôže vedieť že vznikne o dva dni nová) preto nemohli navzájom účtovať
avalik
10.04.12,20:20
mohla vzniknut 1.4.2012 v nedelu

530/2003 o obchodnom registri
§ 8

(1) Ak sú splnené podmienky podľa § 6 a 7, registrový súd vykoná zápis v lehote piatich pracovných dní od podania návrhu na zápis. Ak návrh na zápis obsahuje deň, ku ktorému má byť navrhovaný údaj zapísaný, registrový súd zapíše údaj k tomuto dňu. Ak registrový súd vykonáva zápis neskôr alebo ak návrh na zápis neobsahuje deň, ku ktorému má byť navrhovaný údaj zapísaný, registrový súd zapíše navrhovaný údaj ku dňu nasledujúcemu po dni vykonania zápisu. Proti vykonaniu zápisu v súlade s návrhom na zápis nie sú prípustné námietky.

455/1991 o živnostenskom podnikaní

§ 57

(1) Živnostenské oprávnenie zaniká

....
g) dňom uvedeným v oznámení o ukončení podnikania; to neplatí, ak živnostenský úrad začal konanie o zrušení živnostenského oprávnenia podľa § 58 ods. 1 písm. c) alebo § 58 ods. 2 písm. a).

cize FO mohla skoncit 31.3. a PO vzniknut 1.4. ale to nic nemeni na fakte, ze FO fakturovala neexistujucej osobe
pavol54
10.04.12,20:28
ešte aké veľké tie zásoby boli, to potom dokáže poriadne nasr..diť, lebo nejde len o tú dpháčku ale aj o uznateľné náklady novej sro
saskia1003
11.04.12,07:04
Ďakujem za radu ale musím uviesť veci na správnu mieru...... netušila som že by mohli takéto otázky vzniknúť..... firma bola zapísaná do obchodného registra 30.12.2011 takže vystavená faktúra bola urobená na existujúci firmu. Nakoľko sa jedná o lekáreň ktorej podnikanie schvaľuje a teda povoľuje príslušný samosprávny kraj, toto povolenie získala len k dátumu 1.4.2012. Z tohoto dôvodu nastal aj nesúlad v dátumoch.... z čoho mňa osobne bolí hlava.
saskia1003
11.04.12,07:10
Ste veľmi veľmi zlatí....... Ďakujem
KEJKA
11.04.12,07:39
ak FO predala s DPH, DPH odviedla a sro=PO má tieto zásoby ku dňu registrácie k DPH na sklade, tak si DPH uplatniť môže.
PO bola založená a mala IČO dňom získania živn.osvedčenia /prideľuje už dávno ŽÚ/, tak nevidím problém pri uplatnení odpočtu DPH.
saskia1003
11.04.12,07:41
Ešte jedna malá otázočka prosím ak viete poradiť....... keďže FO bola mesačným plátcom DPH vznikla jej povinnosť podávať DPH a prehľad elektronicky od 1.4.2012. Bol tento termín posunutý od 1.1.2013?
avalik
11.04.12,07:44
tak ta fakturacia je ok :)
avalik
11.04.12,07:49
ano bol posunuty
Nika Urbanova
18.04.12,06:34
Zdravim Vas,

ak sa mozem pridat k teme, mala by som otazku ohladom DPH:

firma kupila PC pre vlastne pouzivanie /nie tovar/ 26.1.12 den dodania na fakture, platcom DPH sa stala 1.2.
moze si narokovat na vratenie DPH z tohto notebooku za 1. štvrťrok?

zauctuje ju v januari v sume s DPH na 501/321 a k 1.2. preuctuje DPH 343/501?

Dakujem za radu!
KEJKA
18.04.12,15:28
áno
KEJKA
18.04.12,15:30
Ešte jedna malá otázočka prosím ak viete poradiť....... keďže FO bola mesačným plátcom DPH vznikla jej povinnosť podávať DPH a prehľad elektronicky od 1.4.2012. Bol tento termín posunutý od 1.1.2013? áno
rodina1
23.10.12,07:58
Dobrý deň.
Chcela by som sa spýtať, ako je to s DPH-čkou pri zásobách v s.r.o, ktorá sa ide rušiť. Moja známa v dedičskom konaní dedí po manželovi s.r.o, ktorú chce predať, resp. zrušiť. Účtovne sú vedené v danej s.r.o. aj zásoby, pri ktorých si na vstupe uplatnila DPH. Ku dňu zániku s.r.o. je povinná odviesť DPH-čku z týchto zásob?
Dopočula sa však, že ak zásoby "daruje" fyzickej osobe (občanovi), nemusí DPH-čku odviesť. Je to pravda?
Ďakujem.
rodina1
24.10.12,05:20
Dobrý deň.
Chcela by som sa spýtať, ako je to s DPH-čkou pri zásobách v s.r.o, ktorá sa ide rušiť. Moja známa v dedičskom konaní dedí po manželovi s.r.o, ktorú chce predať, resp. zrušiť. Účtovne sú vedené v danej s.r.o. aj zásoby, pri ktorých si na vstupe uplatnila DPH. Ku dňu zániku s.r.o. je povinná odviesť DPH-čku z týchto zásob?
Dopočula sa však, že ak zásoby "daruje" fyzickej osobe (občanovi), nemusí DPH-čku odviesť. Je to pravda?
Ďakujem.

posúvam ...
janapill
24.10.12,07:30
Dobrý deň.
Chcela by som sa spýtať, ako je to s DPH-čkou pri zásobách v s.r.o, ktorá sa ide rušiť. Moja známa v dedičskom konaní dedí po manželovi s.r.o, ktorú chce predať, resp. zrušiť. Účtovne sú vedené v danej s.r.o. aj zásoby, pri ktorých si na vstupe uplatnila DPH. Ku dňu zániku s.r.o. je povinná odviesť DPH-čku z týchto zásob?
Dopočula sa však, že ak zásoby "daruje" fyzickej osobe (občanovi), nemusí DPH-čku odviesť. Je to pravda?
Ďakujem.

podľa mňa, to nie je pravda, lebo podľa §8 "ak podnikateľ použije tovar pre svoju osobnú spotrebu alebo spotrebu svojich zamestnancov,dodá tovar iným osobám bezodplatne, alebo dodá tovar na iný účel ako na podnikanie, musí z tohto tovaru odviesť daň." ....
janapill
24.10.12,07:36
Ja mám tiež podobný prípad a to:
že SZČO-FO ukončila svoju činnosť k 9.6.2012, ostala jej však v majetku ešte nejaká zbíjačka, ktorá nie je doodpisovaná,lebo asi 2roky mala prerušené odpisovanie. Bola platcom DPH a posledné zdaň.obdobie má určené 3.Q.2012.
POdľa zákona by mal odviesť DPH z tej zostatkovej ceny, tak???
Moja otázka znie, či môže túto zbíjačku predať napr. 07 alebo v 08/2012 s.r.o.?? (tá s.r.o. nie je jeho), takže on tú DPH odvedie tak či tak, len ide o to či môže vystaviť FA-daňový doklad keďže už má zrušenú živnosť?? Môže si potom tá s.r.o. uplatniť odpočet??? ďakujem
janapill
24.10.12,10:22
Ja mám tiež podobný prípad a to:
že SZČO-FO ukončila svoju činnosť k 9.6.2012, ostala jej však v majetku ešte nejaká zbíjačka, ktorá nie je doodpisovaná,lebo asi 2roky mala prerušené odpisovanie. Bola platcom DPH a posledné zdaň.obdobie má určené 3.Q.2012.
POdľa zákona by mal odviesť DPH z tej zostatkovej ceny, tak???
Moja otázka znie, či môže túto zbíjačku predať napr. 07 alebo v 08/2012 s.r.o.?? (tá s.r.o. nie je jeho), takže on tú DPH odvedie tak či tak, len ide o to či môže vystaviť FA-daňový doklad keďže už má zrušenú živnosť?? Môže si potom tá s.r.o. uplatniť odpočet??? ďakujem
Prosíím neviete mi poradiť???? Ďakujem