krtuso
10.04.12,23:22
Zdravím, vedeli by ste mi niekto poradiť?
Manžel pracoval min. rok v Rakúsku na živnosť - sezónne. Tento rok tak zase išiel, ale na Slovensku má živnosť pozastavenú. Zamestnávateľovi v Rakúsku však povedal, že živnosť má a platí si aj riadne odvody.On si ale platí len zdravotné 47eur,nič iné.Ako dôkaz mu dal preloženú živnosť z minula.Tam si aj založil účet a min. mesiac mu prišla aj prvá výplata.Hrozia mu nejaké sankcie za takúto prácu?Alebo je to tak ako tvrdí, že do 10tisíc eur môže robiť aj na "čierno"?Ďakujem za odpoveď
Indeed
11.04.12,04:25
Jeden by nedokázal vymyslieť, aký je Slovák vynaliezavý....

A právne povedomie na nule...

Ako može robiť "na čierno"? :confused:

Ach ,jaj..... :eek:

Ak by sa dohodol s rakušanom,že bude u neho robiť "na čierno" , tak by to bolo na triko rakušana, ak by to zistili.

Takto však ide o nedovolené podnikanie, teda ak to kontrolné orgány zistia, resp. problémy nastanú ak ho niekto bonzne...

Ja by som takúto otázku sem nevešal ani v náznakoch.
krtuso
11.04.12,04:52
Z toho vyplýva, že by ho musel len niekto udať?Nemôžu na to prísť úrady samé?Myslím, že v Rakúsku sú zákony prísnejšie, čo sa týka práce na čierno.Neviete čo by mu hrozilo, ak by to prasklo?
Mila123
11.04.12,04:53
Z toho vyplýva, že by ho musel len niekto udať?Nemôžu na to prísť úrady samé?Myslím, že v Rakúsku sú zákony prísnejšie, čo sa týka práce na čierno.Neviete čo by mu hrozilo, ak by to prasklo?
Bože......
nech si živnosť obnoví, čím skôr tým lepšie......chce mať poťahovačky s úradmi? s políciou ? za nedovolené podnikanie?
Indeed
11.04.12,04:57
Kde žiješ ? V inej galaxii ? Tvoj muž sa nikdy nikomu nepochvalil,kde robí ?
heja3
11.04.12,05:16
A ako rakúšanovi faktúruje, ak má živnosť pozastavenú?:eek: A kam dáva tie faktúry - rovno do koša?:eek: Tak účtovníctvo nevedie, že? - toto ti nezaváňa vysokou pokutou? A rakúšan chudák nevedomý si ich dáva do účtovníctva?:eek: Nie ste náhodou klamári rakúšana? :mee:
Mila123
11.04.12,05:21
i mne sa to nezdá.....prácu áno, zdaňovať nie????? ak by prišiel na to AT potom čo ????bez práce by ostal manžel ale s pokutou......
krtuso
11.04.12,05:53
ževraj ak nemá v Rakúsku príjem vyšší ako 10tisíc, tak nemusí plaťiť dane.Tak či tak, aj keby si živnosť otvoril aj dnes,jednu faktúru už mu zaplatili,len on ju nikde nepriznal a už sa to spätne asi ani nedá,veď živnosť mal vtedy pozastavenú,nie?či dá sa aj tak?
Mila123
11.04.12,05:57
ževraj ak nemá v Rakúsku príjem vyšší ako 10tisíc, tak nemusí plaťiť dane.Tak či tak, aj keby si živnosť otvoril aj dnes,jednu faktúru už mu zaplatili,len on ju nikde nepriznal a už sa to spätne asi ani nedá,veď živnosť mal vtedy pozastavenú,nie?či dá sa aj tak?
nedá sa to , dozadu nič nefunguje.....si si istá, že musí podávať DP v AT????
už nie je rezidentom SR?
Anik
11.04.12,06:02
ak nemá príjem vyšší ako 11000 nemusí platiť dane a podávať DP v AT, ale papiere mať v poriadku je predsa samozrejmá vec - a sú to tiež 2 rozdielne veci. Na slovensku musí podať DP ak jeho príjem bol vyšší ako1.822,37 pri práci v AT ako skoro resp. po 2 FA bude mať túto sumu a povinnosť podať DP v SK.
arizona
11.04.12,06:12
ževraj ak nemá v Rakúsku príjem vyšší ako 10tisíc, tak nemusí plaťiť dane.Tak či tak, aj keby si živnosť otvoril aj dnes,jednu faktúru už mu zaplatili,len on ju nikde nepriznal a už sa to spätne asi ani nedá,veď živnosť mal vtedy pozastavenú,nie?či dá sa aj tak?
Si to mylis!
Ak niekto podnika na rakusky zivn. list, tak prve 3 roky nemusi podavat danove priznanie v AT./ak nema prijem vyssi ako 11 tis./- je to forma pomoci pre zaciatocnikov-podnikatelov.
Ale odvody platit musi. Aj keby par mesiacov nepracoval a nema pozastavenu zivnost.
Braňo
11.04.12,06:13
myslíš si, že je problém preveriť, aktuálny status živnostenského listu cez www.zrsr.sk aj pre Rakúšana?
Anik
11.04.12,06:37
ja osobne si neviem predstaviť spoluprácu s takým človekom , ktorý ma takto podvedie ty áno ? resp. manželovi by sa to páčilo? čo by urobil ak by si to zistil?
Vždy, keď by ma napadalo urobiť nejakú hlúposť pozriem sa nato aj z druhej strany a nemám čo riešiť.
Myslím si že v podnikaní je veľmi potrebné dobré meno a určite by som neriskovala. Potrebujem žiť z tejto práce aj dlhšie ako dnes.
Držím palce aby ste to poriešili s čo najmenšími stratami už či finančnými, alebo všetkým čo táto situácia so sebou môže priniesť.
Toto už nie je o vybraní si dobrého, alebo zlého riešenia. Toto je už o vybratí si medzi možnosťou zlou a ešte horšou - prepáč, ale toto je môj názor a nemusíš ho akceptovať
Braňo
11.04.12,13:31
ešte rátam, že na Slovensku berie podporu v nezamestnanosti....
krtuso
11.04.12,19:40
Pôvodne som chcela, konkrétne sankcie,pokuty,tresty, kt.mu hrozia pri práci na čierno.Keď nebudem mať pádne argumenty,tak si živnosť neotvorí...ja som chcela vedieť, čo nám kvôli nemu hrozí.Mám dve malé deti tak stresujem... No teraz by ma zaujímalo čo s DP na Slovensku???živnosť má pozastavenú,faktúru na účte,odvody nezaplatené.Aj keby si teraz živnosť otvoril, ako poriešiť min. mesiac???Čo s tou faktúrou v sume 1.900
krtuso
11.04.12,19:42
nie, to nie.Neplatil si nezamestnanecké,tak si nemohol uplatniť nárok
krtuso
11.04.12,19:48
asi mužovi veril-robil tam min.rok-ale vtedy na riadnu živnosť....
arizona
11.04.12,19:55
Pôvodne som chcela, konkrétne sankcie,pokuty,tresty, kt.mu hrozia pri práci na čierno.Keď nebudem mať pádne argumenty,tak si živnosť neotvorí...ja som chcela vedieť, čo nám kvôli nemu hrozí.Mám dve malé deti tak stresujem... No teraz by ma zaujímalo čo s DP na Slovensku???živnosť má pozastavenú,faktúru na účte,odvody nezaplatené.Aj keby si teraz živnosť otvoril, ako poriešiť min. mesiac???Čo s tou faktúrou v sume 1.900

Pokuty za pracu na cierno sa pohybuju v AT okolo 3600€ a vyssie. A samozrejme zakaz prace na neviem presne aku dlhu dobu.
Rakusaci su dost prisny na dodrziavanie zakonov a poriadku. Na kontroly chodia nielen zo zivnostnenskeho,ale aj finanacna a cudzinecka policia.
A najvacsi cirkus bude,ak ten podvedeny rakusak pride na to, ze zamestnaval niekoho na cierno. Ak by na to urady prisli, bude sa mu tazko dokazovat, ze o tom nevedel.Jemu totiz hrozi tiez velka pokuty a potahovacky s uradmi.
Co keby sa muzovi stal nejaky prac. uraz,alebo dopr. nehoda? To by ste sa nedoplatili...

Je smutne, ze takyto ludia svojim konanim a vedomym podvodom robia zle meno nielen sebe,ale celemu Slovensku :mad::mad:
arizona
11.04.12,20:00
Chudak Rakusan , doveroval,ale nepreveroval...
Anik
11.04.12,20:14
Mimochodom už len touto prvou FA mu vznikla povinnosť podať DP na slovensku za rok 2012
Melnick
11.04.12,20:34
Dať veci do poriadku. Už včera bolo neskoro. Ak Vám na podvod prídu a je to celkom reálne, prídete o všetko čo manžel zarobil v Rakúsku a ešte budete potrebovať pôžičku na Slovensku, aby ste poplatili všetky pokuty čo Vás čakajú.
Odporúčam :

- Čo najskôr obnoviť živnosť
- Začať platiť odvody
- Povedať pravdu Rakušanovi, aby aj on vedel urobiť potrebné opatrenia

HNEĎ TERAZ NASTAV MANŽELOVI BUDÍK, NECH RÁNO UTEKÁ NA ŽÚ !!!!!!!
marjankaj
11.04.12,21:05
Mimochodom už len touto prvou FA mu vznikla povinnosť podať DP na slovensku za rok 2012
A mal by aj podávať súhrnný výkaz.
Neregistroval sa - pokuta 60-20000 €
Za nepodanie SV pokuta 60-3000€
marjankaj
11.04.12,21:12
Pôvodne som chcela, konkrétne sankcie,pokuty,tresty, kt.mu hrozia pri práci na čierno.Keď nebudem mať pádne argumenty,tak si živnosť neotvorí...ja som chcela vedieť, čo nám kvôli nemu hrozí.Mám dve malé deti tak stresujem... No teraz by ma zaujímalo čo s DP na Slovensku???živnosť má pozastavenú,faktúru na účte,odvody nezaplatené.Aj keby si teraz živnosť otvoril, ako poriešiť min. mesiac???Čo s tou faktúrou v sume 1.900

No náš trestný zákon by to ohodnotil minimálne takto.


§ 251
Neoprávnené podnikanie
(1) Kto neoprávnene podniká v malom rozsahu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania,
b) tým, že použije iného ako pracovnú silu, alebo
c) a získa ním väčší prospech.
(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním značnú škodu.
(4) Odňatím slobody na štyri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
xeva
12.04.12,06:06
Dala by som to čo najskôr do poriadku. Kontroly sú denne, neviem, v akej oblasti manžel podnikal, ale ku tomu, že nemusí pri čistom príjme do 11000 EUR podávať DP v Rakúsku... na slovenskú živnosť môže podnikať len obmedzený čas, nie sústavne, účtovníctvo musí viesť v každom prípade, 11000 sa vzťahuje na rakúskych rezidentov, má manžel v Rakúsku prihlásený pobyt ? ak nespĺňa podmienky na neobmedzené zdaňovanie v Rakúsku, je nezdaňovaný príjem len 2000...DP na SK musí podať, ale je otázne, akú sumu si bude môcť nárokovať na vyňatie zo zdanenia, teda ak by mal dokladovať svoj rakúsky príjem - fakturovaný na neexistujúcu živnosť, atď...