myshoKE
11.04.12,00:24
Dobrý deň,

rozmýšľam nad podnikaním a rád by som si vyjasnil pár nezrovnalostí. Uvažujme, že mám s. r. o. a nie som platcom DPH.
Išlo by o kúpu a predaj tovaru, ktorý by pochádzal zo zahraničia mimo EU, konkrétne z USA (a prípadne aj UK). Predaj by bol realizovaný (pravdepodobne) v drvivej väčšine konečnému spotrebiteľovi.
Ako by v takomto prípade prebiehala kúpa&predaj? V USA (výrobca/distribútor) by mi daný tovar predal bez DPH, ktorú by som spolu s clom zaplatil u nás? Predpokladám, že je to závislé od USA legislatívy, ktorú však nepoznám, čiže najrelevantnejšia by bola niekoho osobná skúsenosť.
Taktiež by ma zaujímalo ako osloviť predajcu - chcel by som predávať produkt, chcel by som byť importér, výhradný importér ... ? (tieto pojmy som len strelil, neviem, či to sú reálne pojmy, ale hádam sa chápeme).
Bol by nejaký rozdiel pri nákupe z USA a nákupe z UK?


Má niekto s podobnými záležitosťami skúsenosti?
Vopred vďaka za každú odpoveď.
Danielle369
11.04.12,04:43
Máme tu také skúsenosti, že pred založením témy najprv pohladáme v Porade, či je tu taká alebo podobná otázka. Takže..hore máš okienko Hladaj a tam si napíš dovoz tovaru z USA alebo z UK...nájdeš tam skutočne množstvo tém. Ked chceš podnikať, tak musíš obetovať svoj čas a nie založiť tému a ísť spať...
myshoKE
11.04.12,05:29
Vďaka za odpoveď.

To, že som založil novú tému však neznamená, že je to jediné čo som pre získanie nejakých informácií podnikol. Samozrejme, že sa snažím čítať a hľadať všade možne ohľadom podnikania a pod, koniec koncov to je aj spôsob, akým som sa dostal na poradu. Prečítal som niekoľko tém (nemyslím teraz konkrétne o téme USA vs. DPH), avšak veľké množstvo z nich bolo z rokov 2005-2006 a pod, a tak som si dovolil založiť si novú tému.

Ak by bol niekto ochotný a schopný podeliť sa o informácie aj v tejto téme, bol by som rád. A v prípade, že nie, tak budem pokračovať iba v prehľadávaní už existujúcich tém.

Tak ešte raz vďaka...
Danielle369
11.04.12,05:46
profesional
11.04.12,06:46
Pri dovoze z mimo EU, tj. aj z USA, CIny, alebo od hocikade inokade musis v EU na vstupe zaplatit DPH a clo.
Pri dovoze a Anglicka nic take nemas. Lebo to je clenska krajina EU. Avsak cena ti nebude uctovana bez DPH ale s DPH ak predajca v Anglicku je platca DPH. Lebo ak ty nie si platca DPH, tak neexistuje moznost samozdanania.
V kazdiom pripade sa ti pri zahranbicnom dovoze neoplati nebyt platcom DPH.
Takze rada prva:
Sup sup vybavit registraciu k DPH.
Co sa tyka vyhradneho zastupenia, vyhradneho importera a pododbe, tak nasa narodna legislativa s tym nema problem. Avsak problem s tym ma Europska legislativa, ktora je nasej narodnej nadradena. V praxi mas minimalnu legalnu moznost ako to zvladnut bez vaznych problemov.
Takze rada druha:
Kasli na myslienku vyhradneho zastupenia. Ak nevies ako inak docielit aby ta konkurencia nezacala casom dobiehat, najdi si tazsie obstaratelny produkt.
Dúšava
09.05.12,13:11
Dobrý deň, mám problém s dovozom a vývozom tovaru. Slovenská firma platí DPH SK, nakúpi tovar v USA - má faktúru, v nej je vyčíslená okrem ceny tovaru aj cena za dopravu. Predá tovar do Srbska, doprava ide priamo z USA do Srbska. Uvažujem správne, že faktúru na predaj do Srbska vystavím bez dane, nakoľko nedošlo k dodaniu tovaru v tuzemsku? JCD na dovoz tovaru nemáme, preclievať si to budú v Srbsku. Potrebujem ešte zdokladovať prepravu, alebo aké doklady ešte k tomuto prípadu potrebujem? Ďakujem za odpoveď.