swen
09.02.06,10:59
Ahojte, caka ma vypoved z prace od 1.3.2006 z oragnizacnych dovodov. Pracoval som na TPP a popri tom som mal aj zivnost. Je pre mna vyhodne ist po ukonceni prac. pomeru na Urad prace, alebo si radsej ponechat zivnost?Na zivnosti som vsak mal len minimalne prijmy, teda skoro ziadne (za rok 20 000,- Sk).
Zaujima ma, aku podporu v nezamestnanosti by som dostal a ci sa moj buduci zamestnavatel moze dozvediet, ze som bol pocas hladania si novej prace evidovany ako nezamestnany, ked si to neuvediem v zivotopise...

Vdaka...
emily
09.02.06,10:08
Keď nastúpiš do práce, mal by si zamestnávateľovi odovzdať zápočet doby zamestnania a tam Ti bude chýbať zdokladovanie obdobia, kedy si na úrade práce.
ormika
09.02.06,10:14
Ak máš aj živnosť popri zamestnaní a v zamestnaní skončíš a živnosť budeš mať naďalej, tak na úrade práce ťa nezaevidujú. Zaevidujú ťa len v tom prípade, ak živnosť prerušíš alebo ukončíš. Proste nebudeš mať žiadnu prácu.
swen
09.02.06,10:19
Je mi jasne, ze bud zivnost alebo Urad prace. Na aku podporu v nezamestnanosti mam narok a aky dlhy cas? Suvisi to s vyskou mojho prijmu u posledneho zamestnavatela?

Dik.
ormika
09.02.06,10:22
Nieviem ak o je to teraz, ale bolo to len 50% z príjmu a to pol roka. Záleží od toho akým spôsobom bude ukončený pracovný pomer a či v tom čase budeš mať živnosť. Ale myslím si že na úrade práce to nie je nič moc. Radšej by som si rozbehla živnosť.
vladan
09.02.06,10:26
Keď nastúpiš do práce, mal by si zamestnávateľovi odovzdať zápočet doby zamestnania a tam Ti bude chýbať zdokladovanie obdobia, kedy si na úrade práce.

nerozumiem
Veronika R
09.02.06,10:26
Nechápem presne o čo ti ide, ale ak nechceš, aby budúci zamestnávateľ vedel, že si bol na UP, tak sa tam neeviduj,ale ako živnostník si budeš platiť odvody počas celej doby, keď si budeš hladať prácu.

Pokiaľ sa zaeviduješ, musíš prerušiť živnosť, inak ťa nezaevidujú. Keď by si pozastavil odvody plati štát. Podpora je vyplácaná vo výške 50% denného vymeriavacieho základu. A ten sa počíta ako podiel súčtu vymeriavacich základov v období troch rokov prechádzajúcich dňu, kedy vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.
Barbara
09.02.06,10:26
Je mi jasne, ze bud zivnost alebo Urad prace. Na aku podporu v nezamestnanosti mam narok a aky dlhy cas? Suvisi to s vyskou mojho prijmu u posledneho zamestnavatela?

Dik.


ešte by som dodala, že nárok na podp. v nezamestnanosti budeš mať iba v tom prípade, ak si platil/a poistné do fondu v nezamest. 3 roky v posledných 4 rokoch.
swen
09.02.06,10:51
Pokusim sa to zhrnut. Ak sa rozhodnem ist na urad prace, musim mat v den ukoncenia prac. pomeru pozastavenu alebo zrusenu zivnost. Pocas hladania si novej prace bude odvody za mna platit stat. Budem mat narok na davku vo vyske 50% hrubej mzdy v trvani 1/2 roka. Ak sa rozhodnem pre zivnost, musim si zacat platit odvody a nebudem mat zaruceny ziadny prijem...

Ma vobec zmysel rozbiehat zivnost, ked nemam zarucene ziadne prijmy, musim platit odvody a chcem sa opat zamestnat na TPP?
Alebo treba ist jednoducho na Urad prace, zobrat podporu a najst si rychlo novy job... ????
swen
09.02.06,10:53
Pokusim sa to zhrnut. Ak sa rozhodnem ist na urad prace, musim mat v den ukoncenia prac. pomeru pozastavenu alebo zrusenu zivnost. Pocas hladania si novej prace bude odvody za mna platit stat. Budem mat narok na davku vo vyske 50% hrubej mzdy v trvani 1/2 roka. Ak sa rozhodnem pre zivnost, musim si zacat platit odvody a nebudem mat zaruceny ziadny prijem...

Ma vobec zmysel rozbiehat zivnost, ked nemam zarucene ziadne prijmy, musim platit odvody ak sa chcem opat zamestnat na TPP?
Alebo treba ist jednoducho na Urad prace, zobrat podporu a najst si rychlo novy job... ????
jkoleso
21.03.06,16:15
Este raz by som sa spytal na to iste, teda či aj podľa novej novely zakona o SP pri strate zamestnania musim zrusiť, resp. prerušiť živnosť ak chcem mať nárok na podporu v nezamestnanosti? (na živnosť zarabam do cca 50 tis. za rok, čo je menej ako 12xmin. mzda -teda odvody zo živnosti platiť nemusím)