Katka333
11.04.12,10:48
Dobrý deň,
chcela by som sa s Vami poradiť. Viem, že takýchto tém tu už bolo viacero, ale chcela by som čerstvé informácie. Zaujímalo by ma, či sa oplatí robiť PU na živnosť. Vyštudovala som SŠ ekonomickú,a teraz som si spravila rekvalifikačný kurz na PU s tým, že by som si založila živnosť (keďže som nezamestnaná a nedarí sa mi nájsť novú prácu).
Chcela by som poradiť, či sa mám do toho pustiť...
Ďakujem krásne
Braňo
11.04.12,08:52
definuj mi slovo oplatí sa - čo si pod tým predstavuješ
Katka333
11.04.12,09:32
myslela som či sa to finančne oplatí ak nemám iné zamestnanie popri tom
Dav
11.04.12,09:41
Ak máš klientov a zarobíš toľko, že zvládneš platiť náklady súvisiace s podnikaním, vrátane odvodov,a zarobíš si aj na seba, tak áno.
Katka333
11.04.12,10:00
Ak máš klientov a zarobíš toľko, že zvládneš platiť náklady súvisiace s podnikaním, vrátane odvodov,a zarobíš si aj na seba, tak áno.

No háčik je v tom, že ešte klientov nemám. Myslela som, že to budem riešiť až keď budem mať živnosť... či mám hľadať i napriek tomu?
A ešte otázka, koľko približne klientov musím mať, aby som zarobila aj na seba?
Prosím poraďte, nemám s tým žiadne skúsenosti..
veronikasad
11.04.12,10:04
No háčik je v tom, že ešte klientov nemám. Myslela som, že to budem riešiť až keď budem mať živnosť... či mám hľadať i napriek tomu?
A ešte otázka, koľko približne klientov musím mať, aby som zarobila aj na seba?
Prosím poraďte, nemám s tým žiadne skúsenosti..
Trúfaš si po rekvalifikačnom kurze sama spracovávať PU na živnosť ?
marjankaj
11.04.12,10:07
No háčik je v tom, že ešte klientov nemám. Myslela som, že to budem riešiť až keď budem mať živnosť... či mám hľadať i napriek tomu?
A ešte otázka, koľko približne klientov musím mať, aby som zarobila aj na seba?
Prosím poraďte, nemám s tým žiadne skúsenosti..
No zase si nemysli, že všetci pošlú svoje účtovníčky k vode a dajú to robiť práve tebe. A ešte k tomu uprostred roku.

Zmena účtovnej firmy nie je ako keď zmeníš dodávateľa zemiakov.
Tweety
11.04.12,10:10
A ešte otázka, koľko približne klientov musím mať, aby som zarobila aj na seba?


Na tom ani tak nezáleží, podstatnejšie je ako kvalitne bude účtovníctvo spracované. Za kvalitu nie je ani vysoká cena vysoká, takže sa treba zamerať na kvalitu, nie kvantitu.
Katka333
11.04.12,10:11
Trúfaš si po rekvalifikačnom kurze sama spracovávať PU na živnosť ?

no absolvovala som intenzivny kurz PU cez akademiu vzdelavania....ako na jednej strane mam obavy ale na druhej strane by som to chcela skusit....
Preto som sem aj napisala, aby som ziskala viac informacii od vas skusenych
tweedle
11.04.12,10:11
ak si na to trúfneš, s takými skúsenosťami aké máš, ja na tvojom mieste by som si našla najskôr klientov aspoň 1, ktorým by si na začiatku pokryla začiatočné náklady,, program, office, odvody atď.

a o koľko klientov na to aby si si sama zarobila? ťažko povedať, ak nepoznáme tvoje finančné nároky,,,niekomu stačí na život 200 eur niekomu ani 2000
Vladinka kull
11.04.12,10:13
Ahoj, oplatí neoplatí? Máš zatiaľ iné možnosti? Keď máš už živnosť tak vyskúšaj. Ale nie je to ľahká práca, keď nemáš moc skúsenosti /Ale je tu ešte porada/. Prajem veľa trpezlivosti..... Robím účtovníctvo JU aj PU 16 rokov a koľkokrát potrebujem aj ja poradiť, alebo uistiť sa v správnosti. S pozdravom
Katka333
11.04.12,10:16
No zase si nemysli, že všetci pošlú svoje účtovníčky k vode a dajú to robiť práve tebe. A ešte k tomu uprostred roku.

Zmena účtovnej firmy nie je ako keď zmeníš dodávateľa zemiakov.

toho som si vedoma, že to take jednoduche nie je....
fem
11.04.12,10:22
a čo keby si účtovníctvo zatiaľ skúsila robiť v nejakej firme na dohodu? získať trochu praxe... ;) alebo ešte lepšie, ak máš nejakú známu, či priateľku účtovníčku s praxou, oťukať sa pri nej...
Indeed
11.04.12,10:24
A furt len zahmlievate a zahmlievate a zahmlievate !!!

Čo máte z toho ??

Kto chce tak si tieto informácie vyziska a vyzistí aj bez toho aby musel čítať také otázky, či niekomu stačí 200 alebo 2000 eur na život !

Sú známe premenné: Odvody do SP 112,66 + Zdr.p 47,58 teda spolu 160,24
teda počítajme,že dotyčná bude podnikať doma /nerozvádzam to celé,čo k tomu potrebuje/ teda nebude platiť nikomu za prenájom teda potrebuje nejaký účtovný program ?? eur + kancelárske vybavenie predpokladajme ,že počítač má.

Teda aby to mohla zvládnuť a uživiť sa potrebuje koĺko mesačne vyrobiť obratu ? Povedzme 1000-1500 eur /na začiatok/

Zvyšné premenné,ktoré treba dosadiť: koĺko zaplatí mesačne klient z bežnými nárokmi na vedenie účt.
koĺko zaplatí mesačne klient zo zvyšenými nárokmi
koĺko zaplatí mesačne TOP-klient

Teda nastrieľajte jej od brucha nejaké čísla nech bude spokojná,
šak holka vie ,že jej nepoviete,že koĺko zarábate, ale ja verím,že ona si už vydedukuje z vašich odpovedi, čo chce vedieť.

ja by som povedal hneď z fleku , keby som tie ceny vedel , ale nezaoberám sa z účtovníctvom.
Katka333
11.04.12,10:27
ak si na to trúfneš, s takými skúsenosťami aké máš, ja na tvojom mieste by som si našla najskôr klientov aspoň 1, ktorým by si na začiatku pokryla začiatočné náklady,, program, office, odvody atď.

a o koľko klientov na to aby si si sama zarobila? ťažko povedať, ak nepoznáme tvoje finančné nároky,,,niekomu stačí na život 200 eur niekomu ani 2000

hmm to znie celkom realne...este najst toho klienta... :) no a samozrejme odvahu do toho..
Katka333
11.04.12,10:33
a čo keby si účtovníctvo zatiaľ skúsila robiť v nejakej firme na dohodu? získať trochu praxe... ;) alebo ešte lepšie, ak máš nejakú známu, či priateľku účtovníčku s praxou, oťukať sa pri nej...

nad tým som tiež uvažovala...len tych moznosti tu vela nemam, preto hned zvazujem zivnost...
korduľa
11.04.12,11:06
No háčik je v tom, že ešte klientov nemám. Myslela som, že to budem riešiť až keď budem mať živnosť... či mám hľadať i napriek tomu?
A ešte otázka, koľko približne klientov musím mať, aby som zarobila aj na seba?
Prosím poraďte, nemám s tým žiadne skúsenosti..
no ja teda neviem, ale mas ekonomicku skolu, vies si hadam zratat dve a dve, vygoogli si vsetky vstupne udaje co potrebujes, nemozes predsa chciet, aby to niekto robil za teba
korduľa
11.04.12,11:12
A furt len zahmlievate a zahmlievate a zahmlievate !!!

Čo máte z toho ??

Kto chce tak si tieto informácie vyziska a vyzistí aj bez toho aby musel čítať také otázky, či niekomu stačí 200 alebo 2000 eur na život !

Sú známe premenné: Odvody do SP 112,66 + Zdr.p 47,58 teda spolu 160,24
teda počítajme,že dotyčná bude podnikať doma /nerozvádzam to celé,čo k tomu potrebuje/ teda nebude platiť nikomu za prenájom teda potrebuje nejaký účtovný program ?? eur + kancelárske vybavenie predpokladajme ,že počítač má.

Teda aby to mohla zvládnuť a uživiť sa potrebuje koĺko mesačne vyrobiť obratu ? Povedzme 1000-1500 eur /na začiatok/

Zvyšné premenné,ktoré treba dosadiť: koĺko zaplatí mesačne klient z bežnými nárokmi na vedenie účt.
koĺko zaplatí mesačne klient zo zvyšenými nárokmi
koĺko zaplatí mesačne TOP-klient

Teda nastrieľajte jej od brucha nejaké čísla nech bude spokojná,
šak holka vie ,že jej nepoviete,že koĺko zarábate, ale ja verím,že ona si už vydedukuje z vašich odpovedi, čo chce vedieť.

ja by som povedal hneď z fleku , keby som tie ceny vedel , ale nezaoberám sa z účtovníctvom.

vies, ale holka sa moze trochu potrapit a vsetko si najst na internet, prihliadnuc aj na svoje moznosti, moznych klientov v regione, ceny v regione a podobne, tiez zalezi aj na tom, ci to bude robit doma na svoj pc, alebo chodit po firmach, ale uz som pisala predtym do prispevku, ze ma ekonomicku skolu, snad by mala vediet urobit excelovsku tabulku minimalne a dat si na jednu stranu naklady ako potrebuje, nemame 18 storocie, na internete sa da najst vsetko, ake zahmlievanie, v prvom rade musi mat prax, ja by som si nedala robit ucto nikomu po rekv. kurze, nic neda cloveku tolko co prax, teda mne osobne mi to pride take laxne, ----povedze oplati sa mi a caka sa ano - tak do toho idem, alebo nie - tak sa ani neunuvam nic zistovat a riesit... ale to je len moj pohlad
srska
11.04.12,11:14
ja len krátko: oplatí - inak by sme to nerobili:)
kezeso
11.04.12,11:15
Mne robí účtovníčka raz za rok peňažný denník a daňové priznanie. Ja jej pripravím výdavkové a príjmové doklady, čo mi trvá dva dni. Platím jej za to 40€, ale robí to iba v JÚ. Položiek mám cca 400.
To len aby si mala predstavu.
Indeed
11.04.12,11:19
Ja by som ešte dodal, že činnosť do ktorej sa púšťam, ma musí baviť, musím mať o nej nejaký prehľad, a musím zaznamenávať po určitom čase pokrok a zlepšenie.

Isť do niečoho,len po prísľube, že mi to mesačne MOŽE hodiť XX, či XXX alebo XXXXX eur, nemá cenu, ak nemám k tomu vzťah.
fem
11.04.12,11:33
názorov je veľa, už sa len rozhodnúť, však ?...:cool: ak ťa účtovníctvo baví a myslíš,že ho aspoň teoreticky ovládaš, tak ho skús robiť na živnosť.. no zo začiatku neuvažuj, či na tom zarobíš...to prinesie až tvoja prax... pri najhoršom živnosť pozastavíš, alebo zrušíš...najlepšie je presvedčiť sa na vlastnej koži, či ti bude vyhovovať takýto spôsob obživy:), alebo budeš ďalej hľadať mesto účtovníka v nejakej firme...pohľadaj na porade cenník účtovníckych prác, aspoň pre ilustráciu budeš vedieť, koľko pýtať...;)
Braňo
11.04.12,11:47
A furt len zahmlievate a zahmlievate a zahmlievate !!!

Čo máte z toho ??

Kto chce tak si tieto informácie vyziska a vyzistí aj bez toho aby musel čítať také otázky, či niekomu stačí 200 alebo 2000 eur na život !

Sú známe premenné: Odvody do SP 112,66 + Zdr.p 47,58 teda spolu 160,24
teda počítajme,že dotyčná bude podnikať doma /nerozvádzam to celé,čo k tomu potrebuje/ teda nebude platiť nikomu za prenájom teda potrebuje nejaký účtovný program ?? eur + kancelárske vybavenie predpokladajme ,že počítač má. Toner a papier nerátam, ale určite 15-20 EUR každý mesiac tiež.

Teda aby to mohla zvládnuť a uživiť sa potrebuje koĺko mesačne vyrobiť obratu ? Povedzme 1000-1500 eur /na začiatok/

Zvyšné premenné,ktoré treba dosadiť: koĺko zaplatí mesačne klient z bežnými nárokmi na vedenie účt.
koĺko zaplatí mesačne klient zo zvyšenými nárokmi
koĺko zaplatí mesačne TOP-klient

Teda nastrieľajte jej od brucha nejaké čísla nech bude spokojná,
šak holka vie ,že jej nepoviete,že koĺko zarábate, ale ja verím,že ona si už vydedukuje z vašich odpovedi, čo chce vedieť.

ja by som povedal hneď z fleku , keby som tie ceny vedel , ale nezaoberám sa z účtovníctvom.

do tých premenných by som ešte pridal : aspoň 100-150 EUR na benzín, 40 EUR na mobil, 15 EUR na internet,
apoň 200 EUR ročne na odbornú literatúru (napríklad EPI) a v prípade, že má auto, aj poistka zákonná a havarijná
+ diaľničná nálepka a nejaký servis. Hneď máš náklady 400 EUR/mesiac.
Vladinka kull
11.04.12,12:06
+ dobru kopírku so skenerom a tlačiarňou, veľa toneru ešte viac kancelárskeho papieru :), takže tých nákladov je hodne.
Naozaj je to práce, že keď ta nebaví a nerozumieš tak nezarobíš.
Vladinka kull
11.04.12,12:10
lepšie povedané
Keď ťa baví , rozumieš tak aj pekne zarobíš
Aljok
11.04.12,12:18
Ja by som ešte dodal, že činnosť do ktorej sa púšťam, ma musí baviť, musím mať o nej nejaký prehľad, a musím zaznamenávať po určitom čase pokrok a zlepšenie.

Isť do niečoho,len po prísľube, že mi to mesačne MOŽE hodiť XX, či XXX alebo XXXXX eur, nemá cenu, ak nemám k tomu vzťah.
Absolútny súhlas. Ak Ťa účtovníctvo nebaví a chceš ho robiť len preto, lebo si nevieš nájsť inú prácu tak ani nezačínaj.
A ešte jedna vec, s ktorou musíš rátať. Ako účtovník budeš musieť celý život študovať. Zákony sa menia - novelizujú aj 5 krát do roka.
Melnick
11.04.12,12:19
do tých premenných by som ešte pridal : aspoň 100-150 EUR na benzín, 40 EUR na mobil, 15 EUR na internet,
apoň 200 EUR ročne na odbornú literatúru (napríklad EPI) a v prípade, že má auto, aj poistka zákonná a havarijná
+ diaľničná nálepka a nejaký servis. Hneď máš náklady 400 EUR/mesiac.

A soft ????? Alebo sa vrátime k ručnej práci ????
marjankaj
11.04.12,12:37
To sú všetko prkotiny.
Hlavné je získať dostatok klientov, aby tie príjmy boli v tom rozmedzí 1000-1500 €. Potom sa jej to oplatí.
A ešte lepšie je ak sú tie príjmy nad 10 000 € mesačne.
Teda ak prípadné sankcie za chyby v účtovníctve nebudú väčšie.

Ak nemá žiadnych klientov a založí si živnosť, tak bude produkovať iba stratu.

Kuk aj sem.:confused: Príspevok od tictac7. Ani 17 rokov praxe ešte nezaručuje, že klienti sa pohrnú.
http://www.porada.sk/t187901-prispevok-zivnostensky-pre-zacinajucich-podnikatelov.html#post1989810
Melnick
11.04.12,12:42
Janko !!!!! Nestraš !!!! Som sa až spotila, keď som to čítala :D
marjankaj
11.04.12,12:44
Janko !!!!! Nestraš !!!! Som sa až spotila, keď som to čítala :D
Čo 10000 € mesačne ti je málo?:D
fem
11.04.12,13:36
nie je to stále dookola??? slečna hádam uvažuje rovnako, že bez klientov niet euráčov... ona sa chce posnažiť a nečakať na spasenie z úradu práce... tak trochu pozitívnej energie nezaškodí... určite si uvedomuje možný risk, ako každý kto skúsi byť sám sebe pánom... začiatok hocakého podnikania je zväčša o strate... zisky sa ukážu pomaličky neskôr...:rolleyes:
Indeed
11.04.12,13:38
...že "BLOWJOB" ?
marjankaj
11.04.12,13:42
nie je to stále dookola??? slečna hádam uvažuje rovnako, že bez klientov niet euráčov... ona sa chce posnažiť a nečakať na spasenie z úradu práce... tak trochu pozitívnej energie nezaškodí... určite si uvedomuje možný risk, ako každý kto skúsi byť sám sebe pánom... začiatok hocakého podnikania je zväčša o strate... zisky sa ukážu pomaličky neskôr...:rolleyes:
Veď to je priorita, Zohnať klientov.
Keď bude klient, tak potom si môže vybaviť živnostenský list, alebo to robiť na dohodu.
My jej klientov asi nedohodíme.:confused:
fosgeen
11.04.12,13:54
Dôležité je tiež mať dobrý soft a niekoho pri sebe, kto to ovláda aj so zákonmi. Ja som takto naučila veľa mladých dievčat / mojich známych / zo školy, ktoré ale nepodnikajú , robia účtovníčky na pracovný pomer. Preto až to chceš ozaj robiť a máš k tomu kladný vzťah, t.j. veľa nevyspatých nocí, práca na termín a p. Prajem veľa šťastia. Kto to chce robiť, ten to zvládne.
Dav
11.04.12,13:57
Nemá význam otvárať si živnosť bez klientov. V prvom rade - kto by mal o Tvoje služby záujem? Už sa niekto vyjadril, že áno, dám si viesť účtovníctvo a áno, toľko budem platiť?
Začínajúci podnikateľ, ktorý hľadá účtovníčku, nemá spravidla dosť príjmov, aby finančne zvládol vlastné začiatky. To znamená, že by to nemal byť jediný klient, ale potrebuješ viacerých, aby si zvládla prekonať s dostatočnou finančnou rezervou ich prípadnú platobnú neschopnosť, alebo meškanie úhrad za svoje služby. Pohľadaj si v živnostenskom, prípadne aj v obchodnom registri, koľko účtovníčok je v Tvojom okolí, či niektorú z nich nepoznáš a nemáš sprostredkované informácie (alebo aj klebety), ako sa jej darí.
Začínať so školou, po kurze, bez klientov ako účtovníčka je na medailu za odvahu, ale sedieť a čakať na zázrak tiež nemá zmysel. Prsty Ti držím, ale ľahké to nebude.
Katy a R
11.04.12,14:02
... nerozumeli ... ??
kn-alka
11.04.12,14:03
Jedno je isté, začínať na živnosť bez klientov nemá význam... a hlavne nie bez praxe.

Ja osobne som začínala po škole v účtov.firme, po rokoch som mala odvahu začať účtovať pri hlavnom prac.pomere na dohodu 2-3 menším živnostníkom, až po 10 rokoch som nabrala odvahu a otvorila si živnosť.
Melnick
11.04.12,14:21
Čo 10000 € mesačne ti je málo?:D
nieeeeeeeeeee , to mi ako vreckové stačí, :D mňa skôr vystrašili tie sankcie :eek:
marjankaj
11.04.12,14:25
nieeeeeeeeeee , to mi ako vreckové stačí, :D mňa skôr vystrašili tie sankcie :eek:
Veď to bolo pre začínajúcich.
Teba to trápiť nemusí.;)

No veď som to zhora neohraničil.:D Môžeš si pridať núl koľko chceš.:rolleyes:
Dav
11.04.12,14:52
...spredu či za desatinnou čiarkou ? .... :D
Aljok
11.04.12,15:25
nieeeeeeeeeee , to mi ako vreckové stačí, :D mňa skôr vystrašili tie sankcie :eek:
Bohužiaľ, rubli nám tie pokuty do Zákona o účtovníctve riadne (§ 38).
Ale čo to je pre nás nejaký milión eur? :D
Economic
11.04.12,16:20
Nemá význam otvárať si živnosť bez klientov. V prvom rade - kto by mal o Tvoje služby záujem? Už sa niekto vyjadril, že áno, dám si viesť účtovníctvo a áno, toľko budem platiť?
Začínajúci podnikateľ, ktorý hľadá účtovníčku, nemá spravidla dosť príjmov, aby finančne zvládol vlastné začiatky. To znamená, že by to nemal byť jediný klient, ale potrebuješ viacerých, aby si zvládla prekonať s dostatočnou finančnou rezervou ich prípadnú platobnú neschopnosť, alebo meškanie úhrad za svoje služby. Pohľadaj si v živnostenskom, prípadne aj v obchodnom registri, koľko účtovníčok je v Tvojom okolí, či niektorú z nich nepoznáš a nemáš sprostredkované informácie (alebo aj klebety), ako sa jej darí.
Začínať so školou, po kurze, bez klientov ako účtovníčka je na medailu za odvahu, ale sedieť a čakať na zázrak tiež nemá zmysel. Prsty Ti držím, ale ľahké to nebude.


Maximálne musím súhlasiť. Naozaj bez klientov sa do účtovníctva nepúšťať. Je totiž ťažko si ich zohnať v dnešnej dobe, aj si ich udržať. Pokiaľ nie je jeden, dvaja, takí ako ja hovorím "lepší istí" ešte pred začatím podnikania,.... je to riziko.
Katka333
12.04.12,06:55
Maximálne musím súhlasiť. Naozaj bez klientov sa do účtovníctva nepúšťať. Je totiž ťažko si ich zohnať v dnešnej dobe, aj si ich udržať. Pokiaľ nie je jeden, dvaja, takí ako ja hovorím "lepší istí" ešte pred začatím podnikania,.... je to riziko.

Ďakujem Vám všetkým za vaše názory a rady, veľmi ste mi tým pomohli....

ešte taká otázka, ako hľadať klientov, keď ešte nemám živnosť?
marjankaj
12.04.12,07:00
Ďakujem Vám všetkým za vaše názory a rady, veľmi ste mi tým pomohli....

ešte taká otázka, ako hľadať klientov, keď ešte nemám živnosť?

No toto je tá otázka za 100 bodov.

Hľadaj ako sa len dá.
Inzeráty, cez známych, a podobne.
Toto bude tvoj najväčší problém. Ostatné je malina.
Živnosť si vybavíš rýchlo.
Economic
12.04.12,07:03
Ďakujem Vám všetkým za vaše názory a rady, veľmi ste mi tým pomohli....

ešte taká otázka, ako hľadať klientov, keď ešte nemám živnosť?


Snáď nečakáš, že ti každá z nás niekoho zo svojich klientov prepustí.... To je najväčší a najtvrdší oriešok podnikania nájsť si klientov. Keď ho rozlúskneš, už budeš len chrumkať. :)
Katka333
12.04.12,07:13
Snáď nečakáš, že ti každá z nás niekoho zo svojich klientov prepustí.... To je najväčší a najtvrdší oriešok podnikania nájsť si klientov. Keď ho rozlúskneš, už budeš len chrumkať. :)

jasné, že nečakám, že mi dohodíte klientov....len som chcela poradiť, ako na to, akým spôsobom si mám hľadať klientov, keď ešte nemám živnosť?
príklad: Dám si inzerát, niekto ozve, že má záujem...čo mu poviem...viete, no ešte momentálne nemám živnosť ale idem si ju založiť....bla bla..."určite bude mať stále záujem"...
Tweety
12.04.12,07:15
jasné, že nečakám, že mi dohodíte klientov....len som chcela poradiť, ako na to, akým spôsobom si mám hľadať klientov, keď ešte nemám živnosť?
príklad: Dám si inzerát, niekto ozve, že má záujem...čo mu poviem...viete, no ešte momentálne nemám živnosť ale idem si ju založiť....bla bla..."určite bude mať stále záujem"...
No, aj toto je spôsob. Ale ak ho neskúsiš, možno ani nič nezískaš.
srska
12.04.12,07:19
sú aj iné - dohadzovači z ...:)
marjankaj
12.04.12,07:20
jasné, že nečakám, že mi dohodíte klientov....len som chcela poradiť, ako na to, akým spôsobom si mám hľadať klientov, keď ešte nemám živnosť?
príklad: Dám si inzerát, niekto ozve, že má záujem...čo mu poviem...viete, no ešte momentálne nemám živnosť ale idem si ju založiť....bla bla..."určite bude mať stále záujem"...
Veď mu môžeš povedať, že to robíš na dohodu. A ak bude treba tak si vybavíš aj živnosť. Ak sa to oplatí.
Najlepšie by bolo zamestnať sa v nejakej účtovníckej firme a popri tom si hľadať klientov.
srska
12.04.12,07:21
Veď mu môžeš povedať, že to robíš na dohodu. A ak bude treba tak si vybavíš aj živnosť. Ak sa to oplatí.
Najlepšie by bolo zamestnať sa v nejakej účtovníckej firme a popri tom si hľadať klientov.alebo najsamprv na dú
Dav
12.04.12,07:36
jasné, že nečakám, že mi dohodíte klientov....len som chcela poradiť, ako na to, akým spôsobom si mám hľadať klientov, keď ešte nemám živnosť?
príklad: Dám si inzerát, niekto ozve, že má záujem...čo mu poviem...viete, no ešte momentálne nemám živnosť ale idem si ju založiť....bla bla..."určite bude mať stále záujem"...
Koľko trvá založenie živnosti podľa Teba?
A myslíš, že len čo si získaš živnostenské oprávnenie, začnú Ťa oslovovať na ulici, že si chcú dať viesť účtovníctvo?
Economic
12.04.12,07:38
jasné, že nečakám, že mi dohodíte klientov....len som chcela poradiť, ako na to, akým spôsobom si mám hľadať klientov, keď ešte nemám živnosť?
príklad: Dám si inzerát, niekto ozve, že má záujem...čo mu poviem...viete, no ešte momentálne nemám živnosť ale idem si ju založiť....bla bla..."určite bude mať stále záujem"...

A ty myslíš, že jeho bude zaujímať či máš už Osvedčenie ? Cena ho bude zaujímať...
Katka333
12.04.12,07:48
A ty myslíš, že jeho bude zaujímať či máš už Osvedčenie ? Cena ho bude zaujímať...

veď práve o to ide, že s tým nemám skúsenosti, preto si pýtam rady od vás skusených....čím viac názorov a info, tým lepšie....a som vám za to vďačná
Economic
12.04.12,08:00
veď práve o to ide, že s tým nemám skúsenosti, preto si pýtam rady od vás skusených....čím viac názorov a info, tým lepšie....a som vám za to vďačná


Páči sa mi na tebe, že naozaj naše príspevky čítaš a skutočne verím, že ti pomôžu v tvojom rozhodnutí. Skús ozaj najprv tie ponuky, Osvedčenie sa dá vybaviť aj do 3 dní... Len aby sa ti nestalo, že si vybavíš živnosť, klienta široko ďaleko nikde a minimálne zdravotku musíš platiť mesačne.... SP môžeš, ak chceš mať poistenie vykryté.... Najideálnejší začiatok jo buď popri pracovnom pomere, alebo ak je žena na MD... kým sa to nerozbehne. A keď sa to úspešne rozbehne, potom zase ďalšia rada, keď to ide do "dobrých čísiel" (ako ja hovorím), doporučím založiť si eseročku.... Držím palce.
JankaO
12.04.12,08:10
Ak chceš začať robiť účtovníctvo ako SZČO, najlepšie je mať na začiatok nejaký vstupný kapitál, ktorý ti pokryje komplet výdaje na prvé dva tri roky. (odvody, materiál, soft, réžia...) Treba rátať s tým, že dostatok klientov na to, aby si vykryla náklady na celý rok, vrátili sa ti počiatočné výdaje a zarobila, to príde možno tretí rok. Samozrejme za predpokladu, že klienti budú spokojní a nebudú žiadne sankcie. Ak budeš poskytovať kvalitný "full servis", ponúkať časom aj možno nadštandartné služby, poradenstvo tak, aby klient videl, že nestagnuješ a za ceny prijateľné na trhu, klientela sa ti referenciami rozrastie. Predpokladám, že v dnešnej dobe to trvá tak 5-6 rokov, aby si mohla povedať, že sa oplatilo.
Economic
12.04.12,08:24
Ak chceš začať robiť účtovníctvo ako SZČO, najlepšie je mať na začiatok nejaký vstupný kapitál, ktorý ti pokryje komplet výdaje na prvé dva tri roky. (odvody, materiál, soft, réžia...) Treba rátať s tým, že dostatok klientov na to, aby si vykryla náklady na celý rok, vrátili sa ti počiatočné výdaje a zarobila, to príde možno tretí rok. Samozrejme za predpokladu, že klienti budú spokojní a nebudú žiadne sankcie. Ak budeš poskytovať kvalitný "full servis", ponúkať časom aj možno nadštandartné služby, poradenstvo tak, aby klient videl, že nestagnuješ a za ceny prijateľné na trhu, klientela sa ti referenciami rozrastie. Predpokladám, že v dnešnej dobe to trvá tak 5-6 rokov, aby si mohla povedať, že sa oplatilo.


Veľmi pekne vystihnuté, tieto služby naozaj začnú prinášať svoje ovocie neskôr a za predpokladu kvalitných služieb. Dobrý účtovník (alebo účtovník s referenciami si môže dovoliť aj svoju cenu riešiť smerom nahor za predpokladu poskytnutých služieb bez udelených sankcií). Rozširovanie portfólia poskytovaných služieb je samozrejme veľkým plusom.
Tiež som kedysi začínala s účtovníctvom popri HPP. Mala som dve malinkaté eseročky s pár dokladmi mesačne. Rada som bola každej robote, aká prišla. Teraz som v štádiu, že si môžem aj klientov, ktorých budem robiť sama vyberať. A dovolím si niektorých už aj odmietať.... Niektorých si už viem aj sama odhadnúť že čo sú zač... čo je veľká výhoda.
srska
12.04.12,08:31
hlavne treba mať sebareflexiu a nenabrať si na rohy príliš veľa aby neskôr, keď niektorý klient zbehne ku konkurencii, nezostalo po tebe hnojisko - lebo rekonštruovať účto po niekom čo na to časom hodil bobek - to ti neprajem
Tweety
12.04.12,08:32
Źena a na rohy?
Economic
12.04.12,08:37
Maximálne súhlasím.... Rekonštrukcia účtovníctva je najhoršia vec na svete... je to maximálne prácne, vyšťavujúce a musíš sa napasovať na nejaké čísla. Už som sa s tým stretla. A za boha som sa na čísla aké boli v predchádzajúcich DP napríklad k DPH dostať, pretože jednoducho sa v DP nepracovalo so všetkými dokladmi.... Takéto roboty už v súčasnosti jednoducho odmietam. Nezaplatená robota. A toľko koľko by to bolo hodné u mňa, nik nechce zaplatiť.... Takže takých posielam kadeľahšie. A nech mu to napráva a nesie zodpovednosť blbec, čo to tak domrvil.... Nie je to vždy účtovník, pretože ak ti klient nedá všetky doklady, nemáme to z čoho robiť.. Kúzelníci nie sme. Za účto si zodpovedá totiž on sám, aj keď má účtovníka externého. To sú tzv. "podnikatelia"....
srska
12.04.12,08:41
žeby to slovné spojenie v metropole východu nepoznali?
Indeed
12.04.12,13:27
Ale no !

Hádam by ste nechceli učtovať len paušalistov s 10 prijmovými fakturami a zdrať od nich za DP 70 € ???
srska
12.04.12,13:28
Ale no !

Hádam by ste nechceli učtovať len paušalistov s 10 prijmovými fakturami a zdrať od nich za DP 70 € ???veď nemusíš si ich brať - ber len hnojisko po niekom
Economic
12.04.12,17:06
Ja osobne mám paušalistov menej. Po väčšinou máme vzájomnú dohodu, že účtujem toľko, koľko reálne urobím, t.z. podľa položiek. Je to férové ako pre klienta tak i pre mňa a ver, že niekedy mesačná faktúra vyzerá ozaj smiešne. Vždy platí vzájomná dohoda medzi mnou a klientom.
Paula
12.04.12,17:14
Ale no !

Hádam by ste nechceli učtovať len paušalistov s 10 prijmovými fakturami a zdrať od nich za DP 70 € ???


A to sú aké , tie prijmové? A Ty ako a za čo účtuješ, keď už si v téme kritikom? ;)
Economic
12.04.12,17:18
Asi ich príjme od klienta, aby ich zaúčtoval :-)
Paula
12.04.12,17:21
-:)
bonita
12.04.12,17:46
Ako laik, mam pocit z niektorych odpovedi, ze slecna polozila otazku: ako nezacat robit uctovnictvo.

Naivne sa prisla poradit na poradu, kde je uctovnikov kopec / ze by sa to naozaj tak velmi neoplatilo robit?/ a namiesto dobrosrdecnych rad dostala len zastrasovanie, takze menej odvazny clovek by od tejto prace ozlomkrky utekal.

Niekto tu spochybnuje jej vztah k tej praci bez ohladu na to, ze uviedla, ze ma ekomicku skolu, takze daky ten vztah k cislam mat asi bude, ze?

Podla mna sa ona pytala - nie ci na tom zbohatne a bude milionarka, ale ci sa to oplati robit z hladiska toho - ci ju to uzivi.

Takze aj ked nie som uctovnicka - poradim - pusti sa do toho. Pozistuj si kde sa co da, par rad tu uz k tomu padlo a doma si sadni, vezmi pero a papier a zacni si pisat znamych, rodinu, byv. spoluziakov, ktori su zivnostnici, potom ich obvolaj a popytaj sa ci nemaju zaujem o tvoje sluzby. Bola tu rada ist do dakej firmy najprv - s tou sa stotoznujem , ako pomocna uctovnicka trebars aj do uctovnickej firmy, alebo do inej kde sa od skusenejsich viac dostanes do praxe. Popri tom rob pre znamych, ak najdes ich len par, daj im nizsie ceny pre zaciatok.

Pripadne sa po rodine, znamych pytaj ci nemaju dakoho blizkeho uctovnika a skus sa unho zaucit. Pre zaciatok z toho vsetkeho iste nevyzijes, takze daky iny prijem budes potrebovat.

Ale kazdy raz zacinal a preto sa netreba bat, ignorovat neprijemne odpovede. Clovek mal chvilou pocit akoby ste sa bali , ze vam nebodaj vyrastie nova konkurencia a preberie vasich klientov. Este aj tie satiricke odpovede, ked s apytala kde zhanat klientov - vari ze necaka, ze jej prepustite svojich. Teda som fakt sokovana z tych niektorych odpovedi.
JankaO
12.04.12,18:28
Ako laik, mam pocit z niektorych odpovedi, ze slecna polozila otazku: ako nezacat robit uctovnictvo.

Naivne sa prisla poradit na poradu, kde je uctovnikov kopec / ze by sa to naozaj tak velmi neoplatilo robit?/ a namiesto dobrosrdecnych rad dostala len zastrasovanie, takze menej odvazny clovek by od tejto prace ozlomkrky utekal.

Väčšina z nás, čo odpovedali, nie sme laici a tak, aby slečna nenadobudla naivnú predstavu, každý z nás popísal reálny stav. (hlavne z vlastnej prežitej skúsenosti) My čo, sme na trhu od roku, keď sa v Československu začalo podnikať vieme, že keď sme začínali jednak legislatíva nebola až tak rozbujnená ako je teraz, jednak na strane ponuky bolo menej subjektov než je teraz a predsa si dovolím tvrdiť, že prešlo pár rokov, keď som si mohla povedať že sa snáď aj oplatilo. Dnes je to ťažšie a nielen z dôvodov, ktoré som uviedla. Nikto slečnu nezastrašoval, snáď sa to tak javí z laického pohľadu.
Anik
12.04.12,18:28
bonita prepáč, ale nezdieľam s tebou tvoj názor.
Sama mám živnosť 10 rokov aj na účtovníctvo. Nikdy som si klientelu nehľadala a rada by som v tom pokračovala lebo si myslím, že v tejto práci je to premňa osobne o veľmi veľkej dôvere. Ja musím dôverovať človeku, ktorému robím papiere, ale dôvera musí byť vzájomná.
Veľmi si vážim ľudí, ktorí sú ochotní pomôcť ostatným
či už rôznymi tabuľkami na uľahčenie a samozrejme radami. Nemyslím si žeby sa niekto obával konkurencie.
Všetci si iba napísali svoj názor ako ty a myslím, že je slušné ho akceptovať.
Dav
12.04.12,18:30
Nikto sa nebojí, že mu vyrastie konkurencia, alebo že mu zadávateľka zoberie jeho klientov. Základný problém je, aby mala komu robiť. Netreba sa báť začať, v čomkoľvek, ale predovšetkým - pre koho budem robiť, kto budú moji klienti, zarobím si na živobytie, na úhradu potrebných nákladov?
V odpovediach sme popridávali mnohí, a podľa nickov vidím, že z rôznych oblastí Slovenska, aj svoje negatívne skúsenosti. Nie na odradenie, ale na poradenie,alebo upozornenie, s akými prípadmi sme sa stretli a čo všetko sme preskákali. Je pravdepodobné, že niektoré z našich situácií bude musieť riešiť aj zadávateľka. Okrem toho, účtovníctvo nie je len 1 zákon, je ich neúrekom - živnostenský, občiansky , obchodný zákonník, daň z príjmov, DPH, daňový poriadok, zákonník práce, zákon o SP, ZP, o archivácii, .... účtovníčka pri väčšej firme je veľmi často dievča pre všetko, a keby aj bola len účtovníčka, veľmi často sa s týmito zákonmi stretne.A to sa ešte zákony temer stále menia. Ak nezačne s novou firmou, zdedí účtovníctvo po niekom, možno prejde na iný soft, ako používala predchodkyňa .... spomínali sme rekonštrukciu účtovníctva, to je účtovnícky "bonus" č. 1. Ale aj prechod medzi softami, alebo preberanie účta po inej osobe sú lahôdky. Samozrejme s tým, že podnikateľ si už raz za túto prácu zaplatil, tak nevidí dôvod platiť za to ešte raz.
Áno, svoju prácu milujeme, je to pre nás skôr diagnóza, ako profesia, ale povedať začínajúcemu, že robiť účtovníctvo je bez problémov, by bolo prvotriedne klamstvo. Okrem toho sme nespomínali perličky, napr. čo všetko chce mať podnikateľ v nákladoch, aké chce/nechce platiť dane, kedy sa objavia doklady na zaúčtovanie...
Paula
12.04.12,18:38
za sto bodov :-)
Economic
13.04.12,04:39
Presne tak. Nikto nikoho neodstrašuje a ani sa nebojí svojej klientely, každá z nás pridala praktické rady a názory zo svojich skúseností, ktoré veru sú niekedy na nezaplatenie. Dav to opäť rozpísala a rozmenila pekne všetko na drobné. Nebudem sa už viac vyjadrovať k téme, pretože to najdôležitejšie tu už bolo napísané a zadávateľka otázky si naše pripomienky môže zobrať k srdcu. Pokúsili sme sa jej dať trošku svoje rozumy a dobré rady. Je to pekná práca, aj keď niekedy veľká drina. A mňa osobne aj baví. Robiť robotu, ktorú má človek rád a dokáže sa ňou aj uživiť, je nadovšetko.
Katka333
13.04.12,07:08
Ďakujem Vám všetkým za Vaše príspevky, rady a skúsenosti, veľmi mi to pomohlo....rozhodla som sa, že do toho idem...bude to síce drina ale popasujem sa s tým...budem Vás informovať ako sa mi darí a samozrejme budem ešte potrebovať nejakú tú radu....ešte raz díky moc...
srska
13.04.12,07:10
Ďakujem Vám všetkým za Vaše príspevky, rady a skúsenosti, veľmi mi to pomohlo....rozhodla som sa, že do toho idem...bude to síce drina ale popasujem sa s tým...budem Vás informovať ako sa mi darí a samozrejme budem ešte potrebovať nejakú tú radu....ešte raz díky moc...súhlas - odvážnym a mladým patrí svet:)
Zdenka 0705
13.04.12,09:34
Vítam Tvoje rozhodnutie a želám Ti, nech si úspešná.
Rady potrebuje daždý - či je to začínajúci účtovník, alebo starý "harcovník", ktorý toho už preskákal veľa, ... ale ako zistíš, učíme sa celý život.
Zita5
13.04.12,10:35
Ďakujem Vám všetkým za Vaše príspevky, rady a skúsenosti, veľmi mi to pomohlo....rozhodla som sa, že do toho idem...bude to síce drina ale popasujem sa s tým...budem Vás informovať ako sa mi darí a samozrejme budem ešte potrebovať nejakú tú radu....ešte raz díky moc...

Katka príspevky poraďákov berte ako radu do života,myslím tie prospešné pre Vás a teda nie tie, ktoré znevažujú prácu účtovníkov.
Skúste a začnite, po čase zistíte, že veľa príspevkov je pravdivých a neboli písané na škodu veci.Ani som všetky neprečítala, pretože viem, že sú tu skúsené účtovníčky, ktoré nepovažujem sa osoby, že by sa báli, že im zoberiete klientelu.To sú len niekoho reči a názor jednotlivca.
Nikto tu nemá zámer zastrašovať , ale zasa nikto nemôže ani vyskakovať, akoby zjedol všetku múdrosť sveta, pretože každý raz niečo nové môže riešiť.

Ja sa taktiež venujem účtovníctvu a môžem zodpovedne povedať , že po xx rokoch sa mám stále čo učiť.Proste nie je to všetko jednoduché, ako si to niekto v tejto téme predstavuje resp.ako to vykresľuje.
Účtovníčka sa nestretne za svojej praxe len s jednoduchými účtovnými prípadmi, ale aj s takými, že jej to nedá spávať .Dni,mesiace a noci sa snaží študovať , aby sa za svoju prácu nemusela hanbiť a všetko ostatné je veľa krát bokom(aj Porada:D)
Konkrétne som prežívala také obdobie v minulom roku pri jednej novej firme. Nevedeli s tým pohnúť ani daňový poradcovia, tak aby to bolo čo najsprávnejšie, ale potom mi pomohol jeden nemenovaný poraďák, s ktorým som dosť dlhú dobu prípad riešila a konzultovala a dotiahli sme to k zdarnému koncu .Patrí mu moja vďaka a možno sa tu aj nájde a prečíta si tento môj príspevok:).Taktiež na niekoľko veľa dní a večerov som do prípadu zaangažovala jednu poraďáčku , ktorej patrí tiež moja nesmierna vďaka .......no čo k tomu dodať,bol to prípad, ktorý sa na Porade ani nikdy neriešil,pretože som všetko prelistovala. Áno ...bola tu otázka podobného druhu pred niekoľkými rokmi položená, ale bola nezodpovedaná, nakoľko si nikto možno na odpoveď netrúfol, pretože nemal s tým praktickú skúsenosť . Sú proste prípady ktoré musia pohltiť celého človeka.Nedalo sa odpovedať jednou, dvomi či tromi vetami a ani desiatimi a dokonca ani citovaním znenia zákonov.

Týmto príkladom som chcela poukázať na to, že práca účtovníka nie je o predávaní kapusty na trhu a nemôžem súhlasiť s tým, že niekto znevažuje prácu účtovníka/ov ako sa tu v niektorých príspevkoch prezentuje.
Potrebuje to človeka,ktorý má k tejto práci vzťah, práca ho baví, má záujem sa neustále vzdelávať,študovať zákony a podobne. A napokon, každý jeden problém nás posúva vpred, vždy je osožné ak niečo naviac vieme.

Preto Vám želám ten správny krok a správnu voľbu.
Nemôže to byť vždy len vidina peňazí, ale samozrejme, že .....v prvom rade sú vedomosti a zodpovednosť,pocit dobre odvedenej práce a v neposlednom rade aj o ohodnotení Vašej práce, za ktorú Vám klient zaplatí.

P.S.Musela som zareagovať, lebo niektoré príspevky ma k tomu donútili.
Kala713
14.04.12,14:22
Ja som začala podnikať v účtovníctve prvý krát v r. 1992 ako začiatočník bez praxe. Živnosť som skončila po dvoch rokoch so stratou a dlhmi (nejednalo sa o neajkú veľkú sumu). Potom som sa zamestnala, robila som vo viacerých firmách a nazbierala skúsennosti. Po 20-tich rokoch som išla na materskú a po nej na úrad práce. Napriek prvému neúspechu som sa rozhodla, že to skúsim znova. Tento krát už s niekoľkoročnými skúsennosťami . Začiatok ťažký (kvôli tej trojročnej pauze). Držím palce, myslím, že to treba skúsiť, veď to nie je na doživotie - živnosť sa dá zrušiť, alebo prerušiť.
tetrisss
14.04.12,15:01
Super odpoved!
Indeed
18.04.12,05:21
Prečo by som nemohol byt kritikom ? Za nazor sa postihovalo v minulom režime, alebo sa mylim ?
Indeed
18.04.12,05:27
Ako laik, mam pocit z niektorych odpovedi, ze slecna polozila otazku: ako nezacat robit uctovnictvo.

Naivne sa prisla poradit na poradu, kde je uctovnikov kopec / ze by sa to naozaj tak velmi neoplatilo robit?/ a namiesto dobrosrdecnych rad dostala len zastrasovanie, takze menej odvazny clovek by od tejto prace ozlomkrky utekal.

Podla mna sa ona pytala - nie ci na tom zbohatne a bude milionarka, ale ci sa to oplati robit z hladiska toho - ci ju to uzivi.



Ale kazdy raz zacinal a preto sa netreba bat, ignorovat neprijemne odpovede. Clovek mal chvilou pocit akoby ste sa bali , ze vam nebodaj vyrastie nova konkurencia a preberie vasich klientov. Este aj tie satiricke odpovede, ked s apytala kde zhanat klientov - vari ze necaka, ze jej prepustite svojich. Teda som fakt sokovana z tych niektorych odpovedi.

To su typicke postoje zakomplexovaného slovenského človeka, len JA , potom zase JA , potom dlho nič,
potom 3 veľke kopy hnoja a tam za obzorom , tam su asi niekde aj tí ostatní , teda asi by tam mali byť, neviem...

Tým slušným Poraďákom so zdravými názormi sa za tento moj prispevok OSPRAVEDLŇUJEM.
Kristina27
18.04.12,08:05
Ja robím účtovníčku od skončenia školy v r. 1993, najprv som bola zamestnaná v účtovnej firme, dva roky, popri tom som mala dvoch klientov /komplet DPH, PÚ, mzdy/ súkromne, na rozbeh a na presvedčenie, že to zvládnem. Veľa mi dala práve skúsenosť z praxe, keď som bola zamestnaná v tej firme, zistila som ako čo chodí ako čo sa robí, zakladá a tak. Teraz mám živnosť, klientov som si zobrala len toľko, aby som aj čo-to zarobila, ale aby som sa nepretrhla. Hlavne ma to aj baví a stíham popri tom aj rodinu a záľuby. A ešte som sa aj poistila ako účtovníčka pre prípad nejakej chyby. Prajem všetkým veľa bezchybných krokov :)
apo
14.05.12,12:46
Dobrý názov témy.

druhý krát je ten istý text v ďaľšom príspevku.
Som nešika.

apo
apo
14.05.12,12:50
Dobrý názov témy.

Ja sa venujem účtovníctvu od roku 1992. Vtedy som skončil VŠE popri zamestnaní ako 40 ročný. Prišla nová doba bolo treba zmeniť profesiu. Z programátora sa stal účtovník.

Tri roky som robil účtovníka v súkromnej firme s 50-timi zamestnancami kde šéfom bol môj spolužiak s VŠE. A on mi na začiatku povedal: Ty si účtovník (teda ja) On šéf je ekonóm. Robil som u neho pod dohľadom audítorov tri roky. To bola druhá vysoká škola.

Od roku 1996 máme rodinnú sro a živíme sa výhradne poskytovaným účtovných služieb so všetkým čo k tomu patri. Po 20 rokoch mojej novej praxe a 6. rokoch robenia účtovníctva pre firmu, ktorá má od tohoto roku povinný audit a má 40 zamestnancov som o túto firmu prišiel.

Dôvod:
Jeden zo šéfov bol nespokojný s tým, že sú v účtovníctve otvorené záväzky o ktorých si on dobre pamätá, že sú uhradené. Ja som mu odpovedal, že svoju firmu riadi ako utrhnutý vagón a doklady o úhrade faktúr nech hľadá vo svojom aute, alebo nech ich pýta od svojich zamestnacov, že ja ako účtovník viac ako som urobil spraviť nemôžem.

Teraz je tá otázka:
Ako externí účtovníci sme ekonómovia, alebo účtovníci?
Ja rozdeľujem to čo sú prevádzkové záležitosti a čo sú účtovné úkony. Mám veľké firmy kde si porovnávame zostatky faktúr medzi účtovníctvom a ich evidenciou.

Takže oplatí sa robiť účtovníctvo na živnosť keď zamestnanci ktorí preberajú doklady, narábajú s peniazmi a vyhotovujú faktúry a doklady o úhrade nie sú zodpovední za bordel v záväzkoch, ALE zodpovednosť má účtovník ktorému nosia zamestnanci klienta doklady na spracovanie do jeho prevádzky?

Moja odpoveď je, že oplatí sa.
ALE dobrá rada. V zmluve o vedení účtovníctva je najdôležiteľšia pasáž o pohybe dokladov ktorá v zmluvách chýba, alebo je len všeobecne popísaná. Ja robím zmluvu len keď si to klient praje. Ale od teraz budem robiť len pre klienta s ktorým bude ujasnené kde končia ekonomické úkony vo firme a kde začínajú účtovné úkony za ktoré účtovník nesie zodpovednosť.

apo
KEJKA
14.05.12,13:07
Dobrý názov témy.

Ja sa venujem účtovníctvu od roku 1992. Vtedy som skončil VŠE popri zamestnaní ako 40 ročný. Prišla nová doba bolo treba zmeniť profesiu. Z programátora sa stal účtovník.

....................
Ako externí účtovníci sme ekonómovia, alebo účtovníci?
Ja rozdeľujem to čo sú prevádzkové záležitosti a čo sú účtovné úkony...........................
................ dobrá rada. V zmluve o vedení účtovníctva je najdôležiteľšia pasáž o pohybe dokladov ktorá v zmluvách chýba, alebo je len všeobecne popísaná. Ja robím zmluvu len keď si to klient praje. Ale od teraz budem robiť len pre klienta s ktorým bude ujasnené kde končia ekonomické úkony vo firme a kde začínajú účtovné úkony za ktoré účtovník nesie zodpovednosť.
apo
a) vitaj v klube :), aj ja som presedlala z programátorky na účtovníctvo v r. 1992
b) pravdu máš o tej pasáži v zmluve, ani ja to nemám ošetrené a moja čerstvá skúsenosť:
účtujem, neprichádzam do styku s hotovosťou. Pokladníčka je dcéra majiteľa firmy. teraz má manko - pomerne veľké, ku ktorému sa priznala, ked som márne zháňala fyzickú inventarizáciu hotovosti.
prvá reakcia majiteľov......"všetci sme urobili chybu"
druhá reakcia.................." prečo ste nerobili inventúru ? však vy nás máte strážiť, to MUSI byť chyba v účtovníctve"
=================
samozrejme, kým som skonštatovala manko, preverila som všetky účty, odsúhlasila pohľadávky, záväzky, peniaze na ceste, pôžičky spoločníkov - všetko je v poriadku, žiadne neuhradené záväzky, ktoré by teoreticky mohli byť uhradené v hotovosti bez dokladov, v účtovníctve nefigurujú.
vyzerá to tak, že pokladníčka odovzdávala peniaze na vklad do banky, podľa taoho koľko mala u seba, hotovosť preberajúci majiteľ nikdy neporovnal s práve evidovaným zostatkom v pokladni, ale na vine je účtovník.
apo
14.05.12,13:25
Pokladňa je veľmi dôležitá. Konkrétne tej firme som nanútil vedenie knihy pokladnice a že raz začas sa budeme konfrontovať medzi účtom 211 a ručne vedenou pokladničnou knihou.

Kúpili pokladničnú knihu. Aj mesiac či dva ju viedli a potom opäť nič. Však veď účtovník vytlačí, teda načo.

Len my účtovníci vieme načo je pokladničná kniha.

Ďakujem.

apo
Kala713
29.05.12,10:34
Dobrý názov témy.

Moja odpoveď je, že oplatí sa.
ALE dobrá rada. V zmluve o vedení účtovníctva je najdôležiteľšia pasáž o pohybe dokladov ktorá v zmluvách chýba, alebo je len všeobecne popísaná. Ja robím zmluvu len keď si to klient praje. Ale od teraz budem robiť len pre klienta s ktorým bude ujasnené kde končia ekonomické úkony vo firme a kde začínajú účtovné úkony za ktoré účtovník nesie zodpovednosť.

apo


Robíte účtovníctvo bez zmluvy? Aké to má výhody a nevýhody? Ja mám pocit, že do zmluvy sa nedá vložiť všetko, aby sme boli chránený voči špekulantom alebo bordelárom. Na druhej strane, keď klient nezaplatí, tak potom na základe čoho vymáhať od neho peniaze?
KEJKA
29.05.12,10:41
robím v zásade na základe zmluvy. Len prvý rok, ak sa na poslednú chvíľu dohodneme na spracovaní účtovníctva, robím na základe objednávky a v cene dohodou. Vynímočne táto objednávka sa opakuje aj nasledujúci rok, ak je cena nízka, dokladov málo, riziká minimálne..............
Indeed
29.05.12,10:44
prídu neskusení paušalisti, ktorých zdrem z kože....
Kala713
29.05.12,10:53
Prvé daňové som robila bez zmluvy. Platba z rúčky do rúčky. Potom som im strčila zmluvu na ďalší rok. Mám však jedného ktorý platí ako sa mu chce a obyčajne sa mu nechce. Ako riešite takýchto "zákazníkov"? Nerada by som sa ho vzdala, je to finančne pre mňa zaujímavý podnikateľ .
Indeed
29.05.12,10:54
teda ja nie ,ja nevediem učtovníctvo
Indeed
29.05.12,10:55
Trochu je to nedomyslené, ako može učtovník niesť zodpovednosť za transakcie, ku ktorým nemá oprávnenie ??
Indeed
29.05.12,10:57
To je podobné ako by som sa ja mal starať o to, či moj sused dal svojej žene všetky peniaze , a suseda by na mňa vykrikovala,že prečo som ninul tie peniaze, ked som nimi mal zaplatiť najom, či inkaso..
apo
29.05.12,11:10
V roku 2011 nás vyhľadal mladý podnikateľ, ktorého poznáme od chlapčenského veku. Požiadal nás o spracovanie miezd pre jeho viac firiem. Platby išli veľmi pomaly. Potom som urobil faktúru s predpísanými mesačnými zálohovými platbami až do konca roka. Keď prišli peniaze dostal faktúru a my sme spracovali mzdy.

Žiadna zmluva. Bola by mi k ničomu, lebo mládenec je dlžný celému okoliu. Mzdy sme spracovali za 4 mesiace v 3 firmách. Potom prišla jeho exsvokra, že ide ona pokračovať.

Teraz sa nám sťažovala, že doteraz nemá zaplatené za to čo pokračovla v našej robote.

Toto je odpoveď na otázku, že či zmluva zabráni robeniu zadarmo.
Zmluva nezabráni.

Platba vopred je dobrá ochrana, ale použil som ju iba raz, lebo som vedel čo by ma čakalo.

Väčšinou spolieham na serióznosť. Zostali nám nejaké pohľadávky, ale nezrujnovalo nás to. Aj dnes naším dlžníkom urobíme nevyhnutné služby, neobrátime sa k nim chrbtom, však sme niečo zarobili.

Tento rok som od jedného dlžníka vyžiadal faktúru vo výške jeho dlhu za služby a započítal som. Robil som síce zadarmo, ale nemám stratu na DPH a dani z príjmu.

apo
Daniela81
29.05.12,11:22
aj ja prave rekonstruujem uctovnictvo :-( nikdy viac preboha, nikdy!