leonka5
11.04.12,11:30
Ahojte, prosím Vás o pomoc.Prevzala som účtovanie s.r.o., ale nemám skúsenosti s účtovaním leasingu. :-) S.r.o. (plátca DPH) kúpila nové MV na lízing. Začal sa odpisovať v 01/2010. Splátkový kalendár obsahuje:
obstarávaciu cenu XXXXXX EUR
vstupný poplatok (bez DPH) XXX EUR
lízingová cena celkom XXXXX EUR

V rozpise splátok je uvedené:
- výška istiny XXXXXX EUR
- úrok XXXXX EUR
- celkom k úhrade XXXXXX EUR

Lízing sa uhrádza mesačne z BÚ. Ako mám postupovať s DPH??? Mám to vypočítať? A vstupuje táto DPH do výkazu?

Za každú odpoveď veľmi pekne ďakujem.
a_je_to
15.04.12,16:05
Ahojte, prosím Vás o pomoc.Prevzala som účtovanie s.r.o., ale nemám skúsenosti s účtovaním leasingu. :-) S.r.o. (plátca DPH) kúpila nové MV na lízing. Začal sa odpisovať v 01/2010. Splátkový kalendár obsahuje:
obstarávaciu cenu XXXXXX EUR zaúčtuješ 042/474, zaradíš 022/042
vstupný poplatok (bez DPH) XXX EUR doúčtuješ k obstar. cene 042/321 a priradíš 022/042
lízingová cena celkom XXXXX EUR - neúčtuješ

V rozpise splátok je uvedené:
- výška istiny XXXXXX EUR - neúčtuješ, už máš
- úrok XXXXX EUR - doúčtuješ 562+343/474
- celkom k úhrade XXXXXX EUR iba zaplatíš a účtuješ 474/221

Lízing sa uhrádza mesačne z BÚ. Ako mám postupovať s DPH??? Mám to vypočítať? A vstupuje táto DPH do výkazu?

Za každú odpoveď veľmi pekne ďakujem.

Predajca vyhotoví faktúru pre nakupujúceho, aj pre leasingovku, vrátane DPH. Túto zaúčtuješ na 042/474, čím máš zaúčtovanú istinu, DPH z nej ignoruješ. Ku dňu každej splátky zaúčtuješ aj splatný leasingový úrok 562+343/474 a zaplatíš splátku podľa splátkového kalendára 474/221. Pozor, tá DPH nie je z toho úroku, ale zo splatnej splátky podľa splátkového kalendára k celej splátke. Ostatné detaily doštuduj z § 30a postupov v PÚ.
katkarbk
30.04.12,11:25
Ahoj, prosím o radu: firma kúpila koncom roku 2011 osobné mot. vozidlo:
cena bez DPH: 9291,67
DPH: 1858,33
spolu: 11150,00
Pri nákupe zaplatili časť v hotovosti: 3345,00 EUR, zvyšok platia leasing, prvá splátka 07.01.2012.
Z faktúry, ktorá im bola vystavená predajcom však uplatnili odpočet celej DPH v roku 2011 - a tu je kameň úrazu, neviem, čo s tým. Treba podať dodatočné DP k tej odpočítanej DPH, príp. ako to vysporiadať?
Ďakujem.
a_je_to
12.05.12,21:19
Ahoj, prosím o radu: firma kúpila koncom roku 2011 osobné mot. vozidlo:
cena bez DPH: 9291,67
DPH: 1858,33
spolu: 11150,00
Pri nákupe zaplatili časť v hotovosti: 3345,00 EUR, zvyšok platia leasing, prvá splátka 07.01.2012.
Z faktúry, ktorá im bola vystavená predajcom však uplatnili odpočet celej DPH v roku 2011 - a tu je kameň úrazu, neviem, čo s tým. Treba podať dodatočné DP k tej odpočítanej DPH, príp. ako to vysporiadať?
Ďakujem.

Pozri najprv § 8 ZoDPH :
§ 8
Dodanie tovaru
(1) Dodaním tovaru je
a) prevod práva nakladať s hmotným majetkom ako vlastník, ak tento zákon neustanovuje inak;

Z neho vyplýva, že auto nebolo dodané firme, ale leasingovke. Tá je až do splatenia leasingu tým subjektom, ktorý môže s autom nakladať ako vlastník, vrátane odpočtu DPH z nákupu. Pozri aj faktúru o nákupe. Tam by ako odberateľ mala byť uvedená leasingovka s jej IČ DPH, firma iba ako konečný odberateľ, alebo konečný príjemca, bez nároku na tento odpočet. Tých 3345 by mohla byť akontácia /prvá zvýšená splátka/ k leasingu. Z tej si už odpočet DPH uplatňuje firma, je to jej plnenie od leasingovky.
No ... je to neoprávnený odpočet z plnenia voči inému IČ DPH. Pri zistení daňovým úradom možno čakať pokutu vyše 10 % dane. Ak podáš dodatočné priznanie, tak polovicu, teda vyše 5%. Pokuta sa vyrubí ešte podľa zákona 511/92 o správe daní, ktorý platí ešte stále za vlaňajšie delikty - pozri § 35 :
2) Pri ukladaní pokuty podľa odseku 1 sa uplatňuje základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň doručenia rozhodnutia. Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie, uplatní sa základná úroková sadzba Národnej banky Slovenska platná v deň podania dodatočného daňového priznania. Ak trojnásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 10 %, pri výpočte pokuty sa namiesto trojnásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky použije sadzba 10 %.
(3) Ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie z rozdielu medzi daňou uvedenou v daňovom priznaní alebo hlásení a vyššou daňou uvedenou daňovým subjektom v dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení, správca dane mu uloží pokutu podľa odseku 1 v polovičnej výške. Rovnako sa postupuje, ak daňový subjekt dodatočným daňovým priznaním zvýši vlastnú daňovú povinnosť11ac) alebo zníži nadmerný odpočet11ad) uvedený v daňovom priznaní.
Neviem, či sa oplatí riskovať, asi nie, odpočet bol dosť veľký. Ak sa poponáhľaš, bude to za cca do 100 Eur pokuty.