zaja
11.04.12,11:46
Dobrý deň, preštudovala som si účtovanie skota v príspevkoch na porade, ale nakoľko sa prevažne týka PU tak to moc nepomohlo. Preto prosím o usmernenie. Sme platci DPH, jednoduché účtovníctvo. Dodávateľ poslal FA kde v platobných podmienkach uviedol: skonto 2% pri úhrade do troch dní. Faktúru som zaevidovala v plnej výške, uplatnila DPH taktiež z plnej sumy. Firma nám nevystaví dobropis. Ako mám zaúčtovať úhradu (ZD a DPH)a vyriešiť problém záväzku v knihe doš. faktúr? Ďakujem za každú radu.
Alena Šimová
02.05.12,10:16
Dobrý deň, preštudovala som si účtovanie skota v príspevkoch na porade, ale nakoľko sa prevažne týka PU tak to moc nepomohlo. Preto prosím o usmernenie. Sme platci DPH, jednoduché účtovníctvo. Dodávateľ poslal FA kde v platobných podmienkach uviedol: skonto 2% pri úhrade do troch dní. Faktúru som zaevidovala v plnej výške, uplatnila DPH taktiež z plnej sumy. Firma nám nevystaví dobropis. Ako mám zaúčtovať úhradu (ZD a DPH)a vyriešiť problém záväzku v knihe doš. faktúr? Ďakujem za každú radu.


Podľa mňa firma musí vystaviť dobropis, veď ona DPH odviedla, na základe niečoho si musí uplatniť zníženie DPH a vy znížiť odpočet DPH. Nemusí to urobiť vtedy, ak je v zmluve dohodnuté, že sa bude postupovať podľa par. 25, odst. 6 zákona o DPH, ktorý znie:
Základ dane a daň sa nemusí opraviť, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi za predpokladu, že na takom postupe sa obidve strany písomne dohodli. Ak je takáto klauzula v zmluve, v tom prípade by som v evidencii záväzkov iba poznačila úhradu.
Danka Kosibová
22.11.15,12:18
Ja mam tiež podobný prípad. No my však fakturujeme služby za prepravu do EU, teda bez dph. S odberateľom máme dohodnuté, ak zaplatí do 14 dní, strhne si 2% skonto. Mne v evidencii vystavených faktúr stále svieti ten rozdiel. Dobropis nevystavujeme. Urobím správne, keď interným dokladom(jednoduché účtovníctvo) zaevidujem úhradu ako príjem neovplyvňujúci základ dane?