macko842
11.04.12,22:26
Ahojte.

Chcem poprosiť o radu. Som začínajúca živnostíčka. Zatiaľ si budem viesť jednoduché účtovníctvo. Chcela by som vedieť či mi na vedenie účtovníctva bude stačiť len peňažný denník alebo potrebujem aj pokladničnú knihu? a ako je to z výdavkami, keď uplatňujem 40 % paušál z príjmov v daňovom priznaní? treba výdavky zapisovať aj počas roka?
a_je_to
11.04.12,20:47
Klasický peňažný denník nahrádza pokladničnú knihu, ak sa príjmy a výdavky chronologicky zapisujú. Ak si istá, že nebudeš mať vyššie výdavky, ako 40%, tak ich nemusíš zapisovať, iba odkladať. Ale v prvom roku bývajú výdavky spravidla vyššie. Odporúča sa viesť aspoň v koncepte jednoduché účtovníctvo. Určitý prehľad je potrebný nielen pre daňové účely, ale aj pre vlastný prehľad, pre prípad reklamácií z nákupu a pod. Musíš iba to, čo je uvedené v § 6, ods. 10, posledná veta, ZoDP :

Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
marjankaj
11.04.12,21:24
Áno zapisujú sa aj výdavky. Ako by si potom dokladovala odvody do poisťovní?:confused:
Zavedieš si ešte jeden denník?
macko842
15.04.12,13:27
a ako mám viesť evidenciu o zásobách keď zásoby nemám. čo potrebujem, nakúpim v ten deň a hneď aj použijem, čiže žiadne zásoby si netvorím. a čo sa myslí pod evidenciou pohľadávok? a príjmy sú zdokladované cez registračnú pokladnicu, tie mám kde archivovať? v peňažnom denníku alebo v inej evidencií?
veronikasad
15.04.12,13:41
a ako mám viesť evidenciu o zásobách keď zásoby nemám. čo potrebujem, nakúpim v ten deň a hneď aj použijem, čiže žiadne zásoby si netvorím. a čo sa myslí pod evidenciou pohľadávok? a príjmy sú zdokladované cez registračnú pokladnicu, tie mám kde archivovať? v peňažnom denníku alebo v inej evidencií?
V akej oblasti podnikáš ? Predávaš tovar na faktúru ?
Ivana Š
15.04.12,13:48
mimotemy ja raz nepochopím - však keď neviem napr. zapojiť elektriku alebo plyn do domu, tak si nájdem odborníka
nebudem to robiť na vlastné triko, lebo môžem veľmi zle pochodiť :(
logicky - neviem účtovať - nájdem si účtovníčku, či?

prípadne si môžeš spraviť kurz, aby si bola v obraze
nedaj sa mnou odradiť, aj ja sa tu veľa pýtam, ale nejaký základ musí byť :)
macko842
15.04.12,14:03
opravy aút. nepredávam na faktúru ale v hotovosti
macko842
15.04.12,14:05
čo sa ti nepáči na tom, že sa pýtam? ked si nemôžem dovoliť účtovníčku čo mám spraviť? prestať podnikať? a byť na úrade práce?
Ivana Š
15.04.12,14:16
nie, nie, opakujem, nedaj sa mnou odradiť od podnikania, rozumieš sa svojmu remeslu, treba pracovať
ja len to som chcela povedať, že každý sa inému rozumie - niekto opravám auta, niekto účtovníctvu, niekto ... niečomu inému
a svojpomocne viesť účtovníctvo nemusí byť do budúcnosti to najlacnejšie riešenie
(DÚ a pod. úrady hneď vyrúbia sankcie a pokuty)
veronikasad
15.04.12,14:23
a ako mám viesť evidenciu o zásobách keď zásoby nemám. čo potrebujem, nakúpim v ten deň a hneď aj použijem, čiže žiadne zásoby si netvorím. a čo sa myslí pod evidenciou pohľadávok? a príjmy sú zdokladované cez registračnú pokladnicu, tie mám kde archivovať? v peňažnom denníku alebo v inej evidencií?
Neverím, že ako opravár aut nemáš v dielni žiadne náhradné diely.
Ak nevystavuješ faktúry, nevedieš knihu pohladávok.
Dav
15.04.12,14:23
čo sa ti nepáči na tom, že sa pýtam? ked si nemôžem dovoliť účtovníčku čo mám spraviť? prestať podnikať? a byť na úrade práce?
Len aby si na to nedoplatil po prvej daňovej kontrole....
Takže - veď si Peňažný denník, pri daňovom priznaní sa môžeš rozhodnúť, či použiješ % z príjmov, alebo skutočné výdavky, alebo uplatníš Evidenciu.
Príjmy :Oprava auta je predaj služieb, príjmy ovplyvňujúce základ dane.
Výdavky : nákup náhradných dielov je materiál,výdavok ovplyvňujúci základ dane VOZD. Materiál - patrí tam napr. aj náradie, montérky, čistiace prostriedky, kancelárske potreby.
Prevádzková réžia : patria tam služby - poštovné, telefóny, prípadne daň z motor. vozidiel a iné.
Odvody : do zdravotnej poisťovne
veronikasad
15.04.12,14:25
opravy aút. nepredávam na faktúru ale v hotovosti
Re: Živnostík a jednoduché účtovníctvo
čo sa ti nepáči na tom, že sa pýtam? ked si nemôžem dovoliť účtovníčku čo mám spraviť? prestať podnikať? a byť na úrade práce?

Toto si snáď z poraďákov robíš srandu ? Dnes nie je prvý apríl

macko842
Zamestnanie - predvolené:
účtovník, samostatný účtovník, mzdár
Danielle369
15.04.12,14:26
síce staré ale dobré na pochopenie
http://www.akopodnikat.sk/index.php?option=com_content&task=category§ionid=7&id=51&Itemid=77

a tu máš komplet celé účtovníctvo po lopate....

http://www.porada.sk/t72338-zaciatocnik-v-jednoduchom-uctovnictve.html

a uprav si v profile iba na živnostník
macko842
15.04.12,14:38
takže ked nevystavujem faktúry nevediem knihu pohladávok, ked nemám zásoby nevediem knihu zásob a kedže fungujem cez registračnú pokladnicu tak mi stačí peňažný denník kde budem zapisovať príjmy a do výdavkov odvody do SP a ZP. chápem tomu dobre?
Dav
15.04.12,14:54
takže ked nevystavujem faktúry nevediem knihu pohladávok, ked nemám zásoby nevediem knihu zásob a kedže fungujem cez registračnú pokladnicu tak mi stačí peňažný denník kde budem zapisovať príjmy a do výdavkov odvody do SP a ZP. chápem tomu dobre?
Do výdavkov ešte aj nákup materiálu - náhradné diely, náradie
MartaP
15.05.12,16:28
Môžete mi poradiť, vystavila som faktúru odberateľovi za práce, a on mi túto faktúru uhradil omylom na účet dva krát.Tú druhú úhradu som mu vrátila na jeho účet, len neviem ako to mám zapísať do Peňažného denníka, aby to bolo správne. Účtujem v JÚ. Ďakujem za radu.
calawen
15.05.12,17:03
Možno tiež účtovať ako prvú úhradu, potom vratku omylom zaplatenej mínusom z POZD, alebo účtovať druhú (mylnú) platbu ako príjem neovplyvňujúci základ dane (PNZD) a vratku ako výdaj neovplyvňujúci základ dane (VNZD)...