sylkra
09.02.06,12:43
Prosim mohol by mi niekto odpovedat na moju otazocku?
Kto ma narok na rodinne pridavky? Ma narok obcan SR teda dieta
so slovenskym obcianstvom ale uz bez trvaleho pobytu na uzemi SR?
dakujem
matafe
09.02.06,11:50
Prosim mohol by mi niekto odpovedat na moju otazocku?
Kto ma narok na rodinne pridavky? Ma narok obcan SR teda dieta
so slovenskym obcianstvom ale uz bez trvaleho pobytu na uzemi SR?
dakujem

§ 7
Nárok na prídavok na dieťa

(1) Podmienky nároku na prídavok sú

a) starostlivosť oprávnenej osoby o nezaopatrené dieťa, ak ide o oprávnenú osobu uvedenú v § 2 ods. 1 písm. a) a b),
b) trvalý pobyt15) alebo prechodný pobyt16) oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky,
c) trvalý pobyt15) alebo prechodný pobyt16) nezaopatreného dieťaťa na území Slovenskej republiky.

Oprávnená osoba je definovaná v §2, vo väčšine prípadov je to rodič.
Veronika R
09.02.06,12:03
§ 7
Nárok na prídavok na dieťa

(1) Podmienky nároku na prídavok sú

a) starostlivosť oprávnenej osoby o nezaopatrené dieťa, ak ide o oprávnenú osobu uvedenú v § 2 ods. 1 písm. a) a b),
b) trvalý pobyt15) alebo prechodný pobyt16) oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky,
c) trvalý pobyt15) alebo prechodný pobyt16) nezaopatreného dieťaťa na území Slovenskej republiky.

Oprávnená osoba je definovaná v §2, vo väčšine prípadov je to rodič.

Súhlasím, ale treba si pozrieť aj zákon č. 48/2002 Z. z.
sylkra
09.02.06,12:19
dakujem, ale mohli by ste mi na to odpovedat z praxe?.........rodic sa s dietatom vystahoval do zahranicia. Doposial poberal a vlastne pobera stale rodinne pridavky.............

§7 som si precitala, takze z uvedeneho splna 1a/ co dalej?
sylkra
09.02.06,14:32
dokaze niekto odpovedat, co v tejto situacii robit? dieta aj rodic s obcianstvom SR, bez trvaleho pobytu na SR, pracujuci v EU a poberajuci rodinne pridavky v SR?
evina
09.02.06,14:47
dokaze niekto odpovedat, co v tejto situacii robit? dieta aj rodic s obcianstvom SR, bez trvaleho pobytu na SR, pracujuci v EU a poberajuci rodinne pridavky v SR?
Ak nemá rodič alebo dieťa na území SR trvalý pobyt alebo prechodný a nespĺňa aj túto podmienku podľa zákona č. 48/2002 : 2/ Povolenie na prechodný pobyt sa nevyžaduje u cudzinca, ktorému bolo vydané osvedčenie Slováka žijúceho v zahraničí.

podľa mojej mienky nemá nárok na rodinné prídavky.
Zita4
09.02.06,14:53
dakujem, ale mohli by ste mi na to odpovedat z praxe?.........rodic sa s dietatom vystahoval do zahranicia. Doposial poberal a vlastne pobera stale rodinne pridavky.............

§7 som si precitala, takze z uvedeneho splna 1a/ co dalej?
Tie podmienky musí splniť všetky, nie len niektorú z nich :cool:. Inak nemá nárok na prídavky.
evina
09.02.06,14:56
Našla som tu k tomu ešte tento nick: http://www.porada.sk/showthread.php?t=12397&highlight=rodinn%E9+pr%EDdavky
Asi naozaj najlepšie poradia v SP.
sylkra
13.02.06,06:49
Našla som tu k tomu ešte tento nick: http://www.porada.sk/showthread.php?t=12397&highlight=rodinn%E9+pr%EDdavky
Asi naozaj najlepšie poradia v SP.

dakujem toto som citala aj ja, ale nie je to jasne pre moj pripad, lebo
v state kde momentalne pracuje mu nevznikne narok na rodinne pridavky, nakolko system ich poskytnutia je absolutne odlisny od nasho ........z toho
mi vyplyva, ze slovensky obcan, ktory nezije na uzemi SK nema narok na
rodinne pridavky..........len preto, ze sa momentalne neneachadza na uzemi SK...
alebo
nech si da k niekomu proforma pobyt trebars prechodny, aby mohol splnat
podmienky....
sylkra
13.02.06,06:50
Ak nemá rodič alebo dieťa na území SR trvalý pobyt alebo prechodný a nespĺňa aj túto podmienku podľa zákona č. 48/2002 : 2/ Povolenie na prechodný pobyt sa nevyžaduje u cudzinca, ktorému bolo vydané osvedčenie Slováka žijúceho v zahraničí.

podľa mojej mienky nemá nárok na rodinné prídavky.


Evina....takze ked si vybavi "preukaz" zahranicneho slovaka ma narok
na rodinne pridavky?
evina
13.02.06,07:11
Evina....takze ked si vybavi "preukaz" zahranicneho slovaka ma narok
na rodinne pridavky?
Ja si myslím, že áno, lebo tým pádom by sa to malo brať v zmysle horeuvedenej citácie zo zákona , že má prechodný pobyt. Overila by som si to však na Okresnom úrade , či to berú aj oni tak presne , lebo podľa toho zákona č. 48/2004 je :


Všeobecné ustanovenia
1/ Povolenie na prechodný pobyt oprávňuje cudzinca zdržiavať sa na území Slovenskej republiky a na cesty do zahraničia a naspäť na územie Slovenskej republiky v čase, na aký mu bolo policajným útvarom udelené povolenie na prechodný pobyt.

a toto povolenie sa u zahraničného Slováka nepožaduje, .

Môžu mať k tomu svoj "špecifický " výklad.

P/.s. Sylkra pôvodne som Ti tam uvádzala SP, prepáč a dúfam, že Ťa nepreženiem, ale som si neuvedomila, že teraz rodinné prídavky vyplácajú na ´Úrade práce sociálnych vecí a rodiny /podľa miesta bydliska/ a v Bratislave existuje Ústredie práce soc. vecí a rodiny.
sylkra
14.02.06,14:23
Ja si myslím, že áno, lebo tým pádom by sa to malo brať v zmysle horeuvedenej citácie zo zákona , že má prechodný pobyt. Overila by som si to však na Okresnom úrade , či to berú aj oni tak presne , lebo podľa toho zákona č. 48/2004 je :



Všeobecné ustanovenia

1/ Povolenie na prechodný pobyt oprávňuje cudzinca zdržiavať sa na území Slovenskej republiky a na cesty do zahraničia a naspäť na územie Slovenskej republiky v čase, na aký mu bolo policajným útvarom udelené povolenie na prechodný pobyt.

a toto povolenie sa u zahraničného Slováka nepožaduje, .

Môžu mať k tomu svoj "špecifický " výklad.

P/.s. Sylkra pôvodne som Ti tam uvádzala SP, prepáč a dúfam, že Ťa nepreženiem, ale som si neuvedomila, že teraz rodinné prídavky vyplácajú na ´Úrade práce sociálnych vecí a rodiny /podľa miesta bydliska/ a v Bratislave existuje Ústredie práce soc. vecí a rodiny.

EVINA
to je v poriadku....kazdopadne dakujem, ze mam s kym "riesit" specificke
veci.......
Avsak opat ma zaraza jedna vec.....preco sa podstaty riesia pojmami
trvaly pobyt, prechodny....pobytmi.....ved ak je niekto obcanom SR, tak
by mal mat narok na uvedene. Pobyty su formality, ktorymi sa da obist
akakolvek podstata.
evina
14.02.06,14:51
EVINA
to je v poriadku....kazdopadne dakujem, ze mam s kym "riesit" specificke
veci.......
Avsak opat ma zaraza jedna vec.....preco sa podstaty riesia pojmami
trvaly pobyt, prechodny....pobytmi.....ved ak je niekto obcanom SR, tak
by mal mat narok na uvedene. Pobyty su formality, ktorymi sa da obist
akakolvek podstata.
To je na väčšiu filozofiu. Ja hovorím vždy, že v zákonoch sa nemôže hľadať logika, sú také aké sú.
Aby som však nebola úplne nespravodlivá k zákonodarcom, mohli to riešiť tak aj z dôvodu, že niekto, aj keď je občanom SR, nežije niekoľko rokov na území SR, neplatí dane, odvody na na území SR.....atď. teda principiálne nemá mať prečo nárok na štátnu sociálnu dávku.
sylkra
15.02.06,09:33
To je na väčšiu filozofiu. Ja hovorím vždy, že v zákonoch sa nemôže hľadať logika, sú také aké sú.
Aby som však nebola úplne nespravodlivá k zákonodarcom, mohli to riešiť tak aj z dôvodu, že niekto, aj keď je občanom SR, nežije niekoľko rokov na území SR, neplatí dane, odvody na na území SR.....atď. teda principiálne nemá mať prečo nárok na štátnu sociálnu dávku.

hmm...ale vychovava SLOVAKA, pouziva slovensky jazyk a je hrdy na to,
ze je slovak. ...resp. niekolko rokov predtym zil na SK a odvadzal vsetko
a "ako sa povie nic si nebral naspat", ziadne davky, ziadne PN.....akurat
momentalne nezije na uzemi SK.............ale vies pokial to bude stanovane
na formalitach, tak to budu zneuzivat prave ti, ktori do toho nedali nic.

maj sa pekne a este raz dakujem
adka22
26.03.11,19:41
Dobrý večer.,ja by som sa len v mene kamarátky chcela informovat kto jej vie poradit,ona ako matka berie matersku +20€rodinné prídavky a jej druh otec dietata berie tiež 20€ vo výplate len to nevedia či suma 20€ tiež ako rodinné alebo niaký bonus navyše.Dakujem za poradu
drobeceva
26.03.11,19:46
Dobrý večer.,ja by som sa len v mene kamarátky chcela informovat kto jej vie poradit,ona ako matka berie matersku +20€rodinné prídavky a jej druh otec dietata berie tiež 20€ vo výplate len to nevedia či suma 20€ tiež ako rodinné alebo niaký bonus navyše.Dakujem za poradu
vyzerá, že on si uplatnil na dieťa daňový bonus
adka22
26.03.11,20:02
Dakujem vám velmi pekne za odpoved odkážem
áno tak teda ako aj on vraví že on si uplatnuje tu sumu mesačne 20€ na malého,len potom nevie prečo mu ročne nerobia danové
on to tak rátal že 20€xcelý rok že by im mali v apríli vyplatit tu vyrátanu sumu.To by ale nemohol brat mesačne to by si dal len raz ročne vyplatit ,pravda?!aspon ja si to myslím som mu tak povedala.
Katy a R
26.03.11,20:11
Dakujem vám velmi pekne za odpoved odkážem
áno tak teda ako aj on vraví že on si uplatnuje tu sumu mesačne 20€ na malého,len potom nevie prečo mu ročne nerobia danové
on to tak rátal že 20€xcelý rok že by im mali v apríli vyplatit tu vyrátanu sumu.To by ale nemohol brat mesačne to by si dal len raz ročne vyplatit ,pravda?!aspon ja si to myslím som mu tak povedala.

.. no hádam si nemyslí, že bude brať aj každý mesic DB .. a ešte mu aj pri RZD vyplatia druhý krát.. :confused::D:D
adka22
26.03.11,20:16
No ved to že on si to stále nedá vysvetlit nechápe tomu
takže keby sa toho mesačného 20€ poplatku alebo ako nazvem vzdá a dá si to raz ročne ku koncu marca podat tak sa to potom dá pravda?!..
Katy a R
26.03.11,20:19
No ved to že on si to stále nedá vysvetlit nechápe tomu
takže keby sa toho mesačného 20€ poplatku alebo ako nazvem vzdá a dá si to raz ročne ku koncu marca podat tak sa to potom dá pravda?!..

.. ale prečo by to robil :eek::confused::confused:
veď on sám si požiadal o DB ..
ivka70
26.03.11,20:22
No ved to že on si to stále nedá vysvetlit nechápe tomu
takže keby sa toho mesačného 20€ poplatku alebo ako nazvem vzdá a dá si to raz ročne ku koncu marca podat tak sa to potom dá pravda?!..

Ak ma narok na daniovy bonus, bud si ho uplatnuje kazdy mesiac alebo , ak si ho mesacne neuplatnoval, ma este poslednu moznost v danovo priznani alebo u zamestnavatela v rocnom zuctovani dane, si tento bonus uplatnit a doplatia mu ho za cely rok.
Neda sa uplatnovat si ho mesacne a znovu aj v rocnom zuctovani dani.
drobeceva
27.03.11,08:45
ivka70-adka predtým písala, že manžel robí iba na dohodu,/má tu viac tém pootváraných/ iný príjem nemá, takže vyzerá, že nesplní podmienky vyplácania , resp. celoročného nároku na DB
veronikasad
27.03.11,08:51
Evka, ale tento dotaz je v mene kamarátky - priatel kamarátky poberá DB mesačne ...
drobeceva
27.03.11,10:10
veronika-tá adka má už celkom domotala
Prima73
16.05.11,04:51
Dobry den, vedel by niekto poradit:

Student strednej skoly (uz 18-rocny) bude zit so starymi rodicmi, nakolko jeho matka sa znovu vydala a stahuje sa do ineho mesta za manzelom. Je mozne, aby rodinne pridavky na neho poberala stara mama? Co potom s danovym bonusom, moze si ho matka uplatnovat, alebo to uz nebude mozne (stara matka pobera dôchodok)? Student si chce tiez uplatnit moznost nahradneho vyzivneho z UPSVaR, co vsetko k tomu bude potrebovat dokladovat, musi uvadzat prijmy matky a jej noveho manzela?
veronikasad
16.05.11,04:55
Dobry den, vedel by niekto poradit:

Student strednej skoly (uz 18-rocny) bude zit so starymi rodicmi, nakolko jeho matka sa znovu vydala a stahuje sa do ineho mesta za manzelom. Je mozne, aby rodinne pridavky na neho poberala stara mama? Co potom s danovym bonusom, moze si ho matka uplatnovat, alebo to uz nebude mozne (stara matka pobera dôchodok)? Student si chce tiez uplatnit moznost nahradneho vyzivneho z UPSVaR, co vsetko k tomu bude potrebovat dokladovat, musi uvadzat prijmy matky a jej noveho manzela?
aký má dôvod na náhradné výživné ?
Prima73
16.05.11,05:03
aký má dôvod na náhradné výživné ?

Otec uz roky neplati. Matka poberala tuto davku, ale kedze uz so synom nebude zit v spolocnej domacnosti a jej a manzelov prijem dokopy presiahne danu hranicu, tak uz narok mat nebude, preto si to syn chce vybavit sam.
veronikasad
16.05.11,05:07
Otec uz roky neplati. Matka poberala tuto davku, ale kedze uz so synom nebude zit v spolocnej domacnosti a jej a manzelov prijem dokopy presiahne danu hranicu, tak uz narok mat nebude, preto si to syn chce vybavit sam.
no neviem, že by bola stanovená nejaká hranica príjmu, aby bol rodič oslobodený od platenia výživného. Je len stanovená minimálna výška výživného. Výživné od matky mu nepriznal súd ?
Prima73
16.05.11,05:17
no neviem, že by bola stanovená nejaká hranica príjmu, aby bol rodič oslobodený od platenia výživného. Je len stanovená minimálna výška výživného. Výživné od matky mu nepriznal súd ?


Nie, nie, zle som sa vyjadrila. Príjem matky a jej noveho manzela je vyšší ako 2,2-násobok sumy životného minima, co je hranica na vyplacanie nahradneho vyzivneho a preto uz nahradne vyzivne na syna matka nepobera. Tu hranicu som mala na mysli.

Matka este so synom zije v spolocnej domacnosti, ale to sa zmeni v juli, kedy sa stahuje za manzelom a syn zostane zit so starou matkou. Preto ma zaujimalo, ci je mozne, aby rodinne pridavky poberala stara matka, s ktorou bude zit v spolocnej domacnosti. Alebo to nie je mozne? Ma si syn poziadat o vyzivne od matky, ked spolu nebudu zit?
veronikasad
16.05.11,05:24
Nie, nie, zle som sa vyjadrila. Príjem matky a jej noveho manzela je vyšší ako 2,2-násobok sumy životného minima, co je hranica na vyplacanie nahradneho vyzivneho a preto uz nahradne vyzivne na syna matka nepobera. Tu hranicu som mala na mysli.

Matka este so synom zije v spolocnej domacnosti, ale to sa zmeni v juli, kedy sa stahuje za manzelom a syn zostane zit so starou matkou. Preto ma zaujimalo, ci je mozne, aby rodinne pridavky poberala stara matka, s ktorou bude zit v spolocnej domacnosti. Alebo to nie je mozne? Ma si syn poziadat o vyzivne od matky, ked spolu nebudu zit?
Myslím, že bez súdom stanoveného výživného to nepôjde ...

Čo sa týka daňového bonusu, ak nebude žiť v spoločnej domácnosti s matkou, nebude mať naň nárok nikto. Sám na seba si ho uplatniť nemôže a stará matka nemá zdanitelný príjem vo výške 6-násobku min.mzdy.

Čo sa týka prídavkov, zodpovednú odpoveď ti dať neviem (vzhľadom na vek syna). Informuj sa na Úrade práce. Možno ich bude poberať sám, ak bude mať stanovené výživné od obidvoch rodičov a splní podmienku nezaopatreného dieťaťa (bude študovať dennou formou).
Prima73
16.05.11,05:26
Myslím, že bez súdom stanoveného výživného to nepôjde ...

Čo sa týka daňového bonusu, ak nebude žiť v spoločnej domácnosti s matkou, nebude mať naň nárok nikto. Sám na seba si ho uplatniť nemôže a stará matka nemá zdanitelný príjem vo výške 6-násobku min.mzdy.

Čo sa týka prídavkov, zodpovednú odpoveď ti dať neviem (vzhľadom na vek syna). Informuj sa na Úrade práce. Možno ich bude poberať sám, ak bude mať stanovené výživné od obidvoch rodičov a splní podmienku nezaopatreného dieťaťa (bude študovať dennou formou).

Dakujem velmi pekne za rady a cas.