andy_rs
12.04.12,09:41
Dobrý deň prajem,

súrne potrebujem pomoc. Akurát vypisujem mesačný výkaz poistného a príspevkov. Robím to prvýkrát a musím sa priznať, že si pripadám v španielskej dedine. Potrebujem vyplniť Vym.základ pre UP a GP a neviem ako na to....Ako to mám vypočítať resp. z čoho. Zamestnávam ich na dohodu o vykonaní práce a hodinovú mzdu majú 3,3 a dvaja 2,3. Mám ich na dohodu od 27.3.2012. Vypočítavam to len na tých pár dní v mesiaci marec, či na celý mesiac?
Som skúšala aj hľadať ako im mám vypočítať ten vymeriavací základ ale fakt netuším, nič som nenašla čo by mi pomohlo resp. čomu by som pochopila :)

Ďakujem Vám všetkým za rady
Tweety
12.04.12,07:43
Dobrý deň prajem,

súrne potrebujem pomoc. Akurát vypisujem mesačný výkaz poistného a príspevkov. Robím to prvýkrát a musím sa priznať, že si pripadám v španielskej dedine. Potrebujem vyplniť Vym.základ pre UP a GP a neviem ako na to....Ako to mám vypočítať resp. z čoho. Zamestnávam ich na dohodu o vykonaní práce a hodinovú mzdu majú 3,3 a dvaja 2,3. Mám ich na dohodu od 27.3.2012. Vypočítavam to len na tých pár dní v mesiaci marec, či na celý mesiac?
Som skúšala aj hľadať ako im mám vypočítať ten vymeriavací základ ale fakt netuším, nič som nenašla čo by mi pomohlo resp. čomu by som pochopila :)

Ďakujem Vám všetkým za rady Ich VZ bude výška odmeny, ktorú za ten čas dostanú. Takže hod.x sadzba.
veronikasad
12.04.12,07:45
Dobrý deň prajem,

súrne potrebujem pomoc. Akurát vypisujem mesačný výkaz poistného a príspevkov. Robím to prvýkrát a musím sa priznať, že si pripadám v španielskej dedine. Potrebujem vyplniť Vym.základ pre UP a GP a neviem ako na to....Ako to mám vypočítať resp. z čoho. Zamestnávam ich na dohodu o vykonaní práce a hodinovú mzdu majú 3,3 a dvaja 2,3. Mám ich na dohodu od 27.3.2012. Vypočítavam to len na tých pár dní v mesiaci marec, či na celý mesiac?
Som skúšala aj hľadať ako im mám vypočítať ten vymeriavací základ ale fakt netuším, nič som nenašla čo by mi pomohlo resp. čomu by som pochopila :)

Ďakujem Vám všetkým za rady
nemala by si náhodou pred vypísaním Mesačného výkazu pre SP urobiť dohodárom výplaty ?
Okrem mesačného výkazu pre SP potrebuješ aj Mesačný prehlad pre DU. Majú dohodári podpísané vyhlásenie ?
andy_rs
12.04.12,07:49
Takže mám tomu chápať tak, že ak ich mám od 27.3.2012 tak do 31.3.2012 majú odrobených 5 dní. Každý deň mi robili 2 hodiny....takže dokopy majú odrobených 10 hodín. Keď si to vynásobím ich odmenou tak mi vyjde 33 euro....Takže do kolonky vymeriavací základ pre UP aj pre GP mám napísať tých 33 euro??? A do kolonkdy UP-zamestnávateľ a GP - zamestnávateľ mám čo napísaŤ????
Tweety
12.04.12,07:55
Takže mám tomu chápať tak, že ak ich mám od 27.3.2012 tak do 31.3.2012 majú odrobených 5 dní. Každý deň mi robili 2 hodiny....takže dokopy majú odrobených 10 hodín. Keď si to vynásobím ich odmenou tak mi vyjde 33 euro....Takže do kolonky vymeriavací základ pre UP aj pre GP mám napísať tých 33 euro??? A do kolonkdy UP-zamestnávateľ a GP - zamestnávateľ mám čo napísaŤ????
Zamestnanec neodvádza nič, len zamestnávateľ. Takže najprv urob výplatu, aby bola známa ich odmena a potom teto údaj daj do výkazu a z neho už len suma pre odvod zamestnávateľa.
andy_rs
12.04.12,07:55
veronikasad .... oni ešte výplaty nemali.....mám ich na dohodu od 27.3.2012 a výplatu majú dostať až koncom apríla....a to mám s mesačným výkazom za marec čakať až dovtedy?
No na daňovom mi vraveli že až keď dostanú prvú výplatu mám ísť tam a hlásiť sa...Vyhlásenie? Vyhlásenie podpísané nemajú? Viem že to slúži na to aby im nebolo zdaňované a ako to ovplyvní mňa či ako je to s tým vyhlásením?
Tweety
12.04.12,07:57
veronikasad .... oni ešte výplaty nemali.....mám ich na dohodu od 27.3.2012 a výplatu majú dostať až koncom apríla....a to mám s mesačným výkazom za marec čakať až dovtedy?
No na daňovom mi vraveli že až keď dostanú prvú výplatu mám ísť tam a hlásiť sa...Vyhlásenie? Vyhlásenie podpísané nemajú? Viem že to slúži na to aby im nebolo zdaňované a ako to ovplyvní mňa či ako je to s tým vyhlásením?
ÁNo, výkay z pošleš až v mesiaci, kedy budú vyplatené odmeny. Vyhlásenie k zdaneniu podpíšu vtedy, keď nepracujú už inde, pre iného zamestnáv. a majú ho podpísané u neho.
veronikasad
12.04.12,07:59
veronikasad .... oni ešte výplaty nemali.....mám ich na dohodu od 27.3.2012 a výplatu majú dostať až koncom apríla....a to mám s mesačným výkazom za marec čakať až dovtedy?
No na daňovom mi vraveli že až keď dostanú prvú výplatu mám ísť tam a hlásiť sa...Vyhlásenie? Vyhlásenie podpísané nemajú? Viem že to slúži na to aby im nebolo zdaňované a ako to ovplyvní mňa či ako je to s tým vyhlásením?
Mesačný výkaz do SP odovzdávaš=posielaš elektronicky do výplatného termínu. Termín na odovzdanie prehladu na DU je do konca nasl.mesiaca (za mesiac marec do 30.4.). Na DU treba doplniť registráciu platitela dane zo závislej činnosti - ak ste doteraz nemali žiadnych zamestnancov.

Kto sú dohodári ? Nezamestnaní-evidovaní na UP, dôchodcovia, študenti alebo zamestnanci, ktorí pracujú aj v iných firmách ?
Vyhlásenie môžu mať podpísané súčasne len u jedného zamestnávatela.
andy_rs
12.04.12,08:10
ÁNo, výkay z pošleš až v mesiaci, kedy budú vyplatené odmeny. Vyhlásenie k zdaneniu podpíšu vtedy, keď nepracujú inde.

No ale to potom bude viac ako 31 dní. nevadí???? to mám ako vypočítať potom vymeriavací základ? aj tak tomu nerozumiem
Tweety
12.04.12,08:11
Čo bude viac ako 31 dní?
andy_rs
12.04.12,08:13
Mesačný výkaz do SP odovzdávaš=posielaš elektronicky do výplatného termínu. Termín na odovzdanie prehladu na DU je do konca nasl.mesiaca (za mesiac marec do 30.4.). Na DU treba doplniť registráciu platitela dane zo závislej činnosti - ak ste doteraz nemali žiadnych zamestnancov.

Kto sú dohodári ? Nezamestnaní-evidovaní na UP, dôchodcovia, študenti alebo zamestnanci, ktorí pracujú aj v iných firmách ?
Vyhlásenie môžu mať podpísané súčasne len u jedného zamestnávatela.
Sú nezamestnaní. Na čo je to vyhlásenie dobré???
veronikasad
12.04.12,08:14
Sú nezamestnaní. Na čo je to vyhlásenie dobré???
Uchádzač o zamestnanie môže zarobiť mx, 139,90€ mesačne. Ak majú podpísané vyhlásenie, nestrhneš im žiadnu daň- Hrubá mzda=čistá
andy_rs
12.04.12,08:15
Čo bude viac ako 31 dní?
No nastúpili 27.marca....výkaz mám spraviť do konca apríla ale čo ak výplaty dostanú až v máji??? Vysvetlím ako to je...Pracujeme v stavebníctve. Sme jedna partia. Vyplácanú stenu budeme mať až po dokončení. Termín na dokončenie je do 30.4.2012 ale ak to nestihneme dovtedy spraviť...môže sa to o pár dní predĺžiť...a aj keď to stihneme na vyplatenie faktúry majú 14 dní takže tak či tak to vychádza na máj....
Tweety
12.04.12,08:16
Sú nezamestnaní. Na čo je to vyhlásenie dobré???
Vyhlásenie slúži na to, aby sa nezdaňovala celá mzda, odmena, ale v ich prípade sa aj tak nebude zdaňovať nič.
Tweety
12.04.12,08:17
No nastúpili 27.marca....výkaz mám spraviť do konca apríla ale čo ak výplaty dostanú až v máji??? Vysvetlím ako to je...Pracujeme v stavebníctve. Sme jedna partia. Vyplácanú stenu budeme mať až po dokončení. Termín na dokončenie je do 30.4.2012 ale ak to nestihneme dovtedy spraviť...môže sa to o pár dní predĺžiť...a aj keď to stihneme na vyplatenie faktúry majú 14 dní takže tak či tak to vychádza na máj....
AKej faktúry? Oni svoju prácu fakturujú? Máš to akési pomotané. Doplň presné údaje, ako to je.
andy_rs
12.04.12,08:18
Uchádzač o zamestnanie môže zarobiť mx, 139,90€ mesačne. Ak majú podpísané vyhlásenie, nestrhneš im žiadnu daň- Hrubá mzda=čistá
Áno to rozumiem, takže to vyhlásenie je vlastne hlavne pre nich. Teda mňa to nijako neovplyvní. Či?Kde sa má to vyhlásenie podpisovať, tipujem že sa to má zaniesť na daňový úrad.
andy_rs
12.04.12,08:19
Ja pracujem na živnosť pre jednu s.r.o. a ja tú prácu fakturujem pre nich.
Tweety
12.04.12,08:20
Ja pracujem na živnosť pre jednu s.r.o. a ja tú prácu fakturujem pre nich.
A oni sú tvojími dohodármi, či?
andy_rs
12.04.12,08:25
A oni sú tvojími dohodármi, či?
Áno presne tak....ale sme dohodnutí že výplatu dostanú až po dokončení steny, všetkým to tak vyhovuje a súhlasili s tým....
Tweety
12.04.12,08:26
Áno presne tak....ale sme dohodnutí že výplatu dostanú až po dokončení steny, všetkým to tak vyhovuje a súhlasili s tým....
No dobre, takže ak napr. dostanú odmenu, kedže sú dohodári(nie výplatu) v máji, v máji aj odvedieš odvody a aj pošleš výkaz.
andy_rs
12.04.12,08:27
No dobre, takže ak napr. dostanú odmenu(nie výplatu) v máji, v máji aj odvedieš odvody a aj pošleš výkaz.
A to teda nemusím mesačne odvádzať....lebo chápeš ma....od 27.3.2012 do povedzme príklad 14.5.2012 je viac ako mesiac....
Tweety
12.04.12,08:28
A to teda nemusím mesačne odvádzať....lebo chápeš ma....od 27.3.2012 do povedzme príklad 14.5.2012 je viac ako mesiac....
Nie, veď ak v mesiaci nemali odmenu, tak odvody neplatíš, platíš až v momente jej vyplatenia.
andy_rs
12.04.12,08:32
Nie, veď ak v mesiaci nemali odmenu, tak odvody neplatíš, platíš až v momente jej vyplatenia.
Aha :D No hej šak logiku to má :D :D Ďakujem veľmi pekne :) Mesačné výkazy budem robiť elektronicky a tam je kolonka že dni....tam mám potom dať normálne počet dní koľko ich mám na dohodu???? Teda od toho 27.3. do 14.5. ak povedzme k tomu dňu dostanú výplatu?
Tweety
12.04.12,08:34
Aha :D No hej šak logiku to má :D :D Ďakujem veľmi pekne :) Mesačné výkazy budem robiť elektronicky a tam je kolonka že dni....tam mám potom dať normálne počet dní koľko ich mám na dohodu???? Teda od toho 27.3. do 14.5. ak povedzme k tomu dňu dostanú výplatu?
NIe, tam uvádzaš len dni trvania dohody v mesiaci,(výkaz je za jeden mesiac) nie celé mesiace trvania dohody.
veronikasad
12.04.12,08:34
Aha :D No hej šak logiku to má :D :D Ďakujem veľmi pekne :) Mesačné výkazy budem robiť elektronicky a tam je kolonka že dni....tam mám potom dať normálne počet dní koľko ich mám na dohodu???? Teda od toho 27.3. do 14.5. ak povedzme k tomu dňu dostanú výplatu?
Mesačný výkaz je preto mesačný aby si tam uviedla počet kal.dní dohody za daný mesiac - za marec v tvojom prípade 5 dní.
andy_rs
12.04.12,08:35
Ešte sa chcem opýtať a to nevadí že ich mám potom na dohodu o vykonaní práce????? Lebo tá dohoda je vlastne ak majú pravidelné odmeny, resp. opakujúcu prácu. A dohoda o pracovnej činnosti je na konkrétne vykonanú prácu.... a ešte niečo povedzme že sú uchádzači o zamestnanie....môžu zarobiť max 139,90 mesačne.... u mňa vlastne výplatu dostanú za viac ako mesiac teda aj viac ako 139,90 to nevadí? normálne im mám dať teda tak na vyše mesiaca či im mám papierovo napísať na mesiac
Tweety
12.04.12,08:37
Ešte sa chcem opýtať a to nevadí že ich mám potom na dohodu o vykonaní práce????? No vadí, máš to teda zlé. Lebo tá dohoda je vlastne ak majú pravidelné odmeny, resp. opakujúcu prácu. A dohoda o pracovnej činnosti je na konkrétne vykonanú prácu.... a ešte niečo povedzme že sú uchádzači o zamestnanie....môžu zarobiť max 139,90 mesačne.... u mňa vlastne výplatu dostanú za viac ako mesiac teda aj viac ako 139,90 to nevadí? normálne im mám dať teda tak na vyše mesiaca či im mám papierovo napísať na mesiac Úradu predkladajú sumu vyplatenú v mesiaci. V texte.
andy_rs
12.04.12,08:39
Mesačný výkaz je preto mesačný aby si tam uviedla počet kal.dní dohody za daný mesiac - za marec v tvojom prípade 5 dní.
Jáááj dobre už šak ozaj :D no už mám toho plnú hlavu :D už mi to nezapína.... no dobre a teda povedzme že som im už dala výplaty.....tak do toho vymeriavacie základu na mesačný výkaz za marec napíšem ich odmenu na tých 5 dní? teda ako som počítala tých 33 euro...na mesiac apríl teda na 30 dní budú mať odmenu 132 euro tak do kolonky vym.základ pre Up a vym. základ pre Gp napíšem tých 132 euro????
andy_rs
12.04.12,08:41
V texte.
Hmm aj som si myslela....a nemôžem spraviť pre nich aby zaniesli na úrad papier že teda boli vyplatení.....ale bude to len na papieri?
veronikasad
12.04.12,08:41
Jáááj dobre už šak ozaj :D no už mám toho plnú hlavu :D už mi to nezapína.... no dobre a teda povedzme že som im už dala výplaty.....tak do toho vymeriavacie základu na mesačný výkaz za marec napíšem ich odmenu na tých 5 dní? teda ako som počítala tých 33 euro...na mesiac apríl teda na 30 dní budú mať odmenu 132 euro tak do kolonky vym.základ pre Up a vym. základ pre Gp napíšem tých 132 euro????
Andy, kolko máš tých dohodárov ? Nebude pre teba lacnejšie kúpiť si nejaký mzdový SW ako platiť pokuty ?
Tweety
12.04.12,08:41
Hmm aj som si myslela....a nemôžem spraviť pre nich aby zaniesli na úrad papier že teda boli vyplatení.....ale bude to len na papieri?
Na ÚP si vedia skontrolovať papier so skutočnosťou.
andy_rs
12.04.12,08:43
hmmm no mám ich 9
andy_rs
12.04.12,08:44
Na ÚP si vedia skontrolovať papier so skutočnosťou.
No dobre a ako budú vedieť či som im do ruky dala či nedala peniaze....
veronikasad
12.04.12,08:47
No dobre a ako budú vedieť či som im do ruky dala či nedala peniaze....
Andy, každý dohodár musí mesačne predkladať potvrdenie o príjme. Ak sa suma z potvrdenia nezhoduje s vymer.základom, ktorý si uviedla v mesačnom výkaze do SP, ide o podvod a aj po dlhšom čase keď na to prídu, ho vyradia z evidencie. UP je SW-ovo prepojený so SP. Navyše, dohodári musia odovzdať kopiu dohody na UP pred začiatkom výkonu práce. Tí "tvoji" to urobili ? Ak nie, je to tiež dovod na vyradenie z evidencie.
Tweety
12.04.12,08:48
No dobre a ako budú vedieť či som im do ruky dala či nedala peniaze....
Myslíš bez dokladu? To je už porušenie zákona. A ináč, veď si vedia vypočítať sumu a majú predsa dohodu.
andy_rs
12.04.12,08:50
Andy, každý dohodár musí mesačne predkladať potvrdenie o príjme. Ak sa suma z potvrdenia nezhoduje s vymer.základom, ktorý si uviedla v mesačnom výkaze do SP, ide o podvod a aj po dlhšom čase keď na to prídu, ho vyradia z evidencie. UP je SW-ovo prepojený so SP. Navyše, dohodári musia odovzdať kopiu dohody na UP pred začiatkom výkonu práce. Tí "tvoji" to urobili ? Ak nie, je to tiež dovod na vyradenie z evidencie.
Áno kópiu dohody odovzdali na úrad práce, ... no a presne preto som chcela spraviť mesačný výkaz s vymeriavacím základom aby to sedelo s tým čo odovzdajú na úrad práce...
Tweety
12.04.12,08:52
Áno kópiu dohody odovzdali na úrad práce, ... no a presne preto som chcela spraviť mesačný výkaz s vymeriavacím základom aby to sedelo s tým čo odovzdajú na úrad práce...
ALe ak im nič nevyplatíš, nemôžeš robiť ani výkaz, ani dať potvrdenie, že boli vyplatení.
veronikasad
12.04.12,08:53
Nesúhlasím, výkaz do SP sa predkladá aj keď nebolo nič vyplatené. VZ=nula.
andy_rs
12.04.12,08:53
Ešte raz napíšem ako som to chcela spraviť...papierovo chcem aby to všetko sedelo tak ako má....Preto som chcela spraviť aby mesiac marec bol v poriadku, že spravím mesačný výkaz za obdobie marec....teda že za tých 5 dní dostali vyplatené...spravím im aj doklad aby ho mohli odniesť na úrad práce a týmpádom mesiac marec bude sedieŤ....mesiac apríl som chcela aby mali počítaný do odmeny už od 1.apríla do 30.apríla....spraviť začiatkom mája mesačný výkaz za mesiac apríl vystaviť im doklad aby to zaniesli na úrad....takto som to chcela spraviŤ preto som sa pýtala že za tých 5 dní aké mám dať vymeriavací základ....
Tweety
12.04.12,08:54
Pochopila som to tak, že dá tak, akokeby boli
andy_rs
12.04.12,08:55
Hmm ja mám z toho mišmaš...asi to zverím do rúk účtovníčke nech je všetko tak ako má byť...a nech nemám zbytočné problémy kvôli nevedomosti.
Ďakujem pekne za ochotu a za vysvetlenie....aspoň kúsok som pochopila :D

Príjemný dník prajem...
veronikasad
12.04.12,08:57
Ak sú v SP prihlásení, aj keď nebudú mať žiadny príjem, musia byť uvedení v mesačnom výkaze s VZ=nula. Tam smeruje moja poznámka. "RečiL andy moc nerozumiem.
stormcatcher
13.09.12,15:37
Príjemný večer.
Čo je vymeriavací základ pre garančné a úrazové poistenie evidovaného na UP, keď má mesačné príjmy max. do výšky aby nebol vyradený z UP. Napr. 140€ aká suma bude na páske?
Ďakujem
Mila123
13.09.12,15:42
áno, tých 140 € je zároveň aj VZ pre odvod pre SP, ktorý platí iba zamestnávateľ......
ZC nemá s tým nič spoločné......

ak bude mať v hrubom 140€, môže ich mať i v čistom (ak má podpísané Vyhlásenie, uplatňuje si mesačnú čiastku nezdaniteľného minima)
alebo bude 140 € znížené o 19% sadzbu dane, t.j. 26.60€......
veronikasad
13.09.12,15:42
Príjemný večer.
Čo je vymeriavací základ pre garančné a úrazové poistenie evidovaného na UP, keď má mesačné príjmy max. do výšky aby nebol vyradený z UP. Napr. 140€ aká suma bude na páske?
Ďakujem
VZ je hrubá mzda (odmena), ktorú uchádzač o zamestnanie v danom mesiaci dosiahol
stormcatcher
13.09.12,15:51
VZ je hrubá mzda (odmena), ktorú uchádzač o zamestnanie v danom mesiaci dosiahol
napr. na páske je hrubá mzda 118,20 a GP 0,29 a UP 0,94.
ak som našiel správne čísla na stránke SP na výpočet, tak potom sumy na GP a UP nesedia.
mohla by si nejaký ukážkový výpopčet?
Ďakujem
veronikasad
13.09.12,15:54
napr. na páske je hrubá mzda 118,20 a GP 0,29 a UP 0,94.
ak som našiel správne čísla na stránke SP na výpočet, tak potom sumy na GP a UP nesedia.
mohla by si nejaký ukážkový výpopčet?
Ďakujem
sumy sedia
GP je 0,25 % z 118,20
UP je 0,80 % z 118,20

Odvody platí len zamestnávatel - do 31.12.2012 zamestnanec žiadne odvody neplatí
stormcatcher
13.09.12,16:04
sumy sedia
GP je 0,25 % z 118,20
UP je 0,80 % z 118,20

Odvody platí len zamestnávatel - do 31.12.2012 zamestnanec žiadne odvody neplatí

Ďakujem, už nám to vyšlo. Jednalo sa o zamestnávateľa