Kvaka
12.04.12,10:49
Dnes vyšla v zbierke nová vyhláška MZSR č. 130/2012 Z.z. o podrobnostiach o vykazovaní preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, o platení preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, preplatkov a nedoplatkov, o ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného a o vzore ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie.
Kvaka
12.04.12,08:50
NOKIA
12.04.12,09:02
Už ste ju preštudovli, aké sä tam novinky?
Kvaka
12.04.12,10:44
Pozerala som do materiálov na stránke https://lt.justice.gov.sk/Material/MaterialDocuments.aspx?instEID=-1&matEID=4963&langEID=1&tStamp=20120314083147917.
V osobitnej časti dôvodovej správy je napísané:
Zdravotná poisťovňa vykoná ročné zúčtovanie poistného za rok 2011 do 30. septembra 2012 za


samoplatiteľa (tzv. dobrovoľne nezamestnaná osoba), ak jeho príjem z kapitálových príjmov presiahne sumu 3 948,72 euro,
zamestnanca, ak jeho príjmy zo závislej činnosti presiahli hrubý príjem 2233,50 euro aspoň v 1 mesiaci,
samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorej vymeriavací základ, t.j. (čiastkový základ dane z riadku 44 daňového priznania plus výdavky na zdravotné poistenie deleno 2,14) presiahol sumu 3 948,72 euro,
poistenca, ktorý mal príjem z dividend vyšší ako 329,06 eura,
poistenca, ktorý mal kapitálové príjmy alebo ostatné príjmy,
nezaopatrené dieťa, ktoré do 30.4.2011 dosiahlo vek 26 rokov veku a platilo preddavky na zdravotné poistenie, ak nedosiahlo vek 30 rokov veku,
samostatne zárobkovo činnú osobu, ak sa takou stala z dôvodu, že mala príjem z prenájmu a platila preddavky.
Kvaka
12.04.12,10:45
Povinnosti poistenca na účely ročného zúčtovania poistného, resp. podnikateľa


predložiť zdravotnej poisťovni doklad o oznámení daňovému úradu o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania do 30.9.2012 do 31. mája 2012
preukázať obdobie poistenia v cudzine najneskôr do 31. marca 2012
oznámiť všetky údaje potrebné na výpočet RZZP – teda výšku preddavkov, vymeriavací základ (poistné) do 31. mája 2012,
oznámiť do 31. mája 2012 údaje potrebné pre určenie kategórie poistenca ako platiteľa poistného.
Kvaka
12.04.12,16:07
Trochu som tú vyhlášku pozerala, zdá sa, že ukladá povinnosti, ktoré by mal však ukladať zákon. Alebo mi niečo ušlo? Možno sa vychádzalo z toho, aby mohli zdravotné poisťovne vykonať ročné zúčtovanie aj v prípade príjmov z dividend, napr. v § 13 odsek 6 sú oznamovacie povinnosti
(6) Výška príjmu z výkonu činnosti osobného asistenta podľa § 10b ods. 1 písm. b) zákona alebo výška príjmu z dividend podľa § 10b ods. 1 písm. e) zákona sa oznamuje zdravotnej poisťovni, ktorá je príslušná na vykonanie ročného zúčtovania poistného za rok 2011, najneskôr do konca mája 2012.

Obsah oznámenia o výške príjmu z výkonu činnosti osobného asistenta podľa § 10b ods. 1 písm. b) zákona a o výške príjmu z dividend podľa § 10b ods. 1 písm. e) zákona je uvedený v prílohe č. 2.
nika.sum
16.04.12,07:46
Povinnosti poistenca na účely ročného zúčtovania poistného, resp. podnikateľa


predložiť zdravotnej poisťovni doklad o oznámení daňovému úradu o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania do 30.9.2012 do 31. mája 2012
preukázať obdobie poistenia v cudzine najneskôr do 31. marca 2012
oznámiť všetky údaje potrebné na výpočet RZZP – teda výšku preddavkov, vymeriavací základ (poistné) do 31. mája 2012,

oznámiť do 31. mája 2012 údaje potrebné pre určenie kategórie poistenca ako platiteľa poistného.



Neviem, ci tomu spravne rozumiem. Ved pre toto sme uvadzali v DP za r. 2011 aj vysku zaplatenych preddavkov nie? A kto ma odklad do 30.6. a DP pod az po 31.5. tak nemoze predsa oznami vsetko co ziadaju. A nerozumiem ani poslednemu bodu....asi si sedim na kabli.
nibiru
16.04.12,08:02
Ako to bude s tými spoločníkmi, ktorí budú mať vyplatené podiely na zisku za rok 2011
vyplatené v roku 2012 ? Tých treba oznamovať teraz, či len na budúci rok? To oznámenie
má aj nejakú formu tlačiva, či len tak listom oznamovať ZP ?
Ďakujem vopred.
Kvaka
16.04.12,09:19
Neviem, ci tomu spravne rozumiem. Ved pre toto sme uvadzali v DP za r. 2011 aj vysku zaplatenych preddavkov nie? A kto ma odklad do 30.6. a DP pod az po 31.5. tak nemoze predsa oznami vsetko co ziadaju. A nerozumiem ani poslednemu bodu....asi si sedim na kabli.
Ak máš odklad podania DP, tak máš predložiť do 31. mája 2012 zdravotnej poisťovni doklad o oznámení daňovému úradu o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania.
V zákone je to v § 19 ods. 2:
Doklad o oznámení daňovému úradu o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania je platiteľ poistného povinný predložiť zdravotnej poisťovni najneskôr v lehote na podanie daňového priznania podľa osobitného predpisu.51d) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6275078)

Čo sa týka oznamovacích povinností, tak v § 19 ods. 3 zákona je uvedené, že na vykonanie ročného zúčtovania poistného použije zdravotná poisťovňa údaje vykázané alebo určené podľa § 20 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6274355), oznámené podľa § 22 až 24 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6274397) alebo oznámené podľa § 29b ods. 6 až 8 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6274739).

Takže poisťovne vykonajú RZZP z údajov už nahlásených zamestnávateľom, SZČO, poistencom, finančnou správou a ostatnými povinnými inštitúciami.

Finančná správa však nedisponuje so všetkými údajmi, potrebnými pre vykonanie ročného zúčovania ZP, preto ich ani nemôže nahlásiť poisťovniam. Povinnosť budú mať poistenci, ktorých sa to týka. Zamestnanec, SZČO, zamestnávateľ a samoplatiteľ budú oznamovať príslušnej zdravotnej poisťovni výšku príjmu z výkonu činnosti osobného asistenta podľa § 10b ods. 1 písm. b) alebo výšku príjmu z dividend podľa § 10b ods. 1 písm. e) zákona.
Vzor oznámenia je v prílohe vyhlášky.
Kvaka
16.04.12,09:20
Ako to bude s tými spoločníkmi, ktorí budú mať vyplatené podiely na zisku za rok 2011
vyplatené v roku 2012 ? Tých treba oznamovať teraz, či len na budúci rok? To oznámenie
má aj nejakú formu tlačiva, či len tak listom oznamovať ZP ?
Ďakujem vopred.Pozri si prílohy k vyhláške, tam nájdeš.
nika.sum
16.04.12,11:27
Ak máš odklad podania DP, tak máš predložiť do 31. mája 2012 zdravotnej poisťovni doklad o oznámení daňovému úradu o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania.
V zákone je to v § 19 ods. 2:
Doklad o oznámení daňovému úradu o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania je platiteľ poistného povinný predložiť zdravotnej poisťovni najneskôr v lehote na podanie daňového priznania podľa osobitného predpisu.51d) (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6275078)

Čo sa týka oznamovacích povinností, tak v § 19 ods. 3 zákona je uvedené, že na vykonanie ročného zúčtovania poistného použije zdravotná poisťovňa údaje vykázané alebo určené podľa § 20 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6274355), oznámené podľa § 22 až 24 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6274397) alebo oznámené podľa § 29b ods. 6 až 8 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-580#f6274739).

Takže poisťovne vykonajú RZZP z údajov už nahlásených zamestnávateľom, SZČO, poistencom, finančnou správou a ostatnými povinnými inštitúciami.

Finančná správa však nedisponuje so všetkými údajmi, potrebnými pre vykonanie ročného zúčovania ZP, preto ich ani nemôže nahlásiť poisťovniam. Povinnosť budú mať poistenci, ktorých sa to týka. Zamestnanec, SZČO, zamestnávateľ a samoplatiteľ budú oznamovať príslušnej zdravotnej poisťovni výšku príjmu z výkonu činnosti osobného asistenta podľa § 10b ods. 1 písm. b) alebo výšku príjmu z dividend podľa § 10b ods. 1 písm. e) zákona.
Vzor oznámenia je v prílohe vyhlášky.

Dakujem Kvaka, oznamenie o odklade som poslala za klientov, len som sa zase zlakla ze vsetci musia nahlasovat.. Vzory som nasla, mam uz pripravene. Takze osobneho asistenta nemam a oznamuju sa len dividendy vyplatene za 2011 v r. 2012 az buduci rok, kedze je to prijem r.2012
MajaV
19.04.12,07:42
Vyhláška upravuje v § 1 vykazovanie preddavkov na poistné.
Konkrétne v odseku 3 - zamestnávateľ uvádza v prílohe okrem iného (citujem):

4. celkovú výšku príjmu, na ktorého vyplatenie vznikol zamestnancovi nárok,5. príjem zamestnanca, ktorý je predmetom výpočtu vymeriavacieho základu,
6. vymeriavací základ podľa § 13 ods. 1 a 4 zákona,

Doteraz sa uvádzala celková výška príjmu a vymeriavací základ. To vyzerá na zmenu v mesačnom výkaze.
tomare
19.04.12,08:04
Ako to bude s tými spoločníkmi, ktorí budú mať vyplatené podiely na zisku za rok 2011
vyplatené v roku 2012 ? Tých treba oznamovať teraz, či len na budúci rok? To oznámenie
má aj nejakú formu tlačiva, či len tak listom oznamovať ZP ?
Ďakujem vopred.
Prílohu som našla, ale pre úplnosť. Kto to oznámy? Poistenec? A kedy? Od 1.1.2013 do 31.5.2013?
Kvaka
19.04.12,10:14
Prílohu som našla, ale pre úplnosť. Kto to oznámy? Poistenec? A kedy? Od 1.1.2013 do 31.5.2013? Podľa mňa sa oznamovacie povinnosti niektorých poistencov upravia ešte v zákone novelou.
Kvaka
27.04.12,07:54
Trochu som tú vyhlášku pozerala, zdá sa, že ukladá povinnosti, ktoré by mal však ukladať zákon. Alebo mi niečo ušlo? ...........


Podľa mňa sa oznamovacie povinnosti niektorých poistencov upravia ešte v zákone novelou.

Možno ani nebude treba novelu, v tomto prípade vyhláška môže určiť niektoré povinnosti, aby mohla ZP správne vykonať ročné zúčtovanie, lebo zákon jej to tak trochu umožnil:
Vzor ročného zúčtovania poistného, podrobnosti o platení preddavkov na poistné, preplatkov a nedoplatkov, ročnom zúčtovaní poistného a povinnostiach pri ročnom zúčtovaní poistného ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ...
ale možno je to aj inak, nestihla sa novela..
Mirica-LV
27.04.12,07:58
prikladám vysvetlenie k dividendám, už som dala do inej témy ale dám aj tu
Mirica-LV
27.04.12,11:07
Vyhláška upravuje v § 1 vykazovanie preddavkov na poistné.
Konkrétne v odseku 3 - zamestnávateľ uvádza v prílohe okrem iného (citujem):

4. celkovú výšku príjmu, na ktorého vyplatenie vznikol zamestnancovi nárok,5. príjem zamestnanca, ktorý je predmetom výpočtu vymeriavacieho základu,
6. vymeriavací základ podľa § 13 ods. 1 a 4 zákona,

Doteraz sa uvádzala celková výška príjmu a vymeriavací základ. To vyzerá na zmenu v mesačnom výkaze.

tiež by ma to zaujímalo lebo zatiaľ sa nikde nepíše že by mali byť zmenené MV
a tiež neviem čo sa myslí tým bodom 4.
Kvaka
27.04.12,11:15
tiež by ma to zaujímalo lebo zatiaľ sa nikde nepíše že by mali byť zmenené MV
a tiež neviem čo sa myslí tým bodom 4.Pozerala som ešte dávnejšie do dôvodovej správy, lebo tam bolo znenie zmenené v zákone, teraz je to takto:
V mesačnom výkaze je zamestnávateľ povinný uviesť celkovú výšku príjmu, na ktorého vyplatenie vznikol zamestnancovi nárok, a vymeriavací základ preddavku na poistné podľa § 16.
Vysvetľovalo sa to tak, že to je pre prípady, ak zamestnávateľ nevyplatil zamestnancovi príjem, ale nárok naň mal.
NOKIA
21.05.12,09:05
NOVÉ -metodické usmernenie 3/6/200/ Spôsob a forma vykazovania preddavkov napoistné na verejné zravotné poistenie- Úrad pre dohľad nad zdravotnou starotlivosťou, zo dňa 10.5.2012, PLATNÉ od 15.5.2012
- bod "" 4. celkovú výšku príjmu, na ktorého vyplatenie vznikol zamestnancovi nárok,
5. príjem zamestnanca, ktorý je predmetom výpočtu vymeriavacieho základu," nijako nerieši, tak neviem, či na to zabudli?????
nie je žiadna zmena v mesačnom papierovom výkaze , ale ani v elektronickej forme.

Viete niečo nové k tomu??
NOKIA
21.05.12,12:41
Nikto nesleduje túto temu ??? Viď príspevok 19
MajaV
23.05.12,06:04
NOVÉ -metodické usmernenie 3/6/200/ Spôsob a forma vykazovania preddavkov napoistné na verejné zravotné poistenie- Úrad pre dohľad nad zdravotnou starotlivosťou, zo dňa 10.5.2012, PLATNÉ od 15.5.2012
- bod "" 4. celkovú výšku príjmu, na ktorého vyplatenie vznikol zamestnancovi nárok,
5. príjem zamestnanca, ktorý je predmetom výpočtu vymeriavacieho základu," nijako nerieši, tak neviem, či na to zabudli?????
nie je žiadna zmena v mesačnom papierovom výkaze , ale ani v elektronickej forme.

Viete niečo nové k tomu??

Vo vysvetlivkách k výkazu preddavkov je pri položke "Celková výška príjmu" doplnené:
a je predmetom výpočtu vymeriavacieho základu.

Ale to sa tak uvádzalo aj doteraz. Považujem to len za upresnenie. Toto je uvedené aj v štruktúre výkazu v elektronickej forme.

V popise elektronickej formy - veta tela dávky pribudlo toto:
Položka 2 – uvedie sa 9 alebo 10 miestne rodné číslo bez lomítka a dopĺňa sa nula na konci
MajaV
23.05.12,13:08
Nula na konci rodného čísla sa chvalabohu nekoná - ÚDZS dnes zverejnil tento oznam:

23.05.2012Oprava: V metodickom usmernení č. 3/6/2008 Spôsob a forma vykazovania preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie účinnom od 15.5.2012 prišlo k oprave vysvetlivky v Prílohách č. 1 a 1a - v položke č. 2 Veta tela dávky 514 a dávky 580 - opravené znenie: „Položka 2 – uvedie sa 9 alebo 10 miestne rodné číslo bez lomítka".
Kvaka
01.02.13,12:35
NOVÉ -metodické usmernenie 3/6/200/ Spôsob a forma vykazovania preddavkov napoistné na verejné zravotné poistenie- Úrad pre dohľad nad zdravotnou starotlivosťou, zo dňa 10.5.2012, PLATNÉ od 15.5.2012
- bod "" 4. celkovú výšku príjmu, na ktorého vyplatenie vznikol zamestnancovi nárok,
5. príjem zamestnanca, ktorý je predmetom výpočtu vymeriavacieho základu," nijako nerieši, tak neviem, či na to zabudli?????
nie je žiadna zmena v mesačnom papierovom výkaze , ale ani v elektronickej forme.

Viete niečo nové k tomu??

Vyšla novela vyhlášky http://www.epi.sk/Main/Download.aspx...13c006z023.pdf (http://www.epi.sk/Main/Download.aspx?fn=%5CZzSR%5CSK%5C01%5C2013c006z023. pdf)

Podľa novely je z § 1 ods. 3 písm. g) vypustený piaty bod, takže už tam nefiguruje príjem zamestnanca, ktorý je predmetom výpočtu vymeriavacieho základu.
Ostalo to podľa zákona, kde sa píše, že v mesačnom výkaze je zamestnávateľ povinný uviesť celkovú výšku príjmu, na ktorého vyplatenie vznikol zamestnancovi nárok, a vymeriavací základ preddavku na poistné podľa § 16.