Diamant
09.02.06,13:19
Dobrý deň všetkým múdrym poraďákom,
poprosila by som o odobrenie. Mám zamestnancov, ktorým vyšiel vysoký preplatok na dani. Môžem im to zúčtovať už vo februári resp. za jeden mesiac všetko? Alebo im to postupne "odpočítavať" z vypočítanej dane pre príslušný mesiac? Voľakedy som to robila postupne, rozpočítavala som im to počas aj 3 mesiacov. Ďakujem za stanovisko.:confused:
Tweety
09.02.06,12:30
Dobrý deň všetkým múdrym poraďákom,
poprosila by som o odobrenie. Mám zamestnancov, ktorým vyšiel vysoký preplatok na dani. Môžem im to zúčtovať už vo februári resp. za jeden mesiac všetko? Alebo im to postupne "odpočítavať" z vypočítanej dane pre príslušný mesiac? Voľakedy som to robila postupne, rozpočítavala som im to počas aj 3 mesiacov. Ďakujem za stanovisko.:confused: § 38 odst.6 RZD: rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených predavkov v prospech zamestnanca vráti najneskôr pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, kedy sa vykonáva.:eek:
lucluc
09.02.06,12:30
mojej kolegyni tiež vyšiel vysoký preplatok. Dala som jej ho celý vo výplate za január. daň za január za ňu som neodviedla a vo feruári jej z dane stiahnem zvyšok preplatku, keďže jej mesačná daň je nižšia ako vypočítaný preplatok.
Denda
09.02.06,12:32
Dobrý deň všetkým múdrym poraďákom,
poprosila by som o odobrenie. Mám zamestnancov, ktorým vyšiel vysoký preplatok na dani. Môžem im to zúčtovať už vo februári resp. za jeden mesiac všetko? Alebo im to postupne "odpočítavať" z vypočítanej dane pre príslušný mesiac? Voľakedy som to robila postupne, rozpočítavala som im to počas aj 3 mesiacov. Ďakujem za stanovisko.:confused:
Preplatok na dani, ktorý vznikne pri ročnom zúčtovaní dane vyplatí zamestnávateľ najneskôr pri zúčtovaní mzdy za apríl 2006.
milanr
09.02.06,12:44
Preplatok z RZD zohľadním celý naraz v jednej mzde, bez ohľadu na jeho výšku. Tak mi to robí aj soft, že rozdiely vypočítané z RZD mi prenesie do výplat.
KEJKA
09.02.06,17:25
ja mám otázku k spomínanému VYSOKÉMU preplatku. Pri rovnej dani by mali byť preplatky minimálne. Skúmate, kde sa stala chyba?
Mne tiež vychádzal vysoký preplatok, ale so za tým chodila a zistila som chybu pri ročnom zúčtovaní.
Tweety
09.02.06,17:28
ja mám otázku k spomínanému VYSOKÉMU preplatku. Pri rovnej dani by mali byť preplatky minimálne. Skúmate, kde sa stala chyba?
Mne tiež vychádzal vysoký preplatok, ale so za tým chodila a zistila som chybu pri ročnom zúčtovaní.
Preplatok určite vyjde ak si uplatní životné poistenie, odpočet na manželku, inak by mali byť rozdiely minimálne. :eek:
Zita4
09.02.06,17:32
Okrem toho, čo píše Tweety, vysoké preplatky vzniknú aj pri trvaní zamestnania len časť roka, napríklad od júla, ak v prvej polovici roka nebol žiadny príjem (evidovaný uchádzač o zamestnanie, rodičovská dovolenka a pod.)
Velettka
10.02.06,06:52
Mňa by zaujímalo dokedy si mám ten preplatok odratávať z preddavkov na dane z miezd čo majú ísť na DÚ. Prípadne kedy mám požiadať DÚ o jeho vyplatenie?
Keďže máme malé dane a vysoký preplatok u jedného zamestnanca (jemu to vyplatím naraz z firemných prostriedkov), ktorý pracoval len časť minulého roka, tak ani za 3 mesiace by som si to nezrazila z ostatných preddavkov. Zaujímal by ma ten termín, kedy už nezrážať a kedy požiadať DÚ o vyplatenie.
Dúfam, že je to zrozumitelné, lebo dnes mám sťažené vyjadrovanie :-))))

Pekný deň....
Tweety
10.02.06,06:57
Mňa by zaujímalo dokedy si mám ten preplatok odratávať z preddavkov na dane z miezd čo majú ísť na DÚ. Prípadne kedy mám požiadať DÚ o jeho vyplatenie?
Keďže máme malé dane a vysoký preplatok u jedného zamestnanca (jemu to vyplatím naraz z firemných prostriedkov), ktorý pracoval len časť minulého roka, tak ani za 3 mesiace by som si to nezrazila z ostatných preddavkov. Zaujímal by ma ten termín, kedy už nezrážať a kedy požiadať DÚ o vyplatenie.
Dúfam, že je to zrozumitelné, lebo dnes mám sťažené vyjadrovanie :-))))

Pekný deň.... Pozri § 38 Zákona o dani z príjmu
(6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca vráti a daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa zúčtovanie preddavkov vykonáva. O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvod preddavkov na daň (dane) najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, zníži odvod preddavku na daň (dane) aj o sumu daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7.Správca dane použije postup podľa § 40 ods. 8.:p>:p>
Velettka
10.02.06,06:59
výborne, takže zrážať dovtedy kým bude čo? :-)) Dík Tweety :-))
Tweety
10.02.06,07:01
výborne, takže zrážať dovtedy kým bude čo? :-)) Dík Tweety :-)) Urobíš akýsi splátkový kalendár so zamestnancami a podľa toho budeš zrážať.
Velettka
10.02.06,07:04
Ale my mu to chceme vyplatiť naraz, len si to potom firma bude postupne zrážať z preddavkov v ďalších mesiacoch .... nôžeme aj tak, nie?
Tweety
10.02.06,07:11
Ale my mu to chceme vyplatiť naraz, len si to potom firma bude postupne zrážať z preddavkov v ďalších mesiacoch .... nôžeme aj tak, nie? Tebe ide o preplatky?, Tie si budeš odpočítavať z dane ďalších obdodí. Nejako sme to domotali.:rolleyes::cool:
Velettka
10.02.06,07:47
:-)))))) však som napísala, že dúfam že to je zrozumitelné.... asi nebolo :-))))) To mi je jasné, že z ďalších období, len som scela vedieť že dokedy? Či je nejaký termín, že pokiaľ si to do nejakého dátumu neodpočítam (lebo nebude z čoho), tak mi to potom DÚ vráti ....
Alebo jednoducho odpočitávať pokiaľ všetko neodpočítam? :-)))))))))))
evina
10.02.06,07:54
:-)))))) však som napísala, že dúfam že to je zrozumitelné.... asi nebolo :-))))) To mi je jasné, že z ďalších období, len som scela vedieť že dokedy? Či je nejaký termín, že pokiaľ si to do nejakého dátumu neodpočítam (lebo nebude z čoho), tak mi to potom DÚ vráti ....
Alebo jednoducho odpočitávať pokiaľ všetko neodpočítam? :-)))))))))))

Do konca kalendárneho roka.
Tweety
10.02.06,07:58
:-)))))) však som napísala, že dúfam že to je zrozumitelné.... asi nebolo :-))))) To mi je jasné, že z ďalších období, len som scela vedieť že dokedy? Či je nejaký termín, že pokiaľ si to do nejakého dátumu neodpočítam (lebo nebude z čoho), tak mi to potom DÚ vráti ....
Alebo jednoducho odpočitávať pokiaľ všetko neodpočítam? :-)))))))))))
Máš to napísané v príspevku č.10.
beika
14.02.06,09:57
A ak sa stane, že do konca roka sa ten preplatok nespotrebuje?
Vráti potom DÚ ten rozdiel?
Denda
14.02.06,10:00
A ak sa stane, že do konca roka sa ten preplatok nespotrebuje?
Vráti potom DÚ ten rozdiel?
Na základe žiadosti o vrátenie dane Vám vráti preplatok.
beika
14.02.06,10:01
Ďakujem Denda za rýchlu odpoveď. Krásny dník Ti želám.