Tunco
12.04.12,08:54
Chcem sa spýtať taký malý detail, je nákup púzdra na telefón a stojanu na telefón daňovým nákladom firmy?

Viete mi ešte poradiť, kde nájdem zákone, čo je považované za reklamný predmet a do akej sumy? (lebo prosím pekne pán podnikateľ nakúpil drahé vína s tým, že to je reklamný predmet pre firmu, podotýkam stavebnú ) tak som nútený mu odcitovať definíciu zákona.

Ďakujem
Tweety
12.04.12,08:55
Chcem sa spýtať taký malý detail, je nákup púzdra na telefón a stojanu na telefón daňovým nákladom firmy?

Viete mi ešte poradiť, kde nájdem zákone, čo je považované za reklamný predmet a do akej sumy? (lebo prosím pekne pán podnikateľ nakúpil drahé vína s tým, že to je reklamný predmet pre firmu, podotýkam stavebnú ) tak som nútený mu odcitovať definíciu zákona.

Ďakujem
Zákon podrobnejšie nešpecifikuje pojem reklamný predmet. A púzdro na firemný telef. je určite daňovo uznaným nákladom.
Tunco
12.04.12,09:13
Zákon podrobnejšie nešpecifikuje pojem reklamný predmet. A púzdro na firemný telef. je určite daňovo uznaným nákladom.

To znamená, že zákon neohraničuje čo a v akej sume môže byť reklamným predmetom?
Avšak musí to byť tak či tak na 513, nie? čo je nedaňový účet, a v tom prípade by to bolo jedno.
Tweety
12.04.12,15:39
To znamená, že zákon neohraničuje čo a v akej sume môže byť reklamným predmetom?
Avšak musí to byť tak či tak na 513, nie? čo je nedaňový účet, a v tom prípade by to bolo jedno.
Reklamný predmet( do 16,60) je daň. uznaným nákladom, účtujeme ho na účte 501.
Tunco
12.04.12,19:56
Reklamný predmet je daň. uznaným nákladom, účtujeme ho na účte 501.

Tak to mám teda riadne dopletené, musím znova preštudovať zákony. Ďakujem ti ale,pomohla si mi.
Avšak mám ešte jeden dotaz. Je teda normálne, ked si stavebná firma, malá s.r.o.čka dá do nákladov biele a červene vína v hodnote spolu 500,- € bez dane? Ako to vlastne odôvodniš na daň. úrade ? Ja som si myslel, že reklamný predmet musí mať minimálne logo alebo názov danej firmy, ktorej robí reklamu. Lenže táto stavebná firma kúpila iba obyčajné vína, na etikete ani nikde inde nie je ich názov, logo ani nič podobné...To naozaj v takejto forme môžem zaúčtovať ako reklamný predmet?
avalik
12.04.12,20:28
§ 21

(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej

h) výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety v hodnote neprevyšujúcej 16, 60 eura za jeden predmet,
Tunco
13.04.12,05:22
§ 21

(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej

h) výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety v hodnote neprevyšujúcej 16, 60 eura za jeden predmet,

V poriadku, ďakujem. Ale nemal by ten reklamný predmet prezentovať firmu a nie výrobcu vína? Ak by tam bolo logo, názov stavebnej firmy ktorá ho kúpila tak ok, ale takto je skôr reklamným predmetom pre výrobcu toho vína, nie stavebnej firmy ktorá ho kúpila, nie?
Tweety
13.04.12,05:30
V poriadku, ďakujem. Ale nemal by ten reklamný predmet prezentovať firmu a nie výrobcu vína? Ak by tam bolo logo, názov stavebnej firmy ktorá ho kúpila tak ok, ale takto je skôr reklamným predmetom pre výrobcu toho vína, nie stavebnej firmy ktorá ho kúpila, nie?
Teraz už logo na rekl. predmete zákon neprikazuje tak, ako kedysi, ale tiež si myslím, že by mal reprezentovať firmu, nie výrobcu vína. Tá suma, ktorá je tam uvedená, t.j. 16,60 je za jeden predmet.
avalik
13.04.12,05:45
V poriadku, ďakujem. Ale nemal by ten reklamný predmet prezentovať firmu a nie výrobcu vína? Ak by tam bolo logo, názov stavebnej firmy ktorá ho kúpila tak ok, ale takto je skôr reklamným predmetom pre výrobcu toho vína, nie stavebnej firmy ktorá ho kúpila, nie?

K bodu 16 - § 21 ods. 1 písm. h):
Ustanovenie sa upravuje z dôvodu zjednotenia definovania reklamných predmetov v zákone v znení neskorších predpisov so zákonom č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov.

co sa tyka vina
predpokladam, ze majitel vino odovzda osobne, resp. zasle s vizitkou svojej firmy, takze obdarovany vie kto sa prezentuje aj bez dodatocneho loga na flasi
Tunco
13.04.12,12:45
Ďakujem veľmi pekne, naozaj ste mi pomohli, super :)