renka27
12.04.12,11:20
ahoj Poradkovia, prosím Vás o poradenstvo ako zaúčtovať v JÚ takýto prípad:

1) Zamestnanec spôsobil pri práci zamestnávateľovi škodu vo výške 650,00 Eur, ktorú mu
zamestnávateľ chcel zosobniť. Zamestnanec mal uzatvorené poistenie pri výkone povolania a tak sa
dohodol so zamestnávateľom o nahradenie škody z jeho poistky.
2) Poisťovňa priznala zamestnancovi nárok na náhradu škody a vyplatila na účet zamestnávateľa
plnenie vo výške 585,00 Eur, lebo odpočítala 10% spoluúčasť zamestnanca.
Účtovala som nasledovne:
1) V knihe pohľadávok - vznik pohľadávky voči zamestnancovi v sume 650,00 Eur
2) V PD zaúčtovanie úhrady pohľadávky po prijatí peňazí na BÚ z poisťovne v sume 585,00 Eur ako
POZD v členení "ostatné príjmy" .
3) V knihe pohľadávok mi na pohľadávke zostal neuhradený zostatok v sume 65,00 Eur, ktorý
zamestnávateľ zamestnancovi odpustil.

Ako zaúčtovať ten zostatok ?? Interným dokladom,na ktorom bude vyjadrenie zamestnávateľa ....Zamestnávateľ skutočne nepožaduje od zamestnanca doplatenie.
zamestnanec poškodil tovar, ktorý sa nedal opraviť a musel sa objednať nový, to znamená, že zamestnávateľovi vznikli 2x tie isté náklady.
1krát zaúčtoval nákup tovaru v PD ako VOZD v členení "tovar", uplatnil si aj odpočet DPH
2krát účtoval takisto, tiež uplatnil odpočet DPH
ak dobre uvažujem, tak by som mala v rámci uzávierkových operácií zaúčtovať do PD internym dokladom mínusovým znamienkom "storno VOZD v členení tovar" vo výške poistného plnenia,t.j. - 585,00 Eur ?? Alebo storno sumy bez DPH prvej faktury za tovar?


dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne na pochopenie .... moc všetkým ďakujem :)
Alena Šimová
02.05.12,10:23
ahoj Poradkovia, prosím Vás o poradenstvo ako zaúčtovať v JÚ takýto prípad:

1) Zamestnanec spôsobil pri práci zamestnávateľovi škodu vo výške 650,00 Eur, ktorú mu
zamestnávateľ chcel zosobniť. Zamestnanec mal uzatvorené poistenie pri výkone povolania a tak sa
dohodol so zamestnávateľom o nahradenie škody z jeho poistky.
2) Poisťovňa priznala zamestnancovi nárok na náhradu škody a vyplatila na účet zamestnávateľa
plnenie vo výške 585,00 Eur, lebo odpočítala 10% spoluúčasť zamestnanca.
Účtovala som nasledovne:
1) V knihe pohľadávok - vznik pohľadávky voči zamestnancovi v sume 650,00 Eur
2) V PD zaúčtovanie úhrady pohľadávky po prijatí peňazí na BÚ z poisťovne v sume 585,00 Eur ako
POZD v členení "ostatné príjmy" .
3) V knihe pohľadávok mi na pohľadávke zostal neuhradený zostatok v sume 65,00 Eur, ktorý
zamestnávateľ zamestnancovi odpustil.

Ako zaúčtovať ten zostatok ?? Interným dokladom,na ktorom bude vyjadrenie zamestnávateľa ....Zamestnávateľ skutočne nepožaduje od zamestnanca doplatenie.
zamestnanec poškodil tovar, ktorý sa nedal opraviť a musel sa objednať nový, to znamená, že zamestnávateľovi vznikli 2x tie isté náklady.
1krát zaúčtoval nákup tovaru v PD ako VOZD v členení "tovar", uplatnil si aj odpočet DPH
2krát účtoval takisto, tiež uplatnil odpočet DPH
ak dobre uvažujem, tak by som mala v rámci uzávierkových operácií zaúčtovať do PD internym dokladom mínusovým znamienkom "storno VOZD v členení tovar" vo výške poistného plnenia,t.j. - 585,00 Eur ?? Alebo storno sumy bez DPH prvej faktury za tovar?
dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne na pochopenie .... moc všetkým ďakujem :)

Mne to vychádza, že tie výdavky nevznikli 2x. Podnikateľ kúpil tovar v hodnote 650,- EUR, zaplatil ho. Zamestnanec mu tento tovar poškodil. poisťovňa mu uhradila 585,- EUR. Teda škoda zostáva v neuhradenej spoluúčasti. Tú v tomto prípade zamestnanec neuhradil, teda iba 65 EUR by som pripočítala k základu dane.
Podnikateľ síce kúpil nový tovar, zaplatil ho, má teda výdavky, ale bude mať aj príjem, keď tento tovar predá.