Luter
12.04.12,14:22
Zdravim,
bol som nuteny prerusit studium na strednej skole s rodinnych dovodou.
Mam 17 rokov a studium som prerusil v druhom rocniku.
Chcel by som sa informovat co je potrebne urobit.
Mam to ist niekde nahlasit?
Budem si musiet platit sam nejake odvody? Alebo sa mam ist zaregistrovat na UP a budu odvodi platit zamna?
Ake mam moznosti?
Studium mam prerusene do septembra(ale je mozne ze sa to o rok natiahne).

Vopred dakujem za pomoc.
Xanti
12.04.12,12:25
Ak nechceš platiť si sám odvody do ZP vo výške 47,58 eur, tak sa chod zaevidovať ako uchádzač o zamestnanie na UP.
Tvoji rodičia musia ísť na UP oznámiť ukončenie tvojho štúdia, resp. prerušenie aby im neoprávnene nevyplácali rodinné prídavky a takisto to musia povedať zamestnávateľovi, kt. vypláca danový bonus.
veronikasad
12.04.12,12:29
Luter, z akého dôvodu máš prerušené štúdium ?
Luter
12.04.12,12:30
Ak by som sa isiel zaevidovat na urad prace, ake povinnosti by mi s toho vyplivali?
Nebudem most si chodit hladat pracu resp nebudem most ani ziadnu vykonavat(ak by to bolo mozne tak by som pokracoval v studiu)
Xanti
12.04.12,12:33
Ak by som sa isiel zaevidovat na urad prace, ake povinnosti by mi s toho vyplivali? Hľadať si zamestnanie.
Nebudem most si chodit hladat pracu resp nebudem most ani ziadnu vykonavat Prečo si nemôžeš hladať prácu, a vykonávať prácu? Máš viac ako 16 r. môžeš pracovať - UP ťa tlačiť ako nekvalifikovanú silu do práce nebude, ani dospelý ludia nemajú prácu, takže neboj sa že by Ti nejakú našli môj názor. (ak by to bolo mozne tak by som pokracoval v studiu Ved ak nastúpiš zase do školy tak sa odhlásiš z UP. )
v texte.
Luter
12.04.12,12:33
veronikasad Je potrebne sa starat o jedneho clena rodiny(uraz) a nemozeme si dovolit ziadneho opatrovatela(ani nic podobne), tak sme sa rozhodli to riesit takto.
Xanti
12.04.12,12:37
veronikasad Je potrebne sa starat o jedneho clena rodiny(uraz) a nemozeme si dovolit ziadneho opatrovatela(ani nic podobne), tak sme sa rozhodli to riesit takto.
No možno by bolo pre vás lepšie vybaviť opatrovateľský príspevok z UP. Skús čítať tu http://www.employment.gov.sk/pp-na-opatrovanie.html

Vieš píšeš, že si nemôžete dovoliť žiadneho opatrovateľa, a môžete si dovoliť mesačne za teba ako dobrovolne nezamestnaného platiť 47,58 eur do zdravotnej poisťovne? UP je najlepším riešením a ešte skúsiť vybaviť ten opatrovateľský príspevok tiež sa to na UP vybavuje.
veronikasad
12.04.12,12:39
veronikasad Je potrebne sa starat o jedneho clena rodiny(uraz) a nemozeme si dovolit ziadneho opatrovatela(ani nic podobne), tak sme sa rozhodli to riesit takto.
Myslela som, či nejde o tvoj dlhodobo nepriaznivý zdr.stav. Vtedy by si sa považoval naďalej za nezaopatrené dieťa a evidencia na UP by nebola potrebná. Štát by za teba platil naďalej zdr.poistenie.

Ak sa zaeviduješ na ÚP, nárok na dávku ti nevznikne. Štát bude za teba paltiť zdr.poistenie. Musíš chodiť pravidelne na kontakty a dokladovať aktívne hľadanie zamestnania.

Evidencia na UP nie je povinná, vtedy sa musíš prihlásiť v zdr.poisťovni ako samoplatitel - mesačné poistné samoplatitela je 47,58€.
ivka70
12.04.12,12:42
A co takto skusit poziadat skolu o individualny studijny plan?
veronikasad
12.04.12,12:43
Môže opatrovatelský príspevok poberať osoba, ktorá nemá 18 rokov ?
Luter
12.04.12,12:45
veronikasad a co je potrebne preukazat nato aby "islo" o moj dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav?
Nestacilo by ak by bol ako dovod prerusenia studia udany zdravotny?
Riaditel skoly na ktoru chodim je rodinny znami, tak by sa to malo teoreticky dat...
veronikasad
12.04.12,12:49
veronikasad a co je potrebne preukazat nato aby "islo" o moj dlhodobo nepriaznivy zdravotny stav?
Nestacilo by ak by bol ako dovod prerusenia studia udany zdravotny?
Riaditel skoly na ktoru chodim je rodinny znami, tak by sa to malo teoreticky dat...
Tu ti asi riaditel školy nepomôže. Posudok o nepriaznivom zdr.stave vydáva lekár. A zrejme nebude stačiť ani od tvojho obvoďáka, ale od posudkového. Osobnú skúsenosť s tým nemám.

Choď sa informovať do zdr.poisťovne, aký doklad budú od teba požadovať, aby si zostal poistencom štátu a nemusel platiť preddavky na ZP (ak sa nechceš evidovať na UP).
Luter
12.04.12,12:52
ivka70 tuto moznost asi zvolim az ked nebudem most nastupit ani nabuduci rok do skoly.
Samostudium nieje nic premna, na vsetko potrebujem vysvetlenie, inak sa mi to uci velmi tazko(ak to vobec zvladnem).
Luter
12.04.12,12:55
veronikasad dakujem, pojdem za tam informovat, ale vidim to tak ze nakoniec skoncim na UP. Platit 50€ mesacne si nemozeme dovolit.
Na UP mi bude stacit papier zo skoly a OP? Alebo este neico viac?
veronikasad
12.04.12,12:59
veronikasad dakujem, pojdem za tam informovat, ale vidim to tak ze nakoniec skoncim na UP. Platit 50€ mesacne si nemozeme dovolit.
Na UP mi bude stacit papier zo skoly a OP? Alebo este neico viac?
Potrebuješ doklad zo školy o prerušení štúdia a vysvedčenie z posledného ročníka strednej školy. Treba sa zaevidovať do 7 dní od prerušenia štúdia, vtedy ťa zaevidujú spätne od 1. dňa. Ak prídeš neskôr, tak až ododňa podania žiadosti a zbývajúce dni musíš doplatiť ako samoplatitel.

Rodičia nech nezabudnú nahlásiť prerušenie zamestnávatelovi (kvoli pozastaveniu výplaty daňového bonusu) a na Úrad práce (zastavenie výplaty prídavku na dieťa).
Xanti
12.04.12,13:21
Veronika, nemôže musí byť plnoletá osoba, ale nevieme či niekto iné dieťa v rodine nie je plnoleté, a nemôže si vybaviť opatrovateľský a zadávateľ sa vráti do školy.
Xanti
12.04.12,13:25
Luter,
skús napísať čo sa vlastne stalo. Nemáš staršieho plnoletého súrodenca, ktorý by mohol poberať opatrovateľský príspevok? Aký úraz komu sa stal? Nemá dotyčný nárok na osobného asistenta? Má nárok na ZTP? Možno aj v tom Ti vieme poradiť pomôcť. A možno nebudeš musieť prerušiť štúdium.