janula44
12.04.12,17:01
Dobrý deň, môjmu manželovi ponúkli prácu avšak háčik je v tom že by si musel založiť živnosť. Preto by som sa chcela opýtať či v prípade neúspechu je možné živnosť zrušiť napr. aj po 2-3 mesiacoch? Ešte by som vás prosila o nejaké rady čoho sa máme vystríhať a na čo si dať pozor pri zakladaní živnosti. Ďakujem
Economic
13.04.12,05:22
Dobrý deň, môjmu manželovi ponúkli prácu avšak háčik je v tom že by si musel založiť živnosť. Preto by som sa chcela opýtať či v prípade neúspechu je možné živnosť zrušiť napr. aj po 2-3 mesiacoch? Ešte by som vás prosila o nejaké rady čoho sa máme vystríhať a na čo si dať pozor pri zakladaní živnosti. Ďakujem

Pri vybavení živnosti nie je nič také, na čo by bolo treba si dávať pozor. prídeš na úrad, vyplníš žiadosť, zaplatíš správny poplatok (ak by sa podala žiadosť elektronicky, neplatí sa za voľné predmety nič a za remeselný a viazaný predmet 7,50 Eur) a počkáš maxim. do 5 dní.
Živnosť sa dá bez problémov po 2-3 mesiacoch buď prerušiť alebo úplne zrušiť.
Indeed
13.04.12,05:33
Treba predovšetkým zhodnotiť, či sa mu oplatí založiť živnosť /ako ho budú platiť, a či načas/, alebo by sa radšej mal poohliadnuť po inom zamestnaní.

založiť živnosť a potom zistiť ,že bude fakturovať cca 800-1000 eur mesačne asi nemá veľmi opodstatnenie
KEJKA
13.04.12,05:46
Treba predovšetkým zhodnotiť, či sa mu oplatí založiť živnosť /ako ho budú platiť, a či načas/, alebo by sa radšej mal poohliadnuť po inom zamestnaní.

založiť živnosť a potom zistiť ,že bude fakturovať cca 800-1000 eur mesačne asi nemá veľmi opodstatnenieprečo nie? veľa ľudí by bolo rado - len aby mu aj zaplatili.
Indeed
13.04.12,05:56
prečo nie? veľa ľudí by bolo rado - len aby mu aj zaplatili.

Robiť "na živnosť" sa oplatí od hranice fakturacie cca 1800 € mesačne a viac, vzhľadom na všetky rizika s tým spojené
KEJKA
13.04.12,06:13
či oplatí alebo neoplatí, je výsostne subjektívna zaležitosť.
Mnohí inú možnosť nemajú a verím, že živnosť zakladajú aj pri menšom príjme a jednoducho tabuľkové prepočty s tým nič nenarobia.
Jana Motyčková
13.04.12,06:50
Pri ponuke práce na živnosť namiesto pracovného pomeru si treba uvedomiť, že je to forma lacná pre zamestnávateľa a drahá pre pracovníka. Na živnosť by mal fakturovať minimálne 1,5 násobok toho, čo by dostal v pracovnom pomere. (Ja by som pod 1,8 -násobok nešla, ale samozrejme všetko závisí od toho, ako veľmi tú prácu chce a potrebuje a či má možnosť vyjednávať.)
Čiže ak v pracovnom pomere by dostal 500€, zamestnávateľa by to stálo minimálne 750€ a viac, v závislosti od toho ako sa dohodnú s preplácaním dovoleniek (či mu budú platiť aj keď robiť nebude -asi ťažko) a pod. Zároveň pracovník musí počítať s tým, že z tých 750 si bude musieť zabezpečiť minimálne evidenciu príjmov a DP, zaplatiť zdravotné poistenie a v budúcnosti aj sociálne poistenie a s tým súvisiace povinnosti. Pritom sociálne zabezpečenie szčo je nižšie ako zamestnanca.
Indeed
13.04.12,06:54
Robiť "na živnosť" sa oplatí od hranice fakturacie cca 1800 € mesačne a viac, vzhľadom na všetky rizika s tým spojené

Na riziko toho,že taký pracovník zostáva doma ak dočasne niet zakázok,bez akejkoľvek náhrady

preto musí v "produktívnych " mesiacoch vyprodukovať aj rezervu na tu dobu,ked bude sedieť doma.

Neklamme sami seba a aj iných,že sa jedná o nejakého samostatného podnikateľa, ide o vykonávanie práce

tam ,kde by mal byť ten človek riadne zamestananý , ale z nejakých dovodov vykonáva tuto prácu

"na živnosť"

a tato možnosť nevznikla zo želania pracovníka,že ON to tak chcel , NIE

presadil to niekto iný.
Indeed
13.04.12,08:10
Dobrý deň, môjmu manželovi ponúkli prácu avšak háčik je v tom že by si musel založiť živnosť. Preto by som sa chcela opýtať či v prípade neúspechu je možné živnosť zrušiť napr. aj po 2-3 mesiacoch? Ešte by som vás prosila o nejaké rady čoho sa máme vystríhať a na čo si dať pozor pri zakladaní živnosti. Ďakujem

Ešte jednu pripomienku by som mal k tejto téme,

teda ked sa manžel rozhodne isť do živnosti, a bude mať perspektívu súvislej a neprerušovanej práce

aspoň na 1 rok, a dohodne si aj slušnú sadzbu, či odmenu za svoju prácu

je veľmi doležité aby fakturoval PRIAMO spoločnosti pre ktorú bude prácu vykonávať ,

nikdy NIE CEZ nejakeho Jožka Mrkvičku, ktorý bude mať tendenciu vysmiaty si užívať peniaze,

ktoré ťažkým sposobom vydrel niekto iný.

Prajem pevné zdravie a veľa odvahy pri tejto činnosti , kde sa vydávame "plávať medzi žralokmi"

a nevieme či zostaneme nažive./samozrejme symbolicky/
Indeed
13.04.12,08:27
Zadavateľka temy vie,do ktorej budovy isť vybaviť veci,pýta sa na niečo iné.
janula44
14.04.12,13:15
Veď práve to, že on by nefakturoval priamo tej firme ale ako píšeš, išlo by to cez "ďalšieho Jožka Mrkvičku". Na hodinu by mu vraj platili 5,70 € a 3x do týždňa by musel potiahnuť 12 hodín a 2 dni po 8 hodín, niekedy aj soboty. Ja osobne ho od toho odhováram, radšej by som bola keby pracoval normálne na zmluvu. Ale keď nebude iné riešenie, bude musieť vziať aj tú živnosť.
Indeed
14.04.12,13:55
To sú naozaj "zaujímavé" sadzby ,

ako zamestnanec 3 - 3,50€ a ako živnostník 5 - 5,50€

ja sa normalne čudujem ako ešte može hospodárstvo vobec fungovať ....
KEJKA
14.04.12,15:13
To sú naozaj "zaujímavé" sadzby ,

ako zamestnanec 3 - 3,50€ a ako živnostník 5 - 5,50€

ja sa normalne čudujem ako ešte može hospodárstvo vobec fungovať ....
netuším ako to myslíš. pomer sadzieb sa mi zdá v poriadku, výška hodinovej sadzby už nie, ale netuším, o akú prácu ide.
Indeed
15.04.12,02:53
To sú naozaj "zaujímavé" sadzby ,

ako zamestnanec 3 - 3,50€ a ako živnostník 5 - 5,50€

ja sa normalne čudujem ako ešte može hospodárstvo vobec fungovať ....

Myslím práve na tú hodinovú sadzbu, že je podhodnotená...

Akých pracovníkov za túto odmenu sa podarí získať ?

Veľmi dobrých a veĺmi profesionálnych asi nie...

Tí najlepší pracujú niekde inde, za inú mzdu.
pepsikova
15.04.12,03:01
... tých 5,70€ na živnosť je dosť málo..a vie, či tú hodinovú mzdu dostane, alebo mu ešte niekto niečo z nej môže stiahnuť?..a cez joža mrkničku sa to teda za tie peniaze neoplatí...živnosť nemôže zrušiť len tak,po dvoch mesiacoch, ale dá sa pozastaviť...vždy je aj iná možnosť, ak sa s firmou dá rokovať a ak ho potrebujú..
Indeed
15.04.12,03:03
nepísana kartelova dohoda , viacej ako 6 eur nikomu nedaju...
Harmke
02.05.12,05:14
Takto živnosť si otvarajú čo som počula väčšinou stavbári, ale majú na hodinu oveľa viac a prerušujú si živnosť aby neplatili odvody do socialnej poisťovne.