easton1818
12.04.12,18:16
Zdravim, prave som sa stal platitelom DPH a narazil som na problém. Aku vysku DPH si mozem uplatnit ked pouzivam sukromne vozidlo na ponikanie. Mam blocek za tankovanie a neviem aku vysku dph si mam zobrat na konkretnu jazdu. Na blocku je cena s danou za liter 1,44 eura. Jazda bola 100 km. Tankoval som za 20 eur s dph. Zauctujem nahradu 0,183x200 ako prevazkovu reziu a potom 100x7,2(spotreba auta)/100x 1,44- co je cena s dph alebo x1,2- co je cena bez dph. Tiez prevadzkova rezia? Celkova dph na blocku je 3,33 eura. Celu tuto sumu mozem dat do odpoctu dph alebo len dph, ktora bola pouzita skutocne na tuto jazdu? To je na tych 100 km ?Dakujem
IvoM
13.04.12,05:51
Nemáš nárok na žiadnu DPH.
easton1818
15.04.12,07:45
To, či mám alebo nemám nárok je otázne, prosím však o zodpovedanie mojej otázky.
Tweety
15.04.12,07:48
To, či mám alebo nemám nárok je otázne, prosím však o zodpovedanie mojej otázky.
Do odpočtu si nedáš žiadnu dph, nakoľko vozidlo nemáš v evidencii, účtuješ len tzv. náhradu za jeho používanie.
Zákon o dzP
§19 odst.2
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
KatarinaNR
15.04.12,07:57
Nesúvisí to síce s daňov ale s motorovým vozidlom.
Podnikateľ kúpil motorove vozidlo dajte tomu 15.4., faktúra je na firmu. Treba napísať list na DÚ a zaplatiť daň z motorového vozidla. A celú daň alebo len alikvótnu časť. A skúsenejších by som sa ešte opýtala ako je výhodnejšie účtovanie nákladov ak podnikateľ nechodí príliš veľa na motorovom vozidle. Paušál, alebo rozpisovanie? Ďakujem.
KatarinaNR
15.04.12,07:57
daňoU, pardon :-)
marjankaj
15.04.12,08:14
Zdravim, prave som sa stal platitelom DPH a narazil som na problém. Aku vysku DPH si mozem uplatnit ked pouzivam sukromne vozidlo na ponikanie. Mam blocek za tankovanie a neviem aku vysku dph si mam zobrat na konkretnu jazdu. Na blocku je cena s danou za liter 1,44 eura. Jazda bola 100 km. Tankoval som za 20 eur s dph.Žiadnu DPH si pri súkromnom vozidle odpočítať m Zauctujem nahradu 0,183x200 ako prevazkovu reziu a potom 100x7,2(spotreba auta)/100x 1,44- co je cena s dph alebo x1,2- co je cena bez dph.Pri súkromnom vozidle sa ráta s cenou s DPH. Tiez prevadzkova rezia?Áno Celkova dph na blocku je 3,33 eura. Celu tuto sumu mozem dat do odpoctu dph alebo len dph, ktora bola pouzita skutocne na tuto jazduť nemôžeš.DPH si do odpočtu DPH dať nemôžeš. To je na tych 100 km ?Dakujem
Nakoľko nemáš auto v majetku tak si nemôžeš dávať do nákladov bločky o nákupe PHM. Do nákladov si môžeš dať iba náhrady podľa zákona o cestovných náhradách za pracovné cesty na základe evidencie najazdených km.

Vôbec to nie je otázne. Nárok na odpočítanie DPH nemáš. Ak ti na to kontrola príde tak ti to dodaní aj so sankciami.
veronikasad
15.04.12,08:17
Nesúvisí to síce s daňov ale s motorovým vozidlom.
Podnikateľ kúpil motorove vozidlo dajte tomu 15.4., faktúra je na firmu. Treba napísať list na DÚ a zaplatiť daň z motorového vozidla. A celú daň alebo len alikvótnu časť. A skúsenejších by som sa ešte opýtala ako je výhodnejšie účtovanie nákladov ak podnikateľ nechodí príliš veľa na motorovom vozidle. Paušál, alebo rozpisovanie? Ďakujem.
Katka, na oznamovaciu povinnosť má DU (aspoň náš) tlačivo.
DP DzMV podávaš až do 31.1. nasl. kal. roka. V rovnakom termíne aj platíš daň z MV.
Čo je výhodnejšie - paušálne náhrady alebo zaradenie auta do obchodného majetku, závisí od mnohých faktorov. (obst.cena auta, náklady na prevádzku-opravy, počet najazdených km v roku). Ak auto zaradí do obch.majetku a do 5 rokov od vyradenia alebo skončenia podnikania ho predá, predajnú cenu zdaní.
marjankaj
15.04.12,08:20
Majka, on sa má riadiť podľa tohot §

§19 ods.(2)
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

A nie ods(2 l).
KatarinaNR
15.04.12,08:27
ďakujem Veronika, takže teraz len oznámim DÚ do 30dní a ostatné až v januári.
Auto sa do účtovníctva riadne zaradí a odpisuje sa mesačne.
Viem, že či sa oplatí jedna alebo druhá varianta závisí od rôznych okolností, ale aspoň si mi napísala od ktorých. Ďakujem pomohlo mi.
veronikasad
15.04.12,08:30
ďakujem Veronika, takže teraz len oznámim DÚ do 30dní a ostatné až v januári.
Auto sa do účtovníctva riadne zaradí a odpisuje sa mesačne.
Viem, že či sa oplatí jedna alebo druhá varianta závisí od rôznych okolností, ale aspoň si mi napísala od ktorých. Ďakujem pomohlo mi.
Katka, ak sa pýtaš na JU, VOZD je daňový odpis, ktorý účtuješ na konci roka cez interný doklad.
marjankaj
15.04.12,08:49
Katka, ak sa pýtaš na JU, VOZD je daňový odpis, ktorý účtuješ na konci roka cez interný doklad.
Trochu upresním.
Z tej 1/4 z obstarávacej ceny si môže uplatniť v tomto roku iba 9/12.
Teda 1/16 z obstarávacej ceny na konci roka. Mesačne o odpisoch neúčtuješ.
A samozrejme je vhodné napísať či účtuješ JU alebo PU. Sú tam isté rozdiely.
marta bodonova
30.04.12,11:28
Ja som dostala na túto otázku v roku 2010 odpoveď z DU - ž eDPH si môže uplatniť.
veronikasad
30.04.12,11:30
Ja som dostala na túto otázku v roku 2010 odpoveď z DU - ž eDPH si môže uplatniť.
Prilož prosím stanovisko DR SR na Poradu - ak ho máš písomne.
marta bodonova
02.05.12,07:03
Mám ho vytlačené, ale ak je potrebné prepíšem ho, dokonca je z roku 2011, alebo ho oskenujem a poradťe ako ho potom mám priložiť na Poradu.
marta bodonova
02.05.12,07:40
Podľa &19 ods.2písm.e/zákona č:595/2003 Z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovými výdavkami sú aj výdavky podľa &6ods.1a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom meste, ako je miestom v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, pričom , ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu. Výšku náhrady za spotrebované pohonné látky upravuje &7 zákona o cestovných náhradach, na ktorý sa &19 ods. 2e/ zákona o dani z príjmov odvoláva. Náhrada za spotrebované pohonné látky sa v nadväznosti na cit. ustanovenie zákona o cestovných náhradach do daňových výdavkov uplatňuje v závislosti od počtu najazdených km, cyny pohonnéj látky platnej v čase nákupu pohonnej látky a spotreby pohonnej látky uvedenej v technickom preukaze motorového vozidla alebo v osvedčení o evidencii motorového vozidla. Daňovník je v súlade s vyššie citovaným zákonným ustanovením povinný dokladovať cenu pohonných látok za každý odjazdený km jazdy motorovým vozidlom, a to dokladom o kúpe pohonných látok.
Z pohľadu zákona o DPH si platiteľ dane môže odpočítať daň v rozsahu a za podmienok uvedených v & 49 až &51 zákona o DPH. Jednou z podmienok práva na odpočítanie dane je, že platiteľ použije prijaté tovary a služby na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ. To znamená, že platiteľ dane si môže odpočítať daň z nakúpených tovarov /npr. z PHM kúpených do vozidla, ktoré nie je zaradené v obchodnom majetku platiteľa, avšak platiteľ ho využíva na svoje podnikanie/ v takom rozsahu, v akom použije prijaté tovary /PHM/ na účely svojho podnikania ako platiteľ.
Ing.Iveta Debnárová, sekcia metodikydani DR SR , odbor služieb pre verejnosť.
Apríl 2011
pefu
02.05.12,07:50
Toto dáva zmysel. Podmienkou pre DPH je "použitie na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ". V zákone o DPH niet ani slova o spôsobe využívania automobilu ani odvolávka na § zo ZoDZP
pefu
02.05.12,07:56
hm, ako je to s oznamovaním auta na DÚ? Neoznamuje sa od tohto roku len ukončenie využívania auta na podnikanie?
NEILOS
29.05.12,08:33
Zdravim damy a pani. Chcem sa opytat v suvislosti s toumto temou:
Moze vyuzivat automobil, ktory je v sukrimnom vlastnictve konatela, resp. spolocnika v s.r.o., na podnikatelske ucely a uplatnovat si pausalne vydavky na mot.vozidlo (tych 18 centov na km)?
Je potrebne toto auto prihlasit na DU ako auto v sukromnom vlastnictve vyuzivane na podnik.ucely?

Dakujem za odpoved
Tweety
29.05.12,08:40
Zdravim damy a pani. Chcem sa opytat v suvislosti s toumto temou:
Moze vyuzivat automobil, ktory je v sukrimnom vlastnictve konatela, resp. spolocnika v s.r.o., na podnikatelske ucely a uplatnovat si pausalne vydavky na mot.vozidlo (tych 18 centov na km)?
Je potrebne toto auto prihlasit na DU ako auto v sukromnom vlastnictve vyuzivane na podnik.ucely?

Dakujem za odpoved
Môže ho spoločnosť využívať. Účtovať bude o tzv. náhradách. Prihlásiť ho na daň, resp. splniť si oznamovaciu povinnosť, spoločnosť nemá.
NEILOS
29.05.12,09:00
Super. Dakujem za promtnu odpoved :)
marta bodonova
26.06.12,11:44
Vie mi niekdo vysvetliť aký je rozdiel medzi: &19 ods. 2 pis.1a a &19 ods 2 pis. 2e?/ k članku 15 DPH a PH pri sukromnom vozidle
Ďakujem
marta bodonova
27.06.12,06:20
Nikdo neporadí?
marta bodonova
09.08.12,08:33
Už som to našla.
Mila123
09.08.12,09:00
ak si to už našla, tak to prosím daj aj nám........Ď.
marta bodonova
09.08.12,09:17
&19 ods. 2 pis.1a - prenajaté vozidlo a &19 ods 2 pis. 2e - vlastné.
ada159
20.08.12,08:43
S.r.o. Si prenajímať vozidlo od inej súkromnej osoby- nepodnikatela, bezodplatne, s tým že náklady spojené na prevádzku vozidla hradi najomca. Dmv bude platiť s.r.o - pár. 85 ods.1c a náklady na phm, servis budú výdavky s odpoctom DPH? Ja tvrdim že ano
ada159
20.08.12,10:04
čo hovoria ostatní poradaci?
Mila123
20.08.12,10:11
Aďka, súkromná osoba bude prenajímať auto dlhodobo? alebo iba jednorázovo, príp. náhodile, popr. príležitostne?
ada159
20.08.12,10:25
jednalo by sa o prenájom na dobu neurčitú, cca 1 rok, auto by bolo využívané len na podnikateľské účely nájomcu.
Mila123
20.08.12,10:29
jednalo by sa o prenájom na dobu neurčitú, cca 1 rok, auto by bolo využívané len na podnikateľské účely nájomcu.
ok, som presvedčená, že pri prenájme (dlhodobo) hnuteľných vecí, vlastník si musí vybaviť ŽL.....
ada159
20.08.12,10:31
aj ked je prenájom bezodplatný? Náklady znáša nájomca.
Mila123
20.08.12,10:35
mne sa nechce veriť, že dám do používania svoje motorové vozidlo a nebudem chcieť za to peniaze.....
ada159
20.08.12,10:40
Prečo? Konkretne sa jedná o to, že manželka má s.r.o. a manžel jej na rok zapožičia svoje auto, s tým, že si bude hradiť náklady na prevcádzku a údržbu. A o rok si s.r.o. zakúpi vlastné auto
Mila123
20.08.12,10:41
auto nie je v BSM?
srska
20.08.12,10:42
mne sa nechce veriť, že dám do používania svoje motorové vozidlo a nebudem chcieť za to peniaze.....dá sa to podľa obč. zákonníka § 659 - 662 - zmluva o výpožičke (bezodplatne) - do nákladov ide: phm, údržba, dzmv, ....
Tweety
20.08.12,10:43
Prečo? Konkretne sa jedná o to, že manželka má s.r.o. a manžel jej na rok zapožičia svoje auto, s tým, že si bude hradiť náklady na prevcádzku a údržbu. A o rok si s.r.o. zakúpi vlastné auto
Ak je v BSM, žiadne zapožičiavanie, postupuje sa, akoby bolo jeho.
Mila123
20.08.12,10:45
dá sa to podľa obč. zákonníka § 657 - 662 - zmluva o výpožičke (bezodplatne) - do nákladov ide: phm, údržba, dzmv, ....
ja netvrdím, že sa nedá...zadávateľka neuviedla, všetky potrebné informácie
ada159
20.08.12,10:46
je v BSM, ale s.r.o. je predsa úplne iný subjekt ak sa nemýlim. Takže zmluva o vypôžičke §659 O.Z. a náklady budú predmetom odpočtu DPH a odpočitateľné. Tak?
marta bodonova
05.09.12,08:47
Vie mi niekdo poradiť kde by som si mohla preštudovať alebo čo to je : rozsudok EDS C - 165/86. Zadala som dobyt do BB ohľadom DPH z blokov pri vozidle nezaradenom a dali mi do pozornosti tento rozsudok.
Ďakujem
blondy
05.09.12,09:17
Vie mi niekdo poradiť kde by som si mohla preštudovať alebo čo to je : rozsudok EDS C - 165/86. Zadala som dobyt do BB ohľadom DPH z blokov pri vozidle nezaradenom a dali mi do pozornosti tento rozsudok.
Ďakujem
ten rozsudok som nenašla, ale bude to mať súvis s týmto : http://www.porada.sk/t173858-cestovny-prikaz-a-odpocet-dph.html
marta bodonova
05.09.12,09:51
Tak múdrejšia nie som ani po prečítani članku. Tam sa nič nepíše o SZCO len o zamestnancovi.
Z BB mi dali odpoveď, že mám nárok na odpočet DPH z blokov pri nezaradenom vozidle, ale dali mi do pozornosti tento rozsudok. Vie mi niekdo vysvetliť čo som sa tam mala dočítať?
Ďakujem
marta bodonova
05.09.12,11:18
Vie mi niekdo poradiť ako tuna mám pripnuť stanovisko z DU?
Ďakujem
Stefan2005
05.09.12,11:27
... odpovedať, formátovať odpoveď, kliknúť na formátovať text, vybrať ikonku - sponku, priložiť súbor z počítača - prehľadávať - tu si nájdeš súbor, ktorý chceš priložiť a stlačíš odoslať, potom poslať odpoveď...
marta bodonova
05.09.12,13:18
Zaslala som dotaz do BB: SZCO platca DPH, používa vlastné auto na podn. účely. Má nárok na odpočet DPH z blokov? Došla mi odpoveď, že má.
Chcela by som vedieť, či som to dobre pochopila, že má. Lebo tu na PORADE sa píše, že nemá.
Keby sa niekdo na to pozrel.
Ďakujem pekne.
Mila123
05.09.12,13:20
ja odpočítavam DPH......je to ok.....
Tweety
05.09.12,13:23
Zaslala som dotaz do BB: SZCO platca DPH, používa vlastné auto na podn. účely. Má nárok na odpočet DPH z blokov? Došla mi odpoveď, že má.
Chcela by som vedieť, či som to dobre pochopila, že má. Lebo tu na PORADE sa píše, že nemá.
Keby sa niekdo na to pozrel.
Ďakujem pekne.
Mne z toho vychádza jedno. Kedže o nákupe PHM neúčtuje, (účtuje len o náhrade za ich spotrebu) nemá z čoho dph uplatniť. T.j. Nárok na odpočet nie je možné uplatniť.
Tweety
05.09.12,13:30
Ako neučtuje o nákupe PHM, tomu nerozumiem.
Ja si dávam do nákladov spotrebované PHM. Kedže MV nemáš v majetku, nemôžeš účtovať o nákupe PHM, len o náhrade za spotrebované PHM, §19 odst. 2 ZoDzP presne tak, ako je uvedené vo vyjadrení drsr, ktoré si priložila.
marta bodonova
05.09.12,13:31
Ako neučtuje o nákupe PHM? Tomu nerozumiem.
Ja si dávam do VOZD cenu PHM bez DPH.
Tweety
05.09.12,13:32
Ako neučtuje o nákupe PHM? Tomu nerozumiem.
Ja si dávam do VOZD cenu PHM bez DPH.
Nie je to správne.
marta bodonova
05.09.12,13:33
Ako to ma byť. Ďakujem
Tweety
05.09.12,13:33
Ako to ma byť. Ďakujem
Veď to máš v tom usmernení, pozri aj §19 Zákona o DzP.
marjankaj
05.09.12,13:35
Kedže MV nemáš v majetku, nemôžeš účtovať o nákupe PHM, len o náhrade za spotrebované PHM, §19 odst. 2 ZoDzP presne tak, ako je uvedené vo vyjadrení drsr, ktoré si priložila.

Majka
veď výdavok je bloček z ERP. Môže si uplatňovať bločky až do výšky podľa zákona o cestovných náhradách.


Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov ak daňovník na cestovanie do iného miesta, než je miesto jeho obvyklého podnikania, využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu.
marta bodonova
05.09.12,13:45
Takže má nárok na to DPH či nemá, zase som tam kde som bola.
Bola som aj osobne na DU košice a povedali mi, že mám nárok.
Vysvetli mi niekto ako mám PHM učtovať v PD?
Tweety
05.09.12,13:50
Majka
veď výdavok je bloček z ERP. Môže si uplatňovať bločky až do výšky podľa zákona o cestovných náhradách.
Takže zhrniem. SZČO používa na podnikanie svoje súkromné MV. Zaúčtuješ si klasický nákup PHM, ak je platiteľom dph, uplatní nárok na odpočet. Kedy potom účtuje len o náhradách?
marta bodonova
05.09.12,13:56
Aká je potom ta výška náhrady za spotrebované PHM?
Ako potom zaučtujem výdavok za spotrebované PHM?
marta bodonova
05.09.12,14:23
Keby ste mi poradili, ako zaučtujem bločky o nákupe PHM.
Ďakujem
marta bodonova
05.09.12,14:33
Potom ako mám rozumieť tomuto vyjadreniu?
K dani z pridanej hodnoty
Podľa § 49 ods.2 zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty (ďalej len zákon o DPH) platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Pokiaľ platiteľ pri nákupe pohonných látok do príslušného automobilu túto podmienku splní (t.j. pohonné látky boli nakúpené v mene platiteľa výlučne pre jeho účely), vrátane ďalších podmienok uvedených v § 49 až § 51 zákona o DPH, môže si odpočítať DPH. V prípade, že platiteľ použije pohonné látky i na súkromné účely, postupuje pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 5 zákona o DPH
Stefan2005
05.09.12,15:18
v jednom Poradcovi podnikateľa ( http://www.pp.sk/6615/Cestovne-nahrady-fyzickych-osob--podnikatelov-a-SZCO_A-PAM31171.aspx ) z roku 2008 sa píše:

"Ak podnikateľ, platiteľ DPH, pri pracovnej ceste využíva vlastný osobný automobil nezaradený do obchodného majetku a do daňových výdavkov si uplatňuje výdavky v zmysle § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov vo výške náhrad podľa zákona o cestovných náhradách, nemá v zmysle zákona o dani z pridanej hodnoty právo na odpočítanie DPH. Doklady o nákupe pohonných hmôt iba preukazujú cenu PHL v čase nákupu."

mňa by v tejto súvislosti zaujímalo, prečo na konkrétnu otázku FRSR (jeho kompetečné centrum) v roku 2012 nenapísalo tiež jednoznačne, že "nemá právo na odpočítanie dane"... ale hovorí "možnosti odpočtu" pri splnení daných podmienok...

no a keď si ešte pozrieme odvolávku na rozsudok ESD C-165/86, v ktorom sa hovorí, že zamestnávateľ si môže uplatniť právo na odpočet DPH z cestovných výdavkov v prípade, ak je sám zamestnávateľ objednávateľom služby alebo tovaru (t.j. je v právnom vzťahu s poskytovateľom služby alebo dodávateľom tovaru, ktorí sú platiteľom DPH) a dodávateľ služby alebo tovaru vyhotoví faktúru pre zamestnávateľa. "

No a v prípade SZCO zamestnávateľ a zamestnanec je tatáž osoba....

P.S. Zákon o dani z príjmov, ako i zákon o cestovných náhradách, resp. ani spôsob účtovania o náhrade nie je relevantný pre účely DPH
marjankaj
05.09.12,15:57
§49
(5) Platiteľ, ktorý nadobudne hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) a pri nadobudnutí tohto majetku predpokladá jeho použitie na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, sa môže rozhodnúť okrem investičného majetku uvedeného v § 54 ods. 2 písm. b) a c), že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie. Ak sa platiteľ rozhodne, že neodpočíta časť dane, ktorá zodpovedá rozsahu použitia hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie, nepovažuje sa použitie tohto hmotného majetku na iný účel ako na podnikanie v tomto rozsahu za dodanie tovaru za protihodnotu (§ 8 ods. 3) alebo dodanie služby za protihodnotu (§ 9 ods. 2). Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) na účely svojho podnikania, ako aj na iný účel ako na podnikanie, odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Ustanovenie odseku 4 týmto nie je dotknuté; ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b).
marjankaj
05.09.12,16:20
Keby ste mi poradili, ako zaučtujem bločky o nákupe PHM.
Ďakujem
Bločky účtuješ takto
Napríklad 120€ 100€ základ dane 20€ dph
DPH 20€ - VNZD
Základ 100€ - VOZD-materiál

Na konci obdobia(mesiac alebo štvrťrok) spočítam všetky bločky napríklad 420€ (teda 350 €170€ dph)
Podľa jázd vypočítam koľko stáli služobné jazdy(napríklad 320€ teda 250€ + 50€ dph)
Teda budem krátiť výdavky do tejto sumy.
Zaúčtujem
-100 € VOZD - materiál
-20 € DPH VNZD

Teda znížim si VOZD a aj Odpočet DPH.
marta bodonova
06.09.12,05:23
Aj to robim takto.
Marjankaj a náhradu za km dávaš do prev. réžie? Ja to robím interným dokladom.
Dúfam, že hovoríme o aute nezaradenom.
Nerozumiem ale tomuto: nemám auto v majetku, nemôžem účtovať o nákupe PHM, len o náhrade za PHM.
marjankaj
06.09.12,06:37
Aj to robim takto.
Marjankaj a náhradu za km dávaš do prev. réžie? Ja to robím interným dokladom. Pokladňa výdaj, veď to platím v hotovosti, prípadne kartou. Ak si tým myslela základnú náhradu 0,183 €/km, tak áno interným dokladom a do réžie. PHL je materiál.
Dúfam, že hovoríme o aute nezaradenom. Áno
Nerozumiem ale tomuto: nemám auto v majetku, nemôžem účtovať o nákupe PHM, len o náhrade za PHM.
A ktorý paragraf to zakazuje? Čítala si príspevok č.51?
marta bodonova
07.09.12,04:52
Ešte jedna otázka k príspevku 61:
PHL do materiálu ale bez DPH, nie?
Ďakujem
Zablacky1212
08.04.13,09:56
Mal niekto z vás s týmto problém pri daňovej kontrole? Myslím či niekomu túto DPH dodanili lebo z tohto tu si už ani je nie som istý ako to má byť správne . Ďakujem.