M3G
12.04.12,19:02
Rád by som sa spýtal, či niekto nemáte usmernenie z drsr k zálohám pri registrácii za platiteľa DPH, nemôžem sa k nemu dopracovať.

Mám nasledovný problém:
Nová sročka, neplatiteľ DPH, dostala v roku 2011 zálohu vo výške 45000 EUR, pričom každý mesiac fakturuje služby vo výške 3750 EUR, pričom z týchto faktúr odrátava prijatú zálohu v roku 2011. Ide mi o to, či do obratu vstupuje aj záloha z roku 2011, aj jednotlivé výnosy, ktoré patria k tejto zálohe? Ak áno, nie je to zdvojené? Logicky mi to vychádza, že prijatá záloha v sročke by nemala spadať do obratu na registráciu DPH.....ale nemôžem sa dopracovať k žiadnemu usmerneniu.


Viem, že zálohy u SZČO vstupujú do obratu pre registráciu DPH, ale ako je to pri sročke?
KEJKA
13.04.12,04:25
prečítaj si def obratu v Z_DPH.
Ideš na to z druhej strany - zákon definuje obrat ale nevymenuje - nedefinuje čo obrat nie je.
M3G
13.04.12,07:27
Obrat sú výnosy, resp. príjmy. Niekedy dávnejšie som čítal pokyn, že do obratu spadajú aj zálohy, len nebolo tam napísané, akého účtovníctva sa týkajú.
Economic
13.04.12,07:39
Obrat sú výnosy, resp. príjmy. Niekedy dávnejšie som čítal pokyn, že do obratu spadajú aj zálohy, len nebolo tam napísané, akého účtovníctva sa týkajú.

Suma prijatej zálohy v roku 2011 je účtovaná na účte záloh nie na účte tržieb v roku 2011. V roku 2012 si spočítavaš tržby na základe vystavených OF a tie ti vstupujú do príjmov rozhodujúcich pre obrat DPH. V tom mesiaci, kedy presiahneš povinný obrat, si spadla do DPH a do 20-teho dňa nasledujúceho mesiaca po tomto mesiaci (za posledných 12 po sebe idúcich mesiacov) si povinná sa registrovať na DPH.
ivako
13.04.12,09:48
Obrat sú výnosy, resp. príjmy. Niekedy dávnejšie som čítal pokyn, že do obratu spadajú aj zálohy, len nebolo tam napísané, akého účtovníctva sa týkajú.

Je to uvedené vo Fin.spravodajcovi 13/2004
M3G
13.04.12,19:51
To je až taká stará záležitosť? 2004... tam ma to nenapadlo hľadať. Som myslel, že bude niečo novšie. Ale vďaka za to.