Mel1001
13.04.12,07:24
Ahojte,

našej zamestnankyni by sa mala pomali skončiť RD. Zatiaľ sme od nej žiadne info nedostali, že by sa k nám chcela vracať. Keď dobre viem, musí to oznámiť najneskôr mesiac pred nástupom. Aké povinnosti má zamestnávateľ pri jej návrate? Do soc.poist treba poslať RLFO-zmena-dátum skončenia RD a to je všetko? Presný dátum skončenia RD bude kedy? Keď dieťa dovŕší 3 roky alebo mi to má zamestnankyňa oznámiť?
V prípade, že ju nechceme naďalej zamestnávať a dáme jej výpoveď z organizačných dôvodov a dáme jej odstupné, z akého VZ sa to bude počítať. Pred materskou dovolenkou bola na PN a čerpala dovolenku. Za VZ budeme brať tie mesiace, kt. riadne odpracovala?

ďakujem
Mila123
13.04.12,05:51
prihlásite ju do ZP, pri nástupe z RD.....
a z akého VZ po RD?podľa § 134 ZP, pravdepodobného......
Mel1001
13.04.12,05:58
Čiže len dvojnásobok základnej mzdy?
Tweety
13.04.12,06:00
Čiže len dvojnásobok základnej mzdy?
Záleží od toho, koľko mes. by mala VD, ak dva, tak dvojmesačné.
Mel1001
13.04.12,06:07
Má nárok na dvojmesačné odstupné. A presný dátum ukončenia RD sa ako dozviem?
Tweety
13.04.12,06:10
Má nárok na dvojmesačné odstupné. A presný dátum ukončenia RD sa ako dozviem?
Presný dátum je dátum, keď dieťa dovrši tri roky. A túto skutočnosť by mal odsledovať aj mzdový program. Samozrejme, ak je tam zadaný nástup na MD....
Mel1001
13.04.12,06:22
Ďakujem
brčko
13.04.12,07:48
do SP ukončenie RD + ukončenie prerušenia poistenia z dôvodu čerpania RD.
do ZP prihlášku a ak ste nahlasovali poberania rodič.príspevku, tak snád aj ukončenie RP (podla usmernení to má nahlásiť sama mamička, no napr. VšZP ale aj myslím Dôvera akceptuje aj nahlásenie od zamestnávatela. Ak to neurobíte vy, tak dobré pripomenúť mamičke, nech si vybaví na upsvar doklad o dobe poberania RP a s tým zájde na svoju ZP)

Myslím, bežná prax po pôrode býva taká, že mamička odovzdá kopiu RL mzdárke (ak to mzdárka žiada), podla toho mzdárka vie, dokedy má nárok RD čerpať. Žiadať o RD tiež treba už písomne a tam by mala uviesť aj rozsah, v akom žiada čerpať RD. vid § 167 ods.2 +3 Zákonníka práce
nikulik
23.05.12,04:57
Ahojte poradaci, poprosila by som vas pekne o radu. Mam pracovnicku ktora nastupuje po RD do práce. Nahlásila som to v SP, aj ZP, co sa týka zamestnávateľa. Ona sa ma ale vcera pytala ci ma ist do SP nahlasiť to ukončenie RD. A to neviem. Treba ist? Nie nahodou kvôli tomu druhému pilieri. Lebo ze jej znama nebola a ze sa jej pytali zo SP ze sa mala ist odhlasit. Poradíte mi prosim?
brčko
23.05.12,14:58
ona si po pôrode, resp, dnom nástupu na RD dávala predpokladám sama prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, aby bola počas prerušenia poistenia zamestnanca v čase RD dôchodkovo poistená štátom z toho titulu. Byť dôchodkovo poistená ako zamestnanec a zároven aj štátom však zákon nepripúšťa, tj. musí si dať odhlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov do 8dní od nástupu do práce a uviesť ako den ukončenia poistenia posledný den RD.
nikulik
01.06.12,08:38
Ano dakujem, uz bola v SP a vybavila si to.
Mel1001
19.06.12,04:48
Ahojte.Potrebovala by som poradiť..ako to je s ukončením rodičovskej dovolenky v prípade, že zamestnankyňa nastúpi niekam inam do zamestnania a nám nedá vedieť o ukončení RD. My ju máme ešte stále prihlásenú v SP. Ku ktorému dňu ju môžem odhlásiť, keď mi nedala vedieť o novom zamestnaní?Musím počkať kým dieťa dovŕší 3 roky a až vtedy?
Tweety
19.06.12,04:54
Ahojte.Potrebovala by som poradiť..ako to je s ukončením rodičovskej dovolenky v prípade, že zamestnankyňa nastúpi niekam inam do zamestnania a nám nedá vedieť o ukončení RD. My ju máme ešte stále prihlásenú v SP. Ku ktorému dňu ju môžem odhlásiť, keď mi nedala vedieť o novom zamestnaní?Musím počkať kým dieťa dovŕší 3 roky a až vtedy?
Na akom základe by si ju chcela odhlásiť? PP jej stále trvá, či?
Mel1001
19.06.12,04:58
PP jej trvá ale dozvedeli sme sa, že už asi mesiac robí inej firme na pracovnú zmluvu. Nestretla som sa s takýmto prípadom a vôbec neviem ako máme postupovať.
Tweety
19.06.12,05:00
PP jej trvá ale dozvedeli sme sa, že už asi mesiac robí inej firme na pracovnú zmluvu. Nestretla som sa s takýmto prípadom a vôbec neviem ako máme postupovať.
Veď môže robiť, prečo si myslíš, že preto by si ju mala odhlásiť? Kedže neskončila PP, ten trvá aj naďalej. U vás ju stále vedieš na RD.
Xanti
19.06.12,05:00
PP jej trvá ale dozvedeli sme sa, že už asi mesiac robí inej firme na pracovnú zmluvu. Nestretla som sa s takýmto prípadom a vôbec neviem ako máme postupovať.Veď môže mať viac trvalých pracovných pomerov.
Zbytočne to teraz riešiš. Je zamestnaná u Vás, a kým jej neskončí RD alebo nedá sama výpoveď tak to tak zostane.
Čo ak v druhej firme je len na dobu určitú, do skončenia RD?
A potom sa vráti k Vám.
Mel1001
19.06.12,05:07
Ok, RD jej končí tento mesiac, tak zatiaľ počkáme a uvidíme ako sa rozhodne. Ďakujem
Tweety
19.06.12,05:08
Ok, RD jej končí tento mesiac, tak zatiaľ počkáme a uvidíme ako sa rozhodne. Ďakujem
Ona má povinnosť, (ale už mešká) najneskôr mesiac pred nástupom po RD, oznámiť svoj návrat.
Mel1001
19.06.12,05:10
Ale neoznámila...:(
Tweety
19.06.12,05:12
Ale neoznámila...:(
To áno, skúste ju kontaktovať. Ale ani to, že to neoznámila neznamená, že ju máte poodhlasovať. PP nemôžete zatiaľ ukončiť, je v OD.
Mel1001
19.06.12,05:16
Dnes sa s nou skontaktujem, dakujem veľmi pekne za odpovede!