gashtaan
13.04.12,08:47
Dobry den, nedavno som kupil pozemok a zaciatkom buduceho roka sa chystam na nom stavat. Problem je v tom, ze dovtedy sa budeme mat s priatelkou svadbu a chceli by sme, aby dom bol pisany na mna - zaujimalo by ma, ako je mozne vynat dom postaveny v buducnosti z bezpodieloveho vlastnictva? Na kupu pozemku som si bral uver, stavbu domu sa chystam financovat zo svojich uspor, z predaja mojeho vlastneho bytu a nevyhnem sa ani dalsiemu uveru, ktory ale budem splacat zo svojich penazi. Cital som si o tom par clankov, ale vzdy sa pisalo o pripade, ked si jeden z manzelov kupoval nehnutelnost, ktoru chcel z BSM vynat, nie o stavbu domu, kde neexistuje kupna zmluva alebo nieco podobne... Dakujem
doktor23
13.04.12,07:23
pôjdete k notárovi (až po svadbe) a zúžite si BSM o tento dom .... jednoduché, rýchle .... predložíš túto dohodu aj na stavebný úrad a budeš kolaudovať len Ty
gashtaan
13.04.12,07:32
pôjdete k notárovi (až po svadbe) a zúžite si BSM o tento dom .... jednoduché, rýchle .... predložíš túto dohodu aj na stavebný úrad a budeš kolaudovať len Ty
no znie to jednoducho :) k tomu notarovi mam ist ale kedy? predtym ako budem ziadat o stavebne povolenie, ci to az predtym ako budem kolaudovat, ci to je jedno? tiez by ma zaujimalo, ci si uz v manzelstve budem moct zobrat hypoteku len na seba... rad by som mal v tychto veciach jasno, nech sa nestane ze uz nebude cesty spat, pokial viem z BSM sa da vynat len buduci majetok - a ja celkom dobre nerozumiem tomu, kedy sa ten dom vlastne stava spolocnym majetkom.
Xanti
13.04.12,10:14
no znie to jednoducho :) k tomu notarovi mam ist ale kedy? ved ti hore napísal ... PO SVADBE...
predtym ako budem ziadat o stavebne povolenie, ci to az predtym ako budem kolaudovat, ci to je jedno? čítaj poriadne ... PO SVADBE...
tiez by ma zaujimalo, ci si uz v manzelstve budem moct zobrat hypoteku len na seba...To asi veľmi nie, ako je pravda jeden je žiadateľ a druhý spolužiadateľ, pýtaj sa notára, či aj hypotéka sa dá vylúčiť z BSM. Alebo zrušte hned BSM a vystaráno. Vtedy môžeš v pohode zobrať hypo, bude len tvoja.
rad by som mal v tychto veciach jasno, nech sa nestane ze uz nebude cesty spat, pokial viem z BSM sa da vynat len buduci majetok - a ja celkom dobre nerozumiem tomu, kedy sa ten dom vlastne stava spolocnym majetkom.v texte.
doktor23
13.04.12,12:36
BSM sa môže zúžiť aj o budúcu hypotéku, resp., ak by toho bolo viac, je možné zrušiť BSM súdom alebo uzatvoriť tzv. koakvizíciu (vyhradiť vznik BSM ku dňu zániku manželstva). To znamená, že nadobúdate každý do výlučného spoluvlastníctva, avšak okamihom zániku manželstva (smrť, rozvod ...) sa to, čo ste nadobudli každý zvlášť, stáva predmetom vyporiadania BSM .....
Najlepšie je ísť za notárom a poradiť sa ... na toto je on kvalifikovaný.

Keď žiadaš o stavebné povolenie teraz, kým si slobodný, nie je problém, navyše, len Ty si vlastníkom pozemku.