Alex07
13.04.12,12:34
Dobrý deň,

idem si založiť voľnú živnosť (služby-kosenie a úprava trávnikov, živ.plotov atď...), nebudem platcom DPH. Popri dôkladnom plánovaní si overujem určité informácie, preto by som bol veľmi vďačný za Vašu pomoc.
Podľa mojich zistení táto vyššie spomenutá činnosť nespadá do zoznamu činností vyžadujúcich vystavenie dokladu z ERP, ale pre istotu sa chcem poradiť.:)

1. Ak budem faktúrovať za svoje služby či už súkromnej osobe, firme, alebo obci - potrebujem ERP, alebo stačí keď vypíšem doklad o zaplatení, alebo obdobné tlačivo ?
2. Môžem od zákazníka prevziať na mieste hotovosť, alebo mi peniažky za službu posiela na účet ?
3. A trošku mimo témy, ak môžem: Ak si budem uplatňovať paušálne výdavky, som, alebo nie som povinný viesť si evidenciu výdavkov + bločky ?


"Surfujem" po porade už dlhšie, ale nenarazil som na články/témy, ktoré by mi pomohli, preto ak aj náhodou už podobná téma jestvuje, "neukameňujte" ma prosím... :)
Snažím sa postaviť sa na vlastné nohy a budem vďačný za každú radu.

Ešte raz Ďakujem.
KEJKA
13.04.12,10:53
A......musíš lepšie hľadať
B. miesto ukameňovania aspoň stručne odpovede
1. ak nie je služba v prílohe, ERP nepotrebuješ.
2. môžeš aj to aj to , kedže ERP nie je povinná - podľa tvojho zadania - tak len vypíšeš PPD
3. paušálne výdavky - najskôr si zisti, či sa do 40% zmestíš s reálnymi výdavkami, teda bločky radšej ako aj faktúry eviduj, rozhodneš sa na konci roka. Inak povinnosť nie je - eviduješ príjmy pohľadávky, zásoby.
Alex07
13.04.12,11:03
Ďakujem za odpoveď :)