migelovci
13.04.12,12:40
Dobry den,
potrebovala by som poradit. V praci nam navrhlli ze si mame vsetci zalozit zivnosti a pracovat dalej tak ako doteraz ale nie na TPP ale na zivnost.
Moja otazka znie, ked teraz zalozim zivnost a planujem tak do roka ostat v druhom stave, co sa pre mna meni ako zivnostnicku ??
mam si platit dobrovolne poistenie aby som dostala davky v materstve a rodicovstve?
docitala som sa ze pocas MD a RD sa moze dalej podnikat, ze netreba zivnost pozastavovat, je to pravda?
dakujem za odpoved
KEJKA
13.04.12,10:49
ak do roka, t.j. nestíhaš mať RO zo zamestnania, tak sa ti bude rátať zo živnosti.
Akurát že teraz po novom je to dobrovoľné poistenie pomerne vysoké.
Bez poistenia zasa nebudeš mať MD.
Ak máš takéto plány, mala si radšej zostať v TPP.
veronikasad
13.04.12,10:54
ak do roka, t.j. nestíhaš mať RO zo zamestnania, tak sa ti bude rátať zo živnosti.
Akurát že teraz po novom je to dobrovoľné poistenie pomerne vysoké.
Bez poistenia zasa nebudeš mať MD.
Ak máš takéto plány, mala si radšej zostať v TPP.
Kejka, ako začínajúci živnostník nebude mať povinné poistenie. Vymeriavací základ pre povinné poistenie živnostníka z minima je v rovnakej výške ako balík poistenia z minima (pri Dobr.poistení je naviac poistenie v nezamestnanosti).
KEJKA
13.04.12,10:57
ja som písala o dobrovoľnom poistení, nakoľko povinnosť nie je. a výška sa zmenila práve z dôvodu "balíčka"
veronikasad
13.04.12,10:59
ja som písala o dobrovoľnom poistení, nakoľko povinnosť nie je. a výška sa zmenila práve z dôvodu "balíčka"
Reagovala som na tú prvú vetu v predch.príspevku. Nebude povinnej poistený SZČO, tak jej nemôže vzniknúť z tohto poistenia nárok na materské.
migelovci
13.04.12,11:37
V praci mi nedali navyber... vsetci mame ist na zivnost a mame v plane s priatelom aj babatko. Viem ze teraz je ten "balicek" a viem aj to ze je to vysoka suma.
dakujem za odpoved v tom ze si pripoistenie v prvom roku ak planujem ist na matersku musim platit. to som potrebovala vediet. Je skoda ze sa to nerata aj z prijmu ktory som mala pred zaciatkom zivnosti.
veronikasad
13.04.12,11:43
V praci mi nedali navyber... vsetci mame ist na zivnost a mame v plane s priatelom aj babatko. Viem ze teraz je ten "balicek" a viem aj to ze je to vysoka suma.
dakujem za odpoved v tom ze si pripoistenie v prvom roku ak planujem ist na matersku musim platit. to som potrebovala vediet. Je skoda ze sa to nerata aj z prijmu ktory som mala pred zaciatkom zivnosti.
Ak by si bola tehotná v čase skončenia prac.pomeru, materská by sa ti počítala z príjmu zo zamestnania (platí 8-mesačná ochranná doba).

Výšku poistného dobrovolne poistenej osoby nájdeš v tejto tabulke
http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-januara-2012/924s

Aby ti vznikol nárok na materské, potrebuješ 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch. Do tejto doby sa započítava aj poistenie zo zamestnania.
Ak zostaneš tehotná a mala by si rizikové tehotenstvo a následnú PN-ku, treba sa pár dní predtým prihlásiť na celý balík poistenia v soc.poisťovni. Výšku vymer.základu si určíš sama. Počas poberania nemocenského a materského odvody platiť nebudeš.
ivka70
13.04.12,11:43
V praci mi nedali navyber... vsetci mame ist na zivnost a mame v plane s priatelom aj babatko. Viem ze teraz je ten "balicek" a viem aj to ze je to vysoka suma.
dakujem za odpoved v tom ze si pripoistenie v prvom roku ak planujem ist na matersku musim platit. to som potrebovala vediet. Je skoda ze sa to nerata aj z prijmu ktory som mala pred zaciatkom zivnosti.

V praci vam nedali na vyber?
Nikto vas nemoze donutit podpisat napr. dohodu o ukonceni PP.
Ak, tak vam musia dat vypoved (z dovodu rusenia prac. miesta).
Tak isto vas nikto nemoze donutit zalozit si zivnost a pracovat na tom istom mieste s nou.
rovbnako si treba premysliet, ci sa vam to oplati, zratali ste si naklady na zivnost, o co pridete pri nej oproti PP?
Inak, zavana to zavislou cinnostou, ktoru zamestnavatel chce pokryt SZCO, co nie je uplne v sulade so zakonom.