avelka
13.04.12,12:50
Mám otázku:
-V r. 2008 sme prijali zálohu, z prijatej zálohy sme odviedli DPH.
- teraz v r. 2012 pominuli dôvody na prijatie zálohy

Pýtam sa:
- keď teraz spravím dobropis k prijatej zálohe, vráti mi štát DPH, keď je to už pomaly 4 roky? Je tam nejaká lehota?
- Lebo ja keď chcem dotyčnému vrátiť peniaze, musím urobiť dobropis k prijatej zálohe a keďže som si uplatnila DPH, tak by mi ju mal štát vrátiť, nie?
KEJKA
13.04.12,10:55
Najskôr musíš vrátiť peniaze, dňom platby vystavíš dbp. k zálohe mínusom, teda budeš mať zníženú DP DPH, resp. možno NO. DPH sa ti samozrejme vráti.
avelka
13.04.12,11:43
Takže vystavím dobropis - dátum dodania na dobropise je dátumom vrátenia peňazí, DPH mi vrátia, to mi je jasné.
Ale nemôžem vystaviť dobropis a peniaze mu nevrátim? Aby si rozumela Kejka, tie peniaze mám vrátiť nášmu konateľovi. Ale keďže je náš konateľ, tak tie peniaze zatiaľ nechce, lebo úprimne, sme na tom trochu zle a nemáme ich z čoho vrátiť.
Zatiaľ mi to teda trčí na účte 324, lenže audítor mi povedal, že to mám preúčtovať na účet 365 alebo 479, ale toto môžem urobiť až keď spravím dobropis, ošetrím tak DPH a potom mi zostane nevrátená čistá suma na účte 324, ktorú môžem preúčtovať na účet 365 alebo 479. Bez toho dobropisu to nemôžem urobiť, ale nemôžem ani vrátiť peniaze. Fakt neviem. Alebo to mám nechať stále na tej 324, ale donekonečna to nejde, toho sa bojím kvôli tej DPH, že mi ju už po nejakej lehote nevrátia. Je to cca 7 tis. €. Poradíš mi?
KEJKA
13.04.12,11:51
podľa mňa najjednoduchšie je vrátiť peniaze a vystaviť dbp. Hned prijať peniaze nazad ako pôžičku spoločníka alebo konateľa.
avelka
13.04.12,12:16
To ma nenapadlo, ďakujem.