gaerys
13.04.12,12:52
zaradene do temy Mzdové účtovníctvo, personalistika, odvody
veronikasad
13.04.12,10:57
Počas poberania materského nemusíš so živnosťou robiť nič - odvody do ZP ani SP platiť nebudeš.
Ak počas RD živnosť nepozastavíš, platby počas rod.dovolenky závisia od tvojho príjmu=tržieb a základu dane za rok 2011.

Počas poberania materského nemáš nárok na nemocenské.
V akej oblasti podnikáš ? Naozaj nebudeš mať počas RD žiadny príjem ?
gaerys
15.04.12,16:46
Pracuje ako SZCO ako kadernicka. Mam prenajate priestory (v podstate iba cast, pretoze je to na 2 zmluvy ale to je nepodstatne) a do prace nebudem schopna chodit. Moj prijem bol z toho , aku som urobila trzbu a este prenajimam priestory jednej kadernicke , ktora si moje faktury nedava do nakladov, lebo si uplatnuje pausalne vydavky. Tato suma nie je vysoka. Kazdy mesiac mi plati 125€. ja platim 156€ za priestor (+ k tomu elektrarnam elektrinu+rocne odpad+ rocne poistku nehnutelnosti), takze prijem z najmu nie je, ked si zo 125€ odpocitam moje naklady som dokonca v minuse. Dufam, ze to chapem spravne s tymi nakladami :)
Takze je pre mna prerusovanie zivnosti vlastne zbytocne?
No a ako to je s marodkou pri poberani RP a aktivnej zivnosti
Som zmätena z toho, ako to funguje s odvodami a platenim do socialnej poistovne pocas toho ,ked je SZCO na RD. Co vlastne stat plati za tuto zenu do socialnej poistovne...
Proste neviem co by bolo pre mna jednoduchsie, lacnejsie a prinosnejsie :)
richardg
23.08.12,03:12
Ahoj, ja mám tiež podobný problém, včera som bola v SP a tam my pani vravela, že ak poberám RP tak nesmiem pracovať ako živnostníčka, pýtala sa ma či mám nejakého zamestnanca...ja že nie, tak teda som musela dať čestné prehlásenie že nepracujem v obchode(otvorený denne 2hod.)
som z toho zmätená, lebo som o tomto nevedela, ale takto si musím nájsť niekoho do obchodu, ale vediem paušálne účtovníctvo...môžem niekoho zobrať na dohodu, na brigádu aby som nemusela viesť jednoduché účtovníctvo?alebo ako?spíšem si zmluvu s manželom či sestrou že my oni pomáhajú zadarmo?
nie som v tomto vôbec zbehlá tak sa dopredu ospravedlňujem
a ako to je potom, že ak som na MD tak môžem byť SZČO ale už keď poberám RP tak už nie???
platím si iba ZP, dá sa s tým niečo aby som nemusela platiť odvody do SP, lebo ja si iba privyrábam, ak budem musieť platiť aj odvody,tak sa my to neoplatí
ďakujem za každú radu
veronikasad
23.08.12,04:31
Ahoj, ja mám tiež podobný problém, včera som bola v SP a tam my pani vravela, že ak poberám RP tak nesmiem pracovať ako živnostníčka, pýtala sa ma či mám nejakého zamestnanca...ja že nie, tak teda som musela dať čestné prehlásenie že nepracujem v obchode(otvorený denne 2hod.)
som z toho zmätená, lebo som o tomto nevedela, ale takto si musím nájsť niekoho do obchodu, ale vediem paušálne účtovníctvo...môžem niekoho zobrať na dohodu, na brigádu aby som nemusela viesť jednoduché účtovníctvo?alebo ako?spíšem si zmluvu s manželom či sestrou že my oni pomáhajú zadarmo?
nie som v tomto vôbec zbehlá tak sa dopredu ospravedlňujem
a ako to je potom, že ak som na MD tak môžem byť SZČO ale už keď poberám RP tak už nie???
platím si iba ZP, dá sa s tým niečo aby som nemusela platiť odvody do SP, lebo ja si iba privyrábam, ak budem musieť platiť aj odvody,tak sa my to neoplatí
ďakujem za každú radu
Aké príjmy=tržby si mala za rok 2011 ?
Paušálne účtovníctvo zákon nepozná, uplatňuješ si paušálne výdavky, ktoré nie sú prekážkou pre zamestnanie dohodára. Len je s jeho evidenciou dosť povinností voči sociálnej poisťovni a daňovému úradu.
richardg
23.08.12,05:40
áno paušálne výdavky, prepáč

ak musím platiť koľko by ma vyšli odvody, a vtedy by som mohla vykonávať prácu ja
ak nebudem vykonávať môžem spísať zmluvu tak potom s manželom či zo sestrou že my pomáhajú zadarmo, príslušníci rodiny môžu ak to viem správne
v živnosti mám viacero činností sú tak také čo som vykonávala ja čo je obchod a je tam aj taká čo vykonáva môj manžel nakoľko je to mužská práca
ďakujem
richardg
23.08.12,08:14
alebo ma ešte napadla jedna vec, ak by som si zobrala študenta do predajne, no neviem tam čo treba platiť a ako to chodí