Mirka1986
13.04.12,16:06
Poraďáci ahojte,
potrebovala by som od Vás pomoc. hľadala som v ZP §, na ktorý by som sa mohla odvolať v prípade krátenia mzdy za neodpracovaný fond pracovného času. totiž zamestnanec pracoval u nás 4 mesiace, každý mesiac si nesplnil FPČ a celkovo mu chýbalo 80 hodín, ale mzda mu bola vyplácaná v celom rozsahu. no a z ničho nič zo dňa na deň dal výpoveď a ja teraz robím mzdy a som mu tie hodiny jednoducho pokrátila. ale chcem mu napísať aj oficiálny list v ktorom ho upovedomím, prečo dostal na výplatu toľko koľko dostal. len by som potrebovala vedieť ten paragraf.......
vedeli by ste mi s týmto pomôcť?????? hlavne ak sa niekto s týmto už stretol.....
veľmi pekne ďakujem
Tweety
13.04.12,14:30
Poraďáci ahojte,
potrebovala by som od Vás pomoc. hľadala som v ZP §, na ktorý by som sa mohla odvolať v prípade krátenia mzdy za neodpracovaný fond pracovného času. totiž zamestnanec pracoval u nás 4 mesiace, každý mesiac si nesplnil FPČ a celkovo mu chýbalo 80 hodín, ale mzda mu bola vyplácaná v celom rozsahu. no a z ničho nič zo dňa na deň dal výpoveď a ja teraz robím mzdy a som mu tie hodiny jednoducho pokrátila. ale chcem mu napísať aj oficiálny list v ktorom ho upovedomím, prečo dostal na výplatu toľko koľko dostal. len by som potrebovala vedieť ten paragraf.......
vedeli by ste mi s týmto pomôcť?????? hlavne ak sa niekto s týmto už stretol.....
veľmi pekne ďakujem
Prečo mu bolo zaplatené aj to, čo neodpracoval? Čas, ktorý neodpracoval, nemal dostať zaplatený. Chyba bola na strane zamestnáv., nie zamestnanca. Ak hľadáš teraz §, je už neskoro, keď už nepracuje, či?
KEJKA
13.04.12,14:43
neviem, či sa to takto jednoznačne dá povedať. Fond p.č. a jeho dodržanie sa pri smennosti sleduje na 4 kalendárne mesiace. Ale ak nemal nepravidelne rozvrhnutý čas, tak potom sa to malo fakt riešiť mesačne. Čo mal absenciu?
nesprávne vypočítané mzdy treba opraviť a to je dôvod na krátenie mzdy - zam-eľ má nárok na vrátenie neoprávnene vyplatenej mzdy. neviem §§ ale šikovnejší nájde aj odcituje.
Mirka1986
13.04.12,14:47
bol to zamestnanec pri nepravidelnom pracovnom čase. to že sme nesťahovali mínusové hodiny je preto lebo jeden mesiac mal nadčas a druhý zase podčas..... no a rozhodol sa ukončiť pracovný pomer zo dňa na deň bez toho aby sme mali šancu mu toto nejakým spôsobom dať nadpracovať...... musí byť na to §.
VRUBE02
14.04.12,16:24
Podľa mňa, ak nastupoval do práce podľa rozpisu zmien, tak nemá ani podčas ani nadčas. Ak má rozdiel 80 hodín, chyba je niekde inde, nie u zamestnanca a podľa nie je dôvod na krátenie.
Mirka1986
14.04.12,16:33
ja by som navrhovala § 87 konto pracovneho času..... čo vy na to?
tictac7
14.04.12,17:09
ja by som navrhovala § 87 konto pracovneho času..... čo vy na to?

....asi si chcela napísmenkovať § 87a....
....aj tak to nerieši túto situáciu.....
Jana Motyčková
16.04.12,06:22
Ak podľa rozvrhu prac.času mu vyšlo za mesiace odrobiť o 80 hodín menej, tak je problém v rozvrhu prac. zmien - čiže u zamestnávateľa. Ak odrobil všetky zmeny podľa rozvrhu, nemôžete mu krátiť mzdu.
V takýchto prípadoch, ak je veľký rozdiel medzi počtom hodín v jednotlivých mesiacoch sa väčšinou dohaduje hodinová mzda a nie mesačná.
lejka
12.06.12,11:49
Firma dala ekonómke výpoveď podľa § 63 ZP s jednomesačným odstupným k 31.5.2012. Ekonómka sa dala na 8 dní na OČR a na PN, potom sa vrátila do práce na 7 dní. Dňa 31.5.2012-posledný deň v zamestnaní ju majiteľ spoločnosti poprosil, aby vypracovala aspoň mzdy za máj, výkazy a dochádzku, ona odmietla, že to sa robí pozadu a nech im to robí kto-chce. Tak si od 1.6.2012 najali externú účtovnú spoločnosť, ktorej dali spracovať mzdy a DPH za 5/2012. Externá firma im bude fakturovať 200€ za vykonanú prácu. Túto sumu chcú bývalej zamestnankyni stiahnuť zo mzdy za 5/2012 alebo z 1-mesačného odstupného, pretože si nesplnila pracovné povinnosti. Poprosím o radu, podľa akého paragrafu jej môžu siahnuť na mzdu alebo na odstupné. Vopred ďakujem.
Indeed
12.06.12,11:57
FOND pracovného času je minimálne 168 hodín !

Neviete počítať do 168 ??
veronikasad
12.06.12,12:00
Firma dala ekonómke výpoveď podľa § 63 ZP s jednomesačným odstupným k 31.5.2012. Ekonómka sa dala na 8 dní na OČR a na PN, potom sa vrátila do práce na 7 dní. Dňa 31.5.2012-posledný deň v zamestnaní ju majiteľ spoločnosti poprosil, aby vypracovala aspoň mzdy za máj, výkazy a dochádzku, ona odmietla, že to sa robí pozadu a nech im to robí kto-chce. Tak si od 1.6.2012 najali externú účtovnú spoločnosť, ktorej dali spracovať mzdy a DPH za 5/2012. Externá firma im bude fakturovať 200€ za vykonanú prácu. Túto sumu chcú bývalej zamestnankyni stiahnuť zo mzdy za 5/2012 alebo z 1-mesačného odstupného, pretože si nesplnila pracovné povinnosti. Poprosím o radu, podľa akého paragrafu jej môžu siahnuť na mzdu alebo na odstupné. Vopred ďakujem.
Bez podpísanej dohody o zrážkach zo mzdy zo strany zamestnanca - žiadneho. Náhradu škody si musí zamestnávatel uplatniť na súde.