dau
13.04.12,18:48
Dobry den,

dnes som sa dozvedela, ze dan z preplatku na zdrav. poisteni sa podla noveho zakona povazuje za vysporiadanu, teda, ze 80 eur, ktore predstavuju tuto dan nikdy neuvidim. Potvrdi mi niekto tuto skutocnost? Nechce sa mi totiz verit, ze dan. system moze byt tak nespravodlivy a nabalit sa na mojej dani z preplatku (ktory mi bol mimochodom cely vrateny, kedze som osoba na rodic. dovolenke). To, ze mi poistovna vratila moje peniaze nebol ziadny prijem, teda preco mam tomuto statu platit z mojich sukromnych (preplatkom nadobudnutych) penazi dan?????

Dakujem

Matka na MD s nizkym (smieskym) prijmom z podnikania
Zita5
13.04.12,17:06
Matky na MD a zároveň podnikateľky nemajú žiadnu výnimku.Vaše preddavky na ZP v minulosti znížili daň z príjmu , nakoľko sa účtovali do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane.Takže žiadna krivda, pretože daň ste neodviedli v minulosti, tak si ju štát vyžiada teraz, pri preplatku .Odpoveď je daná z pohľadu Vášho podnikania .
dau
13.04.12,17:25
Ak by som nebola platila preddavky na ZP (co som nemusela, kedze stat za mna platil), teraz by som nemala ziadnen preplatok a teda ani ziadnu dan by som nemusela platit. Nemyslim teda, ze je to korektne. O.i, ak chce stat vyrubit dan danovnikom s velmi nizkym prijmom, urobi to inym sposobom (ak vobec).
dau
16.04.12,06:49
Ma este niekto nejaky poznatok, ci komentar k tejto teme?
anka-s
16.04.12,08:15
Dobrý deň, presne to si myslím aj ja, že je to nespravodlivé. Ja mám takýto prípad: moja mama ešte v roku 2009 mala živnosť na opateru detí, kedy mala nejaký malý príjem zo živnosti. Okrem toho bola zamestnaná. Za rok 2009 podala daňové priznanie a RZZP, kde jej vyšlo, že má doplatiť poistné cca 50 EUR (nie je podstatné). Z tohto dôvodu jej vznikla preddavková povinnosť za rok 2010, ktorá trvala ešte aj v roku 2011 (na základe výzvy z poisťovne o dlžnom poistnom) cca 6 EUR mesačne. Za rok 2010 nemala zo živnosti žiadny príjem (len zaplatila niečo na preddavkoch na ZP) urobila si len DPFO A. Keďže som sa informovala na DU, tak to zaplatené poistné nedala do priznania, lebo z toho nemôže vykázať stratu. Urobila si RZZP 2010, kde jej vyšiel preplatok, ktorý poisťovňa vrátila s tým, že z neho zrazila daň. Čiže štát ju obral o peniaze. Nielen že musela platiť preddavky na ZP, ale ešte z toho, čo jej mal vrátiť si odrátal daň, ktorú ona nikdy platiť nemala.
misa2
08.08.12,09:52
Práve mi prišlo RZZP za 2011 z Dôvery a tiež som šokovaná, že mi strhli daň z preplatku. Nakoľko môj príjem ako SZČO bol veľmi nízky, a ani odvedené poistné by nijako neovplyvnilo daň z príjmu, tak nechápem, aký mali dôvod strhnúť mi daň. Z toho mi vychádza, že netreba platiť a v zúčtovaní mať radšej nedoplatok ako preplatok. V tomto štáte vedia len okrádať tých čo sa snažia byť poctiví. Poraďte akým spôsobom sa dostať k tým neprávom strhnutým peniazom. :-(
veronikasad
08.08.12,10:16
Práve mi prišlo RZZP za 2011 z Dôvery a tiež som šokovaná, že mi strhli daň z preplatku. Nakoľko môj príjem ako SZČO bol veľmi nízky, a ani odvedené poistné by nijako neovplyvnilo daň z príjmu, tak nechápem, aký mali dôvod strhnúť mi daň. Z toho mi vychádza, že netreba platiť a v zúčtovaní mať radšej nedoplatok ako preplatok. V tomto štáte vedia len okrádať tých čo sa snažia byť poctiví. Poraďte akým spôsobom sa dostať k tým neprávom strhnutým peniazom. :-(
Z akého dôvodu ti vznikol preplatok ? Bola si na PN-ke? alebo si platila v roku 2011 vyššie preddavky ako z minima (na základe RZZP za rok 2009)?
misa2
08.08.12,10:24
preplatok mi vznikol z toho dôvodu, že som sa v roku 2011 zamestnala a ponechala som si aj živnostenský list (príjem zo živnosti som mala hlboko pod zdaniteľným minimom), ale do zdravotnej poisťovne som platila podľa RZZP 2010.
veronikasad
08.08.12,10:29
preplatok mi vznikol z toho dôvodu, že som sa v roku 2011 zamestnala a ponechala som si aj živnostenský list (príjem zo živnosti som mala hlboko pod zdaniteľným minimom), ale do zdravotnej poisťovne som platila podľa RZZP 2010.
V roku 2011 určite nie podľa roku 2010. Po vzniku pracovného pomeru si si mala zmeniť výšku preddavku, nemusela si platiť upravený preddavok. Ak si platila, pred koncom roka si mala žiadať o vrátenie preddavku zaplateného bez právneho dôvodu, ktorý vracajú bez zdanenia.
Kája.
08.08.12,10:42
Ja som tiež dnes obdržala RZZP za rok 2011 a z preplatku mi strhli daň, preplatok mi nevrátia ale použijú na nedoplatok za rok 2012. Môžu strhnúť daň aj vtedy, keď preplatok nevrátia?
misa2
08.08.12,10:43
Po vzniku pracovného pomeru som si zmenila výšku preddavku (za SZCO) na nejakých 12 eur, co mi povedali v poisťovni, ked som sa informovala, ze koľko mám odvádzať za SZCO. keby som vedela, ze mi na RZZP strhnú daň, tak by som im neplatila nič a bola by som bez problémov.
veronikasad
08.08.12,10:48
Po vzniku pracovného pomeru som si zmenila výšku preddavku (za SZCO) na nejakých 12 eur, co mi povedali v poisťovni, ked som sa informovala, ze koľko mám odvádzať za SZCO. keby som vedela, ze mi na RZZP strhnú daň, tak by som im neplatila nič a bola by som bez problémov.
bez problémov pri neplatení preddavku by si určite nebola ... (čierna listina neplatičov+upozornenie na poskytnutie len základnej zdravotnej starostlivosti)
veronikasad
08.08.12,10:49
Ja som tiež dnes obdržala RZZP za rok 2011 a z preplatku mi strhli daň, preplatok mi nevrátia ale použijú na nedoplatok za rok 2012. Môžu strhnúť daň aj vtedy, keď preplatok nevrátia?
Neplatíš preddavky, máš tam nedoplatok za rok 2012 ?
misa2
08.08.12,10:52
To je pravda. :mad:. ale stále nerozumiem tomu, prečo by som mala tomuto štátu darovať nejakých cca 15 eur, ktoré si strhli s peňazí, ktoré ma prinútili platiť a na ktoré nemajú žiadny nárok.
veronikasad
08.08.12,10:55
To je pravda. :mad:. ale stále nerozumiem tomu, prečo by som mala tomuto štátu darovať nejakých cca 15 eur, ktoré si strhli s peňazí, ktoré ma prinútili platiť a na ktoré nemajú žiadny nárok.
Možno porozumieš, ak ťa o štyri roky zvolia za poslanca parlamentu ...

Ak si si upravila platby tak ako mala a napriek tomu ti vznikol preplatok z dôvodu nižšieho VZ(pri súbehu zamestnania a podnikania), zdaňovanie je v súlade so súčasným daňovým zákonom.

Ešte aspoň jedna dobrá správa. Tento príjem z preplatku RZZP nezahrňaš do zdanitelných príjmov z podnikania - teda nepodlieha zdaneniu
Kája.
08.08.12,19:03
Nie neplatím, nakoľko som od januára na PN, ale im nedoplatok vyšiel, lebo si zle nahrali PN. Ale mňa zaujíma hlavne či môžu strhnúť daň, keď v skutočnosti peniaze nevrátia, keďže v zákone je napísané "že daň sa vyberá z príjmov - poistné vrátené zdravotnou poisťovňou daňovníkovi". A keď zdravotná preúčtuje na nedoplatok, tak poprvé nemám príjem a podruhé nič mi nevrátili.
veronikasad
08.08.12,19:08
Nie neplatím, nakoľko som od januára na PN, ale im nedoplatok vyšiel, lebo si zle nahrali PN. Ale mňa zaujíma hlavne či môžu strhnúť daň, keď v skutočnosti peniaze nevrátia, keďže v zákone je napísané "že daň sa vyberá z príjmov - poistné vrátené zdravotnou poisťovňou daňovníkovi". A keď zdravotná preúčtuje na nedoplatok, tak poprvé nemám príjem a podruhé nič mi nevrátili.
Daň si strhnuť v zmysle ZoDzP môžu (aj v prípade započítania pohľadávky), ak tam nemáš nedoplatok, žiadaj o vrátenie preplatku.