Anonymous*
14.04.12,18:05
Dobrý podvečer !
Chcel by som sa opýtať na váš názor voči môjmu predaju pozemku .
Trochu to objasním.Som spoluvlastníkom pôdy o výmere 10,5 ha presnejšie mám tam podiel 1/4.Je to Poľnohospodárske družstvo takže na viac ako polovici pozemku sú budovy, afalt proste spevnená plocha. Další môj spoluvlastník skúpil všetku časť (okrem mňa) Prestalo ho to baviť a tak pôdu chcem predať ... Nezostáva mi nič iné než sa prisposobiť i keď viem že na nájomnom by sa dali získať tie iste peniaze ako za predaj za pár rokov. Pozemok celý sa ma predať za 50 000€. No mne bude vyhradené 2,5ha v tom majetku kde niesu žiadne budovy proste iba tráva a mám dostať na ruku 8 000€ čo myslíte je to dobrý obchod čo dalej ?
mattto
14.04.12,16:18
nerozumiem, máš dostať 8 tis. eur a k tomu sa staneš výhradným vlastníkom 2,5 ha?

máš 1/4 na všetkých nehnuteľnostiach, alebo iba na časti?

píšeš nezrozumiteľne
Anonymous*
14.04.12,16:21
Na nehnuteľnostiach nemám žiadnu časť ja som iba spoluvlastníkom pozemku ...
mattto
14.04.12,16:25
ešte raz :) družstvo ako objekt sa skladá z pozemkov - parciel (prevádzkové objekty, pozemky pod nimi a priľahlé pozemky) a z pôdy, kde hospodárilo. Ty máš podiel 1/4 na každej jednej parcele okrem budov, alebo 1/4 iba na pôde? Ste podieloví spoluvlastníci?
Anonymous*
14.04.12,16:57
Družstvo - 10,5 ha plochy budovy cca 20 000 m2 ja mam podiel iba na pozemky čiže 10,5 ha mam 1/4 = 2,5 ha ... Ja mam byť vyplatený sumou 8 000 € a mám dostať 2-3 ha plochy ktorá sa nachádza v majetku no oni o to nemaju záujem ( tak prečo by som to odmietol ) Na tej ploche ktoru dostanem si odklada jedna firma material ktorá by mi ročne mala dávať cca 1500€ ...
mattto
14.04.12,17:07
Družstvo - 10,5 ha plochy budovy cca 20 000 m2 ja mam podiel iba na pozemky čiže 10,5 ha mam 1/4 = 2,5 ha ... Ja mam byť vyplatený sumou 8 000 € a mám dostať 2-3 ha plochy ktorá sa nachádza v majetku no oni o to nemaju záujem ( tak prečo by som to odmietol ) Na tej ploche ktoru dostanem si odklada jedna firma material ktorá by mi ročne mala dávať cca 1500€ ...

už rozumiem :) Ako podielový spoluvlastník máš predkupné právo, asi ho nevyužiješ. 1/4 z 50 tis. je 12,5 tis. EUR, ty dostaneš za svoj podiel 8 tis. EUR + 2-3 ha pozemku, čo je necelá 1/3 výmery všetkých pozemkov. Pozemok ti môže prinášať v budúcnosti ďalší zisk.

Podľa mňa to je slušná ponuka. Len si ošetri využitie tvojho pozemku, hlavne príjazdovú cestu a pod., aby si sa nemusel domáhať práva prejazdu, prechodu...
pavol54
14.04.12,17:26
došlo k rozdeleniu pôdy alebo si vlastníkom 2,625/10,5? to je podstatné alebo ak sa jedná o spoločné vlastníctvo na LV tak ten pomer udáva že z každého cm2 ti patrí pôda v pomere uvedenom na LV
Anonymous*
14.04.12,17:51
Ano je to jasne keď som spoluvlastnikom že mam na každom cm 1/4 ale kedže moj spoluvlastnik to chce predať musiim sa prisposobiť pretože sám by som veľkú moc tam nemal kedže henten to chce zrejme hlavne pre dotácie som v podstate nutený to predať... Pozemok ktorý mi bude na majetku vyčlenený bude mať do 3ha je k nemu veľka brana zozadu taktičž prijazdova cesta od asfaltky ktorú si vysypala štrkom firma ktorá si skladuje na mojom pozemku suť ... Maju cez "moj" pozemok 80 m cestu 2,5 m široku až k panelom o rozmere 2000m2 ktore sa na mojom pozemku nachadzajú kde si ukladajú stavebnú suť ročne by mi mali dať 1500€ no rozmýšlam taktiež dopredu čo zo zvyškom pody nejako to zveladiť