JSJP
15.04.12,09:02
Ahojte,

SZČO zamestnáva len svoju manželku, z jej mzdy sa tvorí sociálny fond. Tento sociálny fond ale nečerpajú, stravné lístky sa jej nedávajú lebo to nechce. Musíme tvoriť sociálny fond alebo sa môžeme rozhodnúť kedže sa nečerpá že ho tvoriť vôbec nebudeme.

Dakujem
Tweety
15.04.12,07:06
Ahojte,

SZČO zamestnáva len svoju manželku, z jej mzdy sa tvorí sociálny fond. Tento sociálny fond ale nečerpajú, stravné lístky sa jej nedávajú lebo to nechce. Musíme tvoriť sociálny fond alebo sa môžeme rozhodnúť kedže sa nečerpá že ho tvoriť vôbec nebudeme.

Dakujem
§2 Zákon o SF

(2) Zamestnávateľ na účely tohto zákona je právnická osoba so sídlom na území Slovenskej republiky alebo fyzická osoba s miestom trvalého pobytu alebo miestom podnikania na území Slovenskej republiky, ktorá zamestnáva zamestnanca v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu.1)


Resumé- musí ho teda tvoriť.
KEJKA
15.04.12,07:08
SF sa tvorí povinne zo zákona.
Takisto povinne sa musí zabezpečiť stravovanie pre zam-cov, aj ked je to manželka, takže
spôsob zabezpečenia musíš vedieť preukázať. Zmluva so sprostredkovateľom a nákup SL v minimálnej hodnote je tá najjednoduchšia cesta.
Ingrid Ondruskova
15.04.12,07:43
prosila by som poradiť s odvolávkou na zákon...v našej firme sa samozrejme vytvára
SF, ale sme ho už 3 roky nečerpali, sme malý kolektív a chceli by sme si ho vyčerpať, firma nie je na tom finančne moc dobre, tak ako presvedčiť majiteľa, že sa to jednoducho "musí vyčerpať"!
Tweety
15.04.12,08:27
prosila by som poradiť s odvolávkou na zákon...v našej firme sa samozrejme vytvára
SF, ale sme ho už 3 roky nečerpali, sme malý kolektív a chceli by sme si ho vyčerpať, firma nie je na tom finančne moc dobre, tak ako presvedčiť majiteľa, že sa to jednoducho "musí vyčerpať"!
O čerpaní-použití sa dočítaš v §7. Čerpanie na stravovanie nepriamo §152 ZP.
KEJKA
15.04.12,08:45
čerpanie nie je povinné, spôsob čerpania je určený, ale s odvolávkou na zákon nepochodíš.
najjednoduchšie /aj najlacnejšie/ je riešiť to príspevkom na stravné lístky.
Ingrid Ondruskova
15.04.12,08:50
...ďakujem za reakcie...myslela som si, keď sa musí tvoriť, logicky sa musí aj čerpať, príspevok na stravné lístky už čerpáme, ale externá účtovníčka nám povedala, že sú na to predpisy: strava len 10% z objemu, a zvyšok na kultúrn akcie, resp. regenerácia tela, ale kolegovci
/a popravde/ aj ja nemáme čas ani chuť chodiť po masážach, fitnescentrách a míňať to
týmto spôsobom....tak sme si naivne mysleli, že si to jednoducho vyplatíme k výplate, a odaníme.....na celý kolektív sa jedná cca o 330,-EU a ko som spomínala firma nemá peniaze, tak neviem ako na majiteľa....je možné ešte uvažovať, že keď budeme z firmy odchádzať, že sa to každému vyplatí jednorázovo k výplate? už som počula aj o tejto možnosti.....
Tweety
15.04.12,08:53
...ďakujem za reakcie...myslela som si, keď sa musí tvoriť, logicky sa musí aj čerpať, príspevok na stravné lístky už čerpáme, ale externá účtovníčka nám povedala, že sú na to predpisy: strava len 10% z objemu, a zvyšok na kultúrn akcie, resp. regenerácia tela, ale kolegovci
/a popravde/ aj ja nemáme čas ani chuť chodiť po masážach, fitnescentrách a míňať to
týmto spôsobom....tak sme si naivne mysleli, že si to jednoducho vyplatíme k výplate, a odaníme.....na celý kolektív sa jedná cca o 330,-EU a ko som spomínala firma nemá peniaze, tak neviem ako na majiteľa....je možné ešte uvažovať, že keď budeme z firmy odchádzať, že sa to každému vyplatí jednorázovo k výplate? už som počula aj o tejto možnosti.....
Čerpať na stravu je cez § 152 ZP, ostatné podľa možností. AK firma skončí, zostatok buď vyplatí zamestnancom, alebo ho riadne zdaní.
AdaMtiM
07.09.12,12:13
O čerpaní-použití sa dočítaš v §7. Čerpanie na stravovanie nepriamo §152 ZP.

Ale v zákone o SF nie je nikde, že koľko % zo SF môžem čerpať na stravné..... či už ozaj nevidím .....
AdaMtiM
07.09.12,12:15
[QUOTE=Ingrid Ondruskova;2040365]...ďakujem za reakcie...myslela som si, keď sa musí tvoriť, logicky sa musí aj čerpať, príspevok na stravné lístky už čerpáme, ale externá účtovníčka nám povedala, že sú na to predpisy: strava len 10% z objemu, a zvyšok na kultúrn akcie, resp. regenerácia tela, ale kolegovci
/a popravde/ aj ja nemáme čas ani chuť chodiť po masážach, fitnescentrách a míňať to

Tu sa spomína tých 10% len zo SF na stravné , zvyšok na regener. a iné.... to odkiaľ? V ktorom zákone sa o tom hovorí? Vďaka...
Tweety
07.09.12,12:29
Tweety
07.09.12,13:04
Ale v zákone o SF nie je nikde, že koľko § zo SF môžem čerpať na stravné..... či už ozaj nevidím .....
Nie tie % určenia už tam nie sú.
AdaMtiM
10.09.12,07:27
Ďakujem, už som začínala o sebe naozaj silno pochybovať, lebo som ich tam nikde nevidela..... vďaka. Takže môžem kľudne celý SF vyčerpať na úhradu stravného nad rámec /nad 55%/ pre zamestnancov. Nakúpim stravné lístky a časť /55% SL/ zaplatím cez 527/213 a zvyšok zo SF 472/213. Zamestnanci teda nedoplácajú nič. Môže to tak byť, nič tým neporušujem....?
Tweety
10.09.12,07:34
Ďakujem, už som začínala o sebe naozaj silno pochybovať, lebo som ich tam nikde nevidela..... vďaka. Takže môžem kľudne celý SF vyčerpať na úhradu stravného nad rámec /nad 55%/ pre zamestnancov. Nakúpim stravné lístky a časť /55% SL/ zaplatím cez 527/213 a zvyšok zo SF 472/213. Zamestnanci teda nedoplácajú nič. Môže to tak byť, nič tým neporušujem....?
ÁNo, môžete použiť SF na SL.
AdaMtiM
10.09.12,11:00
Ďakujem ...
Pasztorka
14.11.12,09:50
Dobry den, prosim vas od kedy je ta zmena v zakone, ze uz nie je urcene na aku cinnost kolko % SF pouzit? Nasa mzdarka stale na konci roka rozdeli cast na stravne a cast na dopravu... ta cast na dopravu sa potom este zdani... je to vobec potrebne davat este ten prispevok na dopravu? lebo prispevok na stravne listky sa zdanit nemusi, tak by to bolo pre zamestnancov vyhodnejsie, keby to islo iba na stravu. Dakujem.
Tweety
14.11.12,09:52
Dobry den, prosim vas od kedy je ta zmena v zakone, ze uz nie je urcene na aku cinnost kolko % SF pouzit? Nasa mzdarka stale na konci roka rozdeli cast na stravne a cast na dopravu... ta cast na dopravu sa potom este zdani... je to vobec potrebne davat este ten prispevok na dopravu? lebo prispevok na stravne listky sa zdanit nemusi, tak by to bolo pre zamestnancov vyhodnejsie, keby to islo iba na stravu. Dakujem.
Všetko záleží od vašej IS SF.
Pasztorka
14.11.12,11:36
Interna smernica nie je. Ide o malu firmu s 3 zamestnancami. Sefke je jedno ako sa SF rozdeli... ako zamestnanci chcu. To len mzdarka to takto deli kazdorocne. Takze zo zakona uz nie je povinne ziadne delenie?? Odkedy to plati? Ved bolo ze min20% doprava, 30% str.l. ....
Tweety
14.11.12,11:53
Interna smernica nie je. Ide o malu firmu s 3 zamestnancami. Sefke je jedno ako sa SF rozdeli... ako zamestnanci chcu. To len mzdarka to takto deli kazdorocne. Takze zo zakona uz nie je povinne ziadne delenie?? Odkedy to plati? Ved bolo ze min20% doprava, 30% str.l. ....
V roku 2007 to ešte platilo.
susan 111979
13.02.13,11:31
Dobrý deň, prebrala som JÚ (2zamestnanci), zistila som, že za r.2010 a 2011 nebol tvorený socialny fond. Môžem to nejako doúčtovať teraz v r.2012 alebo musím podať dodatočne DP?
susan 111979
05.03.13,21:03
Dobrý deň, prebrala som JÚ (2zamestnanci), zistila som, že za r.2010 a 2011 nebol tvorený socialny fond. Môžem to nejako doúčtovať teraz v r.2012 alebo musím podať dodatočne DP?
Prosím ako mám postupovať? Môžem k 1.1.2012 doúčtovať SF z r. 2010+2011?
Laura1
26.02.14,12:27
Naša eseročka povinne síce vytvára RF, ale neprispieva ani na stravné lístky. :-(