H4VRIK
15.04.12,11:27
Dobrý deň,
zdedil som starší väčší dom po svojom starom otcovi, ktorý je už 7 rokov po smrti. Dom stále užíva jeho syn ktorý nemal so svojím otcom dobré vzťahy, a nemá na neho žiadny nárok. Má vlastný nový dom, kde býva aj s rodinou, takže by neostal bez domova. Chcel by som ho konečne z domu dostať preč, ale nie fyzickým násilím, ako by som mal postupovať? Ďakujem
bubkoch
15.04.12,09:34
pokial nejde dobrovolne, tak zaloba na sud o vypratanie nehnutelnosti ... po spravoplatneni rozsudku to uz exekutor za asistencie policie zariadi :)
arizona
15.04.12,09:45
Ako uziva? Byva tam? Ma tam trvaly pobyt? Ak ano, tak mu ho jedoducho zrus.
List vlastnictva je predpokladam na Tvoje meno.
Kto plati energie?
H4VRIK
15.04.12,09:53
ano ja mám list vlastníctva, žije tam moja stará mama, ktorá ktorá platí energie, nemá ani doživotné právo. On tam nemá tam trvalý pobyt, ale chová tam 2 ošípané a stále tam chodí.
H4VRIK
15.04.12,09:56
ak by som to tak spravil, tak kto bude platiť náklady na súd a exekútora?
Katy a R
15.04.12,10:00
... žeby si spravil zabíjačku skôr, ako on :D ;):confused: ..
Ono je to s rodinou vždy ťažké .. len sa skúste nejako dohodnúť. Prípadne mu oznám, že potrebuješ tam urobiť zmeny - zbúrať chlievy .... :confused: - nech si zoberie svoje veci!
hena22
15.04.12,10:04
V prvom rade sa pokús na vyprataní dohodnúť mimosúdne. Ak sa nedá ústne, pošli písomnú výzvu (najlepšie s doručenkou do vl. rúk) na vypratanie a kľudne môžeš požadovať aj vyplatenie nejakého "nájomného" za roky užívania. Stanov aj termín na vypratanie. A ak nedodrží ten termín, nasleduje návrh na súd. Poplatky najskôr platíš Ty ale máš právo na ich náhradu pokiaľ budeš úspešný.
Ozaj, si jediný vlastník alebo aj starká má podiel? To by mohlo zmeniť situáciu.
danushka
15.04.12,10:07
ano ja mám list vlastníctva, žije tam moja stará mama, ktorá ktorá platí energie, nemá ani doživotné právo. On tam nemá tam trvalý pobyt, ale chová tam 2 ošípané a stále tam chodí.
Aký postoj má k tomu Tvoja stará mama? Nenapísal si, prečo nededila ona, či sa vzdala na dedičskom konaní svojho podielu v Tvoj propech a aká ústna a ľudská dohoda medzi Vami vtedy prebehla...
Nejdem moralizovať a ani riešiť Vaše rodinné vzťahy, ale pre matku je syn vždy synom aj po smrti manžela a veľmi ťažko starí ľudia znášajú trenice v rodine pre majetky, hoci sa sami vzdali svôjho podielu v prospech jedného člena rodiny.

Zaujala ma poznámka, že stará mama sama platí médiá, takže asi tam celoročne nebývaš a k médiám sám neprispievaš.
Ľudský postoj zaujmi v tomto prípade a rešpektuj aj názor starej mamy. Prekáža jej, že jej syn chová ošípané v nehnuteľnosti, či to prekáža len Tebe z principiálnych dôvodov?
Chceš nakladať inak s nehnuteľnosťou a presunúť starú mamu do nového bývania?
Vykomunikuj si to so strýkom. Samozrejme, že ako výlučného vlastníka nehuteľnosti Ťa oprávňuje naložiť s ňou akokoľvek, aj do vzduchu ju vyhodiť. Právo je na Tvojej strane.
Ale a druhej strane, to, že sa nezhodli niekedy otec so synom neznamená, že trošku morálne pozerať na veci nemôžeš...
Možno práve ten syn Tvoju starú mamu častejšie vída ako Ty sám, hoci jej domov lastníš Ty. Neviem, je to úvaha, nič viac.
arizona
15.04.12,10:08
ano ja mám list vlastníctva, žije tam moja stará mama, ktorá ktorá platí energie, nemá ani doživotné právo. On tam nemá tam trvalý pobyt, ale chová tam 2 ošípané a stále tam chodí.
Ked tam nebyva,iba chodi, tak to mas jednoduchsie. Vymen zamky,nastahuj sa a basta. Vyzvi ho vopred, nech si svinky prenesie na svoj dvor,lebo ty mu ich chovat nebudes ;)
Ak sa pokusi poskodit zamky,tak zavolaj policiu,lebo vstupuje na cudzi pozemok, sposobuje ti skodu atd..
H4VRIK
15.04.12,10:29
my máme tie vzťahy trochu komplikované, ja svoju starú mamu vôbec nemusím, nikdy ma nemala rada a ani ja ju. Ale tak je to babka, a nie som bez charakteru. Ona ho v tom podporuje ale tak nemôžem ju vyhodiť, to by mi ani otec nedovolil, aj keby som mohol. On je problémový človek, a to je na tom najhoršie, nemal ho rád ani starý otec, ktorý ho vlastne z domu vyhnal a po jeho smrti sa vrátil a začal robiť čo chce. Nerobí mu problém pobiť sa, alkohol a veci podobné, proste človek čo nemá žiadny charakter. Bolo mu to povedané viac-krát, aby si to vypratal ale akosi to nezaberá. Viem že keby to idem riešiť, zoči voči tak to s ním skončí bitkou, a to ja nechcem, prečo sa mám biť o to čo je moje. Ja chcem to aby si zobral čo je jeho a nech ide preč, a aby tam už nikdy nevkročil proste nejaký súdny zákaz alebo čo, lebo s ním to dohodou nepôjde.
hena22
15.04.12,10:39
Pekne zamotané. Uvedom si, že akákoľvek aktivita v tomto smere rodinné vzťahy ešte zhorší.

Chceš ten dom prerábať alebo ho potrebuješ pre seba? Súri Ťa to? Starká ho užíva na základe čoho? Máte nejakú dohodu, zmluvu? Či len tak?
V každom prípade dobre si zváž, či do toho ideš, nebude to nič príjemné, pre nikoho z rodiny.
jahoszmsk
15.04.12,10:39
čiže syn aj býva v tom dome pri svojej mame? možno sa tam zdržiava lebo jej pomáha a po jej smrti tam prestane chodiť.
H4VRIK
15.04.12,11:00
nikto nemá nič, len ja list vlasníctva. Môj otec ponúkal babke doživotné právo len jej bolo málo a ešte nás vláčila aj po súdoch, lebo ona chcela chalupu pre toho, ktorého nemôžeme odtiaľ dostať. Dedo postavil chalupu bez nej a preto si mohol s ňou naložiť ako chcel. Nechcem tam bývať, ale chcem aby mi nechodil a nerobil nič na mojom pozemku. Mňa už prešla trpezlivoť a nemôžem sa na to stále pozerať lebo bývam kúsok odtiaľ. Proste chcem vedieť nejaký postup ako sa v takýchto prípadoch postupuje, že či stačí ísť na políciu, a podať tresné oznámenie že mi stále niekto chodí po mojom ale bo za právnikom alebo ako? Keď už boli ústne dohovory a nepomáha.
hena22
15.04.12,11:06
No ak chceš ísť do toho, určite najskôr písomná výzva.
Ak nie, obecný úrad nech skúsi vyriešiť, to by bolo zadara. Ak ani ich nebude rešpektovať, potom súdna cesta.
A hlavne so strakou treba urobiť dohodu, aby nemarila tvoje snahy.
jahoszmsk
15.04.12,11:28
Strakou? :)
pavol54
15.04.12,11:44
Na to sa nedá povedať inak že "divné"
Dom nadobudol starý otec počas manželstva? Ako bolo ukončené dedičské konanie? Ako prebehlo potom vyrovnanie? bol závet o vydedení? Alebo čo?
hena22
15.04.12,11:49
predpokladám, že dom bol ešte za života starého otca darovaný...
danushka
15.04.12,11:56
Aj mne to príde divné, že babka ani podiel na chalupe nezdedila...
A možno si brat povedal, nech aspoň tie jeho prasce trošku úžitku majú z toho, čo sa jemu neušlo...
Ech, komplikované sú tie ľudské vzťahy.

No, neviem, či by som tieto veci riešila, kým babka žije...
Niečo vo Vašej rodine nie je v poriadku, keď ani Ty sám babku nemusíš a po súdoch Vás vláčiť chcela.
Nechcela by som sa veru dožiť toho, že raz ma moje vnúča nebude musieť a medzi mojimi synmi a vnukom sekery lietať budú. Smutné...
pavol54
15.04.12,12:14
darcovia museli byť obaja manželia
heja3
25.04.12,05:45
Pokiaľ som dobre rozumela, tak asi to bolo tak, že dedko ešte pred manželstvom mal dom, ktorý počas života prepísal na vnuka-daroval. (asi s podmienkou dožitia pre dedka to neviem) Takže potom dom nemohol ísť do dedičstva. A keďže vnuk by ani nebol medzi dedičmi (aby bola pri dedičskom nejako započítaná hodnota nadobudnutého daru), tak je to právne v poriadku. Strýko a babka nemajú na dom právo, ani užívacie, dokonca ani trvalý pobyt nemajú nijak podložený - to by som riešila tak, že s babkou by som urobila nájomnú zmluvu - s tým, že bude platiť energie - tak ako to robí, a súhlasiť s jej trvalým pobytom (a nedovoliť bez tvojho súhlasu narábať s tvojím majetkom - aby náhodou nepovedala, že ona chce chovať prasce). Strýkovi zrušiť trvalý. A ešte so strýkom spísať zmluvu na užívanie vašeho majetku s nejakou "fajn" cenou nájomného, a poslať list, že za 7 rokov (čo je dedko mŕtvy) si mi dlžný ....€. A keď sa začne vyhrážať, povedať, že všetko odpustíš, ak sa "odoberie" do svojho.
Lenže návštevy mamy mu zakázať nemôžeš....
Helik3
25.04.12,06:09
Veru tak, spísať so všetkými účastníkmi tohto deja zmluvy, lebo babka môže šikovno povedať, že svinky sú jej a tým pádom zas nič nevyriešiš s problémovým bratrancom...

A treba zakročiť čo najskôr, lebo presne viem čo ťa štve a ako sa cítiš. Ide tu o tvoj majetok, ktorý ti on môže / nemusí, nejako poškodiť a ty o tom ani nemusíš vedieť. Neskôr sa to už ťažko dáva dokopy a dokazuje.

Len by som ešte aj pre seba chcela vedieť, či Darovacia zmluva (ak tam bola uzavretá medzi dedkom a vnukom), nieje právne napadnuteľná, kým ešte žijú ostatní možní dediči ?