siuK
15.04.12,17:43
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť, či by mi niekto vedel poradiť z akej čiastky mi zamestnávateľ vyplatí odstupné? Som učiteľka na RD. Pred nástupom na MD a RD som bola zaradená do 10. platovej triedy. Počas materskej a rodičovskej dovolenky som si však urobila 1. atestáciu /čiže 11. platová trieda/ a získala som 60 kreditov /12% príplatok k mzde/. Zamestnávateľ mi dáva výpoveď - 3 odstupné platy. Tak sa chcem spýtať, či mi bude vyrátavať výšku odstupného zo mzdy pred nástupom na MD, alebo mi to bude rátať z predpokladanej mzdy, ktorú by som mala po nástupe na pôvodné miesto. Ďakujem veľmi pekne.
Radka12
05.05.12,20:41
Dobrý deň. Som momentálne na RD, ktorá mi končí v sept.2012. Som stále v zamestnaneckom pomere, ale zamestnávateľ mi oznámil, že so mnou už nepočíta a vyplatí mi 2-mesačné odstupné. Pracujem v danej spoločnosti od 1.11.2005, na MD som nastúpila v polovici júla 2009. Podľa zákonníka práce §62 odst.3 by som ale mala dostať odstupné vo výške 3 mes. platov? Mám pravdu? Počíta sa do odpracovaných rokov aj MD? Ďakujem za odpoveď. Radka
veronikasad
06.05.12,06:57
Dobrý deň. Som momentálne na RD, ktorá mi končí v sept.2012. Som stále v zamestnaneckom pomere, ale zamestnávateľ mi oznámil, že so mnou už nepočíta a vyplatí mi 2-mesačné odstupné. Pracujem v danej spoločnosti od 1.11.2005, na MD som nastúpila v polovici júla 2009. Podľa zákonníka práce §62 odst.3 by som ale mala dostať odstupné vo výške 3 mes. platov? Mám pravdu? Počíta sa do odpracovaných rokov aj MD? Ďakujem za odpoveď. Radka
Do "odpracovanej doby" sa počíta aj MD a RD. Tvoj pracovný pomer trvá viac ako 5 rokov, máš nárok na 3-mesačné odstupné. Počas RD ti zamestnávatel nemôže dať výpoveď. Nárok na odstupné ti vznikne, ak sa dovtedy nezmení Zákonník práce, ak o skončenie prac.pomeru zamestnávatela požiadaš po doručení výpovede - pred začiatkom plynutia výpovednej doby.
Radka12
06.05.12,11:41
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
siuK
11.05.12,06:57
Nikto mi neporadí?
Tweety
11.05.12,06:59
Nikto mi neporadí?
Odstupné bude rátané z pravdepodobného zárobku, to je zárobok, ktorý by si dosiahla.
§ 134ZP
(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
siuK
11.05.12,08:33
Ďakujem veľmi pekne.