anely
15.04.12,19:54
V r 2008 som kupila byt za 3,87 mil. sk, teraz predavam so stratou za 97tis. eur, nebyvam tam teda 5 rokov a ani nemame trvalý pobyt, i pri strate sa plati dat z predaja nehnutelnosti?? a ako sa to vypocita??? som doctor nie ekonom...
Mila123
15.04.12,17:58
priznáš sa k predaju nehnuteľnosti do príjmu (§8ZDP) dáš cenu za kt. predávaš byt a výdavok bude nákupná cena predávanej nehnuteľnosti + prípadné rekonštrukcie , opravy či údržba.....
Anja111
16.04.12,05:02
Doplním: výdavky uvádzaš do výšky príjmu.

ZDP
§ 8
(2) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahŕňa zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu uvedeným v odseku 1 vyššie ako príjem, na rozdiel sa neprihliada.


V r 2008 som kupila byt za 3,87 mil. sk, teraz predavam so stratou za 97tis. eur, nebyvam tam teda 5 rokov a ani nemame trvalý pobyt, i pri strate sa plati dat z predaja nehnutelnosti?? a ako sa to vypocita??? som doctor nie ekonom...
Daň platiť nebudeš, ale DP podať musíš...
kejtlinka
18.04.12,10:19
Dobry den,

moj pripad je nasledovny:
Spolu s bratom a sestrou vlastnime byt, ktory sme nadobudli kupou v marci 2009.
brat mal trvaly pobyt od 03/2009 do 04/2011
sestra ma trvaly pobyt od 04/2011 do sucasnosti trva

Sme oslobodeni od platenia dane za predaj nehnutelnosti, ak by sme sa rozhodli predat byt? Pripadne kedy najskor ho mozeme predat, aby sme neplatili dan z predaja bytu?
dakujem velmi pekne
kejtlinka
18.04.12,16:35
môžete prosím poradiť? :confused:
arizona
18.04.12,16:47
Kvaka
18.04.12,17:03
Dobry den,

moj pripad je nasledovny:
Spolu s bratom a sestrou vlastnime byt, ktory sme nadobudli kupou v marci 2009.
brat mal trvaly pobyt od 03/2009 do 04/2011
sestra ma trvaly pobyt od 04/2011 do sucasnosti trva

Sme oslobodeni od platenia dane za predaj nehnutelnosti, ak by sme sa rozhodli predat byt? Pripadne kedy najskor ho mozeme predat, aby sme neplatili dan z predaja bytu?
dakujem velmi pekne
Oslobodenie od dane z príjmu pri predaji bytu budete mať podľa zákona účinného do 31.12.2010, lebo byt ste kúpili pred rokom 2011, teda musíte mať trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom bytu. Brat už nemá trvalý pobyt a sestra splní podmienku oslobodenia v 04/2013. Ak budete predávať byt za cenu, za akú ste ho kúpili, môžete predať kedy chcete, budete mať síce povinnosť podať DP, ale daň bude 0.
Anik
12.06.12,19:38
Poprosím o radu
nezam. na soc. dávkach -
kúpil byt+min. rekonštrukcia´= 10200
predal v tom istom roku = 11000
povinnosť podať DP, § 8 r. 3 ale nazaplatí daň -- rozdiel 800 eur, lebo je to príjem pod 1779,65 ? daňová povinnosť je 0?
prajem príjemný večer a ďakujem
Kvaka
12.06.12,19:59
Poprosím o radu
nezam. na soc. dávkach -
kúpil byt+min. rekonštrukcia´= 10200
predal v tom istom roku = 11000
povinnosť podať DP, § 8 r. 3 ale nazaplatí daň -- rozdiel 800 eur, lebo je to príjem pod 1779,65 ? daňová povinnosť je 0?
prajem príjemný večer a ďakujem Do DP uvedie z predaja bytu len príjem, prevyšujúci 500€, ten je od dane oslobodený. Hops, to nie je prenájom, uvedie príjem a preukázateľné výdavky, rozdiel bude čiastkovým základom dane.
Opravila som ďakujem za upozornenie Katarínka.
mimotemyUž musím ísť spať.:)mimotemy
Katarina
12.06.12,20:04
Prečo nie je povinný podať daňové priznanie? Príjem 11000, výdaj 10200, čiastkový základ dane § 8 je
800 €.
Kvaka
12.06.12,20:10
Samozrejme, podať DP musí, už mi preplo, príjem nie je zisk.
Katarina
12.06.12,20:28
Ak sa nemýlim oslobodenie 500 € sa vzťahuje na § 6 ods. 3 a § 8 ods,1 písm. a, ale ona bude zdaňovať podľa § 8 ods.1 písm. b - príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti.
Anik
13.06.12,10:41
dievčatá ďakujem za reakcie a pomoc buďte také zlaté mne sa jedná o to či z tých 800 evri má zaplatiť daň, alebo daň je tam 0, lebo je ten príjem nižší ako spomínaných 1779,65
Kvaka
13.06.12,11:05
dievčatá ďakujem za reakcie a pomoc buďte také zlaté mne sa jedná o to či z tých 800 evri má zaplatiť daň, alebo daň je tam 0, lebo je ten príjem nižší ako spomínaných 1779,65
Jeho príjem bol ale 11000€, nie 800€, takže musí platiť daň.
Anik
13.06.12,11:39
Vysvetlím prečo som sa tak zneistila bola som presvedčená, že to je tak ako som to urobila a ako mi to tu vysvetľujete, včera si ma zavolali na DU, že mám opraviť DP aj keď budem mimo témy odpustite mi
príjmy z prenájmu už po odčítaní osl. príj. 2080,-
40% výdavky 832,-
ZD z prenájmu 1248,-
boli tam ešte vyňaté príjmy zo zahraničia vo výške 27.165,32
odvody 2.321,88
------------------------------------------------------------------
príjem 24.843,44
vypočítala som aj sa zaplatila daň z prenájmu vo výške 237,12 Eur
musela som opraviť DP, lebo som to zle vypočítala a mám to počítať cez edane, lebo jej systém ukazuje, že nie je povinný zaplatiť daň lebo jeho výška z prenájmu je len 1248,- Eur a z toho mu daň nevychádza zaplatiť.
Ja si však myslím, že im to zle systém vypočítal a nechceli si dať povedať v tom zmysle,že to je pasívny príjem a vlastne sa naňho neuplatňuje odpočítateľná položka - oni mi ju tam dali dopísať a hotovo.
Myslím si, že som to opravila na nesprávne a teraz máme požiadať o vrátenie zaplatenej dane.
Ako to mám riešiť jednoducho požiadať o vrátenie dane aj keď si myslím , že je to nesprávne ?
Ja mám potvrdenie o tom že som to vypočítala aj zaplatila správne aspoň si myslím. Prosím o radu.
ďakujem za Váš čas
Mária.K.
13.06.12,13:48
Vysvetlím prečo som sa tak zneistila bola som presvedčená, že to je tak ako som to urobila a ako mi to tu vysvetľujete, včera si ma zavolali na DU, že mám opraviť DP aj keď budem mimo témy odpustite mi
príjmy z prenájmu už po odčítaní osl. príj. 2080,-
40% výdavky 832,-
ZD z prenájmu 1248,-
boli tam ešte vyňaté príjmy zo zahraničia vo výške 27.165,32
odvody 2.321,88
------------------------------------------------------------------
príjem 24.843,44
vypočítala som aj sa zaplatila daň z prenájmu vo výške 237,12 Eur
musela som opraviť DP, lebo som to zle vypočítala a mám to počítať cez edane, lebo jej systém ukazuje, že nie je povinný zaplatiť daň lebo jeho výška z prenájmu je len 1248,- Eur a z toho mu daň nevychádza zaplatiť.
Ja si však myslím, že im to zle systém vypočítal a nechceli si dať povedať v tom zmysle,že to je pasívny príjem a vlastne sa naňho neuplatňuje odpočítateľná položka - oni mi ju tam dali dopísať a hotovo.
Myslím si, že som to opravila na nesprávne a teraz máme požiadať o vrátenie zaplatenej dane.
Ako to mám riešiť jednoducho požiadať o vrátenie dane aj keď si myslím , že je to nesprávne ?
Ja mám potvrdenie o tom že som to vypočítala aj zaplatila správne aspoň si myslím. Prosím o radu.
ďakujem za Váš čas

Neplynie náhodou príjem z prenájmu na základe živnostenského oprávnenia?
Kvaka
13.06.12,16:05
Anik, ja som dosadila na eDane tvoje údaje a ono mi to naozaj vyhodilo nulu.:)
Anik
13.06.12,16:34
ja viem, ale príjem z prenájmu nehnuteľnosti je neaktívny príjem a tam sa podľa mňa nedá uplatniť odp. položka - ALFA v marci to tam tiež nedala DP bolo vytlačené z programu - nemalo by sa to tam nasurovo opraviť ?
Anik
13.06.12,16:36
určite nie
Mária.K.
13.06.12,16:42
Asi majú chybu v eDane.
Anik
13.06.12,17:16
Ja si tiež myslím, že je tam chyba nemohol by to niekto odkontrolovať cez Alfu mne sa to už nedá.
ako by to teraz urobila Alfa v marci to bolo správne, alebo som to nasurovo prepísala, ale vytlačené to je tak bez tej odp. položky
Katy a R
13.06.12,17:55
Tiž som podobné robila v marci na eDane - aj som tu voľakde vtedy písala, že tam asi chybu majú:confused:.
Katarina
13.06.12,18:09
Vysvetlím prečo som sa tak zneistila bola som presvedčená, že to je tak ako som to urobila a ako mi to tu vysvetľujete, včera si ma zavolali na DU, že mám opraviť DP aj keď budem mimo témy odpustite mi
príjmy z prenájmu už po odčítaní osl. príj. 2080,-
40% výdavky 832,-
ZD z prenájmu 1248,-
boli tam ešte vyňaté príjmy zo zahraničia vo výške 27.165,32
odvody 2.321,88
------------------------------------------------------------------
príjem 24.843,44
vypočítala som aj sa zaplatila daň z prenájmu vo výške 237,12 Eur
musela som opraviť DP, lebo som to zle vypočítala a mám to počítať cez edane, lebo jej systém ukazuje, že nie je povinný zaplatiť daň lebo jeho výška z prenájmu je len 1248,- Eur a z toho mu daň nevychádza zaplatiť.
Ja si však myslím, že im to zle systém vypočítal a nechceli si dať povedať v tom zmysle,že to je pasívny príjem a vlastne sa naňho neuplatňuje odpočítateľná položka - oni mi ju tam dali dopísať a hotovo.
Myslím si, že som to opravila na nesprávne a teraz máme požiadať o vrátenie zaplatenej dane.
Ako to mám riešiť jednoducho požiadať o vrátenie dane aj keď si myslím , že je to nesprávne ?
Ja mám potvrdenie o tom že som to vypočítala aj zaplatila správne aspoň si myslím. Prosím o radu.
ďakujem za Váš čas
Ja som nahodila tieto údaje do daňového priznania cez Form studio , vyšli nasledovné údaje:
r.80 26 091,44
r.81 24 843,44
r.82 1982,94
r.84 1982,94
r.85 24 108,50
r.86 4 580,61
r.87 24 843,44
r.88 0
r.89 0
daň neplatí
Katy a R
13.06.12,18:26
Ja som nahodila tieto údaje do daňového priznania cez Form studio , vyšli nasledovné údaje:
....
daň neplatí
Katka, lenže správne (podľa zákona) to nie je ... :eek:
tak čo včul :confused: - ale zase keď dávajú :D ...
Katarina
13.06.12,18:42
[QUOTE=Katy a R;2083972]Katka, lenže správne (podľa zákona) to nie je

poprosím o vysvetlenie, v ktorej časti výpočtu to nie správne podľa zákona
Anik
13.06.12,19:09
podľa mňa nemá nárok na odpočítateľnú položku je to pasívny príjem
na r. 82 a 84 by mala byť 0
Katarina
13.06.12,19:14
podľa mňa nemá nárok na odpočítateľnú položku je to pasívny príjem
ale má aj aktívny príjem podľa § 5, skús nahodiť údaje do tlačív prístupných na internete, všade počíta pomernú časť odpočítateľnej položky v hodnote 1 982,94 €
Kvaka
13.06.12,20:14
Ja som nahodila tieto údaje do daňového priznania cez Form studio , vyšli nasledovné údaje:
r.80 26 091,44
r.81 24 843,44
r.82 1982,94
r.84 1982,94
r.85 24 108,50
r.86 4 580,61
r.87 24 843,44
r.88 0
r.89 0
daň neplatíPresne také isté čísla sú aj v eDane, čo som nahodila ja. Keby úhrn vyňatých príjmov bol inak definovaný v zákone, ak by sa mohol vyňať len základ dane znížený o odpočítanú časť, tak by vyšlo platiť daň rovnajúcu sa dani z prenájmu, ale úhrn vyňatých príjmov je definovaný v zákone ako základ dane z príjmov v zahraničí a ten je vyšší, ako je celkový základ dane znížený o NČZD. Preto tam vychádza nula. Je to chyba tlačiva?
Kvaka
13.06.12,20:35
podľa mňa nemá nárok na odpočítateľnú položku je to pasívny príjem
na r. 82 a 84 by mala byť 0Anik, on má ale aj aktívny príjem, ale zo zdrojov v zahraničí. Ak sa podľa zmluvy uplatňuje metóda vyňatia príjmov, základom dane z príjmov podliehajúcich zdaneniu v zahraničí na účely vyňatia príjmov je základ dane vyčíslený podľa § 5 ods. 8 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6135859) ....

§ 5 ods. 8 Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.
V tlačive eDane sa automaticky zníži základ dane z aktívnych príjmov o alikvótnu časť NČZD a ak úhrn vyňatých príjmov je takto neznížený základ dane, tak pri takom nízkom príjme z prenájmu, aký bol, vyjde nula.
Katy a R
13.06.12,20:49
Presne také isté čísla sú aj v eDane, čo som nahodila ja. Keby úhrn vyňatých príjmov bol inak definovaný v zákone, ak by sa mohol vyňať len základ dane znížený o odpočítanú časť, tak by vyšlo platiť daň rovnajúcu sa dani z prenájmu, ale úhrn vyňatých príjmov je definovaný v zákone ako základ dane z príjmov v zahraničí a ten je vyšší, ako je celkový základ dane znížený o NČZD. Preto tam vychádza nula. Je to chyba tlačiva?

samozrejme - iba pri vyňatých príjmoch to takto "počíta" (zvýhodňuje ľudí s vyňatými príjmami.) ;) .. a možno bol to problém zadefinovať :confused:

Pre Katku: podľa mňa - prenájom je "neaktívny " príjem - a keď už ho musím uviesť v DP - tak uplatniť NČZD z neho nemôžem. :confused: či ?
Nuž - ale keď "vracajú" ... berme - a dúfajme, že za nejakú dobu nebudú pýtať späť aj s úrokmi :D
Katarina
13.06.12,22:22
samozrejme - iba pri vyňatých príjmoch to takto "počíta" (zvýhodňuje ľudí s vyňatými príjmami.) ;) .. a možno bol to problém zadefinovať :confused:

Pre Katku: podľa mňa - prenájom je "neaktívny " príjem - a keď už ho musím uviesť v DP - tak uplatniť NČZD z neho nemôžem. :confused: či ?
Nuž - ale keď "vracajú" ... berme - a dúfajme, že za nejakú dobu nebudú pýtať späť aj s úrokmi :D
NČ na daňovníka sa počíta na riadku 82 zo sumy uvedenej na r.81, a keďže práve tento r.81 je súčtom len riadkov 68 a 69/aktívne príjmy/ automaticky tu nevstupuje základ dane z prenájmu /pasívny príjem/..........v uvedenom prípade dotyčný mal príjem aj podľa § 5 z ktorého má možnosť si odpočítať NČ ...........súhlasím s DÚ, v uvedenom príklade daň na úhradu je nula. Zadávateľka otázky neodpočítala NČ na daňovníka, preto jej vyšla daňová povinnosť /chyba nie je v eDane/
Katy a R
14.06.12,06:01
NČ na daňovníka sa počíta na riadku 82 zo sumy uvedenej na r.81, a keďže práve tento r.81 je súčtom len riadkov 68 a 69/aktívne príjmy/ automaticky tu nevstupuje základ dane z prenájmu /pasívny príjem/..........v uvedenom prípade dotyčný mal príjem aj podľa § 5 z ktorého má možnosť si odpočítať NČ ...........súhlasím s DÚ, v uvedenom príklade daň na úhradu je nula. Zadávateľka otázky neodpočítala NČ na daňovníka, preto jej vyšla daňová povinnosť /chyba nie je v eDane/
- ale ja viem, ako to počíta ;) - a aj Anička vyššie vysvetľuje prečo - vyňatý príjem.
lenže: :eek:
pri slovenskom aktívnom príjme zaplatíš daň z prenájmu aj vtedy, ak je ten aktívny príjem napr 2000 :mee: (menší ako NČZD - nemôžeš uplatniť) - a pri zahraničnom aktívnom príjme môže byť aj tých 26 tisíc - a neplatíš žiadnu daň z prenájmu (resp môžeš uplatniť NCZD) :)

Takže aký záver :confused::D - že treba využiť ;):confused:
Kvaka
14.06.12,06:15
Jedine, že by nemal vôbec nárok na NČZD, ak má viac ako 90% príjmov zo zahraničia, uplatnil si odpočet v zahraničí, čo ak nie je rezident SR?