11MON04
16.04.12,07:34
Dobry den, sme platcami DPH na Slovensku a nakupujeme tovar z EU - bez DPH. DPH uhradime pri dalsom predaji na Slovensku. Co ale v pripade, ak tovaru nakupim bez DPH z EU a nasledne ho idem predat tiez do statu EU - platitelovi DPH, je to aj v tomto pripade oslobodene? DPH nic? Vie mi niekto poradit? Dakujem za pomoc.
KEJKA
16.04.12,05:38
akože DPH neriešiš? Pri nákupe je samozdanenie povinné. plusmínus = teda nulový dopad, ale v DP DPH to uvádzaš.
predaj do EU je oslobodený, nárok na odpočítanie zostáva, takže dopad na DPH je tiež nula. DP DPH však má riadok aj pre tieto dodania, takisto treba podať správne vyplnený súhrnný výkaz.
11MON04
16.04.12,05:44
ospavedlnujem sa, zle som to napisala. pri doslych fakturach z EU samozdanenie robim, do danoveho sumy uvadzam. takze je to oslobodene aj v tomto pripade teda? suhrnny vykaz podavam aj do danoveho tuto sumu samozerejme davam. Ja len teda, ze pride to vlastne bez DPH z EU a my to dalej vyfakturujeme zase bez DPH napr. do toho isteho statu (konkretne tak ide o cesku republiku), tak ze ci je to tak v poriadku.
KEJKA
16.04.12,06:10
áno, je.
11MON04
16.04.12,06:11
moc dakujem za potvrdenie.
11MON04
16.04.12,06:12
takze dodatocne ziadnu dph z toho nebudeme platit statu?
zlatka.b
16.04.12,14:02
DPH žiadnu , tovar nezostal na území SR, zdaní sa tam, kde bude jeho konečná spotreba
Alena Šimová
26.04.12,06:11
ospavedlnujem sa, zle som to napisala. pri doslych fakturach z EU samozdanenie robim, do danoveho sumy uvadzam. takze je to oslobodene aj v tomto pripade teda? suhrnny vykaz podavam aj do danoveho tuto sumu samozerejme davam. Ja len teda, ze pride to vlastne bez DPH z EU a my to dalej vyfakturujeme zase bez DPH napr. do toho isteho statu (konkretne tak ide o cesku republiku), tak ze ci je to tak v poriadku.


nemyslím si, že je to úplne v poriadku, keď nadobudnutie tovaru aj dodanie tovaru je Česká republika. V tomto prípade to nemá nič s našou daňou a podľa mňa sa musíte v ČR registrovať. Aj česká firma, ktorá Vám tovar predáva a je plátcom DPH vám ho vyfakturuje s DPH - tovar predsa neopustil územie ČR.
Sika3008
12.05.12,18:50
Dobrý večer,
poprosila by som o radu:
Firma-neplatca DPH nadobudne v tuzemsku tovar z ineho clenskeho statu EU (Taliansko), a nasledne ho bude predavat do ineho clenskeho statu EU (Rakusko).
Hodnota tovaru pri pvej dodávke presiahne sumu 14.000,- EUR.
Kedze firma nadobudne tovar v tuzemsku z ineho clenskeho statu EU je povinná sa registrovat podľa § 7 zákona o DPH ešte pred dodanim tovaru, nakolko pri nadobudnutí tovaru v SR z iného členského štátu je podľa § 69 ods. 6 zákona o DPH povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudla v zmysle § 11 zákona o DPH.
Nasledne po dodani tovaru zaplati 20% dan z nadobudnutia tovaru v tuzemsku.
Dan z nadobudnutia, ktoru je povinny priznat a zaplatit, si nemoze odpocitat, pretoze registraciou pre dan podla § 7 zakona o DPH sa nestal platitelom dane. Fakturovat predaj tovaru do ineho clenskeho statu bude nadalej bez DPH.
Alebo sa § 7 na firmu nevztahuje, nakolko firma bude nasledne predavat tovar dalsiemu spotrebitelovi a nadubudnutý tovar nezostane vo firme pre vlastnu potrebu (takto nam to bolo vysvetlene na registri DU v Bratislave).

Ďakujem a prajem pekný večer.
SilMar Group
13.05.12,11:21
Dobry den, sme platcami DPH na Slovensku a nakupujeme tovar z EU - bez DPH. DPH uhradime pri dalsom predaji na Slovensku. Co ale v pripade, ak tovaru nakupim bez DPH z EU a nasledne ho idem predat tiez do statu EU - platitelovi DPH, je to aj v tomto pripade oslobodene? DPH nic? Vie mi niekto poradit? Dakujem za pomoc.

Veľmi závisí od toho, aký bol pohyb toho tovaru. Či vôbec prešiel cez hranicu. Alebo išiel priamo do tretieho šátu EU - pozor na trojstranný obchod. Je tu príliš málo informácií na riadnu odpoveď. Skús priamo popísať konkrétny prípad...
SilMar Group
13.05.12,11:30
Dobrý večer,
poprosila by som o radu:
Firma-neplatca DPH nadobudne v tuzemsku tovar z ineho clenskeho statu EU (Taliansko), a nasledne ho bude predavat do ineho clenskeho statu EU (Rakusko).
Hodnota tovaru pri pvej dodávke presiahne sumu 14.000,- EUR.
Kedze firma nadobudne tovar v tuzemsku z ineho clenskeho statu EU je povinná sa registrovat podľa § 7 zákona o DPH ešte pred dodanim tovaru, nakolko pri nadobudnutí tovaru v SR z iného členského štátu je podľa § 69 ods. 6 zákona o DPH povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudla v zmysle § 11 zákona o DPH.
Nasledne po dodani tovaru zaplati 20% dan z nadobudnutia tovaru v tuzemsku.
Dan z nadobudnutia, ktoru je povinny priznat a zaplatit, si nemoze odpocitat, pretoze registraciou pre dan podla § 7 zakona o DPH sa nestal platitelom dane. Fakturovat predaj tovaru do ineho clenskeho statu bude nadalej bez DPH.
Alebo sa § 7 na firmu nevztahuje, nakolko firma bude nasledne predavat tovar dalsiemu spotrebitelovi a nadubudnutý tovar nezostane vo firme pre vlastnu potrebu (takto nam to bolo vysvetlene na registri DU v Bratislave).

Ďakujem a prajem pekný večer.

Podľa môjho názoru na celú transakciu nemá vplyv to, či kupujem tovar za účelom jeho ďalšieho predaja alebo za účelom, že ho budem využívať vo firme.
Skôr by som uvažovala, či sa na mňa nevzťahuje §44/c - Oslobodené od dane je nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu, ak tento tovar je určený bezprostredne na ďalšie dodanie tovaru z tuzemska do iného ČŠ alebo na územie tretieho štátu a toto dodanie je oslobodené od dane s možnosťou odpočítania dane...
Sika3008
13.05.12,13:27
Teraz neviem či bola reakcia na pôvodný príspevok alebo na môj (12.05.2012-21,50)
Firma dovezie tovar z Talianska (prejde hranicu), následne bude uskladnený v sklade v SR a postupne podľa objednávok sa bude predávať a dopravovať našim autom do Rakúska.
SilMar Group
13.05.12,16:21
Teraz neviem či bola reakcia na pôvodný príspevok alebo na môj (12.05.2012-21,50)
Firma dovezie tovar z Talianska (prejde hranicu), následne bude uskladnený v sklade v SR a postupne podľa objednávok sa bude predávať a dopravovať našim autom do Rakúska.

V tomto prípade by som to brala ako samostatné obchody - podľa mňa bola povinnosť sa registrovať podľa §7 následne postupne dodanie do iného ČŠ - bez DPH a do SV.
11MON04
15.05.12,09:27
Veľmi závisí od toho, aký bol pohyb toho tovaru. Či vôbec prešiel cez hranicu. Alebo išiel priamo do tretieho šátu EU - pozor na trojstranný obchod. Je tu príliš málo informácií na riadnu odpoveď. Skús priamo popísať konkrétny prípad...

My - platcovia DPH v SR kúpime tovar z ČR - platci DPH v ČR. Tovar nám vyfakturujú bez DPH. Tovar fyzicky prejde cez hranice k nám na Slovensko. Ja urobím samozdanenie a následne si odpočítam daň. Celý tovar ako prišiel potom fakturujem ďalej do ČR - keď to ide platcovi DPH, tak fakturujeme bez dane a ak to pošleme fyzickej osobe - teda nie je to firma, nemá IČO ani IČ DPH, tak vtedy fakturujem aj s daňou, ktorú zaplatím na Slovensku.
Myslím, že by to malo byť správne. Budem rada za potvrdenie. Ďakujem.
SilMar Group
15.05.12,09:42
My - platcovia DPH v SR kúpime tovar z ČR - platci DPH v ČR. Tovar nám vyfakturujú bez DPH. Tovar fyzicky prejde cez hranice k nám na Slovensko. Ja urobím samozdanenie a následne si odpočítam daň. Celý tovar ako prišiel potom fakturujem ďalej do ČR - keď to ide platcovi DPH, tak fakturujeme bez dane a ak to pošleme fyzickej osobe - teda nie je to firma, nemá IČO ani IČ DPH, tak vtedy fakturujem aj s daňou, ktorú zaplatím na Slovensku.
Myslím, že by to malo byť správne. Budem rada za potvrdenie. Ďakujem.

Môj názor - miesto dodania tovaru spojené s odoslaním alebo prepravou je miesto, kde sa tovar nachádza v čase, kdeď sa preprava začína uskutočňovať (§13/1a) , ak je dodanie bez dopravy - miesto, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa jeho dodanie uskutočňuje (§13/1c). Nebavíme sa o dodaní tovaru s montážou, ale o klasické dodanie. Toto je základné pravidlo. Potom na to nadväzuje § 43 - oslobodenie od dane pri dodaní tovaru z tuzemska do iného ČŠ. Takže - áno, keď fakturujete do ČR dodanie tovaru, tak bez dane, ale len v prípade, ak sú splnené príslušné podmienky podľa §43 (napr, odberateľ musí byť registrovaný v inom ČŠ, musí dôjsť k prechodu tovaru cez hranice...)
Čo sa týka dodania súkromnej osobe - pre miesto dodania platí to isté - teda je dôležité, kde ten tovar predáte zákazníkovi. Ak tu na SK, tak vyfakturujete SK daň.
11MON04
16.05.12,05:35
A keď dodáme tovar súkromnej osobn do Českej republiky? Tovar odovzdáme prepravcovi na Slovensku a ten ho doručí v Čechách. Faktúra by mala ísť s daňou, nakoľko súkromná osoba si tovar už nedodaní. Daň teda zostáva na Slovensku?

Mala by som ešte jednu otázočku z trošku inej oblasti. Máme mobilný telefón, teda číslo u českého operátora, faktúru nám posielajú aj s českou DPH. Výšku DPH bude nedaňový náklad a na takúto faktúru už nerobím samozdanenie. Alebo sa mýlim?
SilMar Group
16.05.12,07:13
A keď dodáme tovar súkromnej osobn do Českej republiky? Tovar odovzdáme prepravcovi na Slovensku a ten ho doručí v Čechách. Faktúra by mala ísť s daňou, nakoľko súkromná osoba si tovar už nedodaní. Daň teda zostáva na Slovensku? Podľa mňa áno.

Mala by som ešte jednu otázočku z trošku inej oblasti. Máme mobilný telefón, teda číslo u českého operátora, faktúru nám posielajú aj s českou DPH. Výšku DPH bude nedaňový náklad a na takúto faktúru už nerobím samozdanenie. Alebo sa mýlim?

Podľa môjho názoru táto služba spadá pod službu s miestom dodania §15/1, operátor by mal vystaviť fa bez DPH pod vaším IČ DPH registrovaným na SK a vy by ste si mali urobiť samozdanenie. V prípade, ak je tá faktúra vystavená nesprávne s českou DPH, nemáte nárok na odpočet DPH (z hľadiska dane z príjmuje to naozaj nedaňový náklad) ale to vás ešte nezbavuje povinnosti odviesť daň podľa § 69/3 a urobiť aj tak samozdanenie. Ja by som ako základ dane použila základ dane z faktúry.
Máme skúsenosti z finančného úradu, že máme postupovať takýmto spôsobom.
11MON04
16.05.12,07:20
Nevim ako to práveže majú v Čechách s takýmito faktúrami podľa ich zákona. Služba je dodaná podľa sídla odberateľa na Slovensku ale uskutočnuje sa v Českej republike, keďže tam sa tie hovory uskutočňujú. Takže aj keď som zaplatila za faktúru už s vystavenou českou DPH, tak musím urobiť samozdanenie a potom následne si môžem túto vypočítanú daň aj odpočítať, aby som ju neplatila aj u nás, keď už je zaplatená v Čechách. A ako je to potom v prípade bločkov za nákup PHM napríklad alebo kancelárskych potrieb, kde už je česká DPH? Tam je potom tiež potrebné urobiť samozdanenie zno
11MON04
16.05.12,07:26
Nevim ako to práveže majú v Čechách s takýmito faktúrami podľa ich zákona. Služba je dodaná podľa sídla odberateľa na Slovensku ale uskutočnuje sa v Českej republike, keďže tam sa tie hovory uskutočňujú. Takže aj keď som zaplatila za faktúru už s vystavenou českou DPH, tak musím urobiť samozdanenie a potom následne si môžem túto vypočítanú daň aj odviesť, aby som ju neplatila aj u nás, keď už je zaplatená v Čechách. A ako je to potom v prípade bločkov za nákup PHM napríklad alebo kancelárskych potrieb, kde už je česká DPH? Tam je potom tiež potrebné urobiť samozdanenie znova?
SilMar Group
16.05.12,07:27
Nevim ako to práveže majú v Čechách s takýmito faktúrami podľa ich zákona. Služba je dodaná podľa sídla odberateľa na Slovensku ale uskutočnuje sa v Českej republike, keďže tam sa tie hovory uskutočňujú. Takže aj keď som zaplatila za faktúru už s vystavenou českou DPH, tak musím urobiť samozdanenie a potom následne si môžem túto vypočítanú daň aj odviesť, aby som ju neplatila aj u nás, keď už je zaplatená v Čechách. A ako je to potom v prípade bločkov za nákup PHM napríklad alebo kancelárskych potrieb, kde už je česká DPH? Tam je potom tiež potrebné urobiť samozdanenie znova?

Miesto dodania služieb by malo byť rovnaké v rámci EU - bola prevedená dosť veľká harmonizácia. Čo sa týka kanc. potrieb, phm... to nie je služba, ale tovar a keďže nemôžete dokázať, že tento tovar prešiel cez hranice do iného ČŠ, neplatí oslobodenie pri dodaní z pohľadu dodávateľa a následné samozdanenie u odberateľa, ale základné pravidlo pri dodaní tovaru bez prepravy - §13/1c - miesto dodania je tam, kde sa tovar nachádaz v čase dodania -teda ČR a v ČR správne fakturujú s DPH. Ale samozdanenie sa nerobí, to by bolo dvojité zdanenie - na území ČR a SR. Potom je možnosť nárokovať si takúto DPH zaplatenú v iných ČŠ od daňového úradu - postupuje sa podľa §55f. To je tiež trošku zložitejšia problematika - tak z hľadiska DPH aj dane z príjmu...
11MON04
16.05.12,07:29
Jasné, takže len pri službách. Ďakujem za odpovede.
Maria84
24.07.12,17:06
Ja mam nasledovny problem. Som platca DPH na SR, nakupim tovar v Cesku od platcu DPH a nasledne tento tovar vyfakturujem (rozbijem) podla jednotlivych objednavok do Talianska. Tovar pojde rovno z Ceska do Talianska. Musim sa niekde registrovat, napr. v Cesku? Kedze nejde o 3-stranny obchod, kedze nakupeny tovar z Ceska sa rozbije medzi dalsich 3 talianskych platcov DPH. Prosim, poradte, neviem ako na to?
KEJKA
24.07.12,18:13
ak každý z odberateľov má ič DPH talianske, tak by to mohol byť 3T obchod so spoločnou dopravou......len nadhadzujem, netvrdím na 100%. Si si istá, že to nie je 3T obchod? nepozrela som sa v tejto chvíli do zákona.
Maria84
29.07.12,17:23
No vsetci 3 Taliani su platcovia DPH. Myslela som, ze 3T obchod musi byt len medzi 3 platcami DPH roznych statov EU. No takto to bude viac subjektov, 3 Taliani + ja Slovak+ Cesko. Neviem ako to poriesit, kedze niekde som citala, ze ak nadobudnem tovar z inej krrajiny, v mojom pripade z Ceska, tak sa tam budem musiet registrovat? Co to obnasa vsetko?
valeriam
06.08.12,09:43
Prišla za mnou teraz jedna nádejná klientka a ja nie som celkom doma v DPH vrámci EU. Prosím o radu:
klientka, neregistrovaná pre DPH, vôbec nič netuší o povinnostiach pri dovoze a tak doviezla tovar z Talianska, Taliani tiež netušiaci jej vystavili faktúru bez DPH, následne bol tovar bez DPH vyfakturovaný a odoslaný v SK platiteľom DPH. Tu už viem, že je chyba, tovar mal byť s talianskou DPH, ale už je dávno preč...čo teraz?

Ďalším problémom na vyriešenie : táto istá klientka kúpila tovar v Taliansku a následne ho aj v Taliansku predala - samozrejme všetko bez DPH. Aký je prosím postup pri takýchto prípadoch? Môže vôbec zdaniteľná osoba nakúpiť a predať tovar vrámci inej krajiny EU? Zrejme by sa mala v Taliansku aj registrovať za platiteľa DPH. Potom daňové priznanie DPH sa podáva v Taliansku? Zisk z takéhoto obchodu je príjmom v SK a daň z príjmu odvádzam u nás.

Skúšam sa vyzanť v tom aj sama, pátram v zákone aj v príspevkoch....som však viac domotaná...
Ďakujem za pomoc.
valeriam
20.08.12,16:26
Prosím vás, můžete sa mi niekto k tomu vyjadriť? ĎAKUJEM.
SilMar Group
21.08.12,06:06
Prišla za mnou teraz jedna nádejná klientka a ja nie som celkom doma v DPH vrámci EU. Prosím o radu:
klientka, neregistrovaná pre DPH, vôbec nič netuší o povinnostiach pri dovoze a tak doviezla tovar z Talianska, Taliani tiež netušiaci jej vystavili faktúru bez DPH, následne bol tovar bez DPH vyfakturovaný a odoslaný v SK platiteľom DPH. Tu už viem, že je chyba, tovar mal byť s talianskou DPH, ale už je dávno preč...čo teraz?

Ďalším problémom na vyriešenie : táto istá klientka kúpila tovar v Taliansku a následne ho aj v Taliansku predala - samozrejme všetko bez DPH. Aký je prosím postup pri takýchto prípadoch? Môže vôbec zdaniteľná osoba nakúpiť a predať tovar vrámci inej krajiny EU? Zrejme by sa mala v Taliansku aj registrovať za platiteľa DPH. Potom daňové priznanie DPH sa podáva v Taliansku? Zisk z takéhoto obchodu je príjmom v SK a daň z príjmu odvádzam u nás.

Skúšam sa vyzanť v tom aj sama, pátram v zákone aj v príspevkoch....som však viac domotaná...
Ďakujem za pomoc.

Tu treba vedieť aj sumu o akú sa jedná - či nadobudnutie tovaru je alebo nie je predmetom dane - pozri §11/4 a §7, ale v každom prípade sa naozaj stala chyba, lebo DPH nebola odvedená nikde. Najprv treba zistiť, ako to malo byť správne a potom možno uvažovať, ako to napraviť.

Kúpa a predaj tovaru v Taliansku - podnikať môže kdekoľvek (pozor z dlhodobého hľadiska na vznik stálej prevádzkárne), takýto obchod však nie je predmetom našej DPH, ale klientka musí postupovať podľa talianskych zákonov a tam sa informovať, aké povinnosti jej z toho vyplývajú. Ale uvažuješ správne - DPH by sa mala odviesť v Taliansku a zisky z príjmu odvádzaš u nás. Ale len v prípade, ak nemá povinnosť stálej prevádzkárne v Taliansku. V prípade stálej prevádzkárne zdaňuješ tieto obchody v Taliansku a celosvetové príjmy na SK.
valeriam
23.08.12,09:53
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Suma dovezeného tovaru neprekročila hranicu registrácie podľa par.7. Napriek tomu som jej odporučila, aby sa zaregistrovala podľa par.7, viac sa jej dovoz oplatí, ak tovar bude zdaňovaný našou 20% DPH, Taliani majú 21% (myslím).
fue
23.08.12,11:43
Z otázky vyplýva, že išlo skôr o nadobudnutie tovaru z iného členského štátu EU nie o dovoz. Keďže nadobúdateľ nie je registorvaným plátcom dph, zrejme by malo platiť aj v Taliansku ako u nás, že mal by faktúru vystaviť s talianskou dph, keďže odberateľ mu neposkytol svoje IČ DPH, pretože ho ani nemá keďže nie je registorvaný plátca dph. Samozrejme pri nadobudnutí tovaru musí byť splnená aj mimo iného podmienka, že tovar bude prepravený buď dodávateľom alebo alebo odberateľom ( nadobúdateľom ) alebo na ich účet. Táto podmienka zrejme splnená je - v texte sa hovorí, že klientka si tovar "doviezla". Buď sa odberateľ mal registrovať pred nadobudnutím tovaru za plátcu dph - poskytnúť talianskemu dodávateľovi IČ DPH alebo mu to možno nevyplývalo z dôvodu, že nadobudnutie nie je predmetom dane z hľadiska § 11/4, ale vtedy platí, že dodávateľ faktúruje tovar s talianskou dph.
valeriam
24.08.12,05:17
Áno, je to presne tak. Hneď v úvode som napísala, že vôbec nič netušila o povinnostiach pri dovoze, chyba je ale hlavne u talianskeho dodávateľa- nemal právo vystaviť faktúru bez talianskej DPH. Už nič neurobíme, mňa však viac trápi zámer klientky kupovať a následne predať tovar vrámci Talianska, bez jeho prevezenia hranicou. Tu som ju nedokázala dosť dobre presvedčiť o povinnosti registrácie sa v Taliansku...sama v tom tápem, nepoznám talianske zákony, myslela som, že tu nájdem niekoho, kto podobného klienta má a poradí.
Ďakujem však za záujem a snahu pomôcť.
fue
24.08.12,06:03
Ja som riešil presne takýto problém s Českom, akurát, že môj klient je registrovaným plátcom dph na SK. Takisto nakupuje tovar od českého plátcu a súčasne ten tovar predáva v česku. Boli sme sa registorvať sa plátcov dph v Praha na finančnom úrade - za jeden deň sme vybavili české IČ DPH.
Jednoducho bez registrácie v taliansku to nejde - snáď tam môžu byť limity na obrat od ktorého je potrebné sa registrovať ale neviem či tie platia pre osobu z iného čl. štátu - teba poznať taliansky zákon o dph. Ak talianska firma je plátcom dph tak nemohla predať tovar v ramci talianska bez dph. Analogicky zoberte aj u nás plátca dph keď predáva tovar neplatcovi jednoducho faktúruje s dph. Možno si talianska firma myslela, že ide o predaj tovaru do iného členského štátu - ale aj tak keďže ste je j nepredložili Vaše IČ DPH lebo ho nemáte tak nemohla Vám vystaviť faktúru bez dph, nehovoriac o tom, že ste jej nepredložili ani potvrdenie o tom, že tovar opustil územie talianska keďže bol vlastne predaný tam. Tým nebola splnená ani jedna podmienka na oslobodenie od dane, ktorá je potrebná pri predaji tovaru do iného čl. štátu
scam
10.10.12,09:59
Prosím, všetko toto som si tu prečítala, ale mám z toho taký zmätok v hlave, čo mi je jasné, už mi zrazu neni, tak poprosím niekoho len o potvrdenie mojej úvahy, že tak konám správne. Objednáme tovar (sme plátci DPH) od českej firmy a následne dodám pre inú českú firmu(plátca DPH). Prepravu zabezpečujeme my cez iného slovenského dodávateľa, ktorý nám následne prepravu vyfakturuje. Príde fa z CR bez DPH, urobím samozdanenie. Následne vyfakturujem tovar podľa & 43. Vyvoz tovaru uvediem do SV a výkazu DPH r. 15,16. Nie som si istá či mi nevyplýva nej. povinnosť kvôli tej preprave. Je nej. rozdiel ak by tento tovar išiel fyzicky ČR do ČR, alebo by išiel ČR - SR - ČR? Ďakujem za všetky názory.
Ivenka
10.10.12,10:14
Poprosila by som o radu aj keď som tu toho dosť prečítala.
Slovenský platiteľ DPH nakúpi Zlaté tehličky z Rakúska od platiteľa DPH a ďalej ich predá do ČR. Rakúsky dodávateľ vystaví fa bez DPH a slovenský dodávateľ tiež bez DPH. Je zlato oslobodené od dane a nerobím samozdanenie? Nie som si istá. V každom prípade ale, ak hodnota tovaru presiahla
100 000 Eur musím podať Súhrný výkaz. Uvažujem správne? Ďakujem za pomoc vopred.
Ivenka
10.10.12,10:15
Poprosila by som o radu aj keď som tu toho dosť prečítala.
Slovenský platiteľ DPH nakúpi Zlaté tehličky z Rakúska od platiteľa DPH a ďalej ich predá do ČR. Rakúsky dodávateľ vystaví fa bez DPH a slovenský dodávateľ tiež bez DPH. Je zlato oslobodené od dane a nerobím samozdanenie? Nie som si istá. V každom prípade ale, ak hodnota tovaru presiahla
100 000 Eur musím podať Súhrný výkaz. Uvažujem správne? Ďakujem za pomoc vopred.


Podarilo sa mi to dať 2x, pardón.
srska
10.10.12,10:22
Poprosila by som o radu aj keď som tu toho dosť prečítala.
Slovenský platiteľ DPH nakúpi Zlaté tehličky z Rakúska od platiteľa DPH a ďalej ich predá do ČR. Rakúsky dodávateľ vystaví fa bez DPH a slovenský dodávateľ tiež bez DPH. Je zlato oslobodené od dane a nerobím samozdanenie? Nie som si istá. V každom prípade ale, ak hodnota tovaru presiahla
100 000 Eur musím podať Súhrný výkaz. Uvažujem správne? Ďakujem za pomoc vopred.v zmysle § 67/3 222/2004 je oslobodené ak rýdzosť je rovná alebo väčšia ako 995/1000
Ivenka
10.10.12,10:25
Dodanie investi
čného zlata do iného členského štátu osobe identifikovanej pre daň a dodanie investičného zlata do miesta určenia v treťom štáte (vývoz) sa prednostne posudzuje ako dodanie oslobodené od dane podľa § 67 ods. 3 zákona o DPH. Z uvedeného vyplýva, že platiteľ dane, ktorý dodáva investičné zlato do iného členského štátu osobe identifikovanej pre daň, neuvádza toto dodanie do daňového priznania ako dodanie oslobodené od dane podľa § 43 zákona o DPH a ani do súhrnného výkazu. Pri dodaní investičného zlata z tuzemska do iného členského štátu faktúra musí obsahovať odkaz na § 67 ods. 3 zákona o DPH alebo na článok 346 smernice Rady 2006/112/ES alebo informáciu, že investičné zlato je oslobodené od dane. Dodanie investičného zlata do miesta určenia v treťom štáte sa neposudzuje podľa § 47 zákona o DPH a v daňovom priznaní sa nevykazuje ako vývoz tovaru. Uvedené však neznamená, že napr. v rámci výkonu daňovej kontroly, resp. miestneho zisťovania platiteľ dane na požiadanie správcu dane nepreukazuje, že investičné zlato bolo napr. dodané do iného členského štátu alebo do tretích štátov.


Našla som toto usmernenie z DU len je to z roku 2009, kde píšu, že to neide ani do Súhrnného výkazu a ani to netreba samozdaniť ani nikde uviesť v DPH.
Je to tak správne ? Nemám po ruke nový zákon.
srska
10.10.12,10:27
Dodanie investi
čného zlata do iného členského štátu osobe identifikovanej pre daň a dodanie investičného zlata do miesta určenia v treťom štáte (vývoz) sa prednostne posudzuje ako dodanie oslobodené od dane podľa § 67 ods. 3 zákona o DPH. Z uvedeného vyplýva, že platiteľ dane, ktorý dodáva investičné zlato do iného členského štátu osobe identifikovanej pre daň, neuvádza toto dodanie do daňového priznania ako dodanie oslobodené od dane podľa § 43 zákona o DPH a ani do súhrnného výkazu. Pri dodaní investičného zlata z tuzemska do iného členského štátu faktúra musí obsahovať odkaz na § 67 ods. 3 zákona o DPH alebo na článok 346 smernice Rady 2006/112/ES alebo informáciu, že investičné zlato je oslobodené od dane. Dodanie investičného zlata do miesta určenia v treťom štáte sa neposudzuje podľa § 47 zákona o DPH a v daňovom priznaní sa nevykazuje ako vývoz tovaru. Uvedené však neznamená, že napr. v rámci výkonu daňovej kontroly, resp. miestneho zisťovania platiteľ dane na požiadanie správcu dane nepreukazuje, že investičné zlato bolo napr. dodané do iného členského štátu alebo do tretích štátov.


Našla som toto usmernenie z DU len je to z roku 2009, kde píšu, že to neide ani do Súhrnného výkazu a ani to netreba samozdaniť ani nikde uviesť v DPH.
Je to tak správne ? Nemám po ruke nový zákon.
§ 67 sa nemenil k 01.10.2012 a zákon je na porade v sekcii zákony
Ivenka
10.10.12,10:28
Jasnéééé zabudla som, že som na Porade :)
Srdečná vďaka za pomoc.
fue
10.10.12,15:49
Prosím, všetko toto som si tu prečítala, ale mám z toho taký zmätok v hlave, čo mi je jasné, už mi zrazu neni, tak poprosím niekoho len o potvrdenie mojej úvahy, že tak konám správne. Objednáme tovar (sme plátci DPH) od českej firmy a následne dodám pre inú českú firmu(plátca DPH). Prepravu zabezpečujeme my cez iného slovenského dodávateľa, ktorý nám následne prepravu vyfakturuje. Príde fa z CR bez DPH, urobím samozdanenie. Následne vyfakturujem tovar podľa & 43. Vyvoz tovaru uvediem do SV a výkazu DPH r. 15,16. Nie som si istá či mi nevyplýva nej. povinnosť kvôli tej preprave. Je nej. rozdiel ak by tento tovar išiel fyzicky ČR do ČR, alebo by išiel ČR - SR - ČR? Ďakujem za všetky názory.

Ja z tejto otázky mám celkom zmätok ale pokúsim sa poradiť:
Predpokladám, že ste slovenský daňový subjekt !!!

ad1) Ak nakúpiš tovar v česku a zároveň ho tam aj predáš a tovar fyzicky nepríde na slovensko - tak robíš zdaniteľné plnenie v česku, vôbec sa to netýka dph na slovensku. Ale pozor, keďže ide o miesto plnenia v česku si povinná sa registrovať za plátcu dph v česku - českej firme ( dodávateľovi ) dáš svoje české ič dph a tento dodávateľ ti faktúruje s českou dph, následne ty predáš ďalšiemu českému subjektu - faktúruješ mu s českou dph. V česku sa stávaš kvartálnym plátcom dph a podávaš dp dph.

ad2) ak tovar fyzicky dovezieš na slovensko a splniš podmienky intrakomunitárneho obchodu tak ti český dodávateľ faktúruje bez dph, následne zo slovenska vyvezieš tovar do česka inému českému odberateľovi plátcovi dph tak ide o dodanie tovaru do IČŠ oslobodené od dph. Tento obchod uvádzaš do súhrnného výkazu. Tu však upozorňujem, že nie je veľmi dobré ak prepravu tovaru na slovensko a opäť zo slovenska robí ten istý prepravca - daňovému úradu necháš možnosť špiritizovať o tom, že ten tovar nikdy neprešiel hranicu slovenska a môže to dopadnúť zle.

Predpokladám, však, že nechcete tento tovar prevážať na slovensko. Ak je to tak tak uvažuješ v otázke veľmi zle pretože platí ad1.
Ešte k doprave ak je prepravca slovenský subjekt platiteľ dph a uskuiočňuje prepravu pre vás ako tiež slovenského platiteľa - tak platí, že faktúruje prepravu so slovenskou dph a je úplne jedno či preprava bola realizovaná česko - slovensko - česko, alebo česko - česko
scam
10.10.12,16:44
Dakujem veľmi pekne za názor. Tovar prepravujeme cez Slovensko, ako doklad máme CMR. Len my pri tých debatách nebolo úplne jasné, že kedy nastane tá skutočnosť, že sa musíme registrovať v ČR ako plátcovia DPH. A ďakujem aj za radu, čo ďalej potom. Ak by takáto skutočnosť nastala bod ad1) potom podám v Čechách kvartálnu DPH pod IČ pridelené v ČR. Ako potom zaúčtujem túto DPH? Mám viesť účtovníctvo zvlásť pre ČR? A čo s DPH na vstupe od českej firmy(prvý dodávateľ)? Ešte raz ďakujem.
SilMar Group
10.10.12,16:47
Dakujem veľmi pekne za názor. Tovar prepravujeme cez Slovensko, ako doklad máme CMR. Len my pri tých debatách nebolo úplne jasné, že kedy nastane tá skutočnosť, že sa musíme registrovať v ČR ako plátcovia DPH. A ďakujem aj za radu, čo ďalej potom. Ak by takáto skutočnosť nastala bod ad1) potom podám v Čechách kvartálnu DPH pod IČ pridelené v ČR. Ako potom zaúčtujem túto DPH? Mám viesť účtovníctvo zvlásť pre ČR? A čo s DPH na vstupe od českej firmy(prvý dodávateľ)? Ešte raz ďakujem.
Zaúčtuješ ako záväzok voči českému finančnému úradu. A keďže budeš registrovaná za platiteľa DPH v ČR, tak máš nárok v daňovom priznaní nárokovať českú DPH na vstupe od dodávateľa. Princíp je presne taký ako u nás, len je to uplatnenie voči českému FU.
scam
10.10.12,16:51
Ďakujem, už mi je to jasné.
fue
11.10.12,04:22
Ďakujem, už mi je to jasné.
Ešte snáď doplním, že viesť účtovníctvo pre ČR nemusíš. Ale musíš si to nejak vyriešiť v rámci analytiky v účtovníctve aby si vedela rozlíšiť hlavne tú českú dph. Treba dávať pozor aby si ju náhodou neuplatnila aj v DP na SK. Samozrejme, že aj v česku platí evidencia dokladov dph na vstupe a výstupe, ktorú Ti zrejme slovenský účtovný softvér robiť nebude a tak túto evidenciu dokladov treba vyriešiť nejak ináč. Ak máš softvér, v ktorom sa dá vyrobiť tlačivo "na mieru" tak to vieš urobiť takýmto spôsobom, ak nie tak potom napr. tabuľka v exceli alebo zošit a urobiť to ručne. Registrovať za plátcu dph v ČR sa treba na Finančním úrade Praha 1, Štepánska 28, Praha.
scam
11.10.12,08:11
Ďakujem za cenné rady. A do daňového priznania pre daň z príjmov by mi náklady a výnosy vstupovali na Slovensku, alebo v Česku?. Dnes som si to ešte udobrila u kolegyni čo má na starosti tento vývoz a dovoz, ja len účtujem faktúry, a ona vie lepšie podrobnosti aj ohľadne tej prepravy. Zatiaľ takýto dovoz-vývoz neriešime, len keby náhodou, až viem ako postupovať, až niečo nepremeškám.
fue
11.10.12,10:25
Ďakujem za cenné rady. A do daňového priznania pre daň z príjmov by mi náklady a výnosy vstupovali na Slovensku, alebo v Česku?. Dnes som si to ešte udobrila u kolegyni čo má na starosti tento vývoz a dovoz, ja len účtujem faktúry, a ona vie lepšie podrobnosti aj ohľadne tej prepravy. Zatiaľ takýto dovoz-vývoz neriešime, len keby náhodou, až viem ako postupovať, až niečo nepremeškám.

Predpokladám, že ste slovenský daňový subjekt s neobmedzenou daňovou povinnosťou a v česku nemáte stálu prevádzkareň. V tomto prípade a aj z dôvodu, že tovar kupujete do SK a potom ho predávate do CZ ide o slovenské daňové výnosy a náklady.