anka-s
16.04.12,08:15
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ak firma nie je platiteľom DPH a nakúpi tovar v ČR (faktúra je s českou DPH) musí v účtovaní tiež českú DPH považovať za nedaňový náklad (nad 50 EUR)? Ak áno, môže ju potom žiadať z ČR na vrátenie?
Ešte podotázka (síce mimo témy) odpočítanie pri registrácii za DPH platiteľa sa týka len majetku, nie zásob, však.
Ďakujem.
KEJKA
16.04.12,06:53
zásoby sú majetok, takže v prvom zdaňovacom období po registrácii odpočítaš na základe FI aj DPH zo zásob - musíš však vedieť preukázať, že boli kúpené od platiteľa DPH (to je samozrejmosť, týka sa aj odpisovaného majetku).
česká DPH, ak splňuje limit pre vrátenie, a ty si ten nárok neuplatníš, tak je nedaňový náklad.
Ak žiadaš o vrátenie, nie je to náklad, ale pohľadávka voči FU Praha.
anka-s
16.04.12,08:04
KEJKA dakujem za rychlu odpoved, len ma zaraza nasledujuce:

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.
Mňa hlavne zaujíma, že ak firma, ktorá nakúpila tovar v 02/2012 v ČR keď ešte nebola nikde (SR, ČR) platiteľom DPH (stala sa až v 03/2012 v SR), si môže požiadať o jej vrátenie z ČR. Teda, či musím už pri účtovaní v 02/2012 rozdeliť fakturovanú čiastku na zaklad a na DPH. Ďakujem ešte raz.
KEJKA
16.04.12,18:08
tak to zasa nie. Vždy hovoríme o slov.DPH, nie o českej.
anka-s
17.04.12,05:33
Ahoj KEJKA, asi som pribrzdena. Nerozumiem tvojej odpovedi. Nechcem si v slovenskej DPH uplatnit cesku. Len chcem vediet, ci si moze neplatca DPH poziadat v cechach o vratenie DPH z tam kupeneho tovaru. Ci do nakladov pojde cela cena tovaru vratane ceskej DPH, alebo ta DPH bude nedanovy naklad - zaujima ma pohlad zo strany dane z prijmu. Myslim tym to, ze ak mozem poziadat o jej vratenie, tak to nemozem dat do nakladov. Ale ak nie, tak ta ceska DPH bude danovy naklad. Dakujem.
KEJKA
17.04.12,05:51
tak ja som asi nepochopila zadanie.
Vždy som pri novej registrácii riešila len slov.DPH.
Ani ma nenapadlo dodatočne riešiť českú. Takže na 100% neviem, ale myslím si, že to oddanenie sa týka len slov. DPH a novoregistrovaný platiteľ v SR si nemôže spätne nárokovať vrátenie českej DPH v Česku.
Na druhej strane - ak v čase podania žiadosti už je registrovaný a má bločky-faktúry v poriadku, ako FU zistí, že v čase nákupu subjekt ešte registrovaný nebol? Bude sa vôbec zaoberať skúmaním, odkedy je regstrovaný? Na to dajú odpoved skúsenejší.
záverom - samozrejme, ak na vrátenie českej DPH nevzniká nárok, je to daňový náklad.