weronyka
16.04.12,11:00
Dobrý deň,

mám partnera, ktorý už asi druhý rok podniká. Je živnostník, ale pracoval pre inú firmu. Papierovo poberal vysoký príjem. Ale mal náklady, ktoré pravdu povediac, nijako nevykazoval (viem, je to jeho chyba a naivita). Práve pre tieto náklady bol veľakrát v mínuse a nebol schopný platiť si záväzky do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Ale v očiach úradov stále zostáva živnostníkom s vysokým mesačným príjmom. V zdaňovacom období mu preto vypočítali daň z príjmu, dokonca mu vyšlo, že je platcom DPH. Dlžná čiastka činí v prepočte dokopy cca. 40 000 €. On však nedisponuje majetkom, ktorým by mohol tento dlh vynulovať alebo aspoň sčasti splatiť.

Partner je Čech, trvalé bydlisko má na mestskom úrade, majetok nemá skoro žiadny. Nie sme manželia, no máme spolu syna. Ja som na materskej dovolenke.

Úver mu určite nedá žiadna banka, mne taktiež nie. A vsadenie športky mi veľkú nádej nedáva na vyhrabanie sa z problémov.

Na finančnom úrade si dohodol splátkový kalendár, no tento rok mu tiež vypočítali dane a splátka, na ktorej sa dohodli, sa im zdá malá. Samozrejme, dlhy si bude naďalej splácať. Aspoň niečo nech sa tam hýbe.

Chce si odovzdať živnosť. Osobný bankrot však napriek tomu nemôže vyhlásiť, keďže sa jedná o dlhy z podnikania. Je to tak?
Čo sa stane, ak si po odovzdaní živnosti v Česku otvorí živnosť v zahraničí?

Ako ináč by sme mohli riešiť tento problém? Celá táto situácia ma strašne znepokojuje a naháňa mi strach. Môže mu hroziť väzenie aj napriek tomu, že si záväzky bude splácať?

Vopred ďakujem za rady.
Stanislav 1975
16.04.12,09:06
keďže nepíšeš daňový úrad ale finančný úrad- tak predpokladám, že ten problém má v čechách..., že?
weronyka
16.04.12,09:11
Áno, v Čechách.
Economic
16.04.12,09:24
Áno, v Čechách.

Tvoj strach je oprávnený. Neodvedenie a krátenie dane je trestný čin.
Podnikanie na živnosť je veľmi nebezpečné - pretože ručí celým svojim majetkom
Podnikanie na živnosť v zahraničí mu nepomôže
Skôr by mal rozmýšľať nad iným spôsobom podnikania, napríklad nad Sro, aby majetok rodiny ochraňoval.
Mal by uvažovať nad návrhom na vyhlásenie konkurzu. Doporučím poradiť sa s advokátom.
Odovzdať živnosť zrejme máš na mysli ukončiť podnikania na živnosť, však ?
Ukončením podnikania sa dlhov nezbavuje, pôjdu stále s ním kamkoľvek sa pohne.
Zita5
16.04.12,09:42
Na bankrot FO treba peniaze , nedostane sa tam úplne bezmajetný človek .
weronyka
16.04.12,09:50
Tvoj strach je oprávnený. Neodvedenie a krátenie dane je trestný čin.
Podnikanie na živnosť je veľmi nebezpečné - pretože ručí celým svojim majetkom
Podnikanie na živnosť v zahraničí mu nepomôže
Skôr by mal rozmýšľať nad iným spôsobom podnikania, napríklad nad Sro, aby majetok rodiny ochraňoval.
Mal by uvažovať nad návrhom na vyhlásenie konkurzu. Doporučím poradiť sa s advokátom.
Odovzdať živnosť zrejme máš na mysli ukončiť podnikania na živnosť, však ?
Ukončením podnikania sa dlhov nezbavuje, pôjdu stále s ním kamkoľvek sa pohne.


Asi som to tam trochu poplietla. Dlhy si bude naďalej platiť, v Česku ukončí podnikanie na živnosť a v zahraničí si otvorí s.r.o.
Ale ak ukončí živnosť v Česku, čo môže spraviť finančný a daňový úrad (pripomínam, dlhy by si naďalej platil)?
Z dlhov sa len tak nevymoce, to je aj mne jasné. Naraz ich nezaplatí a úver mu nikto nedá, aby si aspoň väčšiu časť mohol zmazať. Mňa by len zaujímalo, či by sa to nedalo riešiť nejakou obkľukou. Napr. žeby sme si do pol roka-roka kúpili starší dom (dajme tomu za 10 000 €), na dom by sme si vzali hypotéku, z nej zaplatili napr. tretinu dlhu. Miesto finančnému a daňovému úradu by sme splácali dlh banke.

Toto všetko sú len nápady v zúfalstve. S riešením takýchto problémov nemám skúsenosti, preto takouto formou hľadám niekoho, kto by mi vedel poradiť reálnejšie riešenie.
weronyka
16.04.12,09:52
Na bankrot FO treba peniaze , nedostane sa tam úplne bezmajetný človek .

A o akú sumu sa jedná?
hena22
16.04.12,10:06
Pokiaľ je občanom ČR a má trvalý pobyt v ČR bude sa musieť riadiť zákonmi v ČR.
Pochybujem, že by tu bol niekto až taký odborník na české právo.
Najlepšie urobí ak sa poradí s právnikom.
Zita5
16.04.12,10:45
A o akú sumu sa jedná?

Na Slovensku sa jedná o sumu 663,88 euro pri podaní žiadosti na príslušný súd, ktorej prílohou je aj zoznam majetku .Preto som vyššie písala, že bez majetku asi ťažko by niečo vybavil. No ale ak sa jedná o občana ČR, tak treba to riešiť v ČR .
profesional
17.04.12,06:43
Slovenska Republika ma jeden z najvhodnejsich zakonov co sa tyka moznosti osobneho bankrotu. Takze prvou vecou je dostat sa pod Slovensku jurisdikciu. Urobi to pomerne jednoducho. Prihlasi sa na trvaly pobyt na Slovensku a odhlasi si ten v Ceskej Republike. V tej chvili bude spadat pod nasu jurisdikciu. Aby sme mu mohli priznat vsetky prava vyplyvajucez Lisabonskej zmluvy, musi tu mat tzv. centrum ekonomickych zaujmov. Takze je potrebne aby tu mal na Slovensku nejaku formu prijmov. Optimalne ak tu bude mat s.r.o., bolo by dobre aby bol zaroven zamestnancom tejto s.r.o. Je velmi dolezite, aby sa samozrejme pred tym vratil zivnostneske opravnenie v CR. Na povinne zdravotne poistenie sa prihlasi na Slovensku. To iste plati aj o socialnom poisteni. V Ceskej Republike sa z platenia tychto odvodov odhlasi. Co sa tyka financneho uradu v CR, tak tomu sa iba oznami ukoncenie vykonu zivnostenskeho opravnenia. Nasledne poziada na Slovensku prislusny sud o vyhlasenie osobneho bankrotu.
Na vyhlasenie osobneho bankrotu treba aby mal k dispozicii cca. 1700 Eur. Ratam v tom poplatky sudu, preddavok na odmenu spravcu a dalsie nevyhnutne poplatky. A potom bude musiet min. 3 roky mat prijem zo zavislej cinnosti z ktorej mu spravca vezme dve tretiny penazi a odvedie ich v pomernej casti veritelom, tj. vratane Ceskeho financneho uradu. To ze ma dlhy v zahranici neznamena, ze nemoze podstupip osobny konkurz na Slovensku podla SLovenskeho prava. Tuto moznost mu dava Lisabonska zmluva a ostatne primarne pravo EU. A tiez to vyplyva z judikatury Europskeho sudneho dvora.

To ze by sa nedalo ist do osobneho konkurzu ak ide o predlzenost z titulu podnikania je totalny nezmysel. Takato hlupost neplati ani u nas, ani v Ceskej Republike. Na fyzicku osobu sa nahliada ako na jeden integritny celok. A je v zasade jedno aku povahu maju jeho zavazky.

Takze tvoj problem je riesitelny. Ak je priatel predlzeny, tak v takomto pripade nema zmysel rozmyslat nad riadnym splatenim dlhu. Lebo len samotne uroky ktore mu bude naratavat financny urad v CR budu pri splatkovom kalendari vyssie ako je to co je zrejme schopny mesacne posielat.

Ak by si potrebovala nejake dalsie rady, tak mozes napisat PM, alebo kludne aj takto verejne.
hena22
17.04.12,09:35
Nebolo by lepšie keby spoločníkom bola priateľka a on iba zamestnancom?
weronyka
17.04.12,18:04
Slovenska Republika ma jeden z najvhodnejsich zakonov co sa tyka moznosti osobneho bankrotu. Takze prvou vecou je dostat sa pod Slovensku jurisdikciu. Urobi to pomerne jednoducho. Prihlasi sa na trvaly pobyt na Slovensku a odhlasi si ten v Ceskej Republike. V tej chvili bude spadat pod nasu jurisdikciu. Aby sme mu mohli priznat vsetky prava vyplyvajucez Lisabonskej zmluvy, musi tu mat tzv. centrum ekonomickych zaujmov. Takze je potrebne aby tu mal na Slovensku nejaku formu prijmov. Optimalne ak tu bude mat s.r.o., bolo by dobre aby bol zaroven zamestnancom tejto s.r.o. Je velmi dolezite, aby sa samozrejme pred tym vratil zivnostneske opravnenie v CR. Na povinne zdravotne poistenie sa prihlasi na Slovensku. To iste plati aj o socialnom poisteni. V Ceskej Republike sa z platenia tychto odvodov odhlasi. Co sa tyka financneho uradu v CR, tak tomu sa iba oznami ukoncenie vykonu zivnostenskeho opravnenia. Nasledne poziada na Slovensku prislusny sud o vyhlasenie osobneho bankrotu.
Na vyhlasenie osobneho bankrotu treba aby mal k dispozicii cca. 1700 Eur. Ratam v tom poplatky sudu, preddavok na odmenu spravcu a dalsie nevyhnutne poplatky. A potom bude musiet min. 3 roky mat prijem zo zavislej cinnosti z ktorej mu spravca vezme dve tretiny penazi a odvedie ich v pomernej casti veritelom, tj. vratane Ceskeho financneho uradu. To ze ma dlhy v zahranici neznamena, ze nemoze podstupip osobny konkurz na Slovensku podla SLovenskeho prava. Tuto moznost mu dava Lisabonska zmluva a ostatne primarne pravo EU. A tiez to vyplyva z judikatury Europskeho sudneho dvora.

To ze by sa nedalo ist do osobneho konkurzu ak ide o predlzenost z titulu podnikania je totalny nezmysel. Takato hlupost neplati ani u nas, ani v Ceskej Republike. Na fyzicku osobu sa nahliada ako na jeden integritny celok. A je v zasade jedno aku povahu maju jeho zavazky.

Takze tvoj problem je riesitelny. Ak je priatel predlzeny, tak v takomto pripade nema zmysel rozmyslat nad riadnym splatenim dlhu. Lebo len samotne uroky ktore mu bude naratavat financny urad v CR budu pri splatkovom kalendari vyssie ako je to co je zrejme schopny mesacne posielat.

Ak by si potrebovala nejake dalsie rady, tak mozes napisat PM, alebo kludne aj takto verejne.

Radsej to budem rozoberat verejne, mozno sa Vase rady zidu aj niekomu inemu. :)
Ze sa do konkurzu moze dostat, to viem, ale ja som pisala, ze nemoze vyhlasit osobny bankrot, pretoze ma dlhy z podnikania. Na niektorych strankach som sa docitala, ze konkurz nic neriesi, pretoze aj po spenazeni jeho majetku a vyplateni veritelov mu dlh nadalej zostava.
Aku vyhodu by teda mal, keby vyhlasil konkurz oproti tomu, keby splacal dlhy podla dohodnutych splatkovych kalendarov? A preco je lepsie vyhlasit konkurz tu, na Slovensku, nez v Cesku?
weronyka
17.04.12,18:05
Inac Vam strasne pekne dakujem za snahu poradit mi. :)
hena22
18.04.12,06:42
Pokiaľ podnikal na živnosť pôjde o osobný bankrot, pretože tam pri podnikaní ručí celým majetkom.
Pokiaľ by mal s.r.o. išla by do konkurzu spoločnosť a jeho ako osoby by sa to netýkalo.
Pokiaľ vydrží plniť podmienky správcu (myslím 3 roky splácať) mali by sa nesplatené dlhy zmazať.
Ale sama som zvedavá, čo povedia odborníci, ešte som sa s tým v praxi zatiaľ nestretla.
weronyka
18.04.12,13:38
Pokiaľ podnikal na živnosť pôjde o osobný bankrot, pretože tam pri podnikaní ručí celým majetkom.
Pokiaľ by mal s.r.o. išla by do konkurzu spoločnosť a jeho ako osoby by sa to netýkalo.
Pokiaľ vydrží plniť podmienky správcu (myslím 3 roky splácať) mali by sa nesplatené dlhy zmazať.
Ale sama som zvedavá, čo povedia odborníci, ešte som sa s tým v praxi zatiaľ nestretla.

Citovane zo stranky bankrot-oddluzeni.cz:
Jestliže se dlužník (podnikatel - OSVČ) dostane do úpadku, předkládá insolvenční zákon dvě možná řešení: konkurz nebo reorganizaci. Reorganizace se vztahuje pouze na firmy s ročním obratem nad 100 mil. Kč.
Takze on nemoze poziadat o osobny bankrot, ale len o konkurz. Ci ja nechapem?
gita
22.11.12,07:59
Mám taký dotaz: Podnikateľ ukončil živnosť v r. 1995. Teraz - v r . 2012 žiada od neho zdravotná poisťovňa dlžnú čiastku 800 Eur. Má právo po toľkých rokoch? Nie je tam nejaká premlčacia doba?
gita
22.11.12,09:17
Skúsim ešte raz. Neporadí nikto?
Braňo
22.11.12,09:49
Zatiaľ nepoznám dôvod, prečo si neuplatňoval tie výdavky. Pri 40 tísicoch si môže uplatňovať paušálne 16 tisíc + zaplatené poistné (predpokladám pri takomto príjme okolo 4000 EUR ročne ), pokiaľ by boli reálne výdavky vyššie tak by použil reálne výdavky. Aj rekonštrukciou účtovníctva a a spätnými opravami daňových priznaní by sa dalo znížiť celkový dlh značne, nevidím však doklady... Pri príjme cez 3 tisíc mesačne nie je možné, aby nemal na odvody a nemal nejaký majetok, problém je asi niekde inde. Na Slovensku 3/4 podnikateľov SZČO nezarába ani polovicu z tejto sumy. Dokonca v Čechách boli paušálne výdavky vyššie ako u nás.
gita
22.11.12,09:52
Ty asi reaguješ na zadávateľa z apríla t.r. Ja som sa pýtala na zdrav.poisťovňu
ivka70
22.11.12,10:27
Mám taký dotaz: Podnikateľ ukončil živnosť v r. 1995. Teraz - v r . 2012 žiada od neho zdravotná poisťovňa dlžnú čiastku 800 Eur. Má právo po toľkých rokoch? Nie je tam nejaká premlčacia doba?

To zavisi od toho, aky je dovod vymahania.
Ak si nesplnil oznamovaciu povinnost, ktoru mal v tom obdobi, taketo poistne sa nepremlcuje.

Ak vsak oznamovaciu povinnost splnil ale nezaplatil poistne, to uz by malo byt premlcane (ak nebolo vymahane uz skor)
Economic
22.11.12,14:45
Mám taký dotaz: Podnikateľ ukončil živnosť v r. 1995. Teraz - v r . 2012 žiada od neho zdravotná poisťovňa dlžnú čiastku 800 Eur. Má právo po toľkých rokoch? Nie je tam nejaká premlčacia doba?

Domnievam sa že 10 rokov je premlčacia doba. A v tvojom prípade je to premlčané, treba im to napísať, že je to premlčané. Mali si to vymáhať skôr.