nsp
16.04.12,12:01
Dobrý deň, prosím poradiť v mojom probléme v októbri 2010 som mala ťažký úraz, k dnešnému dňu som stále už na neplatenej PN, z dôvodu žiadosti o priznanie dôchodku a potrebnej rekonvalescencie.
Od mája uvažujem nastúpiť do práce, pretože som vo finančnej núdzi a priznaný mi bol polovičný invalidný dôchodok, ktorým mi nie je možné pokryť finančné náklady na základné životné potreby.
Zamestnávateľ uvažuje znížiť môj pracovný pomer na polovičný úvazok, nakoľko na moje miesto už prijal zamestnanca /vzhľadom na moju dlhodobú PN/. S takýmto postupom však ja nemôžem súhlasiť, nakoľko mám stále platnú pracovnú zmluvu na 8 hod. /odpracovaných 30 rokov/ a nemám záujem pracovať na znížený úväzok, aj vzhľadom na moje existenčné finančné problémy.
Môže ma zamestnávateľ donútiť pracovať len na pol úväzku, čím by som prišla o niektoré výhody /zánik nároku na stravný lístok/ nižší príjem pri tých istých nákladoch na cestovanie atď. Ako mám postupovať, aby som nemusela pristúpiť na dohodu o polovičnom úväzku. Ďakujem
veronikasad
16.04.12,10:06
Aké obmedzenia máš v zdravotnom posudku zo SP, na základe ktorého ti priznali ID ? Môžeš vykonávať súčasnú prácu na plný úväzok ?
ivka70
16.04.12,10:06
Ziadnu zmenu pracovnej zmluvy nemusis podpisat, pokia ltvo jzdravotny stav umoznuje pracovat tak ako pred urazom.
Na akukolvek zmenu prac. zmluvy je nutna dohoda oboch stran, zamestnavatel nemoze zmenit tvoju prac. zmluvu jednostranne.

Zamestnavatel mal na tvoje pracovne miesto prijat zamestnanca na zastupovanie pocas PN.
Nemal by problemy ako doriesit 2 zamestnancov na 1 mieste.
Xanti
16.04.12,10:07
Nemusíš súhlasiť s preradením, záleží od posudku zo SP. Ty máš právo sa vrátiť na pôvodné miesto po skončení PN. Je to zamestnávateľov problém ak prijal niekoho iného na tvoje miesto, mal ho prijať na zastupovanie nie na trvalo.
A ak by ťa chcel zamestnávateľ prepustiť tak musí mať súhlas s UP, nakoľko si postihnutý občan a UP nerád dáva súhlas na prepustenie.

No ale ako sa povie,
kto chce psa biť, palicu si nájde
aj u teba si tvoj zamestnávateľ môže nájsť dôvod k okamžitej výpovedi za porušenie pracovnej disciplíny, detto môže ťa psychicky ničiť a odídeš s práce sama.
alaya1
16.04.12,10:17
Myslim, ze praciovnik ma pravo obratit sa na inspektoriat prace, chcela som len upresnit, ze suhlas nedava urad prace, ale inspetoriat prace.
nsp
16.04.12,10:30
Ďakujem za reakciu, v posudku je napísané pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles chopnosti vykonávať ZČ o viac ako 40 v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.
Xanti
16.04.12,10:31
nsp
16.04.12,10:50
Dobrý deň jednoznačne si to vystihol s tým psychickým ničením, takže ja som ochotná sa dohodnúť na výpovedi, ale s tým, že dostanem riadne odstupné /možno aj odchodné, aby som sa mohla hlásiť na úrade práce s príjmom za 8 hod. odpracovaných a nie 4 hod. Vzhľadom k tomu, že sa blížim aj k možnosti predčasného dôchodku a tri ešte odpracované mesiace pri výpovedi sa mi budú počítať do odpracovaných rokov.
Xanti
16.04.12,10:53
NO teraz bud vezmeš odstupné , alebo máš výpovednú lehotu. Súbeh neexistuje.
A ak reaguješ na mňa tak som žena.

A určite áno, nastúp do zamestnania ak nemá pre teba prácu, podľa pracovnej zmlluvy môžeš sa dohdonúť zo zamestnávateľom, že budeš súhlasiť s odchodom zo zamestnania ak Ti vyplatí odstupné odchodné. Ak nie tak chodievaj do práce, ak ťa bude posielať domov tak volaj na inšpektorát práce, aby to nebolo tak, že ťa pošle domov a potom Ti dá absenciu a vyhodí ťa za porušenie pracovnej disciplíny.
veronikasad
16.04.12,10:59
Ďakujem za reakciu, v posudku je napísané pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles chopnosti vykonávať ZČ o viac ako 40 v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.
čo máš napísané v posudku ako pracovná rekomandácia ?
nsp
17.04.12,06:36
Veronika - pracovná rekomandácia - Navrhované pracovné zaradenie na pôvodnom pracovisku: áno, na trhu práce: xx
Obmedzenie schopnosti, môže vykonávať prácu len v prostredí bez: nadmernej fyzickej záťaže. podľa profesie na skrátený pracovný úväzok v klimaticky vyrovnanom prostredí na pozícii ako doteraz