nanika81
16.04.12,15:31
Dobrý deň,

v marci som podala dodatočné DP k DPH za 4Q/2011, teraz som však prišla ešte na jednu chybu, ak podám zasa ďalšie - čiže druhé dodatočné DP, príde mi kontrola? Ide o to, že som prišla na to, že máme v 4Q/2011 nahratú dodáv.FA, z ktorej sme si mohli uplatniť DPH, ale sme si neuplatnili, jednoducho preto, že sme ju zle nahrali a nevšimli sme si to. Existuje možnosť, že si z tejto FA jednoducho neuplatním DPH a nechám to tak, alebo každú faktúru, ktorú dostaneme, musím zaradiť do DP k DPH??? - a vlastne si uplatňovať vrátenie dane?

Ďakujem
rodina1
16.04.12,14:54
Uplatniť DPH je tvoje právo, nie povinnosť. Záleží na tebe ako sa rozhodneš. Môžeš si z jednotlivých fa neuplatniť DPH, ale do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane ti ide suma bez DPH.

Zákon o dani z pridanej hodnoty

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom

(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
Paula
16.04.12,15:07
Opakované dodatočné DP kontrolu neistí ;)