Jana47
15.09.04,13:41
Dobry den,vedel by mi niekto poradit ako je to pri predaji domu.Ak som vlastnik domu 5 rokov a chcem ho predat, ale nemam v nom trvaly pobyt. Platim dan z predaja nehnutelnosti, ak ano ako? Musim podat danove priznanie? Kedy? A ake naklady si mozem odpocitat? Co musim zdokladovat daňovemu uradu?Ak ma niekto s tymto skusenost prosim poradte mi.Dakujem.
slavkaD
17.09.04,06:02
Janka, dan z prevodu nehnutelnosti platite vzdy, bez ohladu na dlzku vlastnictva a trvaly pobyt - tieto skutocnosti su rozhodujuce pre oslobodenie od dane z prijmu (ak vlastnite dom viac ako 5 rokov, ste od dane z prijmu oslobodena bez ohladu na trvaly pobyt). Dan z prevodu nehnutelnosti: danove priznanie musite podat do 90 dni od vkladu do katastra a v tejto lehote aj zaplatit dan miestne prislusnemu danovemu uradu (to je ten, v ktoreho obvode sa nehnutelnost nachadza). Dan je 3 % zo zakladu dane (zakladom dane je dohodnuta kupna cena, najmenej vsak cena zistena podla znaleckeho posudku). Od zakladu dane si mozete odpocitat naklady na vyhotovenie znaleckeho posudku (vyuctovanie nakladov od znalca prikladate k danovemu priznaniu). Ak este o predaji iba rozmyslate a prilis s tym neponahlate, pockajte do konca roka - ak by bol prevod zavkladovany po 1. 1. 2004, dan z prevodu by ste uz neplatili - dani totiz podiehaju iba prevody zavkladovane do konca tohto roka.
Jana47
17.09.04,07:30
Ďakujem veľmi pekne. Veľmi ste mi pomohli.Myslela som si, že je to tak, len som sa potrebovala ujistiť. Som vaša dlžnička. Pekny den.Prajem.
jana
29.09.04,05:30
ahoj Slavka, kde nájdem, že nebudem platiť daň z prevodu od 01.01.2005/asi tam máš chybu/? Díky
slavkaD
29.09.04,06:56
V prechodnych a zaverecnych ustanoveniach zakona c. 554/2003 Z. z. o dani z prevodu a prechodu nehnutelnosti, konkretne § 18: "Ustanovenia tohto zakona sa uplatnia, ak danova povinnost vznikne do konca roku 2004." Danova povinnost vznika v zasade zapisom vlastnickeho prava do katastra, t. j. prevody zavkladovane po 1. 1. 2005 uz nepodliehaju dani z prevodu.
jana
29.09.04,11:52
Slavka veľmi pekne ďakujem