Merzig
16.04.12,19:22
Dobry den, poprosila by som o vas nazor ako postupovat. Preberam JU po uctovnicke s 20 rocnou praxou. Za I.Q. 2011 mal klient nadmerny odpocet cez 1000€. Stara uctovnicka tvrdi, ze nebol do dnesneho dna vrateny, nakolko klient uhradil toto DPH 3 dni po termine. Stale ho mam v zavazkoch ako minusovu polozku. Ako by som mala postupovat, aby som to teraz dala do poriadku? Jasa
svetluska55
16.04.12,17:29
co uhradil 3 dni po termine? vsak mal nadmerny odpocet....
a tie dalsie stvrtroky nemal danovu povinnost, od ktorej by sa to odpocitalo?
inak uz asi len napisat listom ziadost na DU na vratenie nadmerneho odpoctu, v zavazkoch ti to bude stale visiet, kym to nebude vyrovnane
Merzig
16.04.12,17:38
sorry som tam nedopisala, ze stvrtrok predtym mali povinnost uhradit DPH, tu zaplatili o 3 dni neskor a vraj na zaklade toho teraz ten nadmerny odpocet sa vraj vracia az o rok. Nasledujucim stvrtrokom sa to nevyrovnalo, lebo tam tiez bol nadmerny odpocet cca 100€. Je to ovela skusenejsia uctovnicka ako ja, ale aj tak sa mi to nepozdava......
svetluska55
16.04.12,18:11
danove neodplatky sa skumaju v pripade, ak ide o mesacneho platitela DPH a ziada si vratit nadmerny odpocet hned po podani DP za mesiac v ktorom mu to vzniklo.....

§79, ods. 2
(2) Daňový úrad vráti nadmerný odpočet do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, aka) zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac,
b) platiteľ bol platiteľom najmenej 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, a
c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky a colné nedoplatky voči daňovému úradu a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného podľa osobitných predpisov

ale v tvojom pripad ide o stvrtrocneho platitela, takze neviem preco to nevratili....kazdopadne, by som sa informovala na DU a napisala ziadost. Raz som sa uz stretla s jednym pripadnom nadmerneho odpoctu, ked som to mala tri stvrtroky za sebou a stale nic nevracali, az kym som nenapisala ziadost.
Merzig
17.04.12,04:52
Dakujem velmi pekne, presne v tomto som sa potrebovala uistitit.
Alena Šimová
02.05.12,10:49
Len na doplnenie, ak je napr. za IV. Q. 2011 nadmerný odpočet, čiastočne sa započíta v I. Q. 2012, zbytok daňový úrad hneď vráti. Ale ak sa stane, že sa zabudne v I. Q. 2012 započítať, DPH sa zaplatí, treba o tento nadmerný odpočet DU požiadať.
A tých 12 mesiacov platí vtedy, ak chce mesačný plátca vrátiť nadmerný odpočet skôr, aby nečakal na zápočet s nasledujúcou daňovou povinnosťou. Sleduje sa, či nemal pred nárokovaním si skoršieho vrátenia nadmerného odpočtu nedoplatok na dani, cle a odvodoch v priebehu 12 mesiacov.