papulisko
17.04.12,07:04
Ahojte,
potreboval by som poradiť ohľadom účtovania krádeže auta na autokredit, nikdy som sa s tým nestretol a krádeže v súvislosti s leasingom resp. autokreditom sú určite špecifické. Ako zaúčtovať nasledovné prípady:
- zúčtovanie nesplatených splátok (cca 1/3 autokreditu), môže byť 479/648 ? Ako to vysporiadať v daňovom priznaní ?
- ako doúčtovať zostatkovú cenu majetku ? Normálne ako škodu 549/082 ? Alebo nejako inak ? Môže byť táto zostatková cena majetku daňovo uznateľná ?
- ako zaúčtovať prijatú náhradu od poisťovne ? Mali sme uzavreté poistenie, že v prípade odcudzenia vyplatí poisťovňa celú hodnotu auta (myslím, že sa to volá GAP alebo Kasko) ? Budem to účtovať ako klasické prijatie poistného plnenia ? 315/648 ? Toto bude normálne zdaňovaný výnos ?
- ako vysporiadať DPH ? Keďže pri autokredite máme nárok na odpočet DPH v čase prijatia úveru, pri krádeži je potrebné časť DPH vrátiť ? Z čoho vypočítam DPH, ktorú treba vrátiť ? Z daňovej zostatkovej hodnoty k poslednému predchádzajúcemu koncu roku alebo z aktuálnej účtovnej zostatkovej hodnoty k poslednému predchádzajúcemu mesiacu v ktorom ešte bolo v držbe našej firmy ?
- ako túto DPH zaúčtujem ? 548/343 ? Aký to bude mať daňový dopad ?
Veľmi pekne ďakujem za akékoľvek rady v tejto oblasti.
papulisko
18.04.12,05:09
nikto mi nevie poradit ? prosíííímmm