monikahmonika
17.04.12,07:42
Dobrý deň, ak má FO živnosť, a chce niekoho zamestnať na dohodu o vykonaní práce, tak aké povinnosti má , myslím prihlasovacie? Prosím potvrďte mi moje body:1. Prihásiť sa ako zamestnávateľ do sociálnej poisťovne2. Prihlásiť aj toho zamestnanca do SP3. Platiť každý mesiac odvody (len úrazové a garančné) zamestnávateľ - nie zo mzdy zamestnanca4. Prihlásiť zamestnanca aj na Dú ???5. Prihlásiť sa ako zamestnávateľ na Dú???6. Zamestnanec podpíše vyhlásenie na zdanenie príjmov, kde mu každý mesiac zamestnávateľ uplatní nezdanit. mesačnú čiastku??? 7. Zo mzdy zamestnanca platiť každý mesiac 19% daň na DÚ (aj keď mu nikdy nevýde, lebo nezdaniteľná časť bude vyššia ako mzdy z dohody ???8. aKé INé POVINNOSTI Má EšTE ZAMESTNáVATEĽ? (A ZAMESTNANEC?
Tweety
17.04.12,05:46
Dobrý deň, ak má FO živnosť, a chce niekoho zamestnať na dohodu o vykonaní práce, tak aké povinnosti má , myslím prihlasovacie? Prosím potvrďte mi moje body:1. Prihásiť sa ako zamestnávateľ do sociálnej poisťovne Tak 2. Prihlásiť aj toho zamestnanca do SP Tak 3. Platiť každý mesiac odvody (len úrazové a garančné) zamestnávateľ - nie zo mzdy zamestnanca Tak, ak má odmenu. 4. Prihlásiť zamestnanca aj na Dú ??? Nie5. Prihlásiť sa ako zamestnávateľ na Dú??? Tak 6. Zamestnanec podpíše vyhlásenie na zdanenie príjmov, kde mu každý mesiac zamestnávateľ uplatní nezdanit. mesačnú čiastku??? Tak, ak už nepracuje a nemá podpísané inde. 7. Zo mzdy zamestnanca platiť každý mesiac 19% daň na DÚ (aj keď mu nikdy nevýde, lebo nezdaniteľná časť bude vyššia ako mzdy z dohody ???8. Ak mu nevyjde, tak neplatí. aKé INé POVINNOSTI Má EšTE ZAMESTNáVATEĽ?Každý mesiac posielať na DÚ prehľad. (A ZAMESTNANEC?V texte.
monikahmonika
17.04.12,06:30
ďakujem, a ešte ma napadlo, že aj ak chce zamestnať takého, ktorý je evidovaný na ÚP , záleží na tom, čo z ˇUP poberá nezamestnan.dávku, ale či je len registrovaný a nedostáva od štátu ani cent. Lebo tam je nejaký limit, že koľko môže max. zarobiť na túto dohodu, že?
vanessa2
17.04.12,06:48
139,90 EUR je suma,ktoru moze max.pracovník evidovaný na up zarobiť, každy mesiac musíš vystavovať potvrdenie o príjme, kde sa píše kolko hodin odpracoval a aku mzdu zarobil,
Tweety
17.04.12,06:55
ďakujem, a ešte ma napadlo, že aj ak chce zamestnať takého, ktorý je evidovaný na ÚP , záleží na tom, čo z ˇUP poberá nezamestnan.dávku, ale či je len registrovaný a nedostáva od štátu ani cent. Lebo tam je nejaký limit, že koľko môže max. zarobiť na túto dohodu, že?
Nie, na tom nezáleží, či poberá, alebo nepoberá podporu. Záleží len na tom, či je evidovaný. Ak je, jeho limit odmeny na dohodu je limitovaný. Teraz je to suma 139,90.
katka50
17.04.12,07:20
ďakujem, a ešte ma napadlo, že aj ak chce zamestnať takého, ktorý je evidovaný na ÚP , záleží na tom, čo z ˇUP poberá nezamestnan.dávku, ale či je len registrovaný a nedostáva od štátu ani cent. Lebo tam je nejaký limit, že koľko môže max. zarobiť na túto dohodu, že?
Je rozdiel v tom, že ak poberá dávku v hmotnej núdzi a má vyplatenú odmenu na základe dohody o vykonaní práce a jej výška nepresiahne za 12 mesiacov 2násobok ŽM /momentálne je výška ŽM 189,83 € x 2=379,66 €/, čiže, ak nepresiahne za 12 mesiacov odmena na základe DOVP sumu 379,66 € - dávky v hmotnej núdzi nebudú krátené.
Výška odmeny 139,91 € je dôležitá všeobecne pre všetkých evidovaných na Úrade práce bez ohľadu na to, či poberajú podporu v nezamestnanosti, alebo dávku v hmotnej núdzi, alebo sú len v evidencii bez dávky.
monikahmonika
17.04.12,07:41
Ďakujem Vám všetkým za rady !
monikahmonika
17.04.12,08:10
Ozaj, a ešte : musí sa dodržať v tejto dohode minimálna hodinová mzda?
Tweety
17.04.12,09:05
Ozaj, a ešte : musí sa dodržať v tejto dohode minimálna hodinová mzda?
Nie, to platí len pre zamestnanca na PZ.
vanessa2
17.04.12,09:08
minimalna hodinova mzda sa netyka dohodarov, len si sleduješ 350 odpracovaných hodín u daného dohodara
susan 111979
17.04.12,11:50
V texte.
A ak je dohodár poberateľom starobného dôchodku platí to isté??
veronikasad
17.04.12,11:52
139,90 EUR je suma,ktoru moze max.pracovník evidovaný na up zarobiť, každy mesiac musíš vystavovať potvrdenie o príjme, kde sa píše kolko hodin odpracoval a aku mzdu zarobil,
počet odprac.hodín sa na žiadnom potvrdení neuvádza - len výška príjmu.
veronikasad
17.04.12,11:54
A ak je dohodár poberateľom starobného dôchodku platí to isté??
poberatel star.dôchodku nie je limitovaný výškou odmeny na dohodu. Ak však jeho ročný príjem nepresiahne 1/2 ročnej NČZD, DU mu pri podaní DP typu A celú zrazenú daň vráti (ak bol poberatelom SD k 1.1. nemôže mať u zamestnávatela podpísané vyhlásenie a uplatňovať si mesačnú NČZD)
vanessa2
18.04.12,04:21
ja čo mam dohodarov na up tak im každý mesiac vypisujem potvrdenie o príjme,kde uvádzam počet odprac.hodin a mzdu, ked som volala na príslušný okresný úrad, prečo tam chcú počet odprac.hodín, ked ich ma zaujmať len vyplatená mzda, tak mi dana pani úradníčka povedala,že síce sledujú len príjem, ale som povinná im uvadzat aj odprac.hodiny, aby sledovali aj dodržiavanie zákonníka práce. Takže im to všetkým naším dohodárom píšem aj odprac.hodiny aj príjem. záleží ake potvrdenie dali danému človeku z up, ja mavam taký malý formát kde píšem meno priezvisko, rodné číslo, odprac.hodiny a mzdu. Neviem načo je UP kolko hodin ma odrobené ale ked to požadujú tak nech to vidia, asi to záleží aj od úradu práce,čo už.