Laruska
17.04.12,10:10
Dobrý deň, chcela by som Vás požiadať o informáciu, týkajúcu sa problému s vozidlom. Syn si dal opraviť auto do servisu s tým, že ráno ho tam priviezol a večer cestou z práce si ho opravené prevezme. Tak sa aj stalo, oprava bola vykonáná v poriadku, auto prevzal, ale cestou domov zistil, že motor vydáva zvuky, ktoré tam predtým nebolo počuť. Okrem toho si všimol, že boli vynulované km na tachometri a minutého viac benzínu, ako by sa bolo minulo na primeranú skúšobnú jazdu. Na druhý deň mu dvaja kamaráti nezávisle od seba potvrdili, že jeho auto videli v čase, keď bolo v servise v asi 10 km vzdialenom meste pred jedným nákupným centrom. Vrátil sa teda do autoservisu s tým, že si chcel preveriť, či je to pravda. Majiteľ servisu toto odmietol po telefonickom rozhovore s prísušnými zamestnancami, ktorí opravu vykonávali a dokonca zastrašoval syna súdom, že ho udá za poškodenie dobrého mena jeho servisu a žiada ospravedlnenie za krivé obvinenie. Prosím teda o radu, čo má syn v takomto prípade robiť, keď jeho známi to auto stopercentne videli v tom čase, avšak nemajú o tom žiadny dôkaz. Je to vlastne tvrdenie voči tvrdeniu. Teraz ide v podstate len o to, aby sa syn nemusel ospravdelňovať niekomu za niečo, čo neurobil. Ďakujem za každú dobrú radu.
KEJKA
17.04.12,08:16
pokiaľ diskutovali na túto tému na pode autoservisu, išlo o komunikáciu medzi dvoma zúčastnenými stranami a nemyslím si, že by nejaké zastrašovanie a vynútené ospravedlnenie bolo namieste.
Akurát viac by som do takého servisu nešla.
2x10km podľa mňa nie je vzdialenosť, ktorou sa dá dokázať úbytok PHM v nadmernom množstve. Takže ani syn nemá podľa mňa možnosti to riešiť inak, než vzájomnou dohodou so servisom - ktorá zrejme nie je možná.
Laruska
17.04.12,08:21
Majiteľ servisu jednoznačne požaduje ospravedlnenie a dokonca aj tých svedkov, ktorí to auto videli a ak to potvrdia pred ním na 100 percent, tak to dá na súd. Neviem, koľko km bolo nabehaných, pretože ich vynulovali, ale benzínu ubudlo dosť, oni mohli s tým autom jazdiť aj inde, len ich tam nikto nevidel. Ďakujem za odpoveď. Dohoda nebude možná, len syn chudák, keď bude chcieť mať pokoj a neťahať sa po súdoch, bude sa mu musieť ospravedlniť.
Diskutovali na pôde autoservisu.
hena22
17.04.12,08:26
seriozny servis robi odpočet tachometra pri preberani zakazky. nemáte ho?
Inak myslím, že 2 nezávislí svedkovia sú dosť na to, aby sa to preukázalo a milý majiteľ by mal sklopiť uši a ospravedlniť sa sám.
Laruska
17.04.12,08:33
Servis (súkromný podnikateľ) sme využili už niekoľkokrát, je to viac-menej známy, avšak po tejto skúsenosti ho už určite nenavštívime, ale chceli by sme mať s ním už pokoj. Keď si človek odmyslí poškodený motor, minutý benzín,.... Nežiadame od neho nič, žiadnu áhradu, akurát sa neviem vyrovnať s myšlienkou, že sa syn musí ponížiť a uznať niečo, čo nie je pravda. Majiteľ je dosť mazaný na to, aby nevedel z toho vykľučkovať.
Laruska
17.04.12,08:34
Nám ide už len o to, aby pravda vyšla najavo, avšk to je nemožné.
KEJKA
17.04.12,08:42
ak máte svedkov, tak by som šla do toho dokazovania.
Ten súd môže byť aj vyhrážka. Syn sa nemá za čo ospravedlňovať, tak nech sa neponižuje.
Celé je to divné, zvlášť, ked je to váš známy. Aj sa čudujem, že nič nechcete, napriek poškodenému motoru? Skutočne divné - ja by som to reklamovala a žiadala spísanie zápisnice, hodila to na ŠOI. Samozrejme ak by som si bola istá, že som v práve.
ten tachometer - to som čítala správnu pripomienku. Pri prijatí zakazky mali uviesť stav. Ak je vynulovaný, tak to bola z ich strany neopravnená manipulácia - zasa podnet na ŠOI.
Laruska
17.04.12,08:47
Lenže nemáme ani peniaze, čas ani nervy naťahovať sa s ním, pretože on si môže dovoliť právnika hovorí, že tvrdenie tých svedkov je tvrdením proti jeho zamestnancom. Uznal by jedine ako dôkaz fotografiu alebo video a ak mu to takto dokáže a aj to, mu auto poškodili jeho zamestnanci (mimochodom jeden je jeho syn), tak mu zaplatí nový motor, ale ak nie, spýtal sa môjho syna, že čo mu dá on. Je proste drzý a arogantný a vedomý si toho, že mu nikto nič nedokáže a to ma hnevá najviac.
Laruska
17.04.12,09:01
Ďakujem veľmi pekne za odpovede, stále som však na pochybách, či máme šancu uspieť len s tvrdeniami tých dvoch svedkov, bez akýchkoľvek iných dôkazov.
Teraz mi však napadlo, že on vlastne nedáva ani žiadny účtovný doklad o vykonaní opravy, len ručne písaný malý bloček o tom, čo bolo menené a koľko to stálo, bez razítka a podpisu, čoho by sme sa tiež v krajnom prípade mohli chytiť. Mal by vystaviť minimálne bloček z registračnej pokladne ak nie faktúru. Doteraz nám to však nejako nevadilo, lebo sme tam boli so súkromným autom a blok sme od toho nepotrebovali do účtovníctva a zatiaľ nebol problém.
KEJKA
17.04.12,09:03
opakujem, celé mi to pripadá divné.
Ak sa hned vrátil a reklamoval - reklamácia mala byť písomná.
Nereaguješ na základné otázky -čo bolo písomne, čo bolo na objední´ávke, či na zákazkovom liste.
Vyplakávanie nepomôže.
Peniaze v tomto štádiu netreba, potrebuješ vecne zhodnotiť agumenty, dôkazy.
Osobne neverím, že s tou aroganciou pojde až na súd, netreba sa báť.
On bude žalobca, on si bude platiť právnika, on sa "zviditeľní" samozrejme negatívne.
Ak nemáš papiere, ktoré on je povinný vystaviť, tak ťahá za kratší koniec.
Mám pocit, že sa len poriadne pohádali, bez vecných argumentov, vykričali sa navzájom a ty to teraz riešiš uplne zbytočne.
Laruska
17.04.12,09:15
Tá objednávka bola telefonická, nakoľko hovorím, že je to známy, ku ktorému sme chodili a doteraz nebol problém. Ono to fungovalo tak, že sme mu zatelefonovali čo potrebujeme, on objednal náhradné diely, ktoré bolo treba a po dohovore sa pristavilo auto a následne bolo opravené. Doposiaľ vždy k našej spokojnosti. Nevypisuje žiadne objednávky, ani zákazkové listy, nič, súčiastka sa vymení, auto skontroluje, preberie a tým to bolo vybavené. Dokonca sa ani len nepohádali, syn tam bol aj s mojim manželom a druhým synom. Všetci reagovali pokojne bez kriku. Len sa ho dotklo to, že sme si dovolili obviniť ho z niečoho, čo podľa neho nebolo a je si vedomý, že neexistuje žiadna usvedčujúca fotografia, ktorú by bol ochotný uznať ako dôkaz. Tvrdí, že je ochotný dať za svojich zamestnancov ruku do ohňa a verí im na 1000 percent. Syn však tiež nemá prečo neveriť tým svojim kamarátom, ktorý ho videli tam, kde nemalo čo robiť.
Viem, že on si bude platiť právnika, avšak neviem, či by sme ten súd vyhrali, ak nie, v tom prípade by sme už peniaze potrebovali.
KEJKA
17.04.12,09:22
takže naozaj neboli splnené základne povinnosti servisu, dotyčný nemá čím argumentovať, takže na súd nepôjde.
Postup, ktorý popisuješ, nie je v súlade s povinnosťami servisu, takže bud kľudná.
tak ako je dotknutý servisák, je-môže byť dotknutý aj syn. Nik sa nemá za čo ospravedlňovať, ale ani vyhrážať súdom.
Laruska
17.04.12,09:28
Presne to isté si myslím aj ja, lenže nikdy nevieme, čo urobí protistrana. Teraz už nejde o to, čo bolo opravované, to bolo nakoniec v poriadku urobené, ale o to, že to bolo vlastne neoprávnené používanie cudzieho motorového vozidla, ak boli napríklad v tom nákupnom centre na nákup.
Laruska
17.04.12,09:33
Keď to zhrniem, syn bol za ním vlastne preto, lebo mu kamaráti hovorili, že v tom čase, keď mal auto v servise, videli ho niekde úplne inde, tam kde ani podľa slov majiteľa vôbec nesmie ísť. Zodpovedal tomu aj chýbajúci benzín, dokonca spotreba bola oveľa väčšia. Majú to vraj jeho zamestnanci prísne zakázané a on im verí, že sa toho držia. Čoho sa teraz máme držať my? Bude stačiť svedectvo tých dvoch svedkov? To on nechce uznať ako dôkaz a na základe toho, to chce dať na súd. Ako ďalej?
KEJKA
17.04.12,09:47
už sa krútime dokola.
Nechaj to tak. Na základe čoho? slovnej potýčky, ktorá vlastne ani potýčkou nebola?
Nechceš to radšej nechať na syna a nemiešať sa do toho?
Podanie na súd musí mať nejakú formu a obsah - neverím, že má vôbec čo podať.
Laruska
17.04.12,10:03
Kejka ďakujem za Tvoj čas, ktorý si venovala odpovediam na môj príspevok. Boli pre mňa užitočné a v určitom zmysle aj povzbudivé.
Len tak na okraj. V našej rodine sa o všetko delíme spoločne, či sú to radosti, starosti alebo problémy, preto aj v tomto prípade je to tak. Spoločne zvažujeme všetky pre aj proti, aby to bolo najmenej bolestivé pre obidve strany. Nie je ani jeho ani mojim cieľom dohnať to až k súdu, chcela som len vedieť, ako by sa v takomto prípade zachovali iní,
vždy je dobré, keď človek získa aj názory nezainteresovaných ľudí. Prajem Tebe aj všetkým ostatným krásny zvyšok dňa.
Laruska
18.04.12,16:55
Kejka aj hena22 veľmi ste mi pomohli, dnes som to bola riešiť a bolo to presne tak, že keď som mu povedala, že na súde sa nemá čím "oháňať", lebo nemá papiere v poriadku, sklopil uši a už nemal chuť syna dávať na súd. Ďakujem za podporu.