Jozef Mihál
17.04.12,08:58
.:: <u>Skrytý text (prístupný len pre užívateľskú skupinu: DRAK - mzdy :: 12)</u> ::.
maruska001
16.01.17,09:34
Dobry den,

k tomuto paragrafu mam otazku,

zamestnanec k nam nastupil 11.10.2016 do nepretrzitej prevadzky, narok na dovolenku mu vznikol na 3,5 dna, v novembri vycerpal 1 den, v decembri bola celozavodna dovolenka a vycerpal 5 dni dovolenky, v januari vycerpal dalsie 4 dni dovolenky a dal vypoved v skusobnej dobe k 10.1.2017, v januari teda nebol ani jeden den v praci. Ako mam postupovat v tomto pripade? Siahnut mu to z premii (to ale v januari nevyjde vobec) alebo dat neplatene volno na precerpane dni?

Dakujem
Jana Motyčková
16.01.17,12:28
Tam je niekoľko otázok - tá celozávodná dovolenka v decembri, to mu zamestnávateľ nariadil? A v januári máte od neho žiadosť o čerpanie dovolenky, ktorú ste mu podpísali? Alebo to tiež bola celozávodná dovolenka? Alebo len neprišiel do práce?
Lebo ak zamestnávateľ naradil dovolenku v decembri a zamestnanec ešte nemal nárok,tak mu zamestnávateľ nemal určiť čerpanie a keď bola celozávodná dovolenka, a zamestnávateľ mu neurči prácu, tak zvyšných 2,5 dňa v r. 2016 je prekážka na strane zamestnávateľa.
S januárom to bude podľa toho, aké máte podklady na tú dovolenku.
ADB
16.01.17,14:34
..... tak zvyšných 2,5 dňa v r. 2016 je prekážka na strane zamestnávateľa .....



Dobrý deň.

Zaujímava aktuálna téma, dovolím si 3 otázky:


Riešenie v prospech zamestnanca:
1. A bolo by možné o týchto 2,5 dňa navýšiť nárok na dovolenku za rok 2016 ako čojaviem dodatkovú dovolenku ?


Riešenie v neprospech zamestnanca:
2. Kladnú hodnotu dovolenky môžeme preniesť do ďalšieho roka, to je OK.
Bolo by možné týchto 2,5 dňa preniesť do roku 2017 ako zápornú hodnotu starej dovolenky, teda znížiť sumárny nárok dovolenky za rok 2017 o týchto 2,5 dňa ?


3. Alebo v 12/2016 2,5 dňa dovolenky preplatiť a hneď zadať aj 2,5 dňa storno dovolenky, čo sa prejaví ako zrážka pred zdanením v rovnakej výške ako náhrada za 2,5 dňa dovolenky?


Ďakujem za odpovede.
Jana Motyčková
16.01.17,15:06
ad 1 Dodatková dovolenka je niečo iné. Zamestnávateľ môže určiť vyššiu základnú výmeru dovolenky (ročnú), ale pre iba pre jedného zamestnanca by to bol problém, minimálne s diskrimináciou ostatných. Platená prekážka na strane zamestnávateľa je v súlade so zákonom a netreba vymýšľať iné zložitejšie spôsoby.
Ad 2 § 113 hovorí že zamestnávateľ môže určiť čerpanie dovolenky, aj keď zamestnanec ešte podmienky nároku nesplnil, ak sa dá predpokladať že ich splní do konca kalendárneho roku, v ktorom dovolenku čerpá, alebo do konca pracovného pomeru. Tento § sa dá možno vykladať, ako píšete, ale myslím si, že pri prípadnom súdnom spore by to nemuselo prejsť - lebo zmysel zákona asi nebol taký. Čiže toto ja neodporúčam.
Ad 3 to je úplne v rozpore so zákonom. Ak sa zamestnanec a zamestnávateľ nedohodli, že si tento čas zamestnanec nadpracuje alebo si vezme dobrovoľne neplatené voľno, tak je to platené P - viď 1. Toto by sa dalo použiť v tom januári - lebo sa predpokladalo, že bude robiť dlhšie, zamestnávateľ určil alebo súhlasil s dovolenku, lebo predpokladal, že nárok vznikne. Nakoniec nárok nevznikol, ale dovolenka sa vyplatí a zrazí v rovnakej výške pred zdanením.
maruska001
17.01.17,07:54
Dakujem pekne za odpoved, slo o nariadenu dovolenku zamestnavatelom, cize to beriem tak ze ide o prekazku na strane zamestnavatela a tym padom mu to zaplatim 60%, to iste v januari kedze islo o nariadenu celozavodnu dovolenku.

Dakujem
Jana Motyčková
17.01.17,15:49
60% dávate, len ako to máte dohodnuté so zástupcami zamestnancov, alebo v kolektívnej zmluve, inak 100%.
Aňuška
20.04.17,10:59
Zamestnanec ukončil PP a mal prečerpanú dovolenku. V mesiaci ukončenia PP, kedy sa mu zráža zo mzdy čiastka za prečerpanú dovolenku bol PN a nemá dosť zarobené a ide mu poistné aj mzda do mínusu. Rozdiel by zamestnanec vrátil do pokladne. Čo v takomto prípade s poistným? Do výkazov nemôže ísť mínusový VZ ani poistné, tam treba dať 0. Ako to následne vysporiadať v SP a ZP? Volala som na ZP Dôvera aj VšZP. Dôvera sa vyjadrila, že s tým už nič nerobiť, len do výkazu dať nulový VZ. VšZP sa vyjadrila, že v príslušnom mesiaci VZ nulový, ale cez aditívny výkaz opraviť v takom mesiaci, keď mal taký VZ, z ktorého sa to dá vysporiadať. Tak teraz neviem, čo s tým. Ďalšia záležitosť je sociálna poisťovňa. Žiadať naspäť ako uplatnené bez právneho nároku? Prosím poraďte. Ďakujem.
Jana Motyčková
20.04.17,12:00
O poistné zamestnanec aj zamestnávateľ prišli.
Keďže sa neponižuje "starý" príjem, nie je možné ponížiť starý VZ do výkazov pre SP a ZP.
Aňuška
24.04.17,12:30
Ďakujem.
Ľaľa
12.06.17,06:37
Zamestnanec v pracovno pomere na dobu neurčitú. Od dňa 9.5.2017 požiadal o dovolenku do 29.5.2017 čím si vyčerpal celoročný nárok (dovolenku čerpal aj v predchádzajúcich mesiacoch. Zamestnávateľ mu dovolenku podpísal - čiže umožnil čerpať. Zamestnanec ale požiadal o skončenie prac.pomeru dohodou ku dňu 11.06.2017. Keďže teraz spracúvam mzdy za 5/2017 zamestnancovi nevyplatím náhradu mzdy za dovolenku, ale mu dám do výplaty neplatené voľno od 9.5.2017 do 29.5.2017. Problém mám zo sviatkom 8.5.2017 či mám zamestnancovi vyplatiť náhradu mzdy za sviatok 8.5.2017 alebo postupovať podľa § 122 ZP, odsek 4 a poskytnúť mu neplatené voľno od 8.5.2017 d o 29.5.2017 a neposkytnúť náhradu mzdy? Ďakujem.
Ľaľa
13.06.17,04:25
K predchádzajúcej otázke: Neplatené voľno mu nemôžem dať, lebo o nepl. voľno by musel zamestnanec požiadať, čiže nahrám do miezd dovolenku, ale neposkytnem mu za ňu náhradu, nakoľko mu nevznikol na dovolenku nárok (z dôvodu skončenia pracovného pomeru), sviatok 8.5.207 zaplatím náhradou mzdy, lebo dovolenkový lístok má podpísaný, čiže smenu po sviatku nezameškal neospravedlnene. Opravte ma prosím, ak sa mýlim. Ďakujem
Jana Motyčková
13.06.17,14:13
Išlo o čerpanie dovolenky a následne pôjde o vrátenie prečerpanej dovolenky. Čiže v mzdách by ste mali mať čerpanie dovolenky aj s náhradou a potom vrátenie prečerpanej dovolenky - len suma mínusom. Sviatok je platený.
Ľaľa
14.06.17,16:55
Išlo o čerpanie dovolenky a následne pôjde o vrátenie prečerpanej dovolenky. Čiže v mzdách by ste mali mať čerpanie dovolenky aj s náhradou a potom vrátenie prečerpanej dovolenky - len suma mínusom. Sviatok je platený.

ĎAKUJEM
Mila123
24.06.17,13:30
Pri prečerpanej dovolenke sa ako zráža (prečerpaná suma) ? znižuje sa VZ ?, t.j. zráža sa hrubá mzda?
ak sa stane, že v danom mesiaci kedy je potrebné zamestnancovi prečerpanú dovolenku zraziť sa môže stať, že aj keď nejaké dni v mesiaci odpracoval nedosiahne žiaden VZ, dokonca bude aj zamestnávateľovi dĺžny? ako je to správne?
ďakujem
Jana Motyčková
26.06.17,13:13
Ponižuje sa o prečerpanú dovolenku hrubý príjem - najviac do nuly - čiže zníži sa základ dane a VZ ale nemôže ísť do mínusu (stanoviská MPSVaR , FS a SP).
Ostatné vracia zamestnávateľovi mimo mzdy - bude dlžný.
ivanabel
02.10.17,07:30
Dobrý deň,

zamestnanec na začiatku januára čerpal dovolenku /starú z roku 2016 ale aj nejaké dni už novej 2017 - zamestnávateľ to odsúhlasil s tým, že sa predpokladalo, že nárok na dovolenku do konca roku splní/. Avšak hneď po dovolenke nastúpil na PN, ktorá mu stále trvá a bude trvať určite aj do konca roka. Zamestnanec neodpracoval v r.2017 ani jeden deň, ak nepočítam sviatky v januári. Teraz bolo zamestnávateľovi doručené RZZP za zamestnancov. Tomuto zamestnancovi vznikol preplatok.

Hoci je zamestnanec na PN, zamestnávateľ mu ho musí vrátiť a zraziť daň, že?

Môže mu zamestnávateľ strhnúť tú náhradu mzdy za navyše vyčerpanú dovolenku, keď mu bude vracať ten preplatok aj teraz v septembrovej výplate? Alebo to môže urobiť najskôr až v decembrovej výplate,ale vtedy nebude mať z čoho strhnúť a do mínusu nemôže ísť. Čo s tým?
Jana Motyčková
02.10.17,08:12
Preplatok je zamestnávateľ povinný vrátiť, preplatok sa zdaní, ale ak si uplatňuje nezdaniteľnú časť, tak tá sa v tomto prípade uplatní aj z preplatku ZP.


Ja si myslím, že preplatenú dovolenku by mu zamestnávateľ v tomto prípade mal zraziť, až keď je jasné, že mu nárok nevznikne a to bude až na konci roka. Prečerpanú dovolenku by som strhla až keď nastúpi do práce, najskôr v decembri. Keď nastúpi v r. 2018, tak až v r. 2018.
Platený sviatok aj čerpaná (dokonca aj tá tohtoročná) dovolenka sa považujú za výkon práce na účely nároku na dovolenku - čiže ak by mal takýchto dní aspoň 21, tak má nárok na 1/12 celoročného nároku na dovolenku.
ivanabel
04.10.17,08:17
Dovolenku v januári čerpal do 20.01., takže tam nevychádza tých 21 dní a za ten rok teda nevíde žiaden nárok. Zamestnancovi v januári 2018 ubehne rok na PN. Je predpoklad, že už nenastúpi. V januári, keď sa budú robiť výplaty za dec., musí sa tá prečerpaná dovolenka nejako vysporiadať, a ako, keď nebudem mať z čoho zraziť?
Jana Motyčková
04.10.17,11:23
Keď nie je z čoho zraziť nezrazíte. Môžete to iba žiadať vrátiť do pokladne alebo na účet.
ivanabel
29.12.17,15:30
Dobrý deň, reagujem na predošlé príspevky. Zamestnanec je od januára na PN a PN bude pokračovať aj v januári 2018. Na začiatku roka 2017 čerpal aj dovolenku, aj novú na rok 2017. Keďže mu nevznikol na tento rok nárok ani na jeden deň, má prečerpané 2 dni dovolenky. Chcem robiť výplaty za december. Treba tie 2 dni prečerpanej dovolenky vysporiadať ešte v decembri alebo môžu tie dni prejsť aj do roku 2018 a vysporiadam ich neskôr, napr. vo februári , marci, ... keď rozviažeme pracovný pomer.
Jana Motyčková
02.01.18,08:14
Môže to byť vysporiadané aj neskôr.
ivanabel
09.01.18,09:15
A nevadí, že do nového roku sa mi prenášajú -2 dni dovolenky? Nebude to robiť problém pri ročnom zúčtovaní?
Jana Motyčková
09.01.18,17:59
Neprenášajú sa Vám -2 dni dovolenky ale "pohľadávka" voči zamestnancovi. Zamestnanec je povinný vrátiť náhradu za dovolenku. Z hľadiska dane "sme na hrane zákona", ale stanovisou FS bolo, že o prečerpanú dovolenku sa ponižuje zdaniteľný príjem zamestnanca (čiastkový základ dane na mesačnej báze, v čase kedy sa náhrada "zráža"), najviac do nuly. Ale Zákonník práce nehovorí, že musí zamestnanec vrátiť náhradu do konca aktuálneho roku, čiže keď to dám dohromady, tak v čase, kedy zamestnanec náhradu vracia znižujem čiastkový základ dane najviac do nuly.
ivanabel
13.02.18,07:29
Ďakujem za odpoveď. A ešte jedna otázka: Idem zamestnancovi zraziť tú prečerpanú náhradu za dovolenku, aký priemer mám použiť, keď to zrážam teraz vo februári 2018? Mám použiť presne sumu náhrady akú som mu vyplatila v januári 2017? Alebo mám použiť iný priemer na prepočítanie, keďže teraz sú už aj vyššie minimálne hodinové mzdy, oproti tomu aké mal v tom januári 2017.
Jana Motyčková
13.02.18,10:49
Nevracia dni, ale peniaze. Čiže má vrátiť peniaze, ktoré ste mu neoprávnene vyplatili v januári 2017.