milka1619
17.04.12,11:36
Pri náhodnom listovaní v účtovných dokladoch som zistila, že účtovníčka pravdepodobne zle vyrátala daň z mv za rok 2011 a nedala oznámenia na DÚ o používaní mot.vozidiel. V roku 2011 sme v marci kúpili nákl. vozidlo a DP urobila iba na jeden mesiac a to 12. Oznámenie urobila iba na 12. mesiac. Mne vychádza vysoká daň - okolo 926 eur a ona dala 93. Postupovala správne?
KEJKA
17.04.12,09:45
oznámenie bolo treba podať a za počet mesiacov podľa nahlásenia sa mala vypočítať DMV.
ak ste ohlásili auto iba na december, resp. v decembri, tal by to bolo správne.
Logicky mi však vychádza, že kupené auto v marci sa využívalo od marca a malo by to byť na 10 mesiacov.
NAozaj závisí, čo ste oznámili na DU.
milka1619
17.04.12,10:17
Oznámený bol 12. a auto sa používalo od 3/2012. Písali sa jazdy a PHM. Teraz zisťujem že aj iné autá sú zle vyrátané.
Paula
17.04.12,10:24
Predpokladám, že sa účtovníčka neskoro spamätala a aby to nemusela majiteľovi firmy priznať (a vziať na seba sankciu), tíško podala oznámenie až v decembri.
KEJKA
17.04.12,11:05
ak DU eviduje využívanie až od decembra, tak bude považovať DMV aj DP DMV za správne.
Chybu zistí až v prípade kontroly. Je na Vašom rozhodnutí, ako tento prípad vyriešite, nevyriešite........
Oznámenie však podpisuje konateľ firmy, alebo je účtovníčka splnomocnená na takéto úkony?
milka1619
19.04.12,11:53
Podali sme D_DP a čaká nás pokuta za oneskorené podanie oznámenia.DÚ už pokutujú.
milka1619
20.04.12,06:46
Ešte mám jeden dotaz ohľadom oznámenia - vznik daň. povinnosti dávam podľa akého dátumu :
- nasl. deň po dátume v TP, kedy bolo zapísané auto na firmu,
- nasledujúci deň, keď auto išlo prvý krát na jazdu ?
Ďakujem.
Zita5
20.04.12,06:51
Ešte mám jeden dotaz ohľadom oznámenia - vznik daň. povinnosti dávam podľa akého dátumu :
- nasl. deň po dátume v TP, kedy bolo zapísané auto na firmu,
- nasledujúci deň, keď auto išlo prvý krát na jazdu ?
Ďakujem.

Takto to bolo v Zákone ....
§ 89 Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.
Zita5
20.04.12,06:55
Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti. Túto povinnosť nemá zamestnávateľ, ktorý vypláca cestovné náhrady zamestnancom.
Po novele už nebude oznamovacia povinnosť vzniku daňovej povinnosti, ale iba zániku (oznamovacia povinnosť sa naďalej nebude týkať zamestnávateľa, ktorý vypláca cestovné náhrady zamestnancom).

Zdroj :http://www.podnikajte.sk/prevadzka-firmy/c/610/category/dane-a-odvody/article/dan-z-motorovych-vozidiel-za-rok-2011.xhtml

Treba si pohľadať novelu Zákona o dani z motorových vozidiel, lebo by tam mala byť zmena .

Doplním: takže pre Vás je platné znenie v príspevku č.8, lebo som našla , že novela platí až od 1.12.2012


(SITA) - Zmeny v miestnych daniach a poplatkoch sa o rok odložia. Parlament v utorok síce opätovne schválil novelu zákona o miestnych daniach a poplatkoch, účinnosť novely sa však posunula o rok na 1. decembra 2012 tak, ako navrhoval prezident Ivan Gašparovič. Podľa nového znenia sa ustanoví jedno spoločné priznanie k tým miestnym daniam a poplatku, ktoré majú ročné zdaňovacie obdobie.
Marikaby
29.06.12,12:09
Mám otázku k téme:
ak podám dodatočné dańové priznanie (daň z motorových vozidiel) a daňová povinnosť za rok 2011 sa mi výrazne zvýši... Som povinná podať aj dodatočné daň. priznanie za PO?
Vysvetlím: účtujem novú firmu a konateľ mi "zabudol" oznámiť, že má ešte 2 nákladné autá, ktoré používal celý rok.
Ďakujem za radu.
Tweety
29.06.12,12:36
Chápeš tak, že sa zvýši DP k dani z MV a zároveň aj zvýši DP k DzP PO? Práveže opačne, ak je vyššia daň z MV, DZ sa zníži. Ak bola zaúčtovaná nižšia, zaplatili ste vyššiu daň.
babi2
29.06.12,12:52
Mám otázku k téme:
ak podám dodatočné dańové priznanie (daň z motorových vozidiel) a daňová povinnosť za rok 2011 sa mi výrazne zvýši... Som povinná podať aj dodatočné daň. priznanie za PO?
Vysvetlím: účtujem novú firmu a konateľ mi "zabudol" oznámiť, že má ešte 2 nákladné autá, ktoré používal celý rok.
Ďakujem za radu. netreba podávať dodatočné DP na daň z príjmu, náklad na daň z MV vypočítaná v DDP k DZMV, môže ísť do r.2012
Reina
30.07.12,05:38
Ahojte, chcem sa spýtať, či niekto z vás mal takúto dilemu ako ja. Je možné v daňovom priznaní dane z motorových vozidiel mať na prvej strane vyplnené riadok 01 a zároveň 02? Tj. aj DIČ/Rodné číslo aj dátum narodenia. Je taká kombinácia vôbec možná?
Ďakujem