Valča
17.04.12,12:57
Ahoj Poraďáci,

prosím poraďte mi s nasledovným problémom:

Slovenská firma kúpila tovar od firmy z Litvy /patrí do EÚ/. Firma z Litvy uvedený tovar kúpila na Ukrajine a dala ho poslať slovenskej firme. Colnica vyrátala clo a DPH z dovozu, kde príjemcom alebo osobou povinnou zaplatiť je slovenská firma. Ako teraz slovenská firma zaúčtuje faktúru za tovar z Litvy /majú IČ-DPH z LT/, keď DPH zaplatila prostredníctvom colnice. Nemalo by ísť o samozdanenie a hlavne, nemá sa podať súhrnný výkaz :confused:
SSAndrea
18.04.12,08:58
No podľa mňa faktúra z Litvy by mala byť vystavená bez DPH. A ty nebudeš účtovať ako o intrakomunitárnom dodaní (nebudeš robiť samozdanenie) ale len zaúčtuješ zahraničnú došlú faktúru s rozúčtovaním iba za tovar a záväzok voči dodávateľovi 131/321 - faktúra nepôjde do DPH ani SV. A následne si zaúčtuješ JCD, ktoré ti vstúpi do DP DPH po úhrade DPH. Tu sa nejedná o dodanie tovaru z EÚ ale o dovoz z 3 štátov.
Nika Urbanova
18.04.12,14:42
Mohla by som sa k teme spytat, ako by to malo fungovat s DPH ked:
Dodavatel je firma z Australie, vystavuju fakturu s DPH, ale povod tovaru je v Estonsku - neplatime clo.
Dakujem!
Valča
19.04.12,12:44
Ďakujem, za radu. Trochu som sa s tým súhrnným výkazom zamotala. Ale tak ako hovoríš, súhrnný výkaz by bol keby sme predávali tovar a my sme kupovali :---