mackova
09.02.06,20:03
Chcela by som sa spytat na toto> Zivnostnik- platca DPH. Cez rok prenajima svoj sukromny dom - nie cely rok. Nehnutelnost nie je zahrnuta v ob. majetku. tento prijem si zdani v DPFO.
Ale chcem sa poradit ohladom DPH, ci si ma zahrnovat do prijmu prenajom?

Mal by mat koeficient?
Vladimír Ozimý
09.02.06,19:12
obrat je definovany v paragrafe 4 ods 9, prenajom vsak nie je vyluceny z obratu a pritom ide o ekonomicku cinnost definovanu v paragrafe 3 ods 2 a ide o poskytnutie sluzby za protihodnotu podla paragrafu 2 ods 1 pismena b
takze ano
mackova
09.02.06,19:41
Ale prenajimam ako sukromna osoba, to si mam dat na PPD firmu, IC DPH... nie je nejako cudne?
renča1
10.02.06,04:35
Chcela by som sa spytat na toto> Zivnostnik- platca DPH. Cez rok prenajima svoj sukromny dom - nie cely rok. Nehnutelnost nie je zahrnuta v ob. majetku. tento prijem si zdani v DPFO.
Ale chcem sa poradit ohladom DPH, ci si ma zahrnovat do prijmu prenajom?

Mal by mat koeficient?

Ak súkr.dom , ktorý nie je zaradený v obch.majetku živnostníka, tak tento príjem nemá vplyv na dph. Vplyv to má len na daň z príjmu FO. Ak však presiahne za r.2005 5 nás.živ.minima 22 900,00 bude sa zdaňovať len podiel. Ak príjem nepresiahne túto sumu , tak príjem je oslob.od dane z príjmu podľa §9.
pyton
10.02.06,06:58
Presne ako hovorí renča1, keďže nie je v obch. majetku, s DPH nemá nič spoločné. :cool:
martinez
10.02.06,07:48
suhlasim s Renca1... iba pre upresnenie, ak tento prijem dosiahne sumu vyssiu ako 22900,- do zakladu dane sa zapocitava suma prijmu nad 22900,-skk...
mackova
10.02.06,07:53
caute Pyton a Renca1, tento pripad som citala v DUPP 3/2006 v zadne casti knihy, kde su prispevky, je to otazka c. 31.

Prenajom je ekonomicka cinnost v par. 3 ods. 2 z. 222/2004 Z o DPH?

Co vy na to?
renča1
10.02.06,08:01
suhlasim s Renca1... iba pre upresnenie, ak tento prijem dosiahne sumu vyssiu ako 22900,- do zakladu dane sa zapocitava suma prijmu nad 22900,-skk...

Ak príjem dosiahne sumu 44 000,00 tak zdan.príjem bude 21 100,00
(44000 - 22 900). Podielovo sa musia upraviť aj výdavky.
renča1
10.02.06,08:11
caute Pyton a Renca1, tento pripad som citala v DUPP 3/2006 v zadne casti knihy, kde su prispevky, je to otazka c. 31.

Prenajom je ekonomicka cinnost v par. 3 ods. 2 z. 222/2004 Z o DPH?

Co vy na to?

Neviem čo je presne napísané v zadnej časti DUPP v otázke č.31, ale §3 ods.2 zákon o dph hovorí o zdan.osobe a nie o osobe, ktorá vykonáva činnosť len príležitostne. Táto osoba sa nepovažuje za zdan.osobu.:)
Pokiaľ rod.súkr.dom nie je zaradený v majetku firmy, nevzťahuje sa na neho zákon o dph.
mackova
10.02.06,08:12
Renca, pozri si ten priklad, je to zaujimave, teda ak mas moznost je to 3/2006 DUPP.
ja mam taky nazor ako ty, ale chcela by som sa predsa len uistit.
renča1
10.02.06,08:15
Renca, pozri si ten priklad, je to zaujimave, teda ak mas moznost je to 3/2006 DUPP.
ja mam taky nazor ako ty, ale chcela by som sa predsa len uistit.

Momentálne nemám pri sebe toto číslo, nemám si to ako pozrieť.
mackova
10.02.06,08:20
napis mi tvoj mail a ti to zoskenujem a poslem.
martinez
10.02.06,09:26
ja sice tiez nemam to cislo, ale podla mna je to nezmysel ... podla mojho nazoru je potrebne rozlisit majetok zivnostnika a majetok obcana... §3,2: "... Za podnikanie sa povazuje aj vyuzivanie hmotneho a nehmotneho majetku na ucel dosahovania prijmu z tohto majetku"..... Ale tento dom je predsa v majetku "obcana" a nie v majetku "zivnostnika"... aj ked je zivnostnik platitelom dph, nie je prijem z prenajmu z domu vyuzivanie hmotneho majetku zivnostnika na ucel dosahovania prijmu... je to prijem uplne ineho subjektu... je to prijem obcana... z uvedeneho dovodu nemoze ovplyvnovat prijmy zivnostnika pre pripadne ucely koeficientu...

a z pohladu obcana takyto prijem nema co spolocne s dph, nakolko podla §4,9 sa takyto prijem nepovazuje za obrat....
mackova
10.02.06,10:41
Cau martinez, posli mi tvoju mailovu adresu a ti ti zoskenijem, aby si si precital ci pise mudra kniha.
SlavaK
13.02.06,06:42
Caute.
Bola som na jednom skoleni o DPH a prednasajuca - danova poradkyna nam uviedla ako priklad ekonomickej cinnosti aj obcana, ktorý prenajíma vlastnu nehnuteľnosť a dosiahne z prenajmu prijem vyssi ako 1,5 mil. Sk. Udajne sa musi registrovat za platitela DPH. ?
evina
13.02.06,06:47
Caute.
Bola som na jednom skoleni o DPH a prednasajuca - danova poradkyna nam uviedla ako priklad ekonomickej cinnosti aj obcana, ktorý prenajíma vlastnu nehnuteľnosť a dosiahne z prenajmu prijem vyssi ako 1,5 mil. Sk. Udajne sa musi registrovat za platitela DPH. ?

§ 3

Zdaniteľná osoba
1/ Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.
2/ Ekonomickou činnosťou (ďalej len "podnikanie") sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

takže áno.
ALBO
13.02.06,07:20
§ 3


Zdaniteľná osoba



1/ Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.
2/ Ekonomickou činnosťou (ďalej len "podnikanie") sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.

takže áno.

Na prenájom nehnuteľnosti nepotrebuje živnosť , ale je to činnosť z ktorej dosahuje zisky a teda sa chápe ako podnikanie aj u občana. A nie je ani príležitostná ak na rok, dva, prenájme niekomu nehnuteľnosť, takže vstupuje do obratu.
Do 20.dňa kal.mes. nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahne obrat, je občan povinný podať žiadosť o registráciu na DU.
Marianna01
13.02.06,15:39
Na prenájom nehnuteľnosti nepotrebuje živnosť , ale je to činnosť z ktorej dosahuje zisky a teda sa chápe ako podnikanie aj u občana. A nie je ani príležitostná ak na rok, dva, prenájme niekomu nehnuteľnosť, takže vstupuje do obratu.
Do 20.dňa kal.mes. nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahne obrat, je občan povinný podať žiadosť o registráciu na DU.

Ale len ak presiahne obrat 1,5mil, nie?
Bolo by predsa smiešne, aby občan, ktorý prenajíma pivnicu za 500 mesačne, odvádzal z toho DPH...
evina
13.02.06,16:08
Ale len ak presiahne obrat 1,5mil, nie?
Bolo by predsa smiešne, aby občan, ktorý prenajíma pivnicu za 500 mesačne, odvádzal z toho DPH...

Áno, len ak presiahne požadovaný obrat pre registráciu:)
P.s. Aj keď smiešností v našich zákonoch je dostatok:)
ALBO
13.02.06,18:41
Ale len ak presiahne obrat 1,5mil, nie?
Bolo by predsa smiešne, aby občan, ktorý prenajíma pivnicu za 500 mesačne, odvádzal z toho DPH...
veď som napísala, že keď dosiahne obrat, a obrat je prevšetkých rovnaký1.5mil

Okrem toho vôbec nemusí odvádzať daň, môže to oslobodiť a bude podávať DP s nulovou daňovou povinnosťou.
Dokonca, keď prenájme neplatiteľovi tak to oslobodiť musí.
Výnimka sú garáže, tie sa zdaňujú vždy.
slavuska
23.04.08,06:28
A ked ten obcan uz platca DPH je, pretoze ma zivnost, tak ako sa potom sleduje obrat prenajmu /1,5mil?/... ved druhykrat by ma asi nezaregistrovali...nie? takze ak podnikam a som platca DPH a zacnem prenajimat byt ako sukromna osoba, vstupuje mi to nejakym sposobom do DPH??
Gabca
18.08.08,10:57
Mam dotaz - sukromna osoba prenajima nehnutelnost a dosiahla prijem nad 1,5 mil. Sk, musi sa registrovat za platitela DPH, nebude si uplatnovat DPH z prenajmu podla par. 38, takze poda nulove danove priznanie. A co s vydavkami podla zakona o dani z prijmu? Moze si nadalej uplatnovat pausalne vydavky 40%? alebo musi vykazovat skutocne vydavky?
Milan Benka
18.08.08,11:35
Mam dotaz - sukromna osoba prenajima nehnutelnost a dosiahla prijem nad 1,5 mil. Sk, musi sa registrovat za platitela DPH, nebude si uplatnovat DPH z prenajmu podla par. 38, takze poda nulove danove priznanie. A co s vydavkami podla zakona o dani z prijmu? Moze si nadalej uplatnovat pausalne vydavky 40%? alebo musi vykazovat skutocne vydavky?

Pauš.výdavky si môže uplatniť iba v zdaň. období ( kalendárnom roku ), počas ktorého aspoň časť obdobia ( roka ) nebola platiteľom dane. Ak sa teda teraz stane platiteľom ( napr. od 1.9. ), za 2008 si môže uplatniť paušál, za 2009 už si bude musieť uplatniť skutočné výdavky.
Gabca
18.08.08,12:08
Benka dakujem velmi pekne za radu.
Maaaria
21.08.08,10:32
Zdravim,

chcela by som sa s Vami poradit. Uctujem restauraciu a prenajali
jednu miestnost na svadbu plus mali aj jedlo a pitie. Ide mi o
prenajom miestnosti ci musime fakturovat sumu za prenajom s DPH. Lebo prenajom nehnutel.je oslobodeny od DPH, len neviem ci je to naozaj takto spravne.

Dakujem za odpovede
Zoltán Kovács
21.08.08,10:35
Zdravim,

chcela by som sa s Vami poradit. Uctujem restauraciu a prenajali
jednu miestnost na svadbu plus mali aj jedlo a pitie. Ide mi o
prenajom miestnosti ci musime fakturovat sumu za prenajom s DPH. Lebo prenajom nehnutel.je oslobodeny od DPH, len neviem ci je to naozaj takto spravne.

Dakujem za odpovede

Pozri § 38 ods. 3 zákona o DPH. Je to bez DPH.
Maaaria
21.08.08,10:44
diky za promptnu odpoved, napadlo ma aj ci je to v poriadku,
ked spolocnost s.r.o. ma restauraciu v podnajme, moze tato
spolocnost prenajat miestnost vo svojom mene.
Podla mna ano, lebo to suvisi
s jeho podnik.cinnostou kde aj poskytol obcerstvenie. Ale nejak
som si neni ista, potrebujem sa utvrdit.

D.
Zoltán Kovács
21.08.08,10:47
diky za promptnu odpoved, napadlo ma aj ci je to v poriadku,
ked spolocnost s.r.o. ma restauraciu v podnajme, moze tato
spolocnost prenajat miestnost vo svojom mene.
Podla mna ano, lebo to suvisi
s jeho podnik.cinnostou kde aj poskytol obcerstvenie. Ale nejak
som si neni ista, potrebujem sa utvrdit.

D.

No bez súhlasu majiteľa by sa to nemalo. Ale väčšinou je to ošetrené v nájomnej zmluve, kde vlastník dáva súhlas.
ALBO
21.08.08,11:18
diky za promptnu odpoved, napadlo ma aj ci je to v poriadku,
ked spolocnost s.r.o. ma restauraciu v podnajme, moze tato
spolocnost prenajat miestnost vo svojom mene.
Podla mna ano, lebo to suvisi
s jeho podnik.cinnostou kde aj poskytol obcerstvenie. Ale nejak
som si neni ista, potrebujem sa utvrdit.

D.

No neviem, či som to pochopila, ale ak niekto poskytol občerstvenie (jedlo) na svatbu a k tomu priestor(rezervoval) tak poskytnutie priestoru je súčasťou tej služby reštauračnej a nie prenajom nehnuteľnosti.
Monika Kováčová
14.12.08,21:10
Občan si kúpil nehnuteľnosť - prevádzkovú budovu. Časť nehnuteľnosti zaradil do obchodného majetku - využíva ju na podnikanie a časť využíva na prenájom neplatiteľom DPH. Tieto dve časti pomenujme firemná a súkromná...
Budovu zrekonštruoval, pričom striktne delil výdavky súvisiace s rekonštrukciou súkromnej časti a výdavky súvisiace s rekonštrukciou firemnej časti. Vo firme teda budovu technicky zhodnotil a uplatnil si odpočet DPH. Budova je po rekonštrukcii pred koaudáciou t.j. toho času je v podnikaní zaradená budova a technické zhodnotenie budovy v obstaraní.
Avšak budovu začal podnikateľ prenajímať. Prenajal súkromnú časť neplatiteľovi DPH. Ako podnikateľ je platiteľ DPH. Moja otázka znie: Musí vypočítavať koeficient? Prenajímateľ je FO r.č., nájomca neplatiteľ DPH.
Muška
14.12.08,21:22
Monika,
ak bude mať z čoho, tak jasne, že musí.

napr.
dá vymaľovať budovu maliarovi platiteľovi DPH

Sú dve možnosti:
1.
- dá vymaľovať platiteľovi DPH "firemnú" časť za 20000,- Sk + DPH /má nárok na 100 % odpočet/
- dá vymaľovať platiteľovi DPH "súkromnú časť" za 10000,- Sk + DPH, túto časť prenajíma bez DPH /tak tu nemá nárok na odpočet DPH

2. dá vymaľovať platiteľovi DPH "celú" budovu za 30000,- Sk + DPH /musí počítať koeficient/

P.S.
klik: http://www.porada.sk/t74054-koeficient.html#post656296
Muška
14.12.08,21:25
Prenajímateľ je FO r.č., DIČ, nájomca neplatiteľ DPH.

Moni,
furt je to ten istý Jožko Mrkvička :D
Monika Kováčová
15.12.08,06:51
áno práve som si to myslela, že je to stále ten istý...J.M.