snoopy_ucto
17.04.12,14:05
Ahojte,
potreboval by som poradiť. Máme slovenský subjekt (sro), ktorý nie je platcom DPH na Slovensku a má pridelené iba DIČ. Tento subjekt by chcel byť platcom DPH v Čechách alebo inom členskom štáte a mať pridelené IČ DPH v tom danom štáte.
K tomuto prípadu mám niekoľko otázok:
1) dá sa prihlásiť za platcu DPH v inom štáte EU, keď na Slovensku by nebol platca? Alebo je potrebné, aby subjekt bol prihlásený aj na Slovensku?
2) Ak by bola takáto registrácia možná, môže SK firma nakupovať tovar v SR od slovenského dodávateľa bez DPH cez napr. české IČ DPH a faktúrovať napr. do Maďarska tovar alebo službu taktiež bez DPH? Viete mi prosím napísať aj zákon, poprípade aj paragraf na základe, ktorého je to možné/nemožné?
Ide o to, aby SK firma nemusela čakať na vrátenie DPH z nadmerného odpočtu a hľadáme najlepšie a najschodnejšie riešenie.
Ďakujem pekne za Vaše rady.
KEJKA
17.04.12,12:36
nejaké divočiny - sa mi zdá.
Môžeš sro registrovať v inom štáte, potom bude postupovať podľa legislatívy daného štátu. Z hľadiska DPH v EU sú pravidlá viacmenej rovnaké, ale drobné odchýlky sa nájdu /napr. od minulého roka je po novom upravený nárok na odpočítanie DPH/.
ak nakúpiš tovar v SR pod ičDPH v ČR, tvoj dodávateľ musí preukázať, resp. ty prepravu do ČR.
Tovar samozdaníš v ČR a potom ho budeš zasa prepravovať z ČR do MR? Si uvedom súvisiace povinosti a problémy.
takže 1. áno
2. nie
snoopy_ucto
17.04.12,13:33
ďakujem za info, ešte ma zaujíma, ak takýto subjekt, ktorý teda má registráciu IČ DPH iba napr. v čechách by kúpil tovar napr. v Maďarsku a predával do Poľska a zdokladoval by teda prepravu, je to tiež formou samozdanenia? Prepáč, že sa takto pýtam, len nemám s tým skúsenosti a potreboval by som mať v tom jasno, aby nedošlo zbytočne k nejakým problémom.
A ešte pod otázka, účtovníctvo takéhoto subjektu sa účtuje podľa slovenských zákonov alebo sa musí paralelne kvôli platcovstvu DPH v čechách viesť účtovníctvo aj podľa českých zákonov?
KEJKA
17.04.12,17:13
to je celý okruh otázok
z hľadiska DPH sa riadiš legislatívou štátu, kde je firma registrovaná - ako zabezpečíš evidenciu a preukaznosť správnosti DP DPH v danej krajine, je vec firmy.
Z_DPH presne definuje miesto dodania v prípade nákupu-predaja v EU, takže kombinácie uvedené vzadaní smerujú k povinnosti registrovať sa napr. v štáte dodania tovaru - uvádzam len ako príklad.