vierkanevierka
17.04.12,16:55
Dobrý deň,

pracujem v programe Alfa, tlačivo DPH prenesiem napr. do e-Dane, EZO a už druhý krát mi vykazuje chybu v zaokrúhlení v riadku 4, napr. mám tam sumu 1925,14, ale tlačivo žiada opraviť sumu na 1925,13, inak nejde podpísať a poslať....V Krose už túto problematiku riešili a tvrdia, že záväzná suma je 1925,14 a určite sa to dá poslať, lenže nedá....Má s týmto niekto skúsenosti? Alebo ako to vyriešiť?

Stanovisko Kros..diskusia

aplikácia finančného riaditeľstva má pri riadku 04 ako "pomôcku" uvedené, že odporúčaná hodnota v tomto riadku má byť riadok 03 × 0,2. V prípade, že uvedené nesúhlasí so sumou, ktorá je v riadku naozaj vyplnená, tak to označí aplikácia ako "Logickú chybu". Samozrejme je to len približné určenie sumy. Uvedenú situáciu sme riešili s DRSR a obdržali sme uvedené stanovisko:
Logické chyby v riadkových kontrolách nebránia využitiu jednotlových funkcií webového formulára (tlač, uloženie, odoslanie na EP DRSR). Vzhľadom k tomu, že aplikácia nemá k dispozícií údaje používateľov z účtovníctva, jediný algoritmus na výpočet odporúčanej hodnoty, ktorý je schopná uplatniť, je základ dane * sadzba dane. Daňové subjekty v daňovom priznaní uvádzajú vždy údaje, ktoré im vyplývaju z účtovníctva.
Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ údaje v daňovom priznaní súhlasia s údajmi Vášho účtovníctva, daňové priznanie aj napriek hláške o logickej chybe odošlete a to z dôvodu, že údaje do daňového priznania uvádzate na základe toho, ako Vám vyplynuli z účtovníctva.

Dobrý deň,
Ešte raz sa vraciam k téme s konkrétnym príkladom.
ALFA: zsd = 19430,53€ daň = 3886,10€
EZU: zsd = 19430,53€ daň = 3886,11€
Mat. 19430,53 z toho 20% = 3886,106
Podľa predpisu DR citujem: "Údaje v daňovom priznaní sa zaokrúhľujú na najbližší eurocent do 0,005 € nadol a od 0,005 € vrátane nahor.", má Alfa vypočítanú daň o eurocent menej, čiže zle.


Stanovisko Kros:

v uvedenom prípade je dôležité uviesť, že suma DPH nie je vypočítaná ako 20 % zo základu dane - toto je len orientačný výpočet, podobne, ako uvádza EZU aplikácia - skutočná hodnota DPH je vyčíslená ako súčet všetkých čiastkových DPH súm, ktoré sú vyčíslené dokladmi, ktoré máte zaevidované v evidencii DPH. Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ si sumu DPH zrátate z jednotlivých dokladov, ktoré sa nachádzajú v evidencii DPH, suma DPH sa bude rovnať údaju 3886,10 EUR a nie údaju 3886,11 EUR (príp. 3886,106 EUR). Vzhľadom k tomu, že v daňovom priznaní uvádzate skutočné údaje z Vášho účtovníctva, sumu DPH uvediete takú, ako je skutočne zaevidovaná v evidencii DPH.

No to je síce pekné, ale kým sumu neopravím, poslať to proste NEJDE, čo s tým :mee:
jess
17.04.12,15:10
Bohužiaľ, robí to aj v Omege. Vyrátam v programe a prepíšem základy tak, aby dph sedela v účtovníctve. Čo iné ostáva. Má niekto inú fintu ?
vnet
18.04.12,04:27
Iná finta neexistuje. Ja mám obchody, kde už na dennej závierke nesedí základ a DPH.
Kros ma pravdu súčet základov a DPH nie je to isté ako výpočet z celkového súčtu a DPH.
Sú iba dve možnosti odoslať výkaz s logickou chybou, alebo upraviť základ dane vo výkaze
a dodržať rovnosť DPH vo výkaze a účtovníctve.Základ v tomto prípade nesedí na účtovníctvo. Ja požívam druhý spôsob a vo výkaze DPH upravím základ, aby mi sedela DPH.
Pri daňovej kontrole mi zisťovali či mi súhlasí DPH a nie základy