mariocka1103
17.04.12,17:31
Ahoj už som tu opäť.
Prosím poraďte mi ako získať podiel na pozemku, ktorý je vedený na rímsko-katolícku cirkev a tiež jedna časť aj na slovenský pozemkový fond?
Situácia: chceme vybaviť prístupovú cestu k nášmu pozemku. Je tam 38 účastníkov vrátane už spomínanej cirkvi. Už som písala aj email na spišskú kapitulu, ale nikto mi neodpovedá.
Náš zámer je získať od všetkých súhlas, následne by sme urobili provizórnu cestu, nakoľko je to momentálne nevyhnutné z dôvodu, že sused nám chce súdnou cestou úplne zahatať prístup k domu(cez spoločný dvor). Neskôr by sme dali vyhotoviť geometrický plán a časti pozemkov od účastníkov získali do nášho vlastníctva.

Je vôbec možné aby nám takúto cestu zriadila aj obec? Alebo sa aspoň čiastočne na realizácií podieľala?

:confused::confused::confused:
mattto
17.04.12,15:56
cenu za najviac založených tém za 24 hod. získava..................... tram-tada-daaaaa............. mariocka1103
mariocka1103
17.04.12,19:06
Ďakujem, čo som dostala??? :-))
draik
17.04.12,21:09
Na Vašom mieste by som pracoval na tom, aby ste si zachovali existujúci prechod (aj tak si neviem predstaviť, ako by súd zakázal prechod cez pozemok,spoločný dvor, ktorého ste spoluvlastníkom). Pri 38 spoluvlastníkoch vrátane cirkvi a SPF to v lepšom prípade vidím na dva roky, o nákladoch na budovanie cesty (so spoluúčasťou obce nepočítajte) ani nehovoriac.
Indeed
18.04.12,04:03
Tiež by som sa chcel opýtať , že ako je to s užívaním majetku cirkvi

Naša rodina už viac ako 60 rokov užíva pozemok ,ktorý patrí cirkvi, jedná sa asi o cca 5 árov ,

pozemok je zarastený stromami a kríkmi a prudko sa zvažuje k potoku /je to vlastne akasi priekopa/

Teda pozemok rozhodne nieje nijako zvlášť lukratívny.

Čo máme robiť ? Požiadať o odkupenie? Alebo argumentovať tým,že sme tento pozemok získali tzv. "vydržaním" ??

Lebo som počul,že cirkev nie je ochotná predávať svoj majetok za žiadných okolností.
mariocka1103
18.04.12,13:04
No polovicu spoločného dvora sme kupovali dodatočne k domu. Keďže náš sused mal predkupné právo, najprv mu predávajúci zaslal ponuku, avšak tú neakceptoval,takže sme to kúpili my. Avšak teraz chce sused túto kúpnu zmluvu napadnúť a anulovať, preto sa bojím, že naozaj ostaneme bez prístupu k domu.
mattto
18.04.12,13:46
Tiež by som sa chcel opýtať , že ako je to s užívaním majetku cirkvi

Naša rodina už viac ako 60 rokov užíva pozemok ,ktorý patrí cirkvi, jedná sa asi o cca 5 árov ,

pozemok je zarastený stromami a kríkmi a prudko sa zvažuje k potoku /je to vlastne akasi priekopa/

Teda pozemok rozhodne nieje nijako zvlášť lukratívny.

Čo máme robiť ? Požiadať o odkupenie? Alebo argumentovať tým,že sme tento pozemok získali tzv. "vydržaním" ??

Lebo som počul,že cirkev nie je ochotná predávať svoj majetok za žiadných okolností.

ak nie ste dobromyseľní (viete, že ho iba užívate a od ničoho neodvodzujete svoje vlastníctvo), pozemok nemôžete vydŕžať.

cirkev je rovnaký subjekt občianskeho práva ako hociktorý iný a nikoho nemožno nútiť, aby predal svoje vlastníctvo, ak Vám pozemok nebudú chcieť predať, nič s tým neurobíte
misoft
18.04.12,17:07
Ahoj už som tu opäť. Odchádzaš aj niekedy? :D
Prosím poraďte mi ako získať podiel na pozemku, ktorý je vedený na rímsko-katolícku cirkev a tiež jedna časť aj na slovenský pozemkový fond?
Situácia: chceme vybaviť prístupovú cestu k nášmu pozemku. Je tam 38 účastníkov vrátane už spomínanej cirkvi. Už som písala aj email na spišskú kapitulu, ale nikto mi neodpovedá.
Náš zámer je získať od všetkých súhlas súhlas možno získaš, ale nie od všetkých, následne by sme urobili provizórnu cestu, nakoľko je to momentálne nevyhnutné z dôvodu a to ako chceš od všetkých 38 "účastníkov" - teda spolumajiteľov - získať právo prechodu? Zabudni!, že sused nám chce súdnou cestou úplne zahatať prístup k domu(cez spoločný dvor) Pochybujem, že sa mu to podarí, pokiaľ je to spoločný (podielový) pozemok - a v takom prípade je povinný strpieť a umožniť prechod.Radšej pracuj na tom, aby právo prechodu a právo spoločného užívania bolo potvrdené - hoci aj predbežným opatrením súdu. A čím skôr z tvojej strany - tým lepšie, lebo keď sused získa predbežné opatrenie na zákaz vstupu - môžeš sa ísť korčuľovať. Neskôr by sme dali vyhotoviť geometrický plán a časti pozemkov od účastníkov získali do nášho vlastníctva. Nereálne!

Je vôbec možné aby nám takúto cestu zriadila aj obec? Nie je povinná, nakoľko to nie je jej pozemok. Alebo sa aspoň čiastočne na realizácií podieľala? Nebude sa podieľať, nie je to jej pozemok!.
Indeed
19.04.12,05:12
ak nie ste dobromyseľní (viete, že ho iba užívate a od ničoho neodvodzujete svoje vlastníctvo), pozemok nemôžete vydŕžať.

cirkev je rovnaký subjekt občianskeho práva ako hociktorý iný a nikoho nemožno nútiť, aby predal svoje vlastníctvo, ak Vám pozemok nebudú chcieť predať, nič s tým neurobíte

Privital by som keby mi niekto fundovaný vysvetlil , v akom zmysle máme byť "dobromyseľní" ako piše matto.

Tiež či mal niekto podobnú skusenosť,že odkupil nejaký pozemok od cirkvi, či sa to vobec dá.

Ďakujem za ochotu poradiť.
draik
19.04.12,11:51
Mala byť existovať nejaká právna skutočnosť/úkon, ktorá dobromyselnosť potvrdzuje (napr. dohoda o kúpe pozemku v minulosti, ktorá však nebola zaregistrovaná resp. formálne nenadobudla účinky).
Indeed
19.04.12,12:03
draik

to znamená ČO ?

že odpovedáš len súkromne ?

Tak sa vyjadri cez SS, prosím.

Ďakujem.
mattto
19.04.12,13:22
Privital by som keby mi niekto fundovaný vysvetlil , v akom zmysle máme byť "dobromyseľní" ako piše matto.

Tiež či mal niekto podobnú skusenosť,že odkupil nejaký pozemok od cirkvi, či sa to vobec dá.

Ďakujem za ochotu poradiť.

draik chcel povedať: vlastnícke právo k nehnuteľnosti vzniká až dňom povolenia vkladu tohto práva do katastra nehnuteľností. V minulosti ste mohli podpísať kúpnu zmluvu, ale nedať návrh na vklad do katastra. Z právneho hľadiska ste vlastnícke právo nenadobudli, ale nehnuteľnosť ste užívali v dobrej viere (dobromyseľne), že patrí Vám. Takto by ste mohli nadobudnúť vlastnícke právo vydŕžaním a nie na základe kúpnej zmluvy.

Prípadov pre nadobudnutie vlastníckeho práva vydŕžaním je veľa, ide o to, že "domnelý" vlastník si myslí, že je skutočným vlastníkom na základe určitej právnej skutočnosti (darovacia zmluva, kúpna zmluva, atď.), ale z právneho hľadiska nie je vlastníkom. Vydŕžaním sa zhojí určitý formálny nedostatok.

Vy viete, že nie ste vlastníkom, že pozemok patrí cirkvi, preto nie ste dobromyseľní a nemôžete nadobudnúť vlastnícke právo vydŕžaním. V opačnom prípade, by každý nájomca (síce vie, že nehnuteľnosť mu nepatrí, iba ju užíva) nadobúdal vlastníctvo vydržaním, ak by nehnuteľnosť užíval určitý čas
Indeed
19.04.12,13:40
Ďakujem za zrozumiteľnú odpoveď,
ostáva však ešte jedna otázka

Je možné pozemok odkupiť od cirkvi, alebo je to už dopredu vylúčené ?
mattto
19.04.12,13:47
Ďakujem za zrozumiteľnú odpoveď,
ostáva však ešte jedna otázka

Je možné pozemok odkupiť od cirkvi, alebo je to už dopredu vylúčené ?

samozrejme, že je možnosť odkúpiť pozemok od cirkvi, ako som písal v prvom príspevku, iba ak cirkev bude chcieť. Je to rovnaký vlastník ako hociktorý iný a je iba na ňom, či pozemok predá a za akých podmienok
Indeed
19.04.12,13:49
Aká je bežná prax ? Predáva cirkev pozemky , alebo skor nie ?
aaa1
22.04.12,10:39
ako niekoho napadne vobec kupiť dom bez prístupu a potom ho dovybavovať??? a čo nejaké súkromia a domáca pohoda - čo sa má stále obzerať kedy mu kto čo ukradne - nehovorím o Vás ale dáte ruku do ohňa za všetky vaše návštevy??? čo nejaké spolunažívanie - ako ja osobne by som sa zakaždým keby som mal prejsť cítil trápne a prepadal by som sa od hamby že som niekoho obral o pozemok a teraz mu tan sliedim a chodím.... to vás ako pred kúpou neupozornil nik????
mariocka1103
22.04.12,11:50
Nie som občanom tmavšej pleti aby som niekomu ubližovala a znepríjemňovala život. Preto si nemyslím, že spoločné spolunažívanie je vecou , ktorú má zohľadňovať len jedna strana, ale ak tá druhá neustále hľadá dôvod ako ublížiť, tak môžte byť naozaj mierumilovný človek, ale toto je už cez. Samozrejme radšej by som tadiaľ nechodila, mala by som kľud aj ja aj moji susedia, ale momentálna situácia mi nedovoľuje konať inak.
A naozaj ma to samú mrzí, pretože ako susedia sme spolu mohli riešiť úplne iné záležitosti, napríklad spoločné popoludnia pri káve vonku na lavičke s našimi deťmi a nie sa pravidelne triasť čo bude na budúcom súdnom pojednávaní.
Nech už to skončí!!!
misoft
22.04.12,15:20
Ešte je jedno riešenie: ísť na diecézu (resp. k správcovi cirkevného majetku) s návrhom na odkúpenie dotyčnej časti pozemku, pričom pri nezáväznom rozhovore spomenúť problémy so susedom (a hlavne pred cirkevným hodnostárom) - v mnohých prípadoch sa cirkev vzdá (odpredá) potrebný kus pôdy - pre pokoj duše a ľudské spolunažívanie - a sused nech si oko vyse*e!
mariocka1103
22.04.12,15:31
ďakujem za radu, ešte otázočka, ten správca cirkevného majetku je aj náš tunajší farár, alebo sa mýlim?
misoft
22.04.12,17:08
mariocka1103
22.04.12,18:13
Ďakujem, super vec.