wensdy2
17.04.12,21:09
Dobrý deň. Prosím Vás, viete mi niekto poradiť? Manžel je od 14.5.2011 zamestnaný u zamestnávateľa z Dunajskej Stredy. V SP aj ZP je prihlásený, no či platí odvody nevieme. Dnes však prišlo zo SP z Dunajskej Stredy oznámenie, že nakoľko zamestnávateľ ani raz nepredložil mesačný výkaz poistného a príspevkov, v ktorom je manžel uvedený, tak mu povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti nevzniklo. Nerozumiem, čo presne z tohto rozhodnutia pre nás vyplýva.
Naviac, nakoľko sme nevedeli, že do 15.2. musíme písomne požiadať o Ročné zúčtovanie dane z príjmov, neurobili sme tak, a zamestnávateľ nám ho doteraz nedodal. Podali sme odklad daňového prizdnania, no len na 3 mesiace ale keďže sa zamestnávateľ stále len vyhovára na účtovníčku, neviem ako ho od neho získať.
A zamestnávateľ nám samozrejme dlží aj mzdu za jeden a pol mesiaca.
Od polovice novembra minulého roku manžel nebol v práci, no doteraz nie je podpísané ukončenie pracovného pomeru. Nie je ani na PN - ide o prácu v stavebníctve a takto to tam vraj so zamestnancami bežne funguje.
Viete mi poradiť ako vyriešiť túto situáciu?
ewita888
17.04.12,19:15
keďže nepožiadal o ročné zúčtovanie, zamestnávateľ mu mal dať potvrdenie o príjmoch, na základe ktorého treba spraviť DP..
má manžel pracovnú zmluvu a výplatné pásky?
wensdy2
17.04.12,19:23
Pracovnú zmluvu má, výplatné pásky nie.
ewita888
17.04.12,19:28
no neviem, treba sa obrátiť na Inšpektorát práce.. je chyba, že manžel nemá výplatné pásky..
wensdy2
17.04.12,19:30
Ďakujem.
Luna
17.04.12,19:34
Moja firma kde som účto.má teraz kontrolu z IP a ver mi skúmajú všetko takže na tvoju otázku znie iba jediná odpoveď. Sťažovať sa na IP.