IvetaH
18.04.12,06:15
Dobré ráno, zistila som, že žena môže síce ostať na materskej, ale bez príspevku. Je to možné, alebo tomu nerozumiem.
V roku 2009 skončila materskú a z nadbytočnosti ukončila prac pomer. Tak bola na rodičovskom do marca 2012, teraz si nemôže nájsť prácu a ešte k tomu je tehotná. Termín má v októbri. Mne to vychádza, že nedostane nič.
Prosím vás, dá sa niečo s tým urobiť?
Xanti
18.04.12,04:34
Prečo nič? Po pôrode jej vznikne nárok na rodičovský príspevok vo výške 194,70 eur.
veronikasad
18.04.12,05:24
Dobré ráno, zistila som, že žena môže síce ostať na materskej, ale bez príspevku. Je to možné, alebo tomu nerozumiem.
V roku 2009 skončila materskú a z nadbytočnosti ukončila prac pomer. Tak bola na rodičovskom do marca 2012, teraz si nemôže nájsť prácu a ešte k tomu je tehotná. Termín má v októbri. Mne to vychádza, že nedostane nič.
Prosím vás, dá sa niečo s tým urobiť?
Počas materskej nemôže dostať od zamestnávatela výpoveď ani z nadbytočnosti, zrejme ukončila pracovný pomer dohodou (prečo to robila, nechodí na Poradu ?). Tým prišla o poistenie v nezamestnanosti aj dobu nem.poistenia v prípade opakovaného pôrodu.
Teraz už naozaj nič neurobí, nemá 270 dní nem.poistenia, tak jej vznikne nárok len na rod.príspevok od mesiaca, v ktorom sa dieťa narodí.
IvetaH
18.04.12,07:49
No klasika, po roku sa hlásila do roboty, ale bola nadbytočná, už mali náhradu, slobodnú, bez záväzkov a k dispozícii 12 hodín denne.
Čo vám na to poviem. A prečo súhlasila neviem, možno odstupné alebo neviem nad čím rozmýšľala, možno stres, sklamanie.
No tých 194 € viem, len je to málo.
Ďakujem vám pekne za ochotu.
Xanti
18.04.12,07:55
Vieš ak tá babenka nepremýšľala, tak my s tým nič nenarobíme.
Do konca januára mala možnosť prihlásiť sa na DNP ešte za starých podmienok. A neverím, že to druhé bábo je neplánované. Ako keby aspoň robotu mala, tak ešte možno dáka možnosť by bola, ale ak nemá ani prácu ani to DNP tak bohužial.
IvetaH
18.04.12,10:26
Ale má dohodu, ale to je nič. A či bolo plánované, som sa nepýtala. Skôr si myslím, že keby bolo plánované, tak niečo robí.
veronikasad
18.04.12,11:41
Ale má dohodu, ale to je nič. A či bolo plánované, som sa nepýtala. Skôr si myslím, že keby bolo plánované, tak niečo robí.
dohodár nie je nemocensky poistený, nárok na materské jej nevznikne.
Katy a R
18.04.12,13:44
No tých 194 € viem, len je to málo.
Ďakujem vám pekne za ochotu.
.. a vieš koľko je veru takých, čo len toto (RP) poberajú :confused: a voľajako vystačia:mee: .. však mohla niečo urobiť !!!
IvetaH
19.04.12,12:36
Mohla niečo urobiť, ale sú ľudia, čo ani počítač nemajú a ani nevedia, že niečo môže byť postavené na termínoch, lehotách a tak. Má prenádhernú domácnosť, nikde ani prášok (na rozdiel odo mňa), vždy všetko vyluxované, voňavé a to, že nevie ani náhodou nič o zákonoch, no čo už. Je rad, že skončila učňovku. Určite prežije, len som sa chcela uistiť, že naozaj sa jej nedá pomôcť.